Straty z lat ubiegłych w rozliczeniach podatkowych

W świecie biznesu straty są nieodłącznym elementem działalności wielu przedsiębiorstw. Nie zawsze jednak oznaczają one problemy finansowe. Czasami są efektem strategicznych inwestycji lub przejściowych trudności, które mają na celu w dłuższym okresie przynieść określone korzyści i rozwinąć firmę. Wartość ta, będąca nadwyżką kosztów nad przychodami, może być wykorzystana przez przedsiębiorców w rozliczeniach podatkowych. To może znacząco wpłynąć na ich sytuację finansową. Przyjrzyjmy się temu, jak przepisy dotyczące strat z lat ubiegłych kształtują się obecnie i w jaki sposób przedsiębiorcy mogą na nich skorzystać.

Strata w rozliczeniach – jak to działa?

Strata z działalności gospodarczej ma miejsce wtedy, kiedy w danym roku podatkowym suma kosztów uzyskania przychodu przewyższa kwotę uzyskanych przychodów. Wato pamiętać, że kwota ta nie przepada. Staje się ona podstawą odliczenia w latach kolejnych, kiedy to rozliczana jest w ramach źródła przychodu, z którego powstała. Straty te można również rozliczać w okresach miesięcznych, o ile dany podatnik będzie wykazywał w nich dochód.

Rozliczanie strat na przestrzeni lat

Wszelkie kwestie związane z rozliczaniem strat regulują przepisy zawarte prawie podatkowym. W ostatnim czasie przepisy te nieco się zmieniły, co dało wielu przedsiębiorcom nowe, znacznie bardziej korzystne możliwości rozliczania strat w firmie.

Obecnie podatnicy mają dwa wyjścia. Mogą:

  • obniżyć dochód uzyskany ze źródła przychodów w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych, z tym, że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty; lub
  • obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła przychodów w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych, o kwotę nieprzekraczającą 5 000 000 zł. W tym przypadku nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego konkretnego pięcioletniego okresu, z tym, że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.
straty z lat ubiegłych

Co więcej, poniesionej straty z lat ubiegłych podatnik nie może obliczyć w ramach innego źródła niż działalność gospodarcza. Oznacza to, że jeśli podatnik nie posiada dochodu z działalności gospodarczej do odliczenia, ale posiada przykładowo dochód z umowy o pracę, to nie może on go pomniejszyć o stratę powstałą w ramach działalności. Tak samo sytuacja wygląda, gdy mówimy o dochodzie z tytułu emerytury czy też renty, gdzie również strata nie może zostać odliczona.

Straty z lat ubiegłych a zamkniecie lub zawieszenie działalności gospodarczej

Sytuacja może wydawać się bardziej skomplikowana w przypadku, gdy przedsiębiorca zamknął lub zawiesił działalność swojego przedsiębiorstwa a następnie je wznowił. W tym przypadku 5-letni termin na rozliczenie poniesionej straty uwzględnia okres zawieszenie lub zamknięcia działalności. Podatnik po wznowieniu działania firmy zachowuje prawo do rozliczenia straty z lat ubiegłych na takich samych zasadach, jakie przysługiwałyby mu, gdyby tej działalności nie zamknął lub jej nie zawiesił. Zasada 5 lat obowiązuje bez względu na tego typu zmiany w procesie działania przedsiębiorstwa.

Kiedy nie można odliczyć straty?

Podatnicy podatku PIT nie mają możliwości odliczenia straty podatkowej w sytuacji, gdy dotyczy ona:

  • Odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz innych rzeczy, w sytuacji, gdy odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
  • Odpłatnego zbycia walut wirtualnych.
  • Niezrealizowanych zysków, o których mowa w art. 30da Ustawy o PIT, który reguluje tak zwany exit tax.
  • Źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku dochodowego, za wyjątkiem strat z odpłatnego zbycia akcji nabytych w ramach pierwszej oferty publicznej oraz strat związanych z przychodami uzyskiwanymi przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, które korzystają z ulgi na powrót, ulgi dla rodzin posiadających co najmniej 4 dzieci oraz osób korzystających z ulgi dla pracujących seniorów.

W przypadku podatników CIT, nie mogą oni odliczyć straty podatkowej w przypadku, gdy strata dotyczy sprzedaży walut wirtualnych. Temat strat podatkowych przedsiębiorstwa i wszelkich innych powiązanych z tym kwestii jest dość złożony i wymaga sporej wiedzy, umiejętności i doświadczenia, aby skutecznie radzić sobie z rozliczaniem strat w firmie. W tym calu warto korzystać ze wsparcia profesjonalnych biur rachunkowych. Pomoc taką oferuje nasze biuro PG Partner Gospodarczy, gdzie każdy może uzyskać kompleksową pomoc w sprawach rozliczenia podatku w przedsiębiorstwie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Wykup samochodu z leasingu

14 May 2025

Kończy Ci się leasing auta? Masz przed sobą ważną decyzję, czy skorzystać z wykupu pojazdu, czy całkowicie zrezygnować z tej opcji i np. podpisać kolejną umowę....

post-thumbnail

Schemat podatkowy – na czym polega i kogo dotyczy raportowanie?

24 March 2025

Ustawodawca wprowadza skuteczne narzędzia mające na celu optymalizację systemu podatkowego oraz ograniczenie agresywnych strategii. Ważnym elementem tych działań są tzw. schematy podatkowe, wspierane przez przepisy nakładające...

post-thumbnail

Czym jest i ile wynosi podatek Belki?

19 March 2025

Podatek Belki, znany również jako podatek od dochodów kapitałowych, zaczął obowiązywać w 2002 roku i wziął swoją nazwę od Marka Belki, ówczesnego ministra finansów. Podatek ten...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2024r.

Zyskaj

  • Dedykowaną księgową i kadrową
  • Obsługę stacjonarną i zdalną
  • Obsługę w języku polskim, angielskim i rosyjskim
  • Konsultacje bez limitów
  • Bezpłatny program do fakturowania online
  • Usługi doradcy podatkowego na życzenie
  • Reprezentację przed urzędami
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Gwarancję bezpieczeństwa Twoich danych
Otrzymaj ofertę
Otrzymaliśmy łącznie
1 7 8
opinii ze średnią
4 , 9 7

Opinie

Tomasz Pyk
3 months ago
Najwyższy poziom usług i wiedzy.Uprzejmi, dostępni i pomocni fachowcy.Współpraca to czysta przyjemność.POLECAM!
Martyna Matelska
5 months ago
Obsługa bardzo profesjonalna
Maciej Bartnicki
6 months ago
Bardzo duże zaangażowanie w załatwianiu spraw. Milo sprawnie. Gorąco polecam 🙂
Weronika Lipka
6 months ago
Świetne biuro, pełen profesjonalizm i do tego z uśmiechem :) obsługa rzeczowa i na najwyższym poziomie, polecam!
Zobacz więcej
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech | Polityka prywatności