Leasing finansowy vs leasing operacyjny – wybierz właściwy model dla Twojej firmy

Wielu przedsiębiorców korzysta z możliwości leasingowania pojazdów, maszyn i innych ruchomości, które wchodzą w skład wyposażenia firmy. W ten sposób zwiększają koszty uzyskania przychodów, dzięki czemu uzyskują niższą kwotę podatku dochodowego do zapłaty. Istnieją dwie główne formy leasingu – finansowy i operacyjny. Czym się różnią i która z nich jest korzystniejsza? O tym dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Czym jest i na czym polega leasing operacyjny?

Leasing operacyjny, zwany również usługowym, to umowa pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą, która trwa minimum 2 lata. Polega na przekazaniu w użytkowanie środka trwałego w zamian za opłacanie rat leasingowych. Pozwala wrzucić w KUP prawie wszystkie wydatki z nim związane, w tym: opłatę początkową (tzw. czynsz inicjalny, który w przypadku samochodu osobowego może wynosić od 10-20% jego wartości netto), odsetki od rat leasingowych, prowizje, opłaty manipulacyjne oraz koszty ponoszone na co dzień (np. paliwo). Przedmiot leasingu pozostaje we własności leasingodawcy, który może dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Po wygaśnięciu umowy leasingobiorca ma prawo wykupić przedmiot leasingu.

To, co wyróżnia leasing operacyjny, to specyficzna forma własności przedmiotu umowy. Choć to przedsiębiorca podejmie decyzję o wzięciu środka trwałego w leasing, faktycznym jego właścicielem pozostaje bank lub firma leasingowa. W związku z tym przedmiot ten stanowi element składników majątkowych leasingodawcy.

Dla kogo przeznaczony jest leasing operacyjny?

Leasing operacyjny doskonale sprawdzi się w przypadku przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność co najmniej od trzech miesięcy, nie widnieją w bazie dłużników oraz mają dobrą historię kredytową w BIK. Leasingobiorca musi być jednak wiarygodny dla leasingodawcy oraz przekonać go, że jest w stanie spełnić warunki umowy, a przedmiot leasingu jest bezpieczny.

Ta forma leasingu daje przedsiębiorcy możliwość uzyskania optymalizacji podatkowej i obniżenia podstawy opodatkowania oraz zachowania pełnej płynności finansowej. Nie wymaga wykupienia przedmiotu umowy po jej zakończeniu (choć dopuszcza takie rozwiązanie) i nie wiąże się z koniecznością uiszczania całości podatku VAT (płatność ratalna) z góry. Ponadto przedmiotem umowy leasingu może być nie tylko samochód służbowy, ale również oprogramowanie, maszyna rolnicza, komputer dla pracowników itp.

Chcąc skorzystać z leasingu operacyjnego, należy spełnić określone warunki. Przedsiębiorca musi złożyć wymagane dokumenty, a firma leasingowa na ich podstawie może zdecydować się na zawarcie umowy. Należy pamiętać, że jest ona podpisywana na co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji przedmiotu leasingu, dlatego inny czas trwania umowy będzie obowiązywał w przypadku samochodu osobowego, a inny dla maszyn i urządzeń. Podatek VAT jest doliczany do każdej z rat leasingowych.

leasing operacyjny

Leasing finansowy – najważniejsze informacje

Istnieje wiele różnych sposobów, aby skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania zakupu składników majątku, np. samochodów osobowych, pojazdów ciężarowych lub maszyn produkcyjnych. Jednym z najbardziej popularnych jest leasing finansowy – umowa, na podstawie której leasingodawca oddaje do użytkowania środek trwały w zamian za wnoszenie comiesięcznych opłat z tego tytułu.

Cechy charakterystyczne umowy leasingu finansowego to:

  • przejście przedmiotu umowy na własność leasingobiorcy wraz z zakończeniem czasu jej trwania,
  • prawo do nabycia środka trwałego po zakończeniu umowy, po cenie niższej od wartości rynkowej z dnia zakupu,
  • czas trwania umowy powinien odpowiadać w przeważającej części przewidywanemu okresowi ekonomicznej użyteczności rzeczy lub prawa majątkowego. Nie może być krótszy niż 75% tego czasu,
  • suma opłat, pomniejszona o dyskonto, ustalona w dniu zawarcia umowy leasingowej i przypadająca do zapłaty w okresie jej obowiązywania, przekracza 90% wartości rynkowej przedmiotu umowy na ten dzień,
  • przedmiot umowy powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta,
  • możliwość wypowiedzenia umowy, przyrzeczenie kontynuowania lub podpisanie kolejnej.

W przeciwieństwie do leasingu operacyjnego przedmiot umowy wpisany jest do ewidencji korzystającego, a nie finansującego. Dlatego to leasingobiorca dokonuje od niego odpisów amortyzacyjnych. W przypadku wątpliwości związanych z wyborem odpowiedniej formy leasingu warto skorzystać z profesjonalnej pomocy PG Partnera Gospodarczego, który udzieli fachowych porad biznesowych.

Kiedy przedsiębiorca powinien wybrać leasing finansowy?

To idealny wybór dla przedsiębiorców, którzy chcą być właścicielami przedmiotu leasingu od początku trwania umowy oraz preferują odliczenie całości podatku VAT od razu. To odpowiednia opcja także dla osób preferujących krótszy czas trwania umowy (nie dłuższy niż 40% okresu amortyzacji) oraz wybierających środek trwały z inną niż 23% stawką podatku VAT (np. samochód używany).

Niewątpliwą zaletą leasingu finansowego jest fakt, że umowa może być zawarta na dowolnie określony czas. Korzystający ma możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych lub skorzystania w niektórych sytuacjach z jednorazowej amortyzacji, dzięki czemu odlicza koszt związany ze stopniowym zużywaniem się ruchomości lub nieruchomości. Leasingobiorca jest jednak zobowiązany płacić zgodnie z harmonogramem raty składające się z części kapitałowej i odsetek, przy czym koszt podatkowy stanowi wyłącznie część odsetkowa. W przypadku pojazdów musi mieć on zawartą polisę OC.

Przy wykupie środka trwałego również można zauważyć wyraźną różnicę między leasingiem operacyjnym a finansowym. W pierwszym przypadku przedsiębiorca nie ma obowiązku dokonania wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy. Może to zrobić dobrowolnie lub pozostawić środek trwały firmie finansującej, przy czym jest on zobowiązany zapłacić pozostałą wartość przedmiotu leasingu, której nie objęły wpłata wstępna i raty. W leasingu finansowym przedmiot transakcji po zakończeniu umowy obligatoryjnie staje się własnością leasingobiorcy, który nie musi już ponosić kolejnych kosztów związanych z wykupem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Tajemnica handlowa – czym jest i jak zapobiegać naruszeniom?

10 July 2024

O tajemnicy handlowej z pewnością większość z nas słyszała już wiele razy w życiu. Nie zawsze jednak jej definicja jest zupełnie jasna. Co oznacza tajemnica handlowa?...

post-thumbnail

Jak sprawdzić, czy kontrahent wywiązuje się z obowiązków podatkowych?

17 June 2024

Wejście we współpracę z kontrahentem w dużym stopniu powinno wiązać się z poczuciem zaufania. W praktyce jest to jednak zawsze pewne ryzyko, w szczególności gdy nie...

post-thumbnail

Faktoring a forfaiting – czym się różnią?

05 June 2024

Utrzymanie płynności finansowej jest fundamentalne dla większości firm, ale niestety nie zawsze jest to proste zadanie. Przedsiębiorcy nierzadko borykają się z problemami z regulowaniem płatności na...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2023 r.

Dlaczego my?

PG Partner Gospodarczy to profesjonalne biuro rachunkowe z oddziałami w 10 największych miastach w Polsce.

  • Doświadczony i silny zespół

    Zatrudniamy profesjonalistów, którzy nie tylko zaksięgują Twoje dokumenty, ale też podzielą się wiedzą, doradzą w kwestiach biznesowych oraz podatkowych.

Otrzymaliśmy łącznie
1 2 3
opinii ze średnią
4 , 9 8

Opinie

Sylwia Kecher
Sylwia Kecher
12:31 28 Aug 24
Jestem bardzo mile zaskoczona współpraca z p. Kingą Kurzawą 😊To sama przyjemność !!!Profesjonalizm, łatwość kontaktu, obsługa na najwyższym poziomie to cechy, które mogą opisać naszą współpracę. Serdecznie polecam wszystkim tym, którzy chcą skupić się na swojej profesji i rozwijaniu firmy a formalności oddać w ręce profesjonalistów.Pozdrawiam Sylwia KecherRoluxa MDR Sp. z o.o.
Bogusław Korycki
Bogusław Korycki
15:17 28 Jun 24
Jestem bardzo zadowolony zw współpracy z biurem rachunkowym Partner Gospodarczy, a szczególnie ze współpracy z Panią Justyną W. :)
Karolina Wożniak
Karolina Wożniak
17:12 30 Apr 24
Polecam 😊
Ростислав Ясинский
Ростислав Ясинский
13:47 26 Apr 24
Znakomita obsługa. Bardzo wykwalifikowani i doświadczeni księgowi. Wszystkie problemy są rozwiązywane szybko i pomyślnie. Zawsze miło jest komunikować się z pracownikami.
paul
paul
06:12 25 Apr 24
Znakomita obsługa! Edyta bardzo pomocna!
Nina Zhyshkevich
Nina Zhyshkevich
17:59 24 Apr 24
Gorąco polecam usługi księgowe firmy PG Partner Gospodarczy.Współpracuję z Panią Svetlaną oraz Panią Ewą od około dwóch lat i jestem zachwycona poziomem obsługi, jaki otrzymuję. Od samego początku kontakt był bardzo przyjemny i profesjonalny.Pani Svetlana i Pani Ewa zawsze dotrzymują terminów i rzetelnie wykonują swoje obowiązki. Mogę liczyć na ich pomoc w każdej sprawie i zawsze otrzymuję wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania.Cenię sobie również ich kompetencję i wiedzę merytoryczną. Czuję się bezpiecznie, wiedząc, że moje finanse są w dobrych rękach.Oprócz profesjonalizmu, Pani są również bardzo miłe i uprzejme. Współpraca z nimi to czysta przyjemność!Doceniam ich cierpliwość i zrozumienie w tłumaczeniu skomplikowanych kwestii księgowych. Zawsze potrafią wyjaśnić wszystko w prosty i zrozumiały sposób, co jest dla mnie niezwykle ważne.Jeśli szukasz rzetelnej i kompetentnej firmy księgowej, z czystym sumieniem mogę polecić PG Partner Gospodarczy. Jestem przekonana, że nie zawiodą się Państwo!Dodatkowe zalety:Szybka komunikacjaKonkurencyjne cenyMożliwość korzystania z usług online
Kuba
Kuba
10:04 23 Apr 24
wspolpracuje z PG od 5 lat, bardzo pomocni i profesjonalni.Zawsze ktos odbierze telefon i pomoze/doradzi.polecam
Jakub Cichocki
Jakub Cichocki
17:43 07 Mar 23
Mając okazje pracować z wieloma biurami rachunkowymi, to mogę polecić z czystym sumieniem, zespół niezwykle rzetelnych, skrupulatnych i pracowitych księgowych i kadrowych.
Iza Dróżdż
Iza Dróżdż
17:44 03 Aug 21
Współpracuję z biurem dopiero od kilku miesięcy, ale dzięki Pani Ani i Milenie znajduję odpowiedzi na wszystkie moje wątpliwości i śpię spokojnie. Takiego biura jak PG Partner szukałam kilka lat i nie spodziewałam się, ze znajdę kogoś dla kogo nadal liczy się jakość. Zdecydowanie polecam!!!
Przemek
Przemek
21:06 15 Apr 21
Łukasz Sturma
Łukasz Sturma
16:33 15 Apr 21
Konrad Nowak
Konrad Nowak
19:42 14 Apr 21
Rzetelność, sumienność, solidność, profesjonalizm, bardzo dobry kontakt oraz właściwe podejście do klienta sprawiają, że z pełnym przekonaniem mogę rekomendować współpracę z Biurem Rachunkowym PG Partner Gospodarczy sp. z o.o. Gorąco polecam.
Andrii Zaborovskyi
Andrii Zaborovskyi
18:07 14 Apr 21
Dzień dobry. Od 2020 roku nasza firma współpracuje z PG PARTNER GOSPODARCZY Sp. z o. o. W tej firmie pracują doświadczeni pracownicy znający swoją pracę. Zawsze pomogą w rozwiązywaniu trudnych problemów. Polecam firmę jako solidnego partnera.
Marek Paweł
Marek Paweł
14:10 14 Apr 21
PG Partner Gospodarczy obsługuje naszą firmę od roku. Obsługa na wysokim poziomie, na czas, pełen profesjonalizm. Sympatycznie, wesoło i po prostu normalnie :) W porównaniu z innymi biurami księgowymi, które znam PG jest z pewnością w czołówce. Polecam
Jacek B. Roszak
Jacek B. Roszak
09:10 08 May 20
Bardzo dziękuję przede wszystkim za rzeczowe i proste wytłumaczenie zawiłości przepisów dotyczących przedsiębiorcy w tym kraju. Współpraca z PG przyniosła naszej firmie wiele korzyści. Serdecznie pozdrawiam zwłaszcza panią A.Polecam każdemu ofertę księgową PG, nie tylko z uwagi na kompetencje i wiedzę, ale i miłą atmosferę oraz fakt, że "będzie dobrze" oznacza w praktyce że naprawde tak będzie ;)
Zobacz wszystkie opinie
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech