"

Jak wybrać optymalny rodzaj księgowości?

Wybór sposobu ewidencji finansowej jest ważnym dylematem, przed którym stoi każdy przedsiębiorca. Decyzja ta wpływa w głównej mierze na koszty działalności oraz zobowiązania podatkowe. Należy jednak wziąć pod uwagę status organizacyjno-prawny podmiotu, wysokość przychodów, wielkość firmy oraz formę opodatkowania. Optymalny rodzaj księgowości ma znaczenie dla efektywnego zarządzania zasobami biznesu, zapewnienia zgodności z przepisami oraz dostarczania wiarygodnych informacji dla interesariuszy. W poniższym artykule omówiono najważniejsze metody ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych.

Księgowość pełna i uproszczona – najważniejsze różnice

Księgowość uproszczoną definiują przepisy prawa podatkowego, a konkretnie ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z tej formy ewidencji korzystają osoby fizyczne, spółki cywilne, spółki jawne oraz partnerskie osób fizycznych. Muszą jednak spełnić następujący warunek: przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów za poprzedni rok obrotowy nie mogą przekroczyć kwoty 2 mln euro. Wówczas mają prawo do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Po przekroczeniu ustalonego limitu zobowiązane są do przejścia na pełną księgowość.

Uproszczona forma księgowości ma dwie istotne zalety. Jest stosunkowo łatwa w prowadzeniu i nie wiąże się z koniecznością wdrażania skomplikowanych procedur. Zapewnia także niskie koszty obsługi rachunkowej. Dostępna jest jednak tylko dla wybranych podmiotów gospodarczych oraz dostarcza wyłącznie informacje na temat przychodów i zobowiązań podatkowych. Obejmuje takie formy opodatkowania, jak ryczałt od przychów ewidencjonowanych, karta podatkowa oraz skala podatkowa i podatek liniowy (w tym przypadku właściwym sposobem ewidencji jest PKPiR).

Dużo bardziej skomplikowana jest księgowość pełna, czyli złożony i czasochłonny system dokumentowania zdarzeń gospodarczych.

rodzaj księgowości

W przeciwieństwie do prostszych form prezentuje całkowity obraz finansów firmy oraz zapewnia maksymalną przejrzystość danych ekonomicznych. Wymaga szerokiej wiedzy z obszaru zasad rachunkowości, przepisów podatkowych VAT oraz PIT/CIT. Wiąże się z koniecznością sporządzania rachunku kosztów, kalkulowania wyniku finansowego, a także przygotowywania bilansu oraz rachunku zysków i strat.

Pełna księgowość pozwala zidentyfikować źródła ograniczonej płynności, dokonywać skrupulatnych prognoz i analiz, łatwiej ocenić kondycję finansową przedsiębiorstwa oraz zaplanować przyszłe decyzje biznesowe. Jest to jednak na tyle złożona forma ewidencji zdarzeń gospodarczych, że wymaga wsparcia ze strony profesjonalistów, np. PG Partnera Gospodarczego, który zadba o zgodność ksiąg rachunkowych z aktualnymi przepisami prawa.

Poniżej omówione zostały trzy główne formy księgowości dla działalności gospodarczej.

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów (PKPiR)

Z tej uproszczonej ewidencji finansowej mogą skorzystać przedsiębiorcy rozpoczynający lub już prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, a w szczególności:

  • osoby fizyczne,
  • spółki cywilne osób fizycznych,
  • spółki jawne osób fizycznych,
  • spółki partnerskie.

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów to forma dostępna także dla osób wykonujących działalność na podstawie umów agencyjnych i umów na warunkach zlecenia oraz prowadzących działy specjalne produkcji rolnej. Zakłada się ją na dzień 1 stycznia każdego roku podatkowego lub z datą rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego.

Przedsiębiorca objęty jest opodatkowaniem od dochodu na zasadach ogólnych (według stawki 17% i 32%) lub podatkiem liniowym (19%). Jego przychody netto za poprzedni rok obrotowy nie mogą przekroczyć kwoty 2 mln euro, przeliczonej na złotówki według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy. Wpisy do księgi dokonywane są na podstawie wystawionych faktur, rejestru sprzedaży nieudokumentowanej, wydruków z kasy fiskalnej oraz ewidencji kupna i sprzedaży wartości dewizowych.

Ewidencja przychodów opodatkowanych ryczałtem

W tym modelu księgowości uproszczonej podatnik jest zobowiązany wyłącznie do ewidencji przychodów z działalności gospodarczej. Oznacza to, że nie uwzględnia się ponoszonych kosztów. Należny podatek obliczany jest od przychodu, a nie od dochodu, jak ma to miejsce w przypadku księgowości na zasadach ogólnych.

Ryczałt ewidencjonowany wybierany jest najczęściej przez firmy, które uzyskują wysokie dochody, a jednocześnie generują niskie koszty. Dostępny jest dla przedsiębiorców prowadzących samodzielnie jednoosobową działalność gospodarczą, których przychody netto w roku ubiegłym nie przekroczyły 2 mln euro. Mogą z niego również skorzystać osoby osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ewidencja przychodów (od 2023 roku prowadzona wyłącznie w formie elektronicznej) musi zawierać datę wpisu, numer dowodu księgowego, datę uzyskania przychodu oraz kwotę przychodu opodatkowanego według poszczególnych stawek, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.

Pełna księgowość – kiedy jest obowiązkowa?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych to najbardziej skomplikowana forma księgowości. Jest obligatoryjna dla spółek handlowych, akcyjnych, komandytowych, komandytowo-akcyjnych oraz z ograniczoną odpowiedzialnością. Obowiązkowo korzystają z niej również samorządy, organizacje budżetowe, podmioty działające na zasadach prawa bankowego oraz jednostki funkcjonujące dzięki subwencjom i dotacjom. Księgowość pełna wiąże się z koniecznością rejestrowania wszystkich zdarzeń gospodarczych dokonywanych przed przedsiębiorstwo, w tym transakcji finansowych, przelewów przychodzących i wychodzących, operacji związanych z magazynem itp. Wymaga także prowadzenia dziennika, księgi głównej, kont księgi pomocniczej, zestawienia obrotów i sald oraz wykazu aktywów i pasywów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Pełna księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej

30 September 2024

Pełna księgowość, choć zazwyczaj kojarzona z dużymi firmami, coraz częściej jest wymagana również w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG). W Polsce przedsiębiorcy prowadzący JDG są zobowiązani...

post-thumbnail

Sprzedaż telefonu kupionego na firmę

29 July 2024

Czy przedsiębiorca może sprzedać telefon zakupiony na działalność gospodarczą, nie narażając się na komplikacje prawne czy podatkowe? Przekazanie własności takiego urządzenia wykracza poza prostą transakcję między...

post-thumbnail

Podatek PCC przy zakupie towarów handlowych

08 July 2024

Z podatkiem PCC mamy najczęściej do czynienia przy transakcjach zakupu lub sprzedaży nieruchomości o charakterze prywatnym. Obowiązek jego odprowadzenia nie dotyczy jednak wyłącznie takich sytuacji. Nie...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2023 r.

Dlaczego my?

PG Partner Gospodarczy to profesjonalne biuro rachunkowe z oddziałami w 10 największych miastach w Polsce.

  • Doświadczony i silny zespół

    Zatrudniamy profesjonalistów, którzy nie tylko zaksięgują Twoje dokumenty, ale też podzielą się wiedzą, doradzą w kwestiach biznesowych oraz podatkowych.

Otrzymaliśmy łącznie
1 2 6
opinii ze średnią
4 , 9 8

Opinie

Sylwia Kecher
Sylwia Kecher
12:31 28 Aug 24
Jestem bardzo mile zaskoczona współpraca z p. Kingą Kurzawą 😊To sama przyjemność !!!Profesjonalizm, łatwość kontaktu, obsługa na najwyższym poziomie to cechy, które mogą opisać naszą współpracę. Serdecznie polecam wszystkim tym, którzy chcą skupić się na swojej profesji i rozwijaniu firmy a formalności oddać w ręce profesjonalistów.Pozdrawiam Sylwia KecherRoluxa MDR Sp. z o.o.
Bogusław Korycki
Bogusław Korycki
15:17 28 Jun 24
Jestem bardzo zadowolony zw współpracy z biurem rachunkowym Partner Gospodarczy, a szczególnie ze współpracy z Panią Justyną W. :)
Karolina Wożniak
Karolina Wożniak
17:12 30 Apr 24
Polecam 😊
Ростислав Ясинский
Ростислав Ясинский
13:47 26 Apr 24
Świetna obsługa. Bardzo wykwalifikowani i doświadczeni księgowi. Wszystkie problemy są rozwiązywane szybko i pomyślnie. Zawsze miło jest komunikować się z pracownikami.
paul
paul
06:12 25 Apr 24
Świetna obsługa! Edyta bardzo pomocna!
Nina Zhyshkevich
Nina Zhyshkevich
17:59 24 Apr 24
Gorąco polecam usługi księgowe firmy PG Partner Gospodarczy.Współpracuję z Panią Svetlaną oraz Panią Ewą od około dwóch lat i jestem zachwycona poziomem obsługi, jaki otrzymuję. Od samego początku kontakt był bardzo przyjemny i profesjonalny.Pani Svetlana i Pani Ewa zawsze dotrzymują terminów i rzetelnie wykonują swoje obowiązki. Mogę liczyć na ich pomoc w każdej sprawie i zawsze otrzymuję wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania.Cenię sobie również ich kompetencję i wiedzę merytoryczną. Czuję się bezpiecznie, wiedząc, że moje finanse są w dobrych rękach.Oprócz profesjonalizmu, Pani są również bardzo miłe i uprzejme. Współpraca z nimi to czysta przyjemność!Doceniam ich cierpliwość i zrozumienie w tłumaczeniu skomplikowanych kwestii księgowych. Zawsze potrafią wyjaśnić wszystko w prosty i zrozumiały sposób, co jest dla mnie niezwykle ważne.Jeśli szukasz rzetelnej i kompetentnej firmy księgowej, z czystym sumieniem mogę polecić PG Partner Gospodarczy. Jestem przekonana, że nie zawiodą się Państwo!Dodatkowe zalety:Szybka komunikacjaKonkurencyjne cenyMożliwość korzystania z usług online
Kuba
Kuba
10:04 23 Apr 24
wspolpracuje z PG od 5 lat, bardzo pomocni i profesjonalni.Zawsze ktos odbierze telefon i pomoze/doradzi.polecam
Jakub Cichocki
Jakub Cichocki
17:43 07 Mar 23
Mając okazje pracować z wieloma biurami rachunkowymi, to mogę polecić z czystym sumieniem, zespół niezwykle rzetelnych, skrupulatnych i pracowitych księgowych i kadrowych.
Iza Dróżdż
Iza Dróżdż
17:44 03 Aug 21
Współpracuję z biurem dopiero od kilku miesięcy, ale dzięki Pani Ani i Milenie znajduję odpowiedzi na wszystkie moje wątpliwości i śpię spokojnie. Takiego biura jak PG Partner szukałam kilka lat i nie spodziewałam się, ze znajdę kogoś dla kogo nadal liczy się jakość. Zdecydowanie polecam!!!
Przemek
Przemek
21:06 15 Apr 21
Łukasz Sturma
Łukasz Sturma
16:33 15 Apr 21
Konrad Nowak
Konrad Nowak
19:42 14 Apr 21
Rzetelność, sumienność, solidność, profesjonalizm, bardzo dobry kontakt oraz właściwe podejście do klienta sprawiają, że z pełnym przekonaniem mogę rekomendować współpracę z Biurem Rachunkowym PG Partner Gospodarczy sp. z o.o. Gorąco polecam.
Andrii Zaborovskyi
Andrii Zaborovskyi
18:07 14 Apr 21
Dzień dobry. Od 2020 roku nasza firma współpracuje z PG PARTNER GOSPODARCZY Sp. z o. o. W tej firmie pracują doświadczeni pracownicy znający swoją pracę. Zawsze pomogą w rozwiązywaniu trudnych problemów. Polecam firmę jako solidnego partnera.
Marek Paweł
Marek Paweł
14:10 14 Apr 21
PG Partner Gospodarczy obsługuje naszą firmę od roku. Obsługa na wysokim poziomie, na czas, pełen profesjonalizm. Sympatycznie, wesoło i po prostu normalnie :) W porównaniu z innymi biurami księgowymi, które znam PG jest z pewnością w czołówce. Polecam
Jacek B. Roszak
Jacek B. Roszak
09:10 08 May 20
Bardzo dziękuję przede wszystkim za rzeczowe i proste wytłumaczenie zawiłości przepisów dotyczących przedsiębiorcy w tym kraju. Współpraca z PG przyniosła naszej firmie wiele korzyści. Serdecznie pozdrawiam zwłaszcza panią A.Polecam każdemu ofertę księgową PG, nie tylko z uwagi na kompetencje i wiedzę, ale i miłą atmosferę oraz fakt, że "będzie dobrze" oznacza w praktyce że naprawde tak będzie ;)
Zobacz wszystkie opinie
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech