Wznowienie działalności gospodarczej w kontekście składki zdrowotnej

Wznawiasz działalność? Musisz przygotować się na powrót do opłacania swojej składki zdrowotnej. Sposób jej ustalania zależy od formy opodatkowania, ale również od tego, kiedy została zawieszona działalność i kiedy dokładnie nastąpiło jej wznowienie.

Jakie są zasady ustalania składki zdrowotnej po wznowieniu działalności?

W momencie odwieszenia swojej działalności, jako przedsiębiorca ponownie podlegasz obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. W związku z tym od tej pory musisz opłacać swoją składkę zdrowotną. Po wznowieniu składka nie pozostaje jednak taka sama jak wcześniej. Należy naliczyć ją na nowo – i tutaj warto poznać zasady, które obowiązują.

Wpływ formy opodatkowania na składkę zdrowotną

To, w jaki sposób rozliczasz się z urzędem skarbowym, ma niebagatelne znaczenie dla wyliczenia Twojej składki zdrowotnej.

Dokładniej:

  • Jeśli wybrałeś skalę podatkową lub podatek liniowy – wysokość składki zdrowotnej jest uzależniona od dochodu, który osiągasz w poprzednim miesiącu. Jeśli działalność była zawieszona przez dłuższy czas, a w miesiącu poprzedzającym wznowienie nie było żadnego dochodu, podstawą do naliczenia składki może być minimalne wynagrodzenie.
  • Ryczałt – w tym przypadku podstawą obliczenia składki zdrowotnej jest przychód uzyskany w miesiącu wznowienia, pomniejszony o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne i 50% zapłaconej składki zdrowotnej.

Jak widać, przy wznowieniu działalności bardzo istotne jest zaplanowanie miesiąca powrotu do aktywności gospodarczej. W ten sposób możesz uniknąć niespodzianek związanych z wysokością nowej składki zdrowotnej.

wznowienie działalności

Chwila wznowienia działalności

W kontekście składki zdrowotnej znaczenie ma nie tylko forma opodatkowania, ale również moment, w którym zdecydujesz się na powrót do prowadzenia swojej firmy.

Dokładniej:

  1. Działalność zawiesiłeś i wznowiłeś w tym samym roku kalendarzowym.

Jeśli działalność była zawieszona np. od maja do listopada i odwieszasz ją w tym samym roku, podstawa do obliczenia składki za pierwszy miesiąc po wznowieniu jest ustalana na podstawie dochodu lub przychodu sprzed zawieszenia.

Przykład: Mariusz zawiesił działalność 1 maja 2024 r. i odwiesił ją 1 grudnia 2024 r. Podstawa do naliczenia składki zdrowotnej za grudzień będzie oparta na dochodzie lub przychodzie z kwietnia 2024 r.

  1. Zawiesiłeś działalność w jednym roku, a wznawiasz ją już w kolejnym.

Jeśli działalność została zawieszona np. w listopadzie 2024 r., a wznawiasz ją w lutym 2025 r., podstawę do wyliczenia składki zdrowotnej ustala się według nowego roku składkowego. W tym przypadku, gdy nie było dochodów w poprzednim miesiącu, przyjmuje się minimalne wynagrodzenie jako podstawę wymiaru.

Składka zdrowotna a przychody i koszty podczas okresu zawieszenia

Przychody, które uzyskałeś w czasie zawieszenia działalności, a także koszty wówczas poniesione, nie są uwzględnianie przy obliczaniu podstawy wymiaru nowej składki zdrowotnej po jej odwieszeniu. Oznacza to, że wszystkie transakcje dokonane w czasie zawieszenia, np. sprzedaż środków trwałych lub regulowanie zobowiązań, nie wpływają na wysokość składki.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Nie warto zapominać również o tym, że przedsiębiorcy rozliczający się skalą podatkową lub podatkiem liniowym, muszą co roku rozliczać swoją składkę zdrowotną. Jeśli Twoja działalność była zawieszona tylko przez część roku, przychody i koszty z tego okresu nie są brane pod uwagę przy obliczaniu rocznej podstawy wymiaru składki. W związku z tym, gdy dochód został osiągnięty w okresie zawieszenia, nie wpłynie on na wysokość Twojej rocznej składki zdrowotnej.

Jakie są obowiązki wobec ZUS po wznowieniu działalności?

Po wznowieniu działalności musisz nie tylko od nowa opłacać składkę zdrowotną, ale najpierw ponownie zgłosić się do ZUS-u jako płatnik ubezpieczeń. W tym celu należy złożyć odpowiednie formularze, np. ZUS ZUA lub ZUS ZZA, w zależności od zakresu ubezpieczeń. Musisz zrobić to maksymalnie w ciągu 7 dni od daty wznowienia działalności. Brak terminowego zgłoszenia może skutkować konsekwencjami, np. ZUS może naliczyć dodatkowe odsetki za zwłokę.

Pozostałe zasady dotyczące wznowienia działalności gospodarczej

Po wznowieniu działalności pamiętaj o pozostałych kwestiach:

  • W okresie zawieszenia nie trzeba opłacać składek zdrowotnych, ale po odwieszeniu obowiązek ten powraca na pełną skalę.
  • Przychody i koszty poniesione w czasie zawieszenia nie wpływają na ustalanie podstawy składki zdrowotnej.
  • Dla przedsiębiorców na skali podatkowej i podatku liniowym rok składkowy trwa od 1 lutego do 31 stycznia.

Dla ryczałtowców rok składkowy trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Wznowienie działalności gospodarczej w kontekście składki zdrowotnej

05 March 2025

Wznawiasz działalność? Musisz przygotować się na powrót do opłacania swojej składki zdrowotnej. Sposób jej ustalania zależy od formy opodatkowania, ale również od tego, kiedy została zawieszona...

post-thumbnail

Pełna księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej

30 September 2024

Pełna księgowość, choć zazwyczaj kojarzona z dużymi firmami, coraz częściej jest wymagana również w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG). W Polsce przedsiębiorcy prowadzący JDG są zobowiązani...

post-thumbnail

Ulga na start – kto może z niej skorzystać?

27 September 2024

Ulga na start to jedno z kluczowych rozwiązań wspierających nowych przedsiębiorców w Polsce. Dzięki niej osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mogą przez 6 miesięcy uniknąć płacenia składek...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2024 r.

Zyskaj

  • Dedykowaną księgową i kadrową
  • Obsługę stacjonarną i zdalną
  • Obsługę w języku polskim, angielskim i rosyjskim
  • Konsultacje bez limitów
  • Bezpłatny program do fakturowania online
  • Usługi doradcy podatkowego na życzenie
  • Reprezentację przed urzędami
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Gwarancję bezpieczeństwa Twoich danych
Otrzymaj ofertę
Otrzymaliśmy łącznie
1 7 2
opinii ze średnią
4 , 9 7

Opinie

Krzysztof Matusiak
4 months ago
Dream Europa Sp.z o.o.Z biurem PG Partner Gospodarczy współpraca trwa od 2021 roku,dzięki Pani Annie wszystkie rozliczenia są prowadzone profesjonalnie i bezproblemowo.Sprawy z urzędami załatwianeterminowo.Profesjonalne podejście Pani Anny oraz Pani Ewy (po zatrudnieniu pracownika) powoduje,że po dostarczeniu dokumentów do biura wszystko jest konsultowane ,wyjaśniane i rozliczone na bieżąco.Wiedza i profesjonalizm Pani Anny Duda i Ewy Cesarz zachęca do korzystania z usług Waszego biura.Polecam innym przedsiębiorcom do korzystania z firmy PG Partner.
Michał Czarnecki
7 months ago
Gorąco polecam - usługi księgowe prowadzone są bardzo sumiennie i zawsze terminowo :)
Krystian Goc
8 months ago
Zawsze wszystko profesjonalnie i na czas. Współpraca z Panią Anią to czysta przyjemność. Polecam to biuro.
Specbud Wiktor Bereda
9 months ago
Po kilku latach współpracy z biurem PG Partner Gospodarczy możemy stanowczo powiedzieć, że nigdy nie mieliśmy tak profesjonalnej obsługi. Nasze relacje biznesowe opierają się na partnerstwie, rzetelności, sumienności, a przede wszystkim terminowości. Zarówno Pani Anna Duda, jak również Pani Ewa Cesarz cechują się profesjonalizmem i chęcią współpracy. Nigdy nie zdarzyło się abyśmy oczekiwali dłużej na jakąkolwiek odpowiedź ze strony biura- wszelkie sprawy omawiane są na bieżąco.
Zobacz więcej
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech | Polityka prywatności