Księgowość pełna i uproszczona

Każde przedsiębiorstwo musi zapewnić sobie obsługę operacji księgowych. Co do zasady każda firma może prowadzić księgowość pełną. Jednak w przypadku mikroprzedsiębiorstw i małych firm znacznie wygodniejsze jest prowadzenie księgowości uproszczonej. Wymaga ona tworzenia zdecydowanie mniejszej liczby dokumentów. Operacje księgowe i rozliczenia odbywają się w oparciu o PKPiR (Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów), ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową.

Wybierając pełną księgowość będziemy musieli prowadzić księgę główną, księgi pomocnicze, wykaz aktywów i pasywów oraz zestawienia obrotów i sald. Obsługa pełnej księgowości wymaga dużej wiedzy, znacznych nakładów pracy i odpowiedniego oprogramowania. Prowadzenie pełnej księgowości oznacza też potrzebę opracowania polityki rachunkowości. Dzięki szczegółowym zestawieniom wszelkich operacji biznesowych, pełna księgowość umożliwia szybką i dokładną kontrolę finansów firmy. Mogą z niej korzystać zarówno wewnętrzne, jak też zewnętrzne organy kontrolne do prowadzenia skutecznego monitorowania finansów.

 

Jak wybrać optymalny rodzaj księgowości?

Część podmiotów gospodarczych pozbawiona jest wyboru rodzaju księgowania: duże przedsiębiorstwa zazwyczaj obowiązane są do prowadzenia pełnej księgowości. Granicą, do której możemy stosować księgowość uproszczoną jest m.in. 2 mln euro przychodu netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Oblicza się go na podstawie średniego kursu złotówki w NBP, biorąc pod uwagę notowania z pierwszego dnia roboczego października w roku poprzedzającym wprowadzenie pełnej księgowości. Do prowadzenia pełnej księgowości zobligowane są też m.in. osobowe spółki prawa handlowego (komandytowe i komandytowo-akcyjne) oraz spółki kapitałowe prawa handlowego (z o.o. i akcyjne).

Jeżeli nie jesteś pewny, jaki typ księgowości wybrać, specjaliści z biur podatkowych PG Partner Gospodarczy przeprowadzą analizę sytuacji i zaproponują optymalne rozwiązania. Niezależnie od tego, czy wybór padnie na księgowość uproszczoną czy pełną, chętnie podejmiemy się pełnej obsługi. Poza możliwością stworzenia polityki rachunkowości w naszej ofercie znajduje się też obsługa JPK, doradztwo i audyty oraz reprezentowanie Klientów w kontaktach z Urzędem Skarbowym, Państwową Inspekcją Pracy i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Szybki kontaktE-mail:
bilans@partner-gospodarczy.pl

Telefony:
Poznań: 570 219 515
Łódź: 730 219 515
Gdańsk: 786 219 515
Wrocław: 531 018 393
Szczecin: 792 222 532

Nasze biura:

ul. Piekary 6/6
61-823 Poznań

ul. Narutowicza 40/1
90-135 Łódź

ul. Jana Heweliusza 11/811
80-890 Gdańsk

ul. Piłsudskiego 74/322
50-020 Wrocław

ul. Władysława Łokietka 5/2
70-256 Szczecin

Biuro rachunkowe, usługi księgowe - Partner-gospodarczy > Usługi > Księgowość

Inne usługi naszej grupy

Biuro 29

Adres dla Twojej firmy
Siedziby w 8 miastach
Pełna obsługa już od 60 zł.mc

Effekti Kancelaria Gospodarcza

Sprzedaż gotowych spółek z VAT
Zakładanie spółek
Likwidacja spółek

Czechy biznes expert

Zakładanie firm w Czechach
Sprzedaż spółek czeskich
Wirtualne biuro w Czechach