Sprzedaż telefonu kupionego na firmę

Czy przedsiębiorca może sprzedać telefon zakupiony na działalność gospodarczą, nie narażając się na komplikacje prawne czy podatkowe? Przekazanie własności takiego urządzenia wykracza poza prostą transakcję między kupującym a sprzedającym i wiąże się z szeregiem wymagań formalnych. Urządzenia elektroniczne nabyte w celach biznesowych często są amortyzowane, co oznacza, że ich wartość zmienia się w czasie, wpływając na aspekty księgowe i podatkowe przedsiębiorstwa. Dodatkowo kwestie takie jak prawo do odliczenia VAT czy obowiązek zachowania dokumentacji zakupu na potrzeby kontroli skarbowej, stawiają przed sprzedającym specyficzne wyzwania. Omówienie tych aspektów jest niezbędne dla zrozumienia, jak należy postępować, by transakcja była zgodna z obowiązującymi przepisami, zabezpieczając zarówno interesy firmy, jak i zgodność z prawem.

Sprzedaż telefonu na rzecz firmy lub osoby prywatnej

Transakcje sprzedaży towarów firmowych zarówno osobom prywatnym, jak i firmom powinny być uznawane za element przychodu działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca jest aktywnym płatnikiem VAT, w przypadku sprzedaży telefonu firmowego musi dodać do ceny wartość podatku VAT. W sytuacji, gdy kupującym jest inna firma, sprzedający ma obowiązek wystawić fakturę, a jeśli kupującym jest osoba prywatna, wystarczy wydać paragon. Możliwe jest również wystawienie faktury na życzenie osoby prywatnej.

Przedsiębiorcy niepłacący VAT są zobowiązani do wystawienia faktury jedynie, jeśli klient sobie tego zażyczy, jednak mogą wystawić fakturę bez żądania ze strony klienta. Gdy telefon kupuje osoba prywatna, sprzedaż musi być zarejestrowana przy użyciu kasy fiskalnej, co dotyczy zarówno podatników czynnych, jak i tych zwolnionych z VAT. Przedsiębiorstwa, które zazwyczaj nie używają kasy fiskalnej, muszą spełnić ten obowiązek przy sprzedaży telefonów osobom prywatnym, ponieważ brak takiej rejestracji nie jest objęty zwolnieniem.

Sprzedaż telefonu będącego wyposażeniem firmy albo środkiem trwałym

Transakcja sprzedaży telefonu, który był używany jako wyposażenie firmy lub zaliczony do kategorii środków trwałych, powinna być zaliczona do przychodów z działalności gospodarczej. Taka sprzedaż musi zostać również zarejestrowana w księdze przychodów i rozchodów (KPiR) w sekcji „Pozostałe przychody”. Podatnicy, którzy są aktywnymi płatnikami VAT, muszą wykazać przychód z tej transakcji jako wartość netto, czyli cenę sprzedaży pomniejszoną o kwotę VAT naliczonego przy nabyciu telefonu. Ci, którzy korzystają ze zwolnienia z VAT, powinni zarejestrować przychód w pełnej kwocie sprzedaży.

Po sprzedaniu telefonu, który figurował w ewidencji jako wyposażenie, należy go stamtąd wykreślić. Przychód z takiej sprzedaży jest kwotą uzyskaną ze sprzedaży pomniejszoną o wartość niezamortyzowaną telefonu, co ma zastosowanie w przypadku telefonów traktowanych jako środki trwałe.

sprzedaż telefonu kupionego na firmę

Proces sprzedaży telefonu będącego środkiem trwałym traktowany jest jako likwidacja tego środka, przy czym data likwidacji powinna pokrywać się z datą sprzedaży. Powód likwidacji należy określić jako „sprzedaż”, „zbycie” lub inne podobne sformułowanie.

Warto zaznaczyć, że w przypadku gdy kupującym jest osoba fizyczna, sprzedający ma obowiązek zarejestrowania transakcji za pomocą kasy fiskalnej. Choć sprzedaż innych środków trwałych przez przedsiębiorcę nie zawsze wymaga użycia kasy fiskalnej, w przypadku telefonów konieczność ta jest obowiązkowa, zgodnie z wymogami ustawowymi.

Sprzedaż telefonu przekazanego z majątku firmowego na cele prywatne

Jeśli telefon, będący częścią aktywów firmowych, zostanie sprzedany do użytku prywatnego, to transakcja ta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT), ale wyłącznie wtedy, gdy od daty usunięcia telefonu z zasobów firmy do daty jego sprzedaży nie minęło więcej niż sześć lat. Okres sześciu lat liczony jest od miesiąca następującego po miesiącu, w którym telefon został wycofany z majątku firmy. Sprzedaż tego telefonu generuje przychód z działalności gospodarczej firmy, co wymaga opodatkowania według stawki odpowiedniej dla tej działalności.

Jeżeli telefon został wycofany z majątku firmy ponad sześć lat przed jego sprzedażą, wówczas przedsiębiorca nie jest zobowiązany do płacenia podatku PIT od tej transakcji.

W przypadku przekazania telefonu na cele prywatne konieczne jest uregulowanie podatku VAT, jeśli podatek ten został wcześniej odliczony przy zakupie telefonu. Jeżeli natomiast nabycie telefonu nie uprawniało do odliczenia VAT, przekazanie go na cele prywatne traktowane jest jako operacja niepodlegająca opodatkowaniu VAT.

Proces wycofania telefonu jako środka trwałego z działalności firmy obejmuje kilka kroków:

  • wykreślenie telefonu z ewidencji środków trwałych,
  • sporządzenie protokołu likwidacji lub dokumentu LT (likwidacja środka trwałego), w którym wskazuje się cel wycofania środka na użytek prywatny podatnika,
  • przygotowanie dokumentacji niezbędnej do zarejestrowania transakcji w rejestrze sprzedaży VAT, jeżeli zachodzi obowiązek zapłaty tego podatku,
  • opracowanie protokołu przekazania środka trwałego.

Gdy upłynie sześcioletni okres i telefon zostanie sprzedany do użytku prywatnego, taka transakcja nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ dotyczy majątku prywatnego. Nie ma również wymogu rejestrowania tej sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej. Należy jednak podkreślić, że przekazanie telefonu z majątku firmowego na użytek prywatny nie jest zawsze uważane za najlepsze rozwiązanie, gdyż organy podatkowe mogą interpretować to jako próbę uniknięcia obowiązku stosowania kasy fiskalnej w przypadku sprzedaży sprzętu telekomunikacyjnego.

Sprzedaż towarów na rzecz osób prywatnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i są wymienione w odpowiednim paragrafie rozporządzenia o zwolnieniach z używania kas fiskalnych, od samego początku wymaga rejestracji przy użyciu kasy fiskalnej. Zgodnie z wytycznymi Krajowej Informacji Skarbowej przekazanie towaru do majątku prywatnego, od którego przedsiębiorca odliczył lub mógł odliczyć VAT, traktowane jest tak samo jak sprzedaż, co oznacza konieczność ewidencjonowania takiej transakcji na kasie fiskalnej. W praktyce oznacza to, że po wycofaniu z firmy działającego telefonu komórkowego, od którego odliczono podatek VAT, musi to zostać udokumentowane przy użyciu paragonu. W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo nie posiada kasy fiskalnej, konieczne jest jej zakupienie przed wycofaniem urządzenia do majątku prywatnego, aby zgodnie z przepisami sfinalizować tę operację.

Sprzedaż telefonu kupionego na firmę po zamknięciu działalności

Gdy przedsiębiorstwo jest zamykane lub likwidowane, jego aktywa przechodzą w posiadanie właściciela jako majątek prywatny. W przypadku sprzedaży telefonu po zakończeniu działalności przedsiębiorca musi spełnić określone wymogi podatkowe, jeśli transakcja ma miejsce w ciągu sześciu lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym firma została zamknięta. Sprzedaż telefonu wymaga wówczas zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i podlega opodatkowaniu zgodnie z regułami, które były stosowane w nieistniejącej już działalności.

Dla przedsiębiorcy, który rozliczał się według skali podatkowej lub stosował podatek liniowy, podstawa opodatkowania PIT to kwota uzyskana ze sprzedaży telefonu po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Spadek po rodzicu – jak rozliczyć podatek?

18 November 2024

Jak przystąpić do rozliczenia spadku po zmarłym rodzicu? Dziedziczenie po najbliższych wiąże się z koniecznością załatwienia formalności podatkowych. Aby prawidłowo uregulować wszelkie zobowiązania, konieczne jest skontaktowanie...

post-thumbnail

Pełna księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej

30 September 2024

Pełna księgowość, choć zazwyczaj kojarzona z dużymi firmami, coraz częściej jest wymagana również w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG). W Polsce przedsiębiorcy prowadzący JDG są zobowiązani...

post-thumbnail

Sprzedaż telefonu kupionego na firmę

29 July 2024

Czy przedsiębiorca może sprzedać telefon zakupiony na działalność gospodarczą, nie narażając się na komplikacje prawne czy podatkowe? Przekazanie własności takiego urządzenia wykracza poza prostą transakcję między...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2023 r.

Dlaczego my?

PG Partner Gospodarczy to profesjonalne biuro rachunkowe z oddziałami w 10 największych miastach w Polsce.

  • Doświadczony i silny zespół

    Zatrudniamy profesjonalistów, którzy nie tylko zaksięgują Twoje dokumenty, ale też podzielą się wiedzą, doradzą w kwestiach biznesowych oraz podatkowych.

Otrzymaliśmy łącznie
1 5 8
opinii ze średnią
4 , 9 8

Opinie

Koray Kemaloğlu
Koray Kemaloğlu
12:50 14 Nov 24
Rozwiązali mój problem, który ciągnął się przez rok! Najbardziej rozsądna cena na rynku. Gorąco polecam!
Roman Kolesov
Roman Kolesov
10:16 14 Nov 24
Polecam ich każdemu, kto robi B2B lub potrzebuje usług księgowych, odpowiedział na wiele moich pytań i wszystko ładnie i łatwo uporządkował, moim zdaniem cena jest bardzo dobra za usługę.
Krystian Klesiński
Krystian Klesiński
09:31 13 Nov 24
Jestem zadowolony ze współpracy z p. Kingą :)
ula ula
ula ula
09:12 05 Nov 24
Polecamy PG Partner Gospodarczy w Poznaniu. Bardzo profesjonalne biuro, pomocna księgowa i kadrowa, komunikacja na najwyższym poziomie, zawsze na czas i rzetelnie.
Oksana
Oksana
11:38 31 Oct 24
Księgowi tutaj są dobrze wykwalifikowani i świadczą naprawdę dobre usługi.
Sylwia Kecher
Sylwia Kecher
12:31 28 Aug 24
Jestem bardzo mile zaskoczona współpraca z p. Kingą Kurzawą 😊To sama przyjemność !!!Profesjonalizm, łatwość kontaktu, obsługa na najwyższym poziomie to cechy, które mogą opisać naszą współpracę. Serdecznie polecam wszystkim tym, którzy chcą skupić się na swojej profesji i rozwijaniu firmy a formalności oddać w ręce profesjonalistów.Pozdrawiam Sylwia KecherRoluxa MDR Sp. z o.o.
Bogusław Korycki
Bogusław Korycki
15:17 28 Jun 24
Jestem bardzo zadowolony zw współpracy z biurem rachunkowym Partner Gospodarczy, a szczególnie ze współpracy z Panią Justyną W. :)
Karolina Wożniak
Karolina Wożniak
17:12 30 Apr 24
Polecam 😊
Ростислав Ясинский
Ростислав Ясинский
13:47 26 Apr 24
Świetna obsługa. Bardzo wykwalifikowani i doświadczeni księgowi. Wszystkie problemy są rozwiązywane szybko i pomyślnie. Zawsze miło jest komunikować się z pracownikami.
paul
paul
06:12 25 Apr 24
Świetna obsługa! Edyta bardzo pomocna!
Nina Zhyshkevich
Nina Zhyshkevich
17:59 24 Apr 24
Gorąco polecam usługi księgowe firmy PG Partner Gospodarczy.Współpracuję z Panią Svetlaną oraz Panią Ewą od około dwóch lat i jestem zachwycona poziomem obsługi, jaki otrzymuję. Od samego początku kontakt był bardzo przyjemny i profesjonalny.Pani Svetlana i Pani Ewa zawsze dotrzymują terminów i rzetelnie wykonują swoje obowiązki. Mogę liczyć na ich pomoc w każdej sprawie i zawsze otrzymuję wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania.Cenię sobie również ich kompetencję i wiedzę merytoryczną. Czuję się bezpiecznie, wiedząc, że moje finanse są w dobrych rękach.Oprócz profesjonalizmu, Pani są również bardzo miłe i uprzejme. Współpraca z nimi to czysta przyjemność!Doceniam ich cierpliwość i zrozumienie w tłumaczeniu skomplikowanych kwestii księgowych. Zawsze potrafią wyjaśnić wszystko w prosty i zrozumiały sposób, co jest dla mnie niezwykle ważne.Jeśli szukasz rzetelnej i kompetentnej firmy księgowej, z czystym sumieniem mogę polecić PG Partner Gospodarczy. Jestem przekonana, że nie zawiodą się Państwo!Dodatkowe zalety:Szybka komunikacjaKonkurencyjne cenyMożliwość korzystania z usług online
Kuba
Kuba
10:04 23 Apr 24
wspolpracuje z PG od 5 lat, bardzo pomocni i profesjonalni.Zawsze ktos odbierze telefon i pomoze/doradzi.polecam
Jakub Cichocki
Jakub Cichocki
17:43 07 Mar 23
Mając okazje pracować z wieloma biurami rachunkowymi, to mogę polecić z czystym sumieniem, zespół niezwykle rzetelnych, skrupulatnych i pracowitych księgowych i kadrowych.
Iza Dróżdż
Iza Dróżdż
17:44 03 Aug 21
Współpracuję z biurem dopiero od kilku miesięcy, ale dzięki Pani Ani i Milenie znajduję odpowiedzi na wszystkie moje wątpliwości i śpię spokojnie. Takiego biura jak PG Partner szukałam kilka lat i nie spodziewałam się, ze znajdę kogoś dla kogo nadal liczy się jakość. Zdecydowanie polecam!!!
Przemek
Przemek
21:06 15 Apr 21
Łukasz Sturma
Łukasz Sturma
16:33 15 Apr 21
Konrad Nowak
Konrad Nowak
19:42 14 Apr 21
Rzetelność, sumienność, solidność, profesjonalizm, bardzo dobry kontakt oraz właściwe podejście do klienta sprawiają, że z pełnym przekonaniem mogę rekomendować współpracę z Biurem Rachunkowym PG Partner Gospodarczy sp. z o.o. Gorąco polecam.
Andrii Zaborovskyi
Andrii Zaborovskyi
18:07 14 Apr 21
Dzień dobry. Od 2020 roku nasza firma współpracuje z PG PARTNER GOSPODARCZY Sp. z o. o. W tej firmie pracują doświadczeni pracownicy znający swoją pracę. Zawsze pomogą w rozwiązywaniu trudnych problemów. Polecam firmę jako solidnego partnera.
Marek Paweł
Marek Paweł
14:10 14 Apr 21
PG Partner Gospodarczy obsługuje naszą firmę od roku. Obsługa na wysokim poziomie, na czas, pełen profesjonalizm. Sympatycznie, wesoło i po prostu normalnie :) W porównaniu z innymi biurami księgowymi, które znam PG jest z pewnością w czołówce. Polecam
Jacek B. Roszak
Jacek B. Roszak
09:10 08 May 20
Bardzo dziękuję przede wszystkim za rzeczowe i proste wytłumaczenie zawiłości przepisów dotyczących przedsiębiorcy w tym kraju. Współpraca z PG przyniosła naszej firmie wiele korzyści. Serdecznie pozdrawiam zwłaszcza panią A.Polecam każdemu ofertę księgową PG, nie tylko z uwagi na kompetencje i wiedzę, ale i miłą atmosferę oraz fakt, że "będzie dobrze" oznacza w praktyce że naprawde tak będzie ;)
Zobacz wszystkie opinie
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech