Zakładowy Plan Kont

Zakładowy Plan Kont to niezbędny element polityki rachunkowości. ZPK jest narzędziem niezbędnym do wykonywania zgodnych z prawem operacji finansowych – pozwala na precyzyjne i transparentne prowadzenie pełnej księgowości. ZPK jest narzędziem, które z jednej strony pozwala podmiotowi gospodarczemu na precyzyjne opisanie i sklasyfikowanie dokonywanych operacji finansowych, a jednocześnie umożliwia uproszczenie i przyspieszenie procesów kontrolnych – bieżącej kontroli wydatków oraz zestawień okresowych.

 

Jak optymalnie zaprojektować ZPK?

Wiele podmiotów gospodarczych korzysta z tzw. wzorcowych Zakładowych Planów Kont, czyli gotowych do zastosowania dokumentów. Jest to bardzo wygodne i warte polecenia rozwiązanie, jeżeli wzorzec traktujemy jako pomoc i wskazówkę do przygotowania własnego ZPK. Bierne kopiowanie wzorcowego planu kończy się zawsze wprowadzaniem do własnego ZPK kont, które nie są aktualnie potrzebne, albo wręcz nigdy nie będą używane. W efekcie dokument, który powinien być sposobem wyklarowania operacji finansowych, może wprowadzać niepotrzebny chaos.

Przystępując do tworzenia ZPK powinniśmy pamiętać, że podstawowym celem tworzenia tego dokumentu jest odwzorowanie realnych, aktualnie prowadzonych operacji finansowych. ZPK nie jest tworzony “raz na zawsze”: jeżeli specyfika naszej działalności ulegnie zmianie, możemy wprowadzić nowe elementy. ZPK powinien być opracowany na potrzeby konkretnej jednostki, dopasowany możliwie elastycznie i adekwatnie do prowadzonej przez nią działalności. Jeżeli potrzebujesz audytu i doradztwa w sprawach księgowych, w tym w opracowaniu ZPK, nasze biura rachunkowe w Łodzi i w Poznaniu są do Twojej dyspozycji.

Inne usługi naszej grupy

Biuro 29

Adres dla Twojej firmy
Siedziby w 8 miastach
Pełna obsługa już od 60 zł.mc

Effekti Kancelaria Gospodarcza

Sprzedaż gotowych spółek z VAT
Zakładanie spółek
Likwidacja spółek

Czechy biznes expert

Zakładanie firm w Czechach
Sprzedaż spółek czeskich
Tłumaczenia czeskie