8% VAT na usługi budowlane i konserwacyjne
Usługi budowlane można rozliczać preferencyjną stawką, ale tylko niektóre. 8% VAT obejmuje wyłącznie takie usługi, które są świadczone w obiektach budowlanych objętych społecznym programem mieszkaniowym. Trzeba spełnić też konkretne warunki.
Niższa stawka 8% VAT nie dla wszystkich
Usługi budowlane z zasady rozlicza się standardowo stawką 23% VAT, chyba że spełniają one wymogi określone w art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług.
Z niższej stawki 8% podatku VAT mogą skorzystać firmy, które świadczą usługi:
- Dostawy,
- Budowy,
- Remontu,
- Modernizacji,
- Termomodernizacji,
- Przebudowy,
- Robót konserwacyjnych.
Usługi te muszą obejmować wyłącznie obiekty lub ich części zaliczone do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
8% podatku VAT dotyczy dodatkowo robót konserwacyjnych:
- Na obiektach budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych: budynki stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.
- Obejmujących lokal mieszkalne w budynkach sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: dział 12.
Usługi muszą być związane z budownictwem mieszkaniowym. Chodzi o to, aby dotyczyły obiektów:
- Jednorodzinnych nieprzekraczających 300 m2.
- Lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych o powierzchni nie większej niż 150 m2.
Jeśli zostanie przekroczony limit m2, obniżona stawka VAT dotyczy wyłącznie części usług obejmujących powierzchnie mieszczącą się w limicie. Przykładowo budowa jednorodzinnego domu o powierzchni 350 m2 umożliwia zastosowanie 8% VAT-u do powierzchni 300 m2, a pozostałe 50m2 należy rozliczyć już standardowo stawką 23%.
Lokalizacja usług – wewnątrz czy zewnątrz?
8% VAT-u dotyczy zarówno usług świadczonych wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków mieszkalnych. Muszą jednak one mieścić się w limitach mieszkaniowych. Mówiąc dokładniej, będą to np. usługi dotyczące ocieplenia budynków, wymiany okien i drzwi czy wymiany instalacji. Warto pamiętać, że nawet jeśli prace odbywają się na zewnątrz, muszą bezpośrednio dotyczyć budynków. Przykłady poniżej.
Kto zastosuje 8% VAT? Przykłady
- Budowa domu jednorodzinnego o powierzchni 250 m2 umożliwia zastosowanie preferencyjnej stawki VAT dla całości usług.
- Remont mieszkania w bloku o powierzchni 70m2 umożliwia zastosowanie stawki 8% VAT.
- Wymiana okien w domu jednorodzinnym o powierzchni 320 m2 umożliwia zastosowanie obniżonej stawki tylko dla części usług. 8% VAT obejmie 300 m2. Pozostała część musi być rozliczona już 23% VAT-em.
- Naprawa i konserwacja urządzeń infrastruktury wodno-kanalizacyjnej przy budynkach (np. kanalizacja deszczowa) nie uprawnia do skorzystania z 8% VAT-u. Prace odbywają się poza bryłą budynku, a więc należy rozliczyć je stawką 23%.
- Konserwacja elementów placu zabaw nie uprawnia do skorzystania z 8% VAT. Prace nie dotyczą bezpośrednio budynków, a więc należy rozliczyć je stawką 23% VAT.
Kiedy stawka 8% VAT na usługi budowlane nie ma zastosowania?
Niższej stawki VAT za usługi budowlane nie można zastosować przy usługach świadczonych na rzecz budynków niemieszkalnych. Będą to przykładowo biura, hale magazynowe czy budynki przemysłowe.
Nie obowiązuje ona również przy usługach dotyczących dostawy materiałów budowlanych, w przypadku gdy są one sprzedawane oddzielnie – bez jednoczesnego świadczenia usług ich montażu.
Nie wystarczy rozliczenie. Trzeba udokumentować usługi
Aby firma mogła skorzystać z preferencyjnej stawki, musi zgromadzić dokumenty, które potwierdzą uprawnienie do 8% VAT-u.
Będzie to więc wszelka dokumentacja typu:
- Umowy z kontrahentami.
- Dokumentacja techniczna budynków: plany, pozwolenia.
- Dowody wykonania usług: protokół, umowa.
Zgodnie z art. 180 dowodem może być wszystko, co przyczyni się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Podstawą jest oczywiście umowa z nabywcą usług, która zawiera szczegółowe warunki wykonania konkretnych prac. Nie bez znaczenia jest też protokół zdawczo-odbiorczy. To właśnie taki dokument stanowi odpowiednie potwierdzenie wykonania prac i określa moment ich świadczenia. Jako dokumentację można także przygotować potwierdzenia płatności, np. w formie przelewów.