Wybór formy opodatkowania 2024

Przedsiębiorca zakładający własny biznes stoi przed niezwykle istotnym wyzwaniem, jakim jest odpowiednia forma rozliczania z urzędem skarbowym. Z zasady formy opodatkowania działalności gospodarczej warto dopasować do potrzeb – a jeśli trzymamy się terminów, możemy je również zmienić. Jakie są dostępne formy opodatkowania na 2024 rok? O czym warto pamiętać, jeśli chcemy dokonać zmiany formy opodatkowania?

Forma opodatkowania 2024

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą istnieje kilka form opodatkowania. Jeśli chodzi o podstawowe, są to:

 • Skala podatkowa, czyli opodatkowanie na zasadach ogólnych;
 • Ryczałt ewidencjonowany;
 • Podatek liniowy;
 • Opodatkowanie za zasadach karty podatkowej – ta forma dotyczy tylko tych przedsiębiorców, którzy zaczęli z niej korzystać przed 31 grudnia 2021 roku, więc nie będzie ona szerzej tu omówiona.
opodatkowania

Skala podatkowa

Omawiając formy opodatkowania działalności gospodarczej, powinniśmy zacząć od najpowszechniejszej. Odbywa się ona według skali:

 • Do 30 tys. złotych dochody są zwolnione z podatku;
 • Do 120 tys. złotych dochody są opodatkowane stawką 12% (uwzględnia się ulgi i odliczenia)
 • Powyżej 120 tys. złotych opodatkowanie wynosi 32% i dotyczy stawki przekraczającej ten próg (do 120 tys. obowiązuje 12%).

Konieczne jest prowadzenie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. Jest to forma rozliczania z urzędem skarbowym, w ramach której możemy wspólnie rozliczać się z małżonkiem, a także możemy korzystać z ulgi dla samotnego rodzica. Jednocześnie skala podatkowa ma wysoką stawkę po przekroczeniu określonego progu dochodu.

Ryczałt ewidencjonowany

Jest to forma opodatkowania dla przedsiębiorców o przychodach do 2 000 000 euro rocznie. Ryczałt ma niskie stawki podatkowe od 2 do 17%. Dokładne oprocentowanie zależy od typu prowadzonej działalności gospodarczej.

Jest tu uproszczona księgowość, a ustalenie podstawy opodatkowania jest bardzo proste. Nie można jednak korzystać z licznych ulg podatkowych, a także nie wszystkie działalności mogą wybrać taką formę opodatkowania.

Podatek liniowy

Ta forma opodatkowania ma jednolitą stawkę wynoszącą 19%. Nie zmienia się ona niezależnie od uzyskanych dochodów – tu też trzeba prowadzić Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów. Można tu uwzględniać wydatki wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej, co zmniejsza podstawę opodatkowania. Brakuje tu jednak możliwości korzystania z licznych ulg podatkowych.

Jak zmienić formę opodatkowania?

Jeśli interesuje nas konkretna forma opodatkowania 2024, nowo założone firmy mają czas do końca grudnia. W przypadku biznesów, które pierwszy przychód osiągnęły np. do 20 listopada 2023 roku, ostatni termin jest związany z 20. Grudnia. Z kolei przy zmianie formy opodatkowania w 2024 roku dokonać tego można do 20. Lutego 2024 roku (nawet jeśli przychód w danym roku kalendarzowym uzyskają na początku stycznia). Wtedy też zmiana będzie obowiązywać od 2025 roku.

Jak można dokonać takiej zmiany? Koniecznie trzeba:

 • Wypełnić formularz CEIDG-1 ze wskazaniem punktu „wniosek o zmianę wpisu do CEIDG”.
 • Wskazując we wniosku datę powstania zmiany, a także uzupełniając obowiązkowe pola wyróżnione przy dokonywaniu interesującej nas aktualizacji wpisu do CEIDG.

Taka zmiana może zostać dokonana na kilka sposobów:

 • W urzędzie miasta lub gminy – pracownik urzędu składa w naszym imieniu wniosek do CEIDG.
 • Pocztowo – listownie przesyłając wypełniony wniosek.
 • Online – najprostszy sposób, który wymaga posiadania e-dowodu lub profilu zaufanego.

W zmianie formy opodatkowania pomoże księgowy z biura rachunkowego Partner Gospodarczy.

Kiedy warto zmienić formę opodatkowania?

Zmiana formy opodatkowania jest dobrym rozwiązaniem, jeśli aktualne rozliczanie nie jest dla nas optymalne. Każda forma rozliczenia ma swoje wady i zalety. Co więcej, nie przy każdej z nich skorzystamy z korzystnych ulg i odliczeń podatkowych pozwalających np. na odjęcie kosztów uzyskania przychodów od podstawy opodatkowania. Jeśli nasze dochody przekraczają 120 tys. złotych rocznie, zamiast skali podatkowej warto rozważyć np. podatek liniowy, którego 19% stałego opodatkowania może być korzystniejsze. Z kolei firmy, które nie generują znaczących kosztów uzyskania przychodów, z pewnością zainteresuje zmiana formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – o ile, jest to dla nas dostępne. Jednak rozszerzenie biznesu o nowe branże może od nas wymagać przejścia np. z ryczałtu na skalę podatkową.

Forma opodatkowania dla JDG

Na wybór jakiej formy opodatkowania JDG warto się zdecydować? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Przede wszystkim każda forma opodatkowania ma inne parametry. Warto spojrzeć m.in. na to, jakie będą nasze spodziewane zarobki. Jeśli przykładowo nie zakładamy przekroczenia progu 120 tys. złotych dochodu (lub przekroczenie tej stawki nie będzie znaczące) skala podatkowa będzie lepsza od podatku liniowego. Potencjalnie nasza branża może mieć niższą stawkę na podatku ryczałtowym (co warto też uwzględnić!), ale osoby na Jednoosobowej Działalności Gospodarczej często na skali podatkowej mają wiele ulg i odliczeń, których nie dałoby się uwzględnić w przypadku ryczałtu. W przypadku wyboru formy opodatkowania JDG warto przyjrzeć się również temu, jaka obowiązuje składka zdrowotna i czy można ją odliczyć.

Do kiedy można zmienić formę opodatkowania?

Myśląc o tym, jaki jest dla nas najlepszy wybór formy opodatkować, do kiedy należy to zrobić, jest kluczową kwestią. Jeśli interesuje nas forma opodatkowania 2024, warto wiedzieć, że chcąc dokonać zmiany na nowy rok, trzeba to zrobić w terminie do 20. dnia miesiąca po tym miesiącu, w którym osiągnęliśmy pierwszy przychód w nowym roku podatkowym. W przypadku firm, które pierwsze zarobki uzyskały w grudniu, czas na zmianę formy opodatkowania obowiązuje nie do 20 stycznia, ale do 31 grudnia.

Przez osiągnięcie przychodu rozumie się dowolne z poniższych, które nastąpiło jako pierwsze:

 • Wystawienie faktury;
 • Otrzymanie zapłaty całej kwoty;
 • Dostawa usługi lub towaru.

Ustalona forma opodatkowania jest wykorzystywana przez cały rok podatkowy (zwykle rok kalendarzowy).

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Podatek PCC przy zakupie towarów handlowych

08 July 2024

Z podatkiem PCC mamy najczęściej do czynienia przy transakcjach zakupu lub sprzedaży nieruchomości o charakterze prywatnym. Obowiązek jego odprowadzenia nie dotyczy jednak wyłącznie takich sytuacji. Nie...

post-thumbnail

Kary finansowe i postępowanie w razie awarii KSeF

26 June 2024

W lipca 2024 roku wchodzą w życie przepisy regulujące obowiązek wdrożenia KSeF przez podatników. Między innymi dotyczą one również kar, jakie mogą być nałożone na w...

post-thumbnail

Jak sprawdzić, czy kontrahent wywiązuje się z obowiązków podatkowych?

17 June 2024

Wejście we współpracę z kontrahentem w dużym stopniu powinno wiązać się z poczuciem zaufania. W praktyce jest to jednak zawsze pewne ryzyko, w szczególności gdy nie...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2023 r.

Dlaczego my?

PG Partner Gospodarczy to profesjonalne biuro rachunkowe z oddziałami w 10 największych miastach w Polsce.

 • Doświadczony i silny zespół

  Zatrudniamy profesjonalistów, którzy nie tylko zaksięgują Twoje dokumenty, ale też podzielą się wiedzą, doradzą w kwestiach biznesowych oraz podatkowych.

Opinie

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech