"

Wybór formy opodatkowania 2024

Przedsiębiorca zakładający własny biznes stoi przed niezwykle istotnym wyzwaniem, jakim jest odpowiednia forma rozliczania z urzędem skarbowym. Z zasady formy opodatkowania działalności gospodarczej warto dopasować do potrzeb – a jeśli trzymamy się terminów, możemy je również zmienić. Jakie są dostępne formy opodatkowania na 2024 rok? O czym warto pamiętać, jeśli chcemy dokonać zmiany formy opodatkowania?

Forma opodatkowania 2024

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą istnieje kilka form opodatkowania. Jeśli chodzi o podstawowe, są to:

  • Skala podatkowa, czyli opodatkowanie na zasadach ogólnych;
  • Ryczałt ewidencjonowany;
  • Podatek liniowy;
  • Opodatkowanie za zasadach karty podatkowej – ta forma dotyczy tylko tych przedsiębiorców, którzy zaczęli z niej korzystać przed 31 grudnia 2021 roku, więc nie będzie ona szerzej tu omówiona.
opodatkowania

Skala podatkowa

Omawiając formy opodatkowania działalności gospodarczej, powinniśmy zacząć od najpowszechniejszej. Odbywa się ona według skali:

  • Do 30 tys. złotych dochody są zwolnione z podatku;
  • Do 120 tys. złotych dochody są opodatkowane stawką 12% (uwzględnia się ulgi i odliczenia)
  • Powyżej 120 tys. złotych opodatkowanie wynosi 32% i dotyczy stawki przekraczającej ten próg (do 120 tys. obowiązuje 12%).

Konieczne jest prowadzenie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. Jest to forma rozliczania z urzędem skarbowym, w ramach której możemy wspólnie rozliczać się z małżonkiem, a także możemy korzystać z ulgi dla samotnego rodzica. Jednocześnie skala podatkowa ma wysoką stawkę po przekroczeniu określonego progu dochodu.

Ryczałt ewidencjonowany

Jest to forma opodatkowania dla przedsiębiorców o przychodach do 2 000 000 euro rocznie. Ryczałt ma niskie stawki podatkowe od 2 do 17%. Dokładne oprocentowanie zależy od typu prowadzonej działalności gospodarczej.

Jest tu uproszczona księgowość, a ustalenie podstawy opodatkowania jest bardzo proste. Nie można jednak korzystać z licznych ulg podatkowych, a także nie wszystkie działalności mogą wybrać taką formę opodatkowania.

Podatek liniowy

Ta forma opodatkowania ma jednolitą stawkę wynoszącą 19%. Nie zmienia się ona niezależnie od uzyskanych dochodów – tu też trzeba prowadzić Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów. Można tu uwzględniać wydatki wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej, co zmniejsza podstawę opodatkowania. Brakuje tu jednak możliwości korzystania z licznych ulg podatkowych.

Jak zmienić formę opodatkowania?

Jeśli interesuje nas konkretna forma opodatkowania 2024, nowo założone firmy mają czas do końca grudnia. W przypadku biznesów, które pierwszy przychód osiągnęły np. do 20 listopada 2023 roku, ostatni termin jest związany z 20. Grudnia. Z kolei przy zmianie formy opodatkowania w 2024 roku dokonać tego można do 20. Lutego 2024 roku (nawet jeśli przychód w danym roku kalendarzowym uzyskają na początku stycznia). Wtedy też zmiana będzie obowiązywać od 2025 roku.

Jak można dokonać takiej zmiany? Koniecznie trzeba:

  • Wypełnić formularz CEIDG-1 ze wskazaniem punktu „wniosek o zmianę wpisu do CEIDG”.
  • Wskazując we wniosku datę powstania zmiany, a także uzupełniając obowiązkowe pola wyróżnione przy dokonywaniu interesującej nas aktualizacji wpisu do CEIDG.

Taka zmiana może zostać dokonana na kilka sposobów:

  • W urzędzie miasta lub gminy – pracownik urzędu składa w naszym imieniu wniosek do CEIDG.
  • Pocztowo – listownie przesyłając wypełniony wniosek.
  • Online – najprostszy sposób, który wymaga posiadania e-dowodu lub profilu zaufanego.

W zmianie formy opodatkowania pomoże księgowy z biura rachunkowego Partner Gospodarczy.

Kiedy warto zmienić formę opodatkowania?

Zmiana formy opodatkowania jest dobrym rozwiązaniem, jeśli aktualne rozliczanie nie jest dla nas optymalne. Każda forma rozliczenia ma swoje wady i zalety. Co więcej, nie przy każdej z nich skorzystamy z korzystnych ulg i odliczeń podatkowych pozwalających np. na odjęcie kosztów uzyskania przychodów od podstawy opodatkowania. Jeśli nasze dochody przekraczają 120 tys. złotych rocznie, zamiast skali podatkowej warto rozważyć np. podatek liniowy, którego 19% stałego opodatkowania może być korzystniejsze. Z kolei firmy, które nie generują znaczących kosztów uzyskania przychodów, z pewnością zainteresuje zmiana formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – o ile, jest to dla nas dostępne. Jednak rozszerzenie biznesu o nowe branże może od nas wymagać przejścia np. z ryczałtu na skalę podatkową.

Forma opodatkowania dla JDG

Na wybór jakiej formy opodatkowania JDG warto się zdecydować? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Przede wszystkim każda forma opodatkowania ma inne parametry. Warto spojrzeć m.in. na to, jakie będą nasze spodziewane zarobki. Jeśli przykładowo nie zakładamy przekroczenia progu 120 tys. złotych dochodu (lub przekroczenie tej stawki nie będzie znaczące) skala podatkowa będzie lepsza od podatku liniowego. Potencjalnie nasza branża może mieć niższą stawkę na podatku ryczałtowym (co warto też uwzględnić!), ale osoby na Jednoosobowej Działalności Gospodarczej często na skali podatkowej mają wiele ulg i odliczeń, których nie dałoby się uwzględnić w przypadku ryczałtu. W przypadku wyboru formy opodatkowania JDG warto przyjrzeć się również temu, jaka obowiązuje składka zdrowotna i czy można ją odliczyć.

Do kiedy można zmienić formę opodatkowania?

Myśląc o tym, jaki jest dla nas najlepszy wybór formy opodatkować, do kiedy należy to zrobić, jest kluczową kwestią. Jeśli interesuje nas forma opodatkowania 2024, warto wiedzieć, że chcąc dokonać zmiany na nowy rok, trzeba to zrobić w terminie do 20. dnia miesiąca po tym miesiącu, w którym osiągnęliśmy pierwszy przychód w nowym roku podatkowym. W przypadku firm, które pierwsze zarobki uzyskały w grudniu, czas na zmianę formy opodatkowania obowiązuje nie do 20 stycznia, ale do 31 grudnia.

Przez osiągnięcie przychodu rozumie się dowolne z poniższych, które nastąpiło jako pierwsze:

  • Wystawienie faktury;
  • Otrzymanie zapłaty całej kwoty;
  • Dostawa usługi lub towaru.

Ustalona forma opodatkowania jest wykorzystywana przez cały rok podatkowy (zwykle rok kalendarzowy).

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Pełna księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej

30 September 2024

Pełna księgowość, choć zazwyczaj kojarzona z dużymi firmami, coraz częściej jest wymagana również w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG). W Polsce przedsiębiorcy prowadzący JDG są zobowiązani...

post-thumbnail

Sprzedaż telefonu kupionego na firmę

29 July 2024

Czy przedsiębiorca może sprzedać telefon zakupiony na działalność gospodarczą, nie narażając się na komplikacje prawne czy podatkowe? Przekazanie własności takiego urządzenia wykracza poza prostą transakcję między...

post-thumbnail

Podatek PCC przy zakupie towarów handlowych

08 July 2024

Z podatkiem PCC mamy najczęściej do czynienia przy transakcjach zakupu lub sprzedaży nieruchomości o charakterze prywatnym. Obowiązek jego odprowadzenia nie dotyczy jednak wyłącznie takich sytuacji. Nie...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2023 r.

Dlaczego my?

PG Partner Gospodarczy to profesjonalne biuro rachunkowe z oddziałami w 10 największych miastach w Polsce.

  • Doświadczony i silny zespół

    Zatrudniamy profesjonalistów, którzy nie tylko zaksięgują Twoje dokumenty, ale też podzielą się wiedzą, doradzą w kwestiach biznesowych oraz podatkowych.

Otrzymaliśmy łącznie
1 2 6
opinii ze średnią
4 , 9 8

Opinie

Sylwia Kecher
Sylwia Kecher
12:31 28 Aug 24
Jestem bardzo mile zaskoczona współpraca z p. Kingą Kurzawą 😊To sama przyjemność !!!Profesjonalizm, łatwość kontaktu, obsługa na najwyższym poziomie to cechy, które mogą opisać naszą współpracę. Serdecznie polecam wszystkim tym, którzy chcą skupić się na swojej profesji i rozwijaniu firmy a formalności oddać w ręce profesjonalistów.Pozdrawiam Sylwia KecherRoluxa MDR Sp. z o.o.
Bogusław Korycki
Bogusław Korycki
15:17 28 Jun 24
Jestem bardzo zadowolony zw współpracy z biurem rachunkowym Partner Gospodarczy, a szczególnie ze współpracy z Panią Justyną W. :)
Karolina Wożniak
Karolina Wożniak
17:12 30 Apr 24
Polecam 😊
Ростислав Ясинский
Ростислав Ясинский
13:47 26 Apr 24
Świetna obsługa. Bardzo wykwalifikowani i doświadczeni księgowi. Wszystkie problemy są rozwiązywane szybko i pomyślnie. Zawsze miło jest komunikować się z pracownikami.
paul
paul
06:12 25 Apr 24
Świetna obsługa! Edyta bardzo pomocna!
Nina Zhyshkevich
Nina Zhyshkevich
17:59 24 Apr 24
Gorąco polecam usługi księgowe firmy PG Partner Gospodarczy.Współpracuję z Panią Svetlaną oraz Panią Ewą od około dwóch lat i jestem zachwycona poziomem obsługi, jaki otrzymuję. Od samego początku kontakt był bardzo przyjemny i profesjonalny.Pani Svetlana i Pani Ewa zawsze dotrzymują terminów i rzetelnie wykonują swoje obowiązki. Mogę liczyć na ich pomoc w każdej sprawie i zawsze otrzymuję wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania.Cenię sobie również ich kompetencję i wiedzę merytoryczną. Czuję się bezpiecznie, wiedząc, że moje finanse są w dobrych rękach.Oprócz profesjonalizmu, Pani są również bardzo miłe i uprzejme. Współpraca z nimi to czysta przyjemność!Doceniam ich cierpliwość i zrozumienie w tłumaczeniu skomplikowanych kwestii księgowych. Zawsze potrafią wyjaśnić wszystko w prosty i zrozumiały sposób, co jest dla mnie niezwykle ważne.Jeśli szukasz rzetelnej i kompetentnej firmy księgowej, z czystym sumieniem mogę polecić PG Partner Gospodarczy. Jestem przekonana, że nie zawiodą się Państwo!Dodatkowe zalety:Szybka komunikacjaKonkurencyjne cenyMożliwość korzystania z usług online
Kuba
Kuba
10:04 23 Apr 24
wspolpracuje z PG od 5 lat, bardzo pomocni i profesjonalni.Zawsze ktos odbierze telefon i pomoze/doradzi.polecam
Jakub Cichocki
Jakub Cichocki
17:43 07 Mar 23
Mając okazje pracować z wieloma biurami rachunkowymi, to mogę polecić z czystym sumieniem, zespół niezwykle rzetelnych, skrupulatnych i pracowitych księgowych i kadrowych.
Iza Dróżdż
Iza Dróżdż
17:44 03 Aug 21
Współpracuję z biurem dopiero od kilku miesięcy, ale dzięki Pani Ani i Milenie znajduję odpowiedzi na wszystkie moje wątpliwości i śpię spokojnie. Takiego biura jak PG Partner szukałam kilka lat i nie spodziewałam się, ze znajdę kogoś dla kogo nadal liczy się jakość. Zdecydowanie polecam!!!
Przemek
Przemek
21:06 15 Apr 21
Łukasz Sturma
Łukasz Sturma
16:33 15 Apr 21
Konrad Nowak
Konrad Nowak
19:42 14 Apr 21
Rzetelność, sumienność, solidność, profesjonalizm, bardzo dobry kontakt oraz właściwe podejście do klienta sprawiają, że z pełnym przekonaniem mogę rekomendować współpracę z Biurem Rachunkowym PG Partner Gospodarczy sp. z o.o. Gorąco polecam.
Andrii Zaborovskyi
Andrii Zaborovskyi
18:07 14 Apr 21
Dzień dobry. Od 2020 roku nasza firma współpracuje z PG PARTNER GOSPODARCZY Sp. z o. o. W tej firmie pracują doświadczeni pracownicy znający swoją pracę. Zawsze pomogą w rozwiązywaniu trudnych problemów. Polecam firmę jako solidnego partnera.
Marek Paweł
Marek Paweł
14:10 14 Apr 21
PG Partner Gospodarczy obsługuje naszą firmę od roku. Obsługa na wysokim poziomie, na czas, pełen profesjonalizm. Sympatycznie, wesoło i po prostu normalnie :) W porównaniu z innymi biurami księgowymi, które znam PG jest z pewnością w czołówce. Polecam
Jacek B. Roszak
Jacek B. Roszak
09:10 08 May 20
Bardzo dziękuję przede wszystkim za rzeczowe i proste wytłumaczenie zawiłości przepisów dotyczących przedsiębiorcy w tym kraju. Współpraca z PG przyniosła naszej firmie wiele korzyści. Serdecznie pozdrawiam zwłaszcza panią A.Polecam każdemu ofertę księgową PG, nie tylko z uwagi na kompetencje i wiedzę, ale i miłą atmosferę oraz fakt, że "będzie dobrze" oznacza w praktyce że naprawde tak będzie ;)
Zobacz wszystkie opinie
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech