Ulga na powrót – zerowy PIT dla wracających z emigracji

Osoby wracające do Polski z zagranicy mogą skorzystać ze specjalnych preferencji podatkowych. Jednym z atrakcyjnych rozwiązań jest ulga na powrót, wprowadzona przez Polski Ład. Jakie są warunki, aby odliczyć ją od podatku? Jak to zrobić? Wyjaśniamy!

Co to jest ulga na powrót? Na czym polega?

Ulga na powrót to specjalna preferencja podatkowa, dzięki której uprawnieni mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ulga umożliwia zwolnienie do kwoty 85 528 zł rocznie w przypadku przychodów uzyskanych z:

  • Stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy.
  • Umów zlecenia.
  • Pozarolniczej działalności gospodarczej.
  • Niezależnie od formy opodatkowania – opodatkowanych według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ulgę można odliczać nie tylko w roku, w którym następuje powrót. Z tej preferencji emigranci mogą korzystać przez kolejne cztery lata podatkowe, licząc od początku roku, w którym podatnik wraca do Polski, albo od początku roku następnego, a wybór ten należy do podatnika.

Komu przysługuje ulga na powrót z zagranicy?

Nie każdy powracający z zagranicy do Polski może odliczać ulgę na powrót. Aby móc z niej skorzystać, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Chodzi o:

  1. Przeniesienie miejsca zamieszkania do Polski po 31 grudnia 2021 r. – podatnik musi podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
  2. Brak miejsca zamieszkania w Polsce przez minimum 3 lata przed powrotem. W tym:
  • miejsce zamieszkania nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata w: państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Konfederacji Szwajcarskiej, Australii, Republice Chile, Państwie Izrael, Japonii, Kanadzie, Meksykańskich Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Republice Korei, Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej lub Stanach Zjednoczonych Ameryki; albo
  • miejsce zamieszkania na terytorium Polski nieprzerwanie przez co najmniej 5 lat kalendarzowych, poprzedzających 3-letni okres emigracji.
  1. Udokumentowanie rezydencji podatkowej – certyfikat rezydencji lub inny dowód potwierdzający miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w okresie niezbędnym do ustalenia prawa do zwolnienia.
  2. Brak korzystania z ulgi w części lub całości wcześniej.

Jak odliczyć ulgę na powrót?

Jeśli jesteś uprawniony do skorzystania z ulgi, możesz odliczyć ją już w trakcie trwania roku podatkowego. W tym celu złóż swojemu pracodawcy lub zleceniodawcy odpowiednie oświadczenie, które będzie zawierało potwierdzenie spełnienia powyższych warunków i określało rok rozpoczęcia oraz zakończenia korzystania z ulgi. Pracodawca musi najpóźniej kolejnego miesiąca następującego po miesiącu złożenia oświadczenia zastosować zwolnienie. Uwaga! Nie ma formalnego wzoru oświadczenia, a więc podatnik musi napisać je samodzielnie. Bardzo istotne jest zawarcie w formularzu treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

Z kolei w przypadku przedsiębiorców, ulga musi być stosowana samodzielnie przy wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy. Ostateczne rozliczenie wówczas następuje w zeznaniu rocznym.

Ulgę na powrót należy wskazać na formularzu PIT-0.

Pamiętaj!

  • Ulga na powrót przysługuje tylko przez cztery następujące po sobie lata. Jeśli po jakimś czasie ponownie przeniesiesz swoje miejsce zamieszkania za granicę, a następnie wrócisz do Polski, nie będziesz już uprawniony do odliczania ulgi ponownie.
  • Suma przychodów zwolnionych z podatku w ramach ulgi na powrót, ulgi dla młodych, ulgi dla rodzin 4+ i ulgi dla pracujących seniorów nie może przekroczyć rocznie kwoty 85 528 zł.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Schemat podatkowy – na czym polega i kogo dotyczy raportowanie?

24 March 2025

Ustawodawca wprowadza skuteczne narzędzia mające na celu optymalizację systemu podatkowego oraz ograniczenie agresywnych strategii. Ważnym elementem tych działań są tzw. schematy podatkowe, wspierane przez przepisy nakładające...

post-thumbnail

Czym jest i ile wynosi podatek Belki?

19 March 2025

Podatek Belki, znany również jako podatek od dochodów kapitałowych, zaczął obowiązywać w 2002 roku i wziął swoją nazwę od Marka Belki, ówczesnego ministra finansów. Podatek ten...

post-thumbnail

Podatek od ogrzewania gazem – kiedy wchodzi?

17 March 2025

Nowy podatek od ogrzewania gazem jest ściśle związany z unijną polityką redukcji gazów cieplarnianych i wprowadzeniem systemu ETS2. Opłata ma objąć zarówno firmy, jak i gospodarstwa...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2024 r.

Zyskaj

  • Dedykowaną księgową i kadrową
  • Obsługę stacjonarną i zdalną
  • Obsługę w języku polskim, angielskim i rosyjskim
  • Konsultacje bez limitów
  • Bezpłatny program do fakturowania online
  • Usługi doradcy podatkowego na życzenie
  • Reprezentację przed urzędami
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Gwarancję bezpieczeństwa Twoich danych
Otrzymaj ofertę
Otrzymaliśmy łącznie
1 7 6
opinii ze średnią
4 , 9 7

Opinie

Krzysztof Matusiak
4 months ago
Dream Europa Sp.z o.o.Z biurem PG Partner Gospodarczy współpraca trwa od 2021 roku,dzięki Pani Annie wszystkie rozliczenia są prowadzone profesjonalnie i bezproblemowo.Sprawy z urzędami załatwianeterminowo.Profesjonalne podejście Pani Anny oraz Pani Ewy (po zatrudnieniu pracownika) powoduje,że po dostarczeniu dokumentów do biura wszystko jest konsultowane ,wyjaśniane i rozliczone na bieżąco.Wiedza i profesjonalizm Pani Anny Duda i Ewy Cesarz zachęca do korzystania z usług Waszego biura.Polecam innym przedsiębiorcom do korzystania z firmy PG Partner.
Michał Czarnecki
8 months ago
Gorąco polecam - usługi księgowe prowadzone są bardzo sumiennie i zawsze terminowo :)
Krystian Goc
8 months ago
Zawsze wszystko profesjonalnie i na czas. Współpraca z Panią Anią to czysta przyjemność. Polecam to biuro.
Specbud Wiktor Bereda
9 months ago
Po kilku latach współpracy z biurem PG Partner Gospodarczy możemy stanowczo powiedzieć, że nigdy nie mieliśmy tak profesjonalnej obsługi. Nasze relacje biznesowe opierają się na partnerstwie, rzetelności, sumienności, a przede wszystkim terminowości. Zarówno Pani Anna Duda, jak również Pani Ewa Cesarz cechują się profesjonalizmem i chęcią współpracy. Nigdy nie zdarzyło się abyśmy oczekiwali dłużej na jakąkolwiek odpowiedź ze strony biura- wszelkie sprawy omawiane są na bieżąco.
Zobacz więcej
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech | Polityka prywatności