"

Sprzedaż telefonu kupionego na firmę

Czy przedsiębiorca może sprzedać telefon zakupiony na działalność gospodarczą, nie narażając się na komplikacje prawne czy podatkowe? Przekazanie własności takiego urządzenia wykracza poza prostą transakcję między kupującym a sprzedającym i wiąże się z szeregiem wymagań formalnych. Urządzenia elektroniczne nabyte w celach biznesowych często są amortyzowane, co oznacza, że ich wartość zmienia się w czasie, wpływając na aspekty księgowe i podatkowe przedsiębiorstwa. Dodatkowo kwestie takie jak prawo do odliczenia VAT czy obowiązek zachowania dokumentacji zakupu na potrzeby kontroli skarbowej, stawiają przed sprzedającym specyficzne wyzwania. Omówienie tych aspektów jest niezbędne dla zrozumienia, jak należy postępować, by transakcja była zgodna z obowiązującymi przepisami, zabezpieczając zarówno interesy firmy, jak i zgodność z prawem.

Sprzedaż telefonu na rzecz firmy lub osoby prywatnej

Transakcje sprzedaży towarów firmowych zarówno osobom prywatnym, jak i firmom powinny być uznawane za element przychodu działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca jest aktywnym płatnikiem VAT, w przypadku sprzedaży telefonu firmowego musi dodać do ceny wartość podatku VAT. W sytuacji, gdy kupującym jest inna firma, sprzedający ma obowiązek wystawić fakturę, a jeśli kupującym jest osoba prywatna, wystarczy wydać paragon. Możliwe jest również wystawienie faktury na życzenie osoby prywatnej.

Przedsiębiorcy niepłacący VAT są zobowiązani do wystawienia faktury jedynie, jeśli klient sobie tego zażyczy, jednak mogą wystawić fakturę bez żądania ze strony klienta. Gdy telefon kupuje osoba prywatna, sprzedaż musi być zarejestrowana przy użyciu kasy fiskalnej, co dotyczy zarówno podatników czynnych, jak i tych zwolnionych z VAT. Przedsiębiorstwa, które zazwyczaj nie używają kasy fiskalnej, muszą spełnić ten obowiązek przy sprzedaży telefonów osobom prywatnym, ponieważ brak takiej rejestracji nie jest objęty zwolnieniem.

Sprzedaż telefonu będącego wyposażeniem firmy albo środkiem trwałym

Transakcja sprzedaży telefonu, który był używany jako wyposażenie firmy lub zaliczony do kategorii środków trwałych, powinna być zaliczona do przychodów z działalności gospodarczej. Taka sprzedaż musi zostać również zarejestrowana w księdze przychodów i rozchodów (KPiR) w sekcji „Pozostałe przychody”. Podatnicy, którzy są aktywnymi płatnikami VAT, muszą wykazać przychód z tej transakcji jako wartość netto, czyli cenę sprzedaży pomniejszoną o kwotę VAT naliczonego przy nabyciu telefonu. Ci, którzy korzystają ze zwolnienia z VAT, powinni zarejestrować przychód w pełnej kwocie sprzedaży.

Po sprzedaniu telefonu, który figurował w ewidencji jako wyposażenie, należy go stamtąd wykreślić. Przychód z takiej sprzedaży jest kwotą uzyskaną ze sprzedaży pomniejszoną o wartość niezamortyzowaną telefonu, co ma zastosowanie w przypadku telefonów traktowanych jako środki trwałe.

sprzedaż telefonu kupionego na firmę

Proces sprzedaży telefonu będącego środkiem trwałym traktowany jest jako likwidacja tego środka, przy czym data likwidacji powinna pokrywać się z datą sprzedaży. Powód likwidacji należy określić jako „sprzedaż”, „zbycie” lub inne podobne sformułowanie.

Warto zaznaczyć, że w przypadku gdy kupującym jest osoba fizyczna, sprzedający ma obowiązek zarejestrowania transakcji za pomocą kasy fiskalnej. Choć sprzedaż innych środków trwałych przez przedsiębiorcę nie zawsze wymaga użycia kasy fiskalnej, w przypadku telefonów konieczność ta jest obowiązkowa, zgodnie z wymogami ustawowymi.

Sprzedaż telefonu przekazanego z majątku firmowego na cele prywatne

Jeśli telefon, będący częścią aktywów firmowych, zostanie sprzedany do użytku prywatnego, to transakcja ta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT), ale wyłącznie wtedy, gdy od daty usunięcia telefonu z zasobów firmy do daty jego sprzedaży nie minęło więcej niż sześć lat. Okres sześciu lat liczony jest od miesiąca następującego po miesiącu, w którym telefon został wycofany z majątku firmy. Sprzedaż tego telefonu generuje przychód z działalności gospodarczej firmy, co wymaga opodatkowania według stawki odpowiedniej dla tej działalności.

Jeżeli telefon został wycofany z majątku firmy ponad sześć lat przed jego sprzedażą, wówczas przedsiębiorca nie jest zobowiązany do płacenia podatku PIT od tej transakcji.

W przypadku przekazania telefonu na cele prywatne konieczne jest uregulowanie podatku VAT, jeśli podatek ten został wcześniej odliczony przy zakupie telefonu. Jeżeli natomiast nabycie telefonu nie uprawniało do odliczenia VAT, przekazanie go na cele prywatne traktowane jest jako operacja niepodlegająca opodatkowaniu VAT.

Proces wycofania telefonu jako środka trwałego z działalności firmy obejmuje kilka kroków:

  • wykreślenie telefonu z ewidencji środków trwałych,
  • sporządzenie protokołu likwidacji lub dokumentu LT (likwidacja środka trwałego), w którym wskazuje się cel wycofania środka na użytek prywatny podatnika,
  • przygotowanie dokumentacji niezbędnej do zarejestrowania transakcji w rejestrze sprzedaży VAT, jeżeli zachodzi obowiązek zapłaty tego podatku,
  • opracowanie protokołu przekazania środka trwałego.

Gdy upłynie sześcioletni okres i telefon zostanie sprzedany do użytku prywatnego, taka transakcja nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ dotyczy majątku prywatnego. Nie ma również wymogu rejestrowania tej sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej. Należy jednak podkreślić, że przekazanie telefonu z majątku firmowego na użytek prywatny nie jest zawsze uważane za najlepsze rozwiązanie, gdyż organy podatkowe mogą interpretować to jako próbę uniknięcia obowiązku stosowania kasy fiskalnej w przypadku sprzedaży sprzętu telekomunikacyjnego.

Sprzedaż towarów na rzecz osób prywatnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i są wymienione w odpowiednim paragrafie rozporządzenia o zwolnieniach z używania kas fiskalnych, od samego początku wymaga rejestracji przy użyciu kasy fiskalnej. Zgodnie z wytycznymi Krajowej Informacji Skarbowej przekazanie towaru do majątku prywatnego, od którego przedsiębiorca odliczył lub mógł odliczyć VAT, traktowane jest tak samo jak sprzedaż, co oznacza konieczność ewidencjonowania takiej transakcji na kasie fiskalnej. W praktyce oznacza to, że po wycofaniu z firmy działającego telefonu komórkowego, od którego odliczono podatek VAT, musi to zostać udokumentowane przy użyciu paragonu. W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo nie posiada kasy fiskalnej, konieczne jest jej zakupienie przed wycofaniem urządzenia do majątku prywatnego, aby zgodnie z przepisami sfinalizować tę operację.

Sprzedaż telefonu kupionego na firmę po zamknięciu działalności

Gdy przedsiębiorstwo jest zamykane lub likwidowane, jego aktywa przechodzą w posiadanie właściciela jako majątek prywatny. W przypadku sprzedaży telefonu po zakończeniu działalności przedsiębiorca musi spełnić określone wymogi podatkowe, jeśli transakcja ma miejsce w ciągu sześciu lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym firma została zamknięta. Sprzedaż telefonu wymaga wówczas zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i podlega opodatkowaniu zgodnie z regułami, które były stosowane w nieistniejącej już działalności.

Dla przedsiębiorcy, który rozliczał się według skali podatkowej lub stosował podatek liniowy, podstawa opodatkowania PIT to kwota uzyskana ze sprzedaży telefonu po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Sprzedaż telefonu kupionego na firmę

29 July 2024

Czy przedsiębiorca może sprzedać telefon zakupiony na działalność gospodarczą, nie narażając się na komplikacje prawne czy podatkowe? Przekazanie własności takiego urządzenia wykracza poza prostą transakcję między...

post-thumbnail

Podatek PCC przy zakupie towarów handlowych

08 July 2024

Z podatkiem PCC mamy najczęściej do czynienia przy transakcjach zakupu lub sprzedaży nieruchomości o charakterze prywatnym. Obowiązek jego odprowadzenia nie dotyczy jednak wyłącznie takich sytuacji. Nie...

post-thumbnail

Kary finansowe i postępowanie w razie awarii KSeF

26 June 2024

W lipca 2024 roku wchodzą w życie przepisy regulujące obowiązek wdrożenia KSeF przez podatników. Między innymi dotyczą one również kar, jakie mogą być nałożone na w...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2023 r.

Dlaczego my?

PG Partner Gospodarczy to profesjonalne biuro rachunkowe z oddziałami w 10 największych miastach w Polsce.

  • Doświadczony i silny zespół

    Zatrudniamy profesjonalistów, którzy nie tylko zaksięgują Twoje dokumenty, ale też podzielą się wiedzą, doradzą w kwestiach biznesowych oraz podatkowych.

Otrzymaliśmy łącznie
1 2 3
opinii ze średnią
4 , 9 8

Opinie

Michał Czarnecki
Michał Czarnecki
10:19 19 Aug 24
Gorąco polecam - usługi księgowe prowadzone są bardzo sumiennie i zawsze terminowo :)
Krystian Goc
Krystian Goc
05:51 13 Aug 24
Zawsze wszystko profesjonalnie i na czas. Współpraca z Panią Anią to czysta przyjemność. Polecam to biuro.
Specbud Wiktor Bereda
Specbud Wiktor Bereda
09:04 02 Jul 24
Po kilku latach współpracy z biurem PG Partner Gospodarczy możemy stanowczo powiedzieć, że nigdy nie mieliśmy tak profesjonalnej obsługi. Nasze relacje biznesowe opierają się na partnerstwie, rzetelności, sumienności, a przede wszystkim terminowości. Zarówno Pani Anna Duda, jak również Pani Ewa Cesarz cechują się profesjonalizmem i chęcią współpracy. Nigdy nie zdarzyło się abyśmy oczekiwali dłużej na jakąkolwiek odpowiedź ze strony biura- wszelkie sprawy omawiane są na bieżąco.
Iwona Stolarska
Iwona Stolarska
10:46 20 May 24
Polecam usługi świadczone przez biuro PG Partner. Pracownicy mają ogromną wiedzę i są bardzo pomocni. Miesieczne deklaracje księgowe i kadrowe wysyłane są na czas. Pomoc Pani Ani przy kontakcie z Urzędem Skarbowym oraz pomoc w wysyłce sprawozdania rocznego była nieoceniona. Dzięki pracy Pani Ani, Magdy i Weroniki mogę zajmować się prowadzeniem działalności nie martwiąc się o sprawy księgowe.
Leszek L.
Leszek L.
09:31 13 May 24
Gorąco polecam.. współpraca bezproblemowa... Pani Ania miła uśmiechnięta nigdy nas nie zawiodła...
Forge Play
Forge Play
16:12 10 May 24
Zdecydowanie polecam całą firmę jak i panią Kowalską zajmującą kadrami i płacami.
Jubiler Kroza
Jubiler Kroza
10:13 10 May 24
Współpracujemy z księgową Pani Svetlaną oraz kadrowej Pani Magdaleną od dwóch lat. Polecamy! Ich profesjonalizm, uprzejmość i zaangażowanie w naszą firmę zasługują na najwyższe pochwały. Zawsze cierpliwie odpowiadają na nasze pytania, co pomaga nam czuć się pewnie w kwestiach finansowych.
Żaneta Duliban
Żaneta Duliban
08:08 10 May 24
Kadry w mojej Spółce prowadzi Pani Magda, z którą mam bezproblemowy kontakt sms, mail i telefoniczny. Zawsze chętnie odpowie na każde pytanie, a wszystkie dokumenty są na czas.Polecam współpracę :))
B2B Service
B2B Service
08:55 25 Apr 24
Bardzo chciałbym podzielić się moimi wrażeniami na temat biura rachunkowego PG Partner Gospodarczy w Katowicach, a zwłaszcza mojej księgowej, Pani Annie Dudzie. Od momentu rozpoczęcia współpracy z tym biurem, doświadczyłem profesjonalizmu, zaangażowania i niezwykłej precyzji w prowadzeniu mojej księgowości.Pani Anna Duda wykazuje się ogromną wiedzą oraz doświadczeniem w dziedzinie księgowości, zawsze służąc mi pomocą w rozwiązywaniu wszelkich problemów. Jej staranność i dokładność w pracy dają mi pewność, że moje finanse są w najlepszych rękach.Dodatkowo, biuro rachunkowe PG Partner Gospodarczy w Katowicach jest miejscem, które cechuje profesjonalizm, elastyczność i otwartość na potrzeby klienta. Obsługa jest zawsze uprzejma i pomocna, a wszelkie sprawy są załatwiane sprawnie i terminowo.Zdecydowanie polecam biuro rachunkowe PG Partner Gospodarczy oraz Panią Annę Dudę wszystkim przedsiębiorcom poszukującym solidnego partnera w dziedzinie księgowości.
Iulian Dordea
Iulian Dordea
12:12 23 Apr 24
At the bookkeeping company "PG Partner Gospodarczy - Katowice" i met wonderful people, that were always, ALWAYS very helpful. Their office location in Katowice is right on the pietonal street, with easy access. And with their group of companies, they offer many other services for Polish companies (companies setup in Poland, HR services, virtual office, etc etc.). Should someone need bookkeeping services in Katowice area, I recommend to contact them.W firmie księgowej "PG Partner Gospodarczy - Katowice" spotkałem wspaniałych ludzi, którzy zawsze, ZAWSZE byli bardzo pomocni. Ich biuro w Katowicach znajduje się tuż przy głównej ulicy, z łatwym dostępem. A wraz ze swoją grupą firm oferują wiele innych usług dla polskich firm (zakładanie firm w Polsce, usługi HR, wirtualne biuro itp.). Jeśli ktoś potrzebuje usług księgowych w okolicach Katowic, polecam skontaktować się z nimi.
Jacek Cholewa
Jacek Cholewa
10:35 23 Apr 24
Biuro rachunkowe PG Partner Gospodarczy jest Biurem profesjonalnym, sumiennym i co bardzo ważne terminowym. Prowadzę działalność gospodarczą ponad 23 lata i korzystałem wcześniej z różnych Biur. Współpraca z PG trwa już nieprzerwanie od kilku ładnych lat i jest współpraca bezproblemową. Ze strony Biura można liczyć na wsparcie, doradztwo a tematy trudne rozwiązywane są "od ręki". Personel Biura poza profesjonalnym podejściem, wiedzą, starannością charakteryzuje się "ludzkim podejściem". Korzystając z okazji chciałbym podziękować Pani Ani i Pani Ewie za pilnowanie moich tematów :-)
Maciej D
Maciej D
20:12 28 Mar 24
Współpracuję z Biurem Rachunkowym PG Partner Gospodarczy od momentu powołania naszej spółki, czyli już ponad 4 lata. Jestem zadowolony z ich kompleksowej obsługi w zakresie księgowości i części kadrowej, którą również postanowiliśmy powierzyć PG.Dlaczego polecam to biuro?1. Profesjonalizm i rzetelność: Księgi handlowe spółki są prowadzone rzetelnie, a wszelkie zadania realizowane terminowo. (To ważne, aby mieć pewność, że nasze finanse są w dobrych rękach).2. Przyjazna atmosfera: współpraca z Biurem przebiega w bardzo przyjaznej atmosferze. Pracownicy są zaangażowani, otwarci i zawsze gotowi pomóc. Szczególnie chciałbym podkreślić dobry kontakt z Panią Anią, księgową :)Rozmowa z nią to czysta przyjemność, a jej doradztwo jest zawsze konkretne i trafne.3. Fachowa i kompleksowa pomoc: Biuro nie tylko prowadzi księgi, ale również dba o część kadrowo-płacową. W sytuacjach wymagających niezwłocznej interwencji zawsze mogę liczyć na ich wsparcie.W pełni rekomenduję Biuro Rachunkowe PG Partner Gospodarczy wszystkim, którzy poszukują solidnego partnera w zakresie obsługi księgowej oraz kadrowej. To miejsce, gdzie można liczyć na profesjonalizm, zaangażowanie i fachową pomoc.
Zobacz wszystkie opinie
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech