Sprzedaż telefonu kupionego na firmę

Czy przedsiębiorca może sprzedać telefon zakupiony na działalność gospodarczą, nie narażając się na komplikacje prawne czy podatkowe? Przekazanie własności takiego urządzenia wykracza poza prostą transakcję między kupującym a sprzedającym i wiąże się z szeregiem wymagań formalnych. Urządzenia elektroniczne nabyte w celach biznesowych często są amortyzowane, co oznacza, że ich wartość zmienia się w czasie, wpływając na aspekty księgowe i podatkowe przedsiębiorstwa. Dodatkowo kwestie takie jak prawo do odliczenia VAT czy obowiązek zachowania dokumentacji zakupu na potrzeby kontroli skarbowej, stawiają przed sprzedającym specyficzne wyzwania. Omówienie tych aspektów jest niezbędne dla zrozumienia, jak należy postępować, by transakcja była zgodna z obowiązującymi przepisami, zabezpieczając zarówno interesy firmy, jak i zgodność z prawem.

Sprzedaż telefonu na rzecz firmy lub osoby prywatnej

Transakcje sprzedaży towarów firmowych zarówno osobom prywatnym, jak i firmom powinny być uznawane za element przychodu działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca jest aktywnym płatnikiem VAT, w przypadku sprzedaży telefonu firmowego musi dodać do ceny wartość podatku VAT. W sytuacji, gdy kupującym jest inna firma, sprzedający ma obowiązek wystawić fakturę, a jeśli kupującym jest osoba prywatna, wystarczy wydać paragon. Możliwe jest również wystawienie faktury na życzenie osoby prywatnej.

Przedsiębiorcy niepłacący VAT są zobowiązani do wystawienia faktury jedynie, jeśli klient sobie tego zażyczy, jednak mogą wystawić fakturę bez żądania ze strony klienta. Gdy telefon kupuje osoba prywatna, sprzedaż musi być zarejestrowana przy użyciu kasy fiskalnej, co dotyczy zarówno podatników czynnych, jak i tych zwolnionych z VAT. Przedsiębiorstwa, które zazwyczaj nie używają kasy fiskalnej, muszą spełnić ten obowiązek przy sprzedaży telefonów osobom prywatnym, ponieważ brak takiej rejestracji nie jest objęty zwolnieniem.

Sprzedaż telefonu będącego wyposażeniem firmy albo środkiem trwałym

Transakcja sprzedaży telefonu, który był używany jako wyposażenie firmy lub zaliczony do kategorii środków trwałych, powinna być zaliczona do przychodów z działalności gospodarczej. Taka sprzedaż musi zostać również zarejestrowana w księdze przychodów i rozchodów (KPiR) w sekcji „Pozostałe przychody”. Podatnicy, którzy są aktywnymi płatnikami VAT, muszą wykazać przychód z tej transakcji jako wartość netto, czyli cenę sprzedaży pomniejszoną o kwotę VAT naliczonego przy nabyciu telefonu. Ci, którzy korzystają ze zwolnienia z VAT, powinni zarejestrować przychód w pełnej kwocie sprzedaży.

Po sprzedaniu telefonu, który figurował w ewidencji jako wyposażenie, należy go stamtąd wykreślić. Przychód z takiej sprzedaży jest kwotą uzyskaną ze sprzedaży pomniejszoną o wartość niezamortyzowaną telefonu, co ma zastosowanie w przypadku telefonów traktowanych jako środki trwałe.

sprzedaż telefonu kupionego na firmę

Proces sprzedaży telefonu będącego środkiem trwałym traktowany jest jako likwidacja tego środka, przy czym data likwidacji powinna pokrywać się z datą sprzedaży. Powód likwidacji należy określić jako „sprzedaż”, „zbycie” lub inne podobne sformułowanie.

Warto zaznaczyć, że w przypadku gdy kupującym jest osoba fizyczna, sprzedający ma obowiązek zarejestrowania transakcji za pomocą kasy fiskalnej. Choć sprzedaż innych środków trwałych przez przedsiębiorcę nie zawsze wymaga użycia kasy fiskalnej, w przypadku telefonów konieczność ta jest obowiązkowa, zgodnie z wymogami ustawowymi.

Sprzedaż telefonu przekazanego z majątku firmowego na cele prywatne

Jeśli telefon, będący częścią aktywów firmowych, zostanie sprzedany do użytku prywatnego, to transakcja ta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT), ale wyłącznie wtedy, gdy od daty usunięcia telefonu z zasobów firmy do daty jego sprzedaży nie minęło więcej niż sześć lat. Okres sześciu lat liczony jest od miesiąca następującego po miesiącu, w którym telefon został wycofany z majątku firmy. Sprzedaż tego telefonu generuje przychód z działalności gospodarczej firmy, co wymaga opodatkowania według stawki odpowiedniej dla tej działalności.

Jeżeli telefon został wycofany z majątku firmy ponad sześć lat przed jego sprzedażą, wówczas przedsiębiorca nie jest zobowiązany do płacenia podatku PIT od tej transakcji.

W przypadku przekazania telefonu na cele prywatne konieczne jest uregulowanie podatku VAT, jeśli podatek ten został wcześniej odliczony przy zakupie telefonu. Jeżeli natomiast nabycie telefonu nie uprawniało do odliczenia VAT, przekazanie go na cele prywatne traktowane jest jako operacja niepodlegająca opodatkowaniu VAT.

Proces wycofania telefonu jako środka trwałego z działalności firmy obejmuje kilka kroków:

  • wykreślenie telefonu z ewidencji środków trwałych,
  • sporządzenie protokołu likwidacji lub dokumentu LT (likwidacja środka trwałego), w którym wskazuje się cel wycofania środka na użytek prywatny podatnika,
  • przygotowanie dokumentacji niezbędnej do zarejestrowania transakcji w rejestrze sprzedaży VAT, jeżeli zachodzi obowiązek zapłaty tego podatku,
  • opracowanie protokołu przekazania środka trwałego.

Gdy upłynie sześcioletni okres i telefon zostanie sprzedany do użytku prywatnego, taka transakcja nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ dotyczy majątku prywatnego. Nie ma również wymogu rejestrowania tej sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej. Należy jednak podkreślić, że przekazanie telefonu z majątku firmowego na użytek prywatny nie jest zawsze uważane za najlepsze rozwiązanie, gdyż organy podatkowe mogą interpretować to jako próbę uniknięcia obowiązku stosowania kasy fiskalnej w przypadku sprzedaży sprzętu telekomunikacyjnego.

Sprzedaż towarów na rzecz osób prywatnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i są wymienione w odpowiednim paragrafie rozporządzenia o zwolnieniach z używania kas fiskalnych, od samego początku wymaga rejestracji przy użyciu kasy fiskalnej. Zgodnie z wytycznymi Krajowej Informacji Skarbowej przekazanie towaru do majątku prywatnego, od którego przedsiębiorca odliczył lub mógł odliczyć VAT, traktowane jest tak samo jak sprzedaż, co oznacza konieczność ewidencjonowania takiej transakcji na kasie fiskalnej. W praktyce oznacza to, że po wycofaniu z firmy działającego telefonu komórkowego, od którego odliczono podatek VAT, musi to zostać udokumentowane przy użyciu paragonu. W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo nie posiada kasy fiskalnej, konieczne jest jej zakupienie przed wycofaniem urządzenia do majątku prywatnego, aby zgodnie z przepisami sfinalizować tę operację.

Sprzedaż telefonu kupionego na firmę po zamknięciu działalności

Gdy przedsiębiorstwo jest zamykane lub likwidowane, jego aktywa przechodzą w posiadanie właściciela jako majątek prywatny. W przypadku sprzedaży telefonu po zakończeniu działalności przedsiębiorca musi spełnić określone wymogi podatkowe, jeśli transakcja ma miejsce w ciągu sześciu lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym firma została zamknięta. Sprzedaż telefonu wymaga wówczas zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i podlega opodatkowaniu zgodnie z regułami, które były stosowane w nieistniejącej już działalności.

Dla przedsiębiorcy, który rozliczał się według skali podatkowej lub stosował podatek liniowy, podstawa opodatkowania PIT to kwota uzyskana ze sprzedaży telefonu po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Schemat podatkowy – na czym polega i kogo dotyczy raportowanie?

24 March 2025

Ustawodawca wprowadza skuteczne narzędzia mające na celu optymalizację systemu podatkowego oraz ograniczenie agresywnych strategii. Ważnym elementem tych działań są tzw. schematy podatkowe, wspierane przez przepisy nakładające...

post-thumbnail

Czym jest i ile wynosi podatek Belki?

19 March 2025

Podatek Belki, znany również jako podatek od dochodów kapitałowych, zaczął obowiązywać w 2002 roku i wziął swoją nazwę od Marka Belki, ówczesnego ministra finansów. Podatek ten...

post-thumbnail

Podatek od ogrzewania gazem – kiedy wchodzi?

17 March 2025

Nowy podatek od ogrzewania gazem jest ściśle związany z unijną polityką redukcji gazów cieplarnianych i wprowadzeniem systemu ETS2. Opłata ma objąć zarówno firmy, jak i gospodarstwa...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2024r.

Zyskaj

  • Dedykowaną księgową i kadrową
  • Obsługę stacjonarną i zdalną
  • Obsługę w języku polskim, angielskim i rosyjskim
  • Konsultacje bez limitów
  • Bezpłatny program do fakturowania online
  • Usługi doradcy podatkowego na życzenie
  • Reprezentację przed urzędami
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Gwarancję bezpieczeństwa Twoich danych
Otrzymaj ofertę
Otrzymaliśmy łącznie
1 7 8
opinii ze średnią
4 , 9 7

Opinie

Jakub Grajek
5 months ago
Polecam w 100% ! Rzetelna i wykfalifikowana kadra spełni oczekiwania najbardziej wymagających.
Koray Kemaloğlu
5 months ago
Rozwiązali mój problem, który ciągnął się przez rok! Najbardziej rozsądna cena na rynku. Gorąco polecam!
Roman Kolesov
5 months ago
Polecam ich każdemu, kto robi B2B lub potrzebuje usług księgowych, odpowiedział na wiele moich pytań i wszystko ładnie i łatwo uporządkował, moim zdaniem cena jest bardzo dobra za usługę.
Krystian Klesiński
6 months ago
Jestem zadowolony ze współpracy z p. Kingą :)
Zobacz więcej
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech | Polityka prywatności