Jak uzyskać podatkową interpretację indywidualną?

podatkiIndywidualna interpretacja podatkowa jest sposobem uzyskania oficjalnej oceny sposobu rozliczania podatków, który stosujemy lub zamierzamy zastosować. Postanowienie wydaje organ skarbowy w imieniu ministra finansów. Posiadając taki dokument, nie musimy obawiać się zmiany interpretacji przepisów, której mogą w przyszłości dokonać organy kontroli skarbowej lub sąd administracyjny. Wyjaśniamy, jak uzyskać indywidualną interpretację podatkową i jakie praktyczne konsekwencje ma ten dokument.

Nie tylko przedsiębiorców, ale też doradców podatkowych przytłacza liczba przepisów, ich częste zmiany oraz nie zawsze klarowny język aktów prawnych. Nawet organom kontroli skarbowej i sądom zdarza się zajmować różne stanowiska w konkretnej sprawie. Taki stan rzeczy rodzi po stronie podatników poczucie chaosu i niepewności. Realna staje się obawa, że któregoś dnia dowiemy się, że – nie zdając sobie z tego sprawy – naruszyliśmy przepisy podatkowe i musimy zapłacić zaległe podatki wraz z odsetkami karnymi. Ochroną na wypadek takiego zdarzenia jest właśnie indywidualna interpretacja podatkowa. Jeżeli zastosujemy się do jej postanowień, nie zapłacimy dodatkowo ani złotówki.

Komu i kiedy przysługuje prawo do indywidualnej interpretacji podatkowej?

Każdy podatnik może w dowolnym momencie złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Wzór można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów lub Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Prawo do ubiegania się o wydanie interpretacji przysługuje osobom fizycznym, osobom prawnym, a także wielu innym podmiotom, w tym również organizacjom pożytku publicznego.

Wniosek należy dostarczyć osobiście lub przesłać pocztą na adres Krajowej Informacji Skarbowej, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała. Wygodnym sposobem przekazania dokumentów jest skorzystanie z platformy ePUAP. Można to zrobić osobiście lub zlecić pełnomocnikowi. Nasze biura podatkowe w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie podejmują się reprezentacji Klientów przed urzędami. Opłata skarbowa za pełnomocnictwo wynosi zaledwie 17 zł.

Etapy uzyskiwania indywidualnej interpretacji podatkowej

Przedstawiamy kolejność działań, których finałem jest uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej: 

  • wniesienie opłat – za każdą sprawę (każdy opisany przypadek) w 2021 r. należy zapłacić 40 zł, a także osobno za każdą osobę, która podpisała wniosek (wszyscy wnioskujący otrzymają własne odpisy interpretacji) – pieniądze powinny trafić na konto Krajowej Informacji Skarbowej: NBP 25 1010 1212 0064 6422 3100 0000: w tytule przelewu wpisujemy: Za wydanie interpretacji indywidualnej,
  • złożenie wniosku – należy wypełnić formularz wniosku, nie zapominając o opisaniu zdarzenia podatkowego, które już miało miejsce lub przyszłego (działanie, które planujesz), zadaniu konkretnego pytania i przedstawieniu swojego stanowiska w sprawie (tego, jak postąpiłeś lub zamierzasz postąpić) – niezwykle ważne jest zaznaczenie, że wniosek o interpretację nie dotyczy sprawy, która jest właśnie przedmiotem postępowania podatkowego, kontroli celno-skarbowej lub podatkowej,
  • oczekiwanie na wydanie interpretacji – pierwotnie interpretacja była dostarczana drogą pocztową w terminie do 3 miesięcy, lecz z powodu koronawirusa oczekiwanie wydłużyło się do 6 miesięcy od daty złożenia wniosku: jeżeli w tym czasie nie otrzymamy żadnych dokumentów, to jest to równoznaczne z milczącą zgodą na zaproponowaną przez nas interpretację, natomiast przesyłka z KIS oznacza, że organ nie podzielił naszego stanowiska i przedstawia nam własne – mamy 30 dni kalendarzowych na odwołanie się od otrzymanej interpretacji do wojewódzkiego sądu administracyjnego, 
  • wezwanie do uzupełnienia wniosku – jeżeli nie dostarczyliśmy wszystkich informacji, KIS może wezwać nas do ich uzupełnienia, na co mamy 7 dni kalendarzowych – przekroczenie terminu może skutkować odstąpieniem od rozpatrywania naszego wniosku, jednak nie wyklucza ponownego przedstawienia tej samej sprawy pod ocenę organu skarbowego,
  • odmowa wydania wniosku – w niektórych sytuacjach może dojść do odmowy wszczęcia postępowania, np. wtedy, gdy wnioskujemy o rozstrzygnięcie w sprawie, która nas nie dotyczy – możemy się od takiej decyzji odwołać w terminie 7 dni kalendarzowych.

Ustawodawca zaleca, aby przed złożeniem wniosku zapoznać się z już wydanymi interpretacjami. Na portalu podatkowym ministerstwa finansów znajduje się wyszukiwarka SIS. 

Ochrona podatkowa z ograniczeniami

Jak już zostało powiedziane, indywidualna interpretacja może dotyczyć zaistniałych i dopiero planowanych zdarzeń podatkowych. Oznacza to, że moc sprawczą mają zarówno interpretacje wydane przed, jak i po zdarzeniu, które miało skutki podatkowe. Jednak ich działanie nie jest identyczne.

Jeżeli uzyskamy indywidualną interpretację podatkową na okoliczność dopiero planowanych działań i będziemy postępować zgodnie z jej postanowieniami, to uzyskujemy pełną ochronę przed konsekwencjami finansowymi. Jeżeli kontrola skarbowa czy podatkowa nie uwzględni stosowanej przez nas interpretacji, to nie zapłacimy różnicy podatku (pomiędzy posiadaną interpretacją i postanowieniami kontroli), nie zapłacimy odsetek i nie zostanie wszczęte przeciwko nam postępowanie karne o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

Ochrona ma mniejszy zakres w przypadku, w którym uzyskaliśmy interpretację dopiero po zaistnieniu zdarzenia, które miało skutki podatkowe. Jeżeli nasze postępowanie zostanie zakwestionowane w trakcie kontroli skarbowej lub podatkowej, to nie zapłacimy odsetek i nie zostanie wszczęte postępowanie karne, ale będziemy musieli zapłacić różnicę w podatku (pomiędzy posiadaną interpretacją i postanowieniami kontroli).

Indywidualna interpretacja podatkowa nie działa w tych sprawach, w których mamy do czynienia z unikaniem opodatkowania lub korzystaniem z ulg oferowanych przez tzw. raje podatkowe. 

Na zakończenie warto podkreślić, że zmiana, wygaśnięcie lub uchylenie interpretacji przez sąd nie powoduje negatywnych konsekwencji wstecz. Ponadto ochrona obowiązuje nawet wtedy, gdy w czasie podejmowania decyzji w naszej sprawie organ rozstrzygający nie uwzględnił postanowień indywidualnej interpretacji podatkowej.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Schemat podatkowy – na czym polega i kogo dotyczy raportowanie?

24 March 2025

Ustawodawca wprowadza skuteczne narzędzia mające na celu optymalizację systemu podatkowego oraz ograniczenie agresywnych strategii. Ważnym elementem tych działań są tzw. schematy podatkowe, wspierane przez przepisy nakładające...

post-thumbnail

Czym jest i ile wynosi podatek Belki?

19 March 2025

Podatek Belki, znany również jako podatek od dochodów kapitałowych, zaczął obowiązywać w 2002 roku i wziął swoją nazwę od Marka Belki, ówczesnego ministra finansów. Podatek ten...

post-thumbnail

Podatek od ogrzewania gazem – kiedy wchodzi?

17 March 2025

Nowy podatek od ogrzewania gazem jest ściśle związany z unijną polityką redukcji gazów cieplarnianych i wprowadzeniem systemu ETS2. Opłata ma objąć zarówno firmy, jak i gospodarstwa...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2024r.

Zyskaj

  • Dedykowaną księgową i kadrową
  • Obsługę stacjonarną i zdalną
  • Obsługę w języku polskim, angielskim i rosyjskim
  • Konsultacje bez limitów
  • Bezpłatny program do fakturowania online
  • Usługi doradcy podatkowego na życzenie
  • Reprezentację przed urzędami
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Gwarancję bezpieczeństwa Twoich danych
Otrzymaj ofertę
Otrzymaliśmy łącznie
1 7 8
opinii ze średnią
4 , 9 7

Opinie

Tomasz Pyk
3 months ago
Najwyższy poziom usług i wiedzy.Uprzejmi, dostępni i pomocni fachowcy.Współpraca to czysta przyjemność.POLECAM!
Martyna Matelska
5 months ago
Obsługa bardzo profesjonalna
Maciej Bartnicki
6 months ago
Bardzo duże zaangażowanie w załatwianiu spraw. Milo sprawnie. Gorąco polecam 🙂
Weronika Lipka
6 months ago
Świetne biuro, pełen profesjonalizm i do tego z uśmiechem :) obsługa rzeczowa i na najwyższym poziomie, polecam!
Zobacz więcej
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech | Polityka prywatności