Jednoosobowa działalność gospodarcza a śmierć przedsiębiorcy

Jakie są konsekwencje prawne zgonu właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej? Czy firma automatycznie przestaje działać? Czy istnieje możliwość odziedziczenia takiej działalności? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Czy istnieje możliwość dalszego prowadzenia firmy po śmierci właściciela?

Jednoosobowa działalność gospodarcza funkcjonuje pod imieniem i nazwiskiem właściciela, co oznacza, że wszelkie aktywa są jego własnością. Firma nie ma własnej osobowości prawnej odseparowanej od przedsiębiorcy. Identyfikatory takie jak NIP i REGON są przypisane bezpośrednio do osoby fizycznej. Z tego względu zgon właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej zasadniczo uniemożliwia dalsze prowadzenie firmy, chyba że zostanie powołany zarząd sukcesyjny.

To wiąże się z zakończeniem umów pracowniczych, wygaśnięciem wszelkich licencji, koncesji oraz pozwoleń, a także niemożnością dalszego dokonywania rozliczeń podatkowych. Na dzień zgonu przedsiębiorcy wszystkie umowy o pracę zawarte z zatrudnionymi automatycznie się rozwiązują. Jeśli pracownicy mieli jakiekolwiek roszczenia finansowe względem pracodawcy, wówczas przechodzą one na spadek. Oznacza to, że spadkobiercy muszą być gotowi do ich spłacenia.

Zgodnie z art. 12 ust. 1b ustawy o ewidencji i identyfikacji podatników numer NIP przypisany do przedsiębiorcy traci ważność z chwilą wygaśnięcia możliwości powołania zarządcy sukcesyjnego (do dwóch miesięcy po śmierci przedsiębiorcy). Zgon osoby fizycznej będącej podatnikiem prowadzi do jego wykreślenia z rejestru podatników VAT (jeżeli nie zostanie ustanowiony zarząd sukcesyjny).

Obowiązki podatkowe dopełniane przez spadkobierców

Zarząd sukcesyjny może być ustanowiony zarówno przez przedsiębiorcę za jego życia, jak i przez spadkobierców po jego śmierci. Ważne jest, aby pamiętać, iż możliwość mianowania zarządcy sukcesyjnego wygasa po upływie dwóch miesięcy od daty śmierci przedsiębiorcy.
W sytuacji, gdy zarząd sukcesyjny nie zostanie ustanowiony, należy założyć, że z chwilą śmierci przedsiębiorcy, jego działalność gospodarcza przestaje istnieć jako jednostka prawna.

Na mocy art. 97 Ordynacji podatkowej spadkobiercy przejmują określone w przepisach prawa majątkowe i obowiązki zmarłego podatnika. Dodatkowo art. 98 tej ustawy określa, że w kwestii odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się regulacje Kodeksu cywilnego dotyczące akceptacji lub odrzucenia spadku oraz odpowiedzialności za długi spadkowe. Jednak spadkobiercy nie muszą osobiście dokonywać obliczeń podatkowych ani składać deklaracji podatkowych w imieniu zmarłego.

śmierć przedsiębiorcy

Zgodnie z art. 100 Ordynacji podatkowej to organ podatkowy wyznacza w jednej decyzji zakres odpowiedzialności bądź praw każdego ze spadkobierców, bazując na ostatecznych decyzjach dotyczących zmarłego oraz jego zobowiązań wynikających ze złożonych deklaracji. W przypadku, gdy deklaracja spadkodawcy była niepoprawna lub nie została złożona, organ podatkowy ustala zakres odpowiedzialności spadkobierców, określając np. kwotę do zapłaty lub nadpłaty.

Oznacza to, że spadkobiercy nie są zobligowani do samodzielnego obliczenia i zapłaty podatku dochodowego za okres od początku roku podatkowego do dnia śmierci przedsiębiorcy, ani do składania rocznego zeznania podatkowego za zmarłego przedsiębiorcę.
W kontekście zobowiązań podatkowych spadkobiercy otrzymują od organu podatkowego stosowną decyzję. Nie należy do ich obowiązków składanie deklaracji podatkowych za zmarłą osobę. Podatek będący częścią pasywów spadku jest płatny na podstawie decyzji wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego. Spadkobiercy mają 14 dni na zapłatę podatku od momentu otrzymania dokumentu.

Zobowiązania podatkowe po zgonie przedsiębiorcy

Kiedy przedsiębiorca jest aktywnym podatnikiem VAT, spadkobiercy nie muszą zajmować się wyrejestrowywaniem zmarłego przedsiębiorcy z rejestru poprzez składanie formularza VAT-Z. Zgodnie z art. 96 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług zadaniem naczelnika urzędu skarbowego jest automatyczne wykreślenie podatnika po jego śmierci, bez konieczności wnioskowania o to przez spadkobierców.

Podobnie sprawa wygląda z obowiązkiem sporządzenia remanentu likwidacyjnego, określonym w art. 14 ust. 5 ustawy o VAT. Zgodnie z przepisami to podatnicy, w tym dziedziczone przedsiębiorstwo ze statusem podatnika, są zobowiązani do wykonania tej czynności, a nie spadkobiercy zmarłego podatnika VAT. Potwierdza to interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 kwietnia 2021 roku, który wyjaśnia, że spadkobierca, który nie przejmuje działalności gospodarczej zmarłego, nie jest zobowiązany do składania deklaracji za okresy niezamknięte przez zmarłego ani do sporządzenia remanentu likwidacyjnego oraz opodatkowania towarów w nim zawartych.

Sprzedaż majątku przez spadkobierców

Sprzedaż majątku nabytego w drodze spadku przez spadkobierców nie podlega opodatkowaniu VAT. Transakcje dokonane przez osoby fizyczne w ramach zarządzania własnym majątkiem prywatnym wyłączone są z kręgu obowiązków podatników VAT.

Należy pamiętać, że termin „majątek prywatny” nie jest bezpośrednio używany w ustawie o VAT, ale wynika z interpretacji art. 15 ust. 2 tej ustawy. Odniesienie można znaleźć w orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dotyczącym opodatkowania sprzedaży części majątku prywatnego przez osobę będącą podatnikiem VAT, która nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej.

Majątek prywatny to część majątku osoby fizycznej nieprzeznaczona i niewykorzystywana w celach działalności gospodarczej. Jeśli spadkobierca nie zamierza wykorzystywać majątku nabytego w spadku do celów gospodarczych, a jedynie dokona jego sprzedaży, nie będzie uznany za podatnika VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Oznacza to, że działając w ramach prawa do dysponowania własnym majątkiem, nie będzie podlegał obowiązkom podatnika VAT.

Spadkobiercy nie są więc zobowiązani do płacenia VAT z tytułu sprzedaży majątku otrzymanego w spadku ani do składania w tym zakresie deklaracji JPK VAT. Odpłatne zbycie rzeczy ruchomych nabytych po zmarłym przedsiębiorcy zostaje zwolnione z opodatkowania, jeżeli sprzedaż nastąpi po upływie sześciu miesięcy od nabycia i nie będzie prowadzona w ramach działalności gospodarczej przez spadkobiercę.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Pełna księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej

30 September 2024

Pełna księgowość, choć zazwyczaj kojarzona z dużymi firmami, coraz częściej jest wymagana również w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG). W Polsce przedsiębiorcy prowadzący JDG są zobowiązani...

post-thumbnail

Ulga na start – kto może z niej skorzystać?

27 September 2024

Ulga na start to jedno z kluczowych rozwiązań wspierających nowych przedsiębiorców w Polsce. Dzięki niej osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mogą przez 6 miesięcy uniknąć płacenia składek...

post-thumbnail

Jednoosobowa działalność gospodarcza a śmierć przedsiębiorcy

10 June 2024

Jakie są konsekwencje prawne zgonu właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej? Czy firma automatycznie przestaje działać? Czy istnieje możliwość odziedziczenia takiej działalności? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2023 r.

Dlaczego my?

PG Partner Gospodarczy to profesjonalne biuro rachunkowe z oddziałami w 10 największych miastach w Polsce.

  • Doświadczony i silny zespół

    Zatrudniamy profesjonalistów, którzy nie tylko zaksięgują Twoje dokumenty, ale też podzielą się wiedzą, doradzą w kwestiach biznesowych oraz podatkowych.

Otrzymaliśmy łącznie
1 6 4
opinii ze średnią
4 , 9 8

Opinie

Jakub Grajek
Jakub Grajek
08:26 18 Nov 24
Polecam w 100% ! Rzetelna i wykfalifikowana kadra spełni oczekiwania najbardziej wymagających.
Koray Kemaloğlu
Koray Kemaloğlu
12:50 14 Nov 24
Rozwiązali mój problem, który ciągnął się przez rok! Najbardziej rozsądna cena na rynku. Gorąco polecam!
Roman Kolesov
Roman Kolesov
10:16 14 Nov 24
Polecam ich każdemu, kto robi B2B lub potrzebuje usług księgowych, odpowiedział na wiele moich pytań i wszystko ładnie i łatwo uporządkował, moim zdaniem cena jest bardzo dobra za usługę.
Krystian Klesiński
Krystian Klesiński
09:31 13 Nov 24
Jestem zadowolony ze współpracy z p. Kingą :)
ula ula
ula ula
09:12 05 Nov 24
Polecamy PG Partner Gospodarczy w Poznaniu. Bardzo profesjonalne biuro, pomocna księgowa i kadrowa, komunikacja na najwyższym poziomie, zawsze na czas i rzetelnie.
Oksana
Oksana
11:38 31 Oct 24
Księgowi tutaj są dobrze wykwalifikowani i świadczą naprawdę dobre usługi.
Sylwia Kecher
Sylwia Kecher
12:31 28 Aug 24
Jestem bardzo mile zaskoczona współpraca z p. Kingą Kurzawą 😊To sama przyjemność !!!Profesjonalizm, łatwość kontaktu, obsługa na najwyższym poziomie to cechy, które mogą opisać naszą współpracę. Serdecznie polecam wszystkim tym, którzy chcą skupić się na swojej profesji i rozwijaniu firmy a formalności oddać w ręce profesjonalistów.Pozdrawiam Sylwia KecherRoluxa MDR Sp. z o.o.
Bogusław Korycki
Bogusław Korycki
15:17 28 Jun 24
Jestem bardzo zadowolony zw współpracy z biurem rachunkowym Partner Gospodarczy, a szczególnie ze współpracy z Panią Justyną W. :)
Karolina Wożniak
Karolina Wożniak
17:12 30 Apr 24
Polecam 😊
Ростислав Ясинский
Ростислав Ясинский
13:47 26 Apr 24
Świetna obsługa. Bardzo wykwalifikowani i doświadczeni księgowi. Wszystkie problemy są rozwiązywane szybko i pomyślnie. Zawsze miło jest komunikować się z pracownikami.
paul
paul
06:12 25 Apr 24
Świetna obsługa! Edyta bardzo pomocna!
Nina Zhyshkevich
Nina Zhyshkevich
17:59 24 Apr 24
Gorąco polecam usługi księgowe firmy PG Partner Gospodarczy.Współpracuję z Panią Svetlaną oraz Panią Ewą od około dwóch lat i jestem zachwycona poziomem obsługi, jaki otrzymuję. Od samego początku kontakt był bardzo przyjemny i profesjonalny.Pani Svetlana i Pani Ewa zawsze dotrzymują terminów i rzetelnie wykonują swoje obowiązki. Mogę liczyć na ich pomoc w każdej sprawie i zawsze otrzymuję wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania.Cenię sobie również ich kompetencję i wiedzę merytoryczną. Czuję się bezpiecznie, wiedząc, że moje finanse są w dobrych rękach.Oprócz profesjonalizmu, Pani są również bardzo miłe i uprzejme. Współpraca z nimi to czysta przyjemność!Doceniam ich cierpliwość i zrozumienie w tłumaczeniu skomplikowanych kwestii księgowych. Zawsze potrafią wyjaśnić wszystko w prosty i zrozumiały sposób, co jest dla mnie niezwykle ważne.Jeśli szukasz rzetelnej i kompetentnej firmy księgowej, z czystym sumieniem mogę polecić PG Partner Gospodarczy. Jestem przekonana, że nie zawiodą się Państwo!Dodatkowe zalety:Szybka komunikacjaKonkurencyjne cenyMożliwość korzystania z usług online
Kuba
Kuba
10:04 23 Apr 24
wspolpracuje z PG od 5 lat, bardzo pomocni i profesjonalni.Zawsze ktos odbierze telefon i pomoze/doradzi.polecam
Jakub Cichocki
Jakub Cichocki
17:43 07 Mar 23
Mając okazje pracować z wieloma biurami rachunkowymi, to mogę polecić z czystym sumieniem, zespół niezwykle rzetelnych, skrupulatnych i pracowitych księgowych i kadrowych.
Iza Dróżdż
Iza Dróżdż
17:44 03 Aug 21
Współpracuję z biurem dopiero od kilku miesięcy, ale dzięki Pani Ani i Milenie znajduję odpowiedzi na wszystkie moje wątpliwości i śpię spokojnie. Takiego biura jak PG Partner szukałam kilka lat i nie spodziewałam się, ze znajdę kogoś dla kogo nadal liczy się jakość. Zdecydowanie polecam!!!
Przemek
Przemek
21:06 15 Apr 21
Łukasz Sturma
Łukasz Sturma
16:33 15 Apr 21
Konrad Nowak
Konrad Nowak
19:42 14 Apr 21
Rzetelność, sumienność, solidność, profesjonalizm, bardzo dobry kontakt oraz właściwe podejście do klienta sprawiają, że z pełnym przekonaniem mogę rekomendować współpracę z Biurem Rachunkowym PG Partner Gospodarczy sp. z o.o. Gorąco polecam.
Andrii Zaborovskyi
Andrii Zaborovskyi
18:07 14 Apr 21
Dzień dobry. Od 2020 roku nasza firma współpracuje z PG PARTNER GOSPODARCZY Sp. z o. o. W tej firmie pracują doświadczeni pracownicy znający swoją pracę. Zawsze pomogą w rozwiązywaniu trudnych problemów. Polecam firmę jako solidnego partnera.
Marek Paweł
Marek Paweł
14:10 14 Apr 21
PG Partner Gospodarczy obsługuje naszą firmę od roku. Obsługa na wysokim poziomie, na czas, pełen profesjonalizm. Sympatycznie, wesoło i po prostu normalnie :) W porównaniu z innymi biurami księgowymi, które znam PG jest z pewnością w czołówce. Polecam
Jacek B. Roszak
Jacek B. Roszak
09:10 08 May 20
Bardzo dziękuję przede wszystkim za rzeczowe i proste wytłumaczenie zawiłości przepisów dotyczących przedsiębiorcy w tym kraju. Współpraca z PG przyniosła naszej firmie wiele korzyści. Serdecznie pozdrawiam zwłaszcza panią A.Polecam każdemu ofertę księgową PG, nie tylko z uwagi na kompetencje i wiedzę, ale i miłą atmosferę oraz fakt, że "będzie dobrze" oznacza w praktyce że naprawde tak będzie ;)
Zobacz wszystkie opinie
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech