Karta Dużej Rodziny a koszty firmowe

Dla wielu przedsiębiorców korzystających z Karty Dużej Rodziny niezwykle istotną kwestią jest to, co można zaliczyć jako wydatki do kosztów podatkowych. W sprawie dokumentacji tego zagadnienia wypowiedziało się m.in. Ministerstwo Finansów. Czy w koszty firmowe mogą być wliczone zakupy z wykorzystaniem Karty Dużej Rodziny? Co warto wiedzieć o tym zagadnieniu? Na co  zwrócić uwagę przy rozliczeniu?

Zakupy na Kartę Dużej Rodziny a koszty działalności gospodarczej

Prowadząc biznes, można z powodzeniem robić zakupy na specjalną zniżkę uzyskiwaną w ramach Karty Dużej Rodziny. Takie kupowanie na firmę jest dozwolone i umożliwia zaliczenie zakupów do kosztów uzyskania przychodów w rozliczeniu PIT. Należy tu jednak pamiętać o tym, że zakup na firmę z tą zniżką dotyczy nabywania tych produktów, które rzeczywiście są wykorzystywane w działalności gospodarczej. Inaczej mówiąc, musi być spełniona definicja kosztów uzyskania przychodu. Na początku maja 2023 roku Ministerstwo Finansów odniosło się do tej kwestii i rozwiało wątpliwości dotyczące tego, jak rozliczać ten koszt zakupu na firmę. Tym samym fakt korzystania z Karty Dużej Rodziny nie oznacza już, że dany wydatek musi być wyłączony poza koszty firmowe.

koszty firmowe

Należy jednak pamiętać o tym, że taki kosz nie może znajdować się w tzw. katalogu negatywnych kosztów uzyskania przychodu. Tym samym poniesiony wydatek musi realnie oznaczać kupowanie na firmę, czyli musi zaistnieć związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku (nawet na zniżce KDR) a uzyskaniem przychodu przez firmę – ewentualnie z zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodu.

 

Odliczenie VAT a zniżka na Kartę Dużej Rodziny

Co z kwestią odliczenia podatku VAT od zakupu dokonanego właśnie ze zniżką Karty Dużej Rodziny? Tu stanowisko nie jest jednoznaczne – dominują dwa podejścia.

W pierwszym Karta Dużej Rodziny jeśli jest wykorzystywana, nie może działać w charakterze przedsiębiorcy. Założeniem jest tu to, że wszelki zakup w ramach Karty Dużej Rodziny bezpośrednio wyklucza dokonywanie zakupów na cele działalności gospodarczej. Inaczej mówiąc, w tym podejściu wychodzi się z założenia, że dokonanie zakupu towarów lub usług ze zniżką KDR automatycznie oznacza dokonywanie ich na cele osobiste, nie zaś kupowanie na firmę. Tym samym, zgodnie z takim założeniem korzystanie ze zniżki KDR odbiera prawo do odliczenia podatku VAT od faktury.

Jest jednak drugie podejście prezentowane przez doradców podatkowych. Tu zauważa się, że w ustawie o Karcie Dużej Rodziny nie ma wyłączenia możliwości korzystania ze zniżki, aby zrobić zakup na firmę. To sugeruje, że w myśl zasady „co nie jest zabronione, jest dozwolone” przedsiębiorca posiadający fakturę z danymi firmowymi ma prawo do odliczenia VAT w związku z dokonaniem zakupu ze zniżką Karty Dużej Rodziny.

Problem VAT a KDR

Źródłem problemu jest postawa sprzedawców – ci często mają niechęć do tego, aby wystawić fakturę na dane firmowe, jeśli jednoczesna sprzedać ma być objęta zniżką Karty Dużej Rodziny. Przedsiębiorcy nieraz muszą wtedy zdecydować się albo na kupowanie na firmę, albo na kupowanie ze zniżką KDR bez wystawienia faktury na firmę. Tu należy jednak pamiętać o tym, że brak danych NIP na fakturze nie oznacza, że nie będzie możliwości odliczenia VAT.

Korzystasz z Karty Dużej Rodziny? Co z wystawieniem faktury?

Jak wygląda kwestia obowiązku wystawienia faktury, jeśli jest dokonany zakup na firmę z użyciem zniżki KDR?  Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sprzedawca nie ma obowiązku dokumentowania zakupów za pomocą faktury zawierającej NIP przedsiębiorcy-nabywcy, jeśli wykorzystana została przy tym zakupie Karta Dużej Rodziny.

Warto jednak zauważyć, że jest to zdanie wskazane w indywidualnej interpretacji wydanej w 23 sierpnia 2018 roku. Tym samym dotyczyła ona konkretnej osoby, konkretnej spółki w konkretnym stanie prawnym. W świetle skonkretyzowanego podejścia m.in. Ministerstwa Finansów do zagadnienia Karty Dużej Rodziny i jej możliwości łączenia z działalnością gospodarczą może się okazać, że podejście urzędników w przyszłych sprawach tego typu ulegnie zmianie.

Kupowanie na firmę z Kartą Dużej Rodziny

Kupowanie na firmę przy korzystaniu ze zniżki na Kartę Dużej Rodziny z całą pewnością można ująć w kosztach PIT. Ministerstwo Finansów jasno wyraziło swoje stanowisko, wskazując, że może być to wliczone w koszt zakupu na firmę.

Sytuacja nie jest jednoznaczna, jeśli chodzi o podatek VAT i możliwość jego odliczenia. Z pewnością wiele zależy tu od postawy samych sprzedawców – o ile możliwość odliczenia VAT od zakupu towarów i usług w ramach Karty Dużej Rodziny nie jest wykluczona, o tyle nie jest też wprost powiedziane, że sprzedawca musi przystać na takie rozwiązanie. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet przy zakupach bez podania NIP powinna istnieć możliwość odliczenia VAT-u. Ważne jest to, aby dokument stanowiący potwierdzenie dokonania transakcji przedstawiał, kto, kiedy, komu i co sprzedał – przy rozliczeniu warto wskazać, że faktycznie był to zakup na firmę.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Podatek PCC przy zakupie towarów handlowych

08 July 2024

Z podatkiem PCC mamy najczęściej do czynienia przy transakcjach zakupu lub sprzedaży nieruchomości o charakterze prywatnym. Obowiązek jego odprowadzenia nie dotyczy jednak wyłącznie takich sytuacji. Nie...

post-thumbnail

Kary finansowe i postępowanie w razie awarii KSeF

26 June 2024

W lipca 2024 roku wchodzą w życie przepisy regulujące obowiązek wdrożenia KSeF przez podatników. Między innymi dotyczą one również kar, jakie mogą być nałożone na w...

post-thumbnail

Jak sprawdzić, czy kontrahent wywiązuje się z obowiązków podatkowych?

17 June 2024

Wejście we współpracę z kontrahentem w dużym stopniu powinno wiązać się z poczuciem zaufania. W praktyce jest to jednak zawsze pewne ryzyko, w szczególności gdy nie...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2023 r.

Dlaczego my?

PG Partner Gospodarczy to profesjonalne biuro rachunkowe z oddziałami w 10 największych miastach w Polsce.

  • Doświadczony i silny zespół

    Zatrudniamy profesjonalistów, którzy nie tylko zaksięgują Twoje dokumenty, ale też podzielą się wiedzą, doradzą w kwestiach biznesowych oraz podatkowych.

Opinie

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech