Prowadzenie stanów magazynowych

Sprawna gospodarka magazynowa jest podstawą optymalizacji sprzedaży. Prowadzenie stanów magazynowych to jedna z niezwykle ważnych czynności w ramach pełnej księgowości. Obowiązek prowadzenia ewidencji magazynowej nie obejmuje tylko tych podmiotów, które korzystają z możliwości prowadzenia uproszczonej księgowości, np. w oparciu o Księgę Przychodów i Rozchodów. Jednak nawet w takim przypadku, gdy nie jest to obowiązkowe, prowadzenie ewidencji magazynowej znacznie ułatwia zarzadzanie przepływem towarów i obsługę sprzedaży, szczególnie przy znacznych obrotach.

 

Jakie dokumenty potrzebne są do prowadzenia ewidencji magazynowej?

Zgodnie z Ustawą z 29 września 1994 o rachunkowości, zarzadzanie stanami magazynowymi oznacza odnotowywanie wszystkich przyjęć, wydań i przesunięć towarów. Procesy te powinny znaleźć poświadczenie w odpowiednich dokumentach:

  • dokumenty magazynowe przychodowe – stosowane są następujące rodzaje druków: PZ – Przyjęcie Zewnętrzne (dokumentacja zakupu lub nieodpłatnego przyjęcia towaru), PW – Przyjęcie Wewnętrzne (dokument wystawiany w momencie odbioru towaru z jednostki, która wchodzi w skład danego podmiotu), ZW – Zwrot Wewnętrzny (zwrot towaru pobranego nadmiarowo przez jednostkę działającą w ramach przedsiębiorstwa), MM – Przesunięcie Międzymagazynowe (wersja potwierdzająca przyjęcie towaru z innego magazynu, który wchodzi w skład przedsiębiorstwa),
  • dokumenty magazynowe rozchodowe – należy stosować następujące rodzaje druków: WZ – Wydanie na Zewnątrz (odnotowanie sprzedaży lub nieodpłatnego przekazania towaru na zewnątrz), RW – Rozchód Wewnętrzny (przy jego użyciu należy odnotować wydanie towaru, który zostanie wykorzystany do zaspokojenia wewnętrznych potrzeb firmy), MM – Przesunięcie Międzymagazynowe (wersja potwierdzająca wydanie towaru do innego magazynu, który wchodzi w skład przedsiębiorstwa).

 

Jak zapewnić sobie optymalne prowadzenie stanów magazynowych?

Księgowanie gospodarki magazynowej, w tym m.in. poprawność księgowania magazynu czy stworzenie skutecznych procedur monitorowania rozbieżności pomiędzy kontami księgowymi i zapisami w dokumentach handlowych to niezwykle ważne zagadnienia. Jeżeli masz wątpliwości, jak prowadzić gospodarkę magazynową lub chcesz przeprowadzić audyt skontaktuj się z biurami księgowymi w Łodzi i Poznaniu. Fachowcy PG Partner Gospodarczy rozwiążą twoje problemy.

Szybki kontaktDane kontaktowe

E-mail:
bilans@partner-gospodarczy.pl

Telefony:
Poznań: 570 219 515
Łódź: 730 219 515
Gdańsk: 786 219 515
Wrocław: 531 018 393
Szczecin: 792 222 532
Katowice: 531 420 844

Nasze biura:

ul. Piekary 6/6
61-823 Poznań

ul. Narutowicza 40/1
90-135 Łódź

ul. Jana Heweliusza 11/811
80-890 Gdańsk

ul. Piłsudskiego 74/322
50-020 Wrocław

ul. Władysława Łokietka 5/2
70-256 Szczecin

ul. Mariacka 4-6/1
40-014 Katowice

Biuro rachunkowe, usługi księgowe - Partner-gospodarczy > Usługi > Stany magazynowe

Inne usługi naszej grupy

Biuro 29

Adres dla Twojej firmy
Siedziby w 8 miastach
Pełna obsługa już od 60 zł.mc

Effekti Kancelaria Gospodarcza

Sprzedaż gotowych spółek z VAT
Zakładanie spółek
Likwidacja spółek

Czechy biznes expert

Zakładanie firm w Czechach
Sprzedaż spółek czeskich
Wirtualne biuro w Czechach