Profesjonalna
księgowość
dla firm


dobry partner w biznesie

JPK Paragon a wymiana kasy fiskalnej w 2018 

Jednolity plik kontrolny (JPK) to zestaw informacji o finansach podatnika, w tym o jego transakcjach. Obecnie co miesiąc w trybie JPK duże i średnie firmy przesyłają dane na temat swojego VAT. Od nowego 2018 roku  JPK będzie już powszechny i obowiązek ten obejmie mikro oraz małe firmy oraz informacji o transakcjach w sprzedaży detalicznej zawartych w zwykłych paragonach wydawanych klientom.

Jakie korzyści da JPK Paragon fiskusowi?

  1. JPK Paragon pozwoli porównać fiskusowi firmę z jej konkurencją działającą w tej samej branży na tym samym terenie. Jeśli obroty po wprowadzeniu monitoringu paragonów nie wzrosną, lecz okażą się rażąco niskie w porównaniu z innymi w okolicy, to może to zrodzić podejrzenie o zaniżanie utargu.
  2. Jeśli podczas analizy paragonów okaże się, że w porównaniu z poprzednimi miesiącami lub latami obroty wzrosły o kilkadziesiąt czy kilkaset procent, to fiskusowi zapali się lampka ostrzegawcza i nasunie pytanie: czy firma wcześniej celowo zaniżała przychody, czy też biznes zaczął się dynamicznie rozwijać?

Kasa Fiskalna on-line

Od 1 stycznia 2018 r. nie będzie obowiązkowej wymiany kas fiskalnych na działające online. Kto jednak takiej nie kupi, będzie przesyłał fiskusowi pliki z paragonami

Projekt rozporządzenia przewidujący wprowadzenie od 2018 r. kas fiskalnych online ma umożliwić wysyłkę e-paragonów z kasy bezpośrednio do fiskusa, a także do klienta, który kupuje towar w sklepie.

Jedną z najbardziej drażliwych kwestii z punktu widzenia firm byłaby konieczność wymiany kasy na nową. Resort rozwoju wyjaśnił, że nie będzie jednorazowej wymiany urządzeń. Proces ten zostanie rozciągnięty w czasie.  Wymiana kas będzie wynikała z naturalnego cyklu życia tych urządzeń, to znaczy, że wymianie będą podlegały urządzenia technicznie zużyte oraz takie, którym zapełni się pamięć fiskalna

Gruza poinformował, że obecnie procedowany jest projekt rozporządzenia autorstwa resortu rozwoju, który określa wymagania dla tzw. kas rejestrujących on-line. Chodzi m.in. o to, by możliwe było raportowanie transakcji zarejestrowanych na tych urządzeniach do centralnego systemu informatycznego Ministerstwa Finansów.

 Zgodnie z zapisami przedmiotowego rozporządzenia kasy on-line będą przekazywały automatycznie dane dotyczące raportów fiskalnych dobowych, paragonów fiskalnych, paragonów fiskalnych anulowanych oraz faktur i faktur anulowanych zarejestrowanych od czasu poprzedniego przekazu danych, według ustalonego harmonogramu przekazu danych (...). Kasy te będą używały domyślnego przekazu danych, podejmując próby kolejnego ich przekazu nie rzadziej niż co dwie godziny - wyjaśnił wiceminister.

Poinformował, że planowany termin wejścia w życie rozporządzenia to 1 stycznia 2018 r. - Po wejściu w życie (...) przedsiębiorcy, co do zasady, nie będą musieli wymieniać kas. Podatnik będzie mógł stosować do prowadzenia ewidencji nowe kasy on-line, a także kasy z elektronicznym zapisem kopii. Stopniowo z rynku będą wycofywane kasy z kopią papierową - napisał Gruza.

Planowane jest wprowadzenie obligatoryjnego obowiązku stosowania kas on-line w branżach szczególnie narażonych na ryzyko nadużyć podatkowych. Wymiana kas nastąpi stopniowo. Prace analityczne w tym zakresie nadal trwają - wskazał.

Jego zdaniem, zmiany dotyczące kas fiskalnych są kolejnym elementem w procesie uszczelniania systemu podatku od towarów i usług oraz w walce z szarą strefą poprzez skuteczniejszą kontrolę sprzedaży detalicznej.

 

Szybki kontaktDane kontaktowe

e-mail: biuro@partner-gospodarczy.pl
tel. +48 506 789 876

ul. Święty Marcin 29/8,
61-806 Poznań

Inne usługi naszej grupy


Adres dla Twojej firmy
Siedziby w 8 miastach
Pełna obsługa już od 60 zł.mc


Sprzedaż gotowych spółek z VAT
Zakładanie spółek
Likwidacja spółek


Zakładanie firm w Czechach
Sprzedaż spółek czeskich
Tłumaczenia czeskie