Sprawozdania finansowe 2025 – wszystko, co musisz wiedzieć

Koniec roku kalendarzowego oznacza dla przedsiębiorców czas, w którym należy przygotować się na zamknięcie roku obrotowego. W tym okresie konieczne jest sporządzanie i złożenie rocznego sprawozdania finansowego za 2024 r. przez podmioty, które prowadzą księgi rachunkowe. Ostateczny termin upływa 31 marca 2025 r.

Sprawozdanie finansowe – kogo dotyczy i co dokładnie oznacza?

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, który reguluje art. 12 ust. 2, a także na inny dzień bilansowy z zastosowaniem zasad wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego, określonych w ust. 1a i 1b. Księgi rachunkowe należy zamknąć nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia sporządzenia sprawozdania, co oznacza maksymalny termin 31 marca 2025 r.

Max. do 30 czerwca 2025 r. sprawozdanie powinno zostać zatwierdzone. Uwaga! W przypadku spółek, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, termin zatwierdzenia przypada na 30 czerwca następnego roku.

Sprawozdania finansowe 2025

Maksymalnie do 15 lipca należy złożyć sporządzone sprawozdanie finansowe w rejestrze sądowym.

Sprawozdanie finansowe muszą sporządzać przedsiębiorcy prowadzący pełną księgowość. Są to więc spółki z o.o., spółki akcyjne czy komandytowe oraz inne podmioty, których dotyczą księgi rachunkowe.

Zmiany w sprawozdaniach finansowych 2025

W 2025 roku obowiązują nowe regulacje dotyczące zasad i wymaganej struktury sprawozdań finansowych. Przede wszystkim należy tutaj zaznaczyć konieczność przysłania ich do KRS wyłącznie w formie elektronicznej i opatrywania podpisem elektronicznym, osobistym lub profilem zaufanym. Sprawozdanie musi zostać sporządzone w odpowiednim formacie i posiadać strukturę akceptowaną przez Ministerstwo Finansów.

Zgodnie z art. 45 ust. 1g ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe podmiotów wpisanych do KRS sporządza się w strukturze logicznej i formacie udostępnianym w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

Sprawozdanie finansowe musi posiadać format XLM i zawierać wszystkie wymagane elementy:

  • bilans,
  • rachunek zysków i strat,
  • informacje dodatkowe, które obejmują wstęp do sprawozdania i opcjonalne wyjaśnienia.

Jeśli Twoja firma jest zarejestrowana w KRS, sprawozdanie finansowe składasz przez system eKRS. Z kolei w przypadku, gdy prowadzisz jednoosobową działalność, skorzystasz z aplikacji e-Sprawozdania.

Kto musi podpisać roczne sprawozdanie finansowe?

Sprawozdanie finansowe musi zostać podpisane nie później niż do 31 marca 2025 r., przez:

  • Osobę odpowiedzialną za prowadzenie ksiąg rachunkowych; oraz
  • Kierownika jednostki.

Jeśli jednostką kieruje kilka osób, wszyscy członkowie lub co najmniej jedna osoba wchodzącą w skład organu musi podpisać sprawozdanie finansowe. W drugim przypadku konieczne jest złożenie przez pozostałe osoby oświadczeń dotyczących spełniania przez sprawozdanie wymagań określonych w ustawie lub odmów złożenia oświadczenia. Odmowa podpisu wymaga sporządzenia pisemnego uzasadnienia, które należy dołączyć do sprawozdania finansowego.

Nowe struktury logiczne sprawozdań finansowych od 2025

Zmiany w przepisach przyniosły również aktualizację struktur logicznych dotyczących opisów elementów rachunków zysów i strat oraz usunięcie niektórych elementów. Dokładniej dotyczą one:

Sprawozdania finansowe 2025

  • JednostkaInnaWTysiacach(1)_v1-2.xsd – dla jednostek innych niż mikro, małe i średnie, sporządzających sprawozdanie w tysiącach złotych.
  • JednostkaInnaWZlotych(1)_v1-2.xsd – dla w.w jednostek sporządzających sprawozdanie w pełnych złotych.
  • JednostkaMikroWTysiacach(1)_v1-2.xsd – dla jednostek mikro, składających sprawozdanie w tysiącach złotych.
  • JednostkaMikroWZlotych(1)_v1-2.xsd – dla w.w jednostek składających sprawozdanie z pełnych złotych.
  • JednostkaMalaWTysiacach(1)_v1-2 xsd – dla jednostek małych, raportujących w tysiącach złotych.
  • JednostkaMalaWZlotych(1)_v1-2 (1).xsd – dla w.w jednostek sporządzających sprawozdanie w pełnych złotych.

Dla schem:

  • JednostkaOpWTysiacach(1)_v1-2.xsd – dla organizacji pożytku publicznego, prezentujących dane finansowe w zaokrągleniu do tysięcy złotych.
  • JednostkaOpWZlotych(1)_v1-2.xsd – dla organizacji pożytku publicznego, prezentujących dane finansowe bez zaokrągleń.

Powyższe zmiany dotyczą sytuacji, gdy jednostka sporządza rachunek zysków i strat zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy o rachunkowości.

Nowe struktury logiczne obejmują sprawozdania finansowe sporządzane za lata obrotowe, które rozpoczęły się 1 stycznia 2024 r. i później.

Zmiana definicji przychodów ze sprzedaży

Od 2025 r. wprowadzono również zmiany w definicjach:

  • Przychodów ze sprzedaży – wyłączono przychody ze sprzedaży materiałów.
  • Wyniku działalności operacyjnej – wyłączono przychody i koszty związane ze zbyciem materiałów.
  • Pozostałych przychodów/kosztów operacyjnych – włączono przychody i koszty związane z sprzedażą materiałów.

Zmianom uległa również struktura rachunku zysków i strat w wariancie kalkulacyjnym oraz porównawczym. W związku z tym należy sporządzić zmianę prezentacyjną związaną z przychodami i kosztami dotyczącymi sprzedaży materiałów.

Zmiany definicji jednostek

Ustawa przewidziała również nowe definicje dla jednostek gospodarczych: mikro, mała, średnia i duża. Status jednostki wpływa na zakres sporządzanego sprawozdania finansowego i ma wpływ prawo do zastosowania uproszczeń w wycenie.

Uproszczenia mogą być stosowane przez spółki spełniające nową definicję jednostki mikro i małej. Zastosowanie uroszczenia w zakresie wyceny wymaga wprowadzenia zapisu do polityki rachunkowości przez kierownica jednostki. Warunek ten dotyczy uproszczeń w zakresie: kwalifikacji umowy leasingu, ustalania kosztów wytworzenia produktu, nieustalania odroczonego podatku dochodowego, rezygnacji z zasady ostrożności, stosowania amortyzacji podatkowej dla celów bilansowych, niewytworzenia rezerwy na świadczenia pracownicze oraz niestosowania przepisów rozporządzenia w sprawie instrumentów finansowych.

Co ważne, aby możliwe było zastosowanie uproszczenia w sprawozdaniu finansowym, konieczne jest podjęcie uchwały przez organ zatwierdzający. Obowiązują jednak przepisy przejściowe, które wskazują, że w przypadku celów sprawozdawczości finansowej za 2024 r. warunek dotyczący podjęcia uchwały przez organ zatwierdzający sprawozdania finansowe nie obowiązuje. Wymóg ten będzie dotyczył już uproszczeń w sprawozdawczości za 2025 r.

Wymagane ujawnienia w sprawozdaniu z działalności

Sprawozdania finansowe z działalności za 2024 r. dla jednostek małych i średnich, które są emitentami papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na jednym z rynków regulowanych EOG i jednostek dużych, muszą zostać uzupełnione o dodatkowe informacje. Dokładniej dotyczące:

  • Kluczowych zasobów niematerialnych jednostek;
  • Wpływu zasobów niematerialnych na sposób funkcjonowania firmy.
  • Wpływu zasobów niematerialnych na tworzenie wartości dla jednostki.

Kluczowe zasoby niematerialne nie mają postaci fizycznej i są to zasoby, od których zależy model biznesowy jednostki i które stanowią źródło tworzenia wartości dla jednostki.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Zawyżona stawka VAT – jak dokonać korekty?

12 June 2025

W świecie podatków liczy się każdy szczegół, ale pomyłki są na porządku dziennym. Jeśli wystawiłeś fakturę lub paragon z zawyżoną stawką VAT, da się to naprawić....

post-thumbnail

Transakcje trójstronne w ramach VAT

28 May 2025

Sprzedajesz towar za granicę, ale towar nie trafia do Ciebie, tylko od razu do klienta końcowego w innym kraju UE? Być może uczestniczysz w transakcji trójstronnej,...

post-thumbnail

Zielone podatki UE – ETS2 i CBAM w praktyce

21 May 2025

Unia Europejska wprowadza szereg nowych regulacji podatkowych, które mają na celu zwiększenie dochodów własnych UE oraz realizację ambitnych celów klimatycznych. Choć intencje są szczytne, skutki dla...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2024r.

Zyskaj

  • Dedykowaną księgową i kadrową
  • Obsługę stacjonarną i zdalną
  • Obsługę w języku polskim, angielskim i rosyjskim
  • Konsultacje bez limitów
  • Bezpłatny program do fakturowania online
  • Usługi doradcy podatkowego na życzenie
  • Reprezentację przed urzędami
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Gwarancję bezpieczeństwa Twoich danych
Otrzymaj ofertę
Otrzymaliśmy łącznie
1 8 0
opinii ze średnią
4 , 9 7

Opinie

Krzysztof Matusiak
Krzysztof Matusiak
10:23 06 Dec 24
Dream Europa Sp.z o.o.Z biurem PG Partner Gospodarczy współpraca trwa od 2021 roku,dzięki Pani Annie wszystkie rozliczenia są prowadzone profesjonalnie i bezproblemowo.Sprawy z urzędami załatwianeterminowo.Profesjonalne podejście Pani Anny oraz Pani Ewy (po zatrudnieniu pracownika) powoduje,że po dostarczeniu dokumentów do biura wszystko jest konsultowane ,wyjaśniane i rozliczone na bieżąco.Wiedza i profesjonalizm Pani Anny Duda i Ewy Cesarz zachęca do korzystania z usług Waszego biura.Polecam innym przedsiębiorcom do korzystania z firmy PG Partner.
Michał Czarnecki
Michał Czarnecki
10:19 19 Aug 24
Gorąco polecam - usługi księgowe prowadzone są bardzo sumiennie i zawsze terminowo :)
Krystian Goc
Krystian Goc
05:51 13 Aug 24
Zawsze wszystko profesjonalnie i na czas. Współpraca z Panią Anią to czysta przyjemność. Polecam to biuro.
Specbud Wiktor Bereda
Specbud Wiktor Bereda
09:04 02 Jul 24
Po kilku latach współpracy z biurem PG Partner Gospodarczy możemy stanowczo powiedzieć, że nigdy nie mieliśmy tak profesjonalnej obsługi. Nasze relacje biznesowe opierają się na partnerstwie, rzetelności, sumienności, a przede wszystkim terminowości. Zarówno Pani Anna Duda, jak również Pani Ewa Cesarz cechują się profesjonalizmem i chęcią współpracy. Nigdy nie zdarzyło się abyśmy oczekiwali dłużej na jakąkolwiek odpowiedź ze strony biura- wszelkie sprawy omawiane są na bieżąco.
Iwona Stolarska
Iwona Stolarska
10:46 20 May 24
Polecam usługi świadczone przez biuro PG Partner. Pracownicy mają ogromną wiedzę i są bardzo pomocni. Miesieczne deklaracje księgowe i kadrowe wysyłane są na czas. Pomoc Pani Ani przy kontakcie z Urzędem Skarbowym oraz pomoc w wysyłce sprawozdania rocznego była nieoceniona. Dzięki pracy Pani Ani, Magdy i Weroniki mogę zajmować się prowadzeniem działalności nie martwiąc się o sprawy księgowe.
Leszek L.
Leszek L.
09:31 13 May 24
Gorąco polecam.. współpraca bezproblemowa... Pani Ania miła uśmiechnięta nigdy nas nie zawiodła...
Forge Play
Forge Play
16:12 10 May 24
Zdecydowanie polecam całą firmę jak i panią Kowalską zajmującą kadrami i płacami.
Jubiler Kroza
Jubiler Kroza
10:13 10 May 24
Współpracujemy z księgową Pani Svetlaną oraz kadrowej Pani Magdaleną od dwóch lat. Polecamy! Ich profesjonalizm, uprzejmość i zaangażowanie w naszą firmę zasługują na najwyższe pochwały. Zawsze cierpliwie odpowiadają na nasze pytania, co pomaga nam czuć się pewnie w kwestiach finansowych.
Żaneta Duliban
Żaneta Duliban
08:08 10 May 24
Kadry w mojej Spółce prowadzi Pani Magda, z którą mam bezproblemowy kontakt sms, mail i telefoniczny. Zawsze chętnie odpowie na każde pytanie, a wszystkie dokumenty są na czas.Polecam współpracę :))
B2B Service
B2B Service
08:55 25 Apr 24
Bardzo chciałbym podzielić się moimi wrażeniami na temat biura rachunkowego PG Partner Gospodarczy w Katowicach, a zwłaszcza mojej księgowej, Pani Annie Dudzie. Od momentu rozpoczęcia współpracy z tym biurem, doświadczyłem profesjonalizmu, zaangażowania i niezwykłej precyzji w prowadzeniu mojej księgowości.Pani Anna Duda wykazuje się ogromną wiedzą oraz doświadczeniem w dziedzinie księgowości, zawsze służąc mi pomocą w rozwiązywaniu wszelkich problemów. Jej staranność i dokładność w pracy dają mi pewność, że moje finanse są w najlepszych rękach.Dodatkowo, biuro rachunkowe PG Partner Gospodarczy w Katowicach jest miejscem, które cechuje profesjonalizm, elastyczność i otwartość na potrzeby klienta. Obsługa jest zawsze uprzejma i pomocna, a wszelkie sprawy są załatwiane sprawnie i terminowo.Zdecydowanie polecam biuro rachunkowe PG Partner Gospodarczy oraz Panią Annę Dudę wszystkim przedsiębiorcom poszukującym solidnego partnera w dziedzinie księgowości.
Iulian Dordea
Iulian Dordea
12:12 23 Apr 24
At the bookkeeping company "PG Partner Gospodarczy - Katowice" i met wonderful people, that were always, ALWAYS very helpful. Their office location in Katowice is right on the pietonal street, with easy access. And with their group of companies, they offer many other services for Polish companies (companies setup in Poland, HR services, virtual office, etc etc.). Should someone need bookkeeping services in Katowice area, I recommend to contact them.W firmie księgowej "PG Partner Gospodarczy - Katowice" spotkałem wspaniałych ludzi, którzy zawsze, ZAWSZE byli bardzo pomocni. Ich biuro w Katowicach znajduje się tuż przy głównej ulicy, z łatwym dostępem. A wraz ze swoją grupą firm oferują wiele innych usług dla polskich firm (zakładanie firm w Polsce, usługi HR, wirtualne biuro itp.). Jeśli ktoś potrzebuje usług księgowych w okolicach Katowic, polecam skontaktować się z nimi.
Jacek Cholewa
Jacek Cholewa
10:35 23 Apr 24
Biuro rachunkowe PG Partner Gospodarczy jest Biurem profesjonalnym, sumiennym i co bardzo ważne terminowym. Prowadzę działalność gospodarczą ponad 23 lata i korzystałem wcześniej z różnych Biur. Współpraca z PG trwa już nieprzerwanie od kilku ładnych lat i jest współpraca bezproblemową. Ze strony Biura można liczyć na wsparcie, doradztwo a tematy trudne rozwiązywane są "od ręki". Personel Biura poza profesjonalnym podejściem, wiedzą, starannością charakteryzuje się "ludzkim podejściem". Korzystając z okazji chciałbym podziękować Pani Ani i Pani Ewie za pilnowanie moich tematów :-)
Maciej D
Maciej D
20:12 28 Mar 24
Współpracuję z Biurem Rachunkowym PG Partner Gospodarczy od momentu powołania naszej spółki, czyli już ponad 4 lata. Jestem zadowolony z ich kompleksowej obsługi w zakresie księgowości i części kadrowej, którą również postanowiliśmy powierzyć PG.Dlaczego polecam to biuro?1. Profesjonalizm i rzetelność: Księgi handlowe spółki są prowadzone rzetelnie, a wszelkie zadania realizowane terminowo. (To ważne, aby mieć pewność, że nasze finanse są w dobrych rękach).2. Przyjazna atmosfera: współpraca z Biurem przebiega w bardzo przyjaznej atmosferze. Pracownicy są zaangażowani, otwarci i zawsze gotowi pomóc. Szczególnie chciałbym podkreślić dobry kontakt z Panią Anią, księgową :)Rozmowa z nią to czysta przyjemność, a jej doradztwo jest zawsze konkretne i trafne.3. Fachowa i kompleksowa pomoc: Biuro nie tylko prowadzi księgi, ale również dba o część kadrowo-płacową. W sytuacjach wymagających niezwłocznej interwencji zawsze mogę liczyć na ich wsparcie.W pełni rekomenduję Biuro Rachunkowe PG Partner Gospodarczy wszystkim, którzy poszukują solidnego partnera w zakresie obsługi księgowej oraz kadrowej. To miejsce, gdzie można liczyć na profesjonalizm, zaangażowanie i fachową pomoc.
Zobacz wszystkie opinie
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech | Polityka prywatności