Zielone podatki i opłaty środowiskowe (ESG)

Zmiany klimatyczne i degradacja środowiska spowodowały wiele wyzwań związanych z wprowadzeniem instrumentów polityki fiskalnej, wspierających zrównoważony rozwój. Bardzo istotne w tym kontekście są zielone podatki i opłaty środowiskowe. W związku z rosnącym znaczeniem standardów ESG, wiele krajów, w tym Polska, dążą do zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko, jednocześnie promując odpowiedzialność społeczną i transparentność zarządzania. Co warto wiedzieć w tym temacie? Na czym dokładnie polegają tzw. ekopodatki, co jest ich celem i jakie są różnice pomiędzy zielonymi podatkami a opłatami środowiskowymi?

Zielone podatki i opłaty środowiskowe – o co dokładnie chodzi?

Zielone podatki (potocznie nazywane też „eko-podatkami”) i opłaty środowiskowe to stosowane na szeroką skalę narzędzia, wykorzystywane przez rządy różnych krajów w celu ograniczenia negatywnego wpływu działalności podmiotów na środowisko. Głównym powodem ich nakładania jest nie tylko pozyskanie środków na ochronę środowiska, ale przede wszystkim zmotywowanie sektorów publicznego i prywatnego do stosowania bardziej ekologicznych rozwiązań.

zielone podatki

Jak działają zielone podatki?

Podstawowa zasada zielonych podatków opiera się na koncepcji -> zanieczyszczający płaci. Im większa jest emisja zanieczyszczeń, tym więcej wyniesie opłata. Co więcej, stawki są określane na podstawie ogólnych kryteriów. W ten sposób podmioty gospodarcze mają być zachęcane do inwestowania w technologie ograniczające szkodliwe emisje i zużycie zasobów naturalnych.

Przykładami zielonych podatków mogą być:

  • Podatek węglowy – nakładany na emisję CO2 w celu zmniejszenia spalania paliw kopalnych. Zużycie paliw staje się droższe, a to powoduje przejście na odnawialne źródła energii.
  • Podatek od paliw – wyższa akcyza na paliwa kopalne, która ma motywować do korzystania z transportu publicznego lub pojazdów elektrycznych.
  • Podatek od plastikowych opakowań – w celu ograniczenia produkcji jednorazowego plastiku, który nie zostaje wykorzystywany ponownie.

Czym są opłaty środowiskowe?

W tym kontekście warto poruszyć przede wszystkim kwestię różnic pomiędzy opłatami środowiskowymi a podatkami zielonymi. Chodzi zwłaszcza o to, że opłaty środowiskowe są nakładane najczęściej za konkretne działania i w związku z rzeczywistym wpływem na środowisko. Mogą to być np. eksploatacja zasobów naturalnych czy emisja zanieczyszczeń.

Wysokość opłat środowiskowych reguluje Prawo ochrony środowiska. Obejmują one między innymi opłatę za:

  • Emisję gazów i pyłów do powietrza;
  • Pobór wód powierzchniowych i podziemnych;
  • Składowanie odpadów.

Środki z opłat środowiskowych trafiają do funduszy ekologicznych w celu wykorzystania do finansowania działań prośrodowiskowych.

Co ważne, do uiszczania opłat środowiskowych są zobowiązani nie tylko przedsiębiorcy polscy. Ustawa Prawo ochrony środowiska mówi dokładniej o podmiotach, a pojęcie to można odbierać bardzo szeroko. W związku z tym do grupy tej zaliczają się również przedsiębiorcy zagraniczni, osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa, rybactwa śródlądowego, a także jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorstwami.

Podstawowe różnice między podatkami a opłatami środowiskowymi dobrze obrazuje poniższa tabela:

Cechy Zielone podatki Opłaty środowiskowe
Cel Ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko Wynagrodzenie szkód spowodowanych eksploatacją zasobów
Sposób naliczania Ustalane na poziomie krajowym (np. akcyza) Oparte na rzeczywistym zużyciu zasobów lub emisjach
Zastosowanie Obejmuje szeroką grupę podmiotów (np. podatek od paliw). Dotyczy konkretnych użytkowników, np. firm pobierających wodę.

 

Standardy ESG i CSRD – nowa era odpowiedzialności biznesowej

W kontekście zmian klimatycznych i degradacji środowiska nie można nie poruszyć kwestii standardów ESG. Jest to zestaw kryteriów oceniających działalność firm w trzech obszarach. Jak wskazuje sama nazwa, są to:

  • Environmental – środowiskowy.
  • Social – społeczny.
  • Governance – ład korporacyjny.

Dyrektywa CSRD wprowadzona przez Unię Europejską nakłada na przedsiębiorstwa obowiązek raportowania niefinansowego, które obejmuje m.in. działania proekologiczne, społeczne i zarządcze. Od 2024 r. obowiązek ten dotyczy największych firm.

W 2025 roku obowiązek raportowania z zakresu zrównoważonego rozwoju obejmuje większą liczbę firm, zarówno notowanych, jak i nie-, które spełniają określone kryteria. Dotyczą one przede wszystkim przekroczenia progów zatrudnienia lub progów finansowych. W tym roku dodatkowo pierwsze spółki zostają objęte obowiązkowym badaniem raportów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Raportowanie musi odbywać się zgodnie z zasadami ESRS, obejmując kwestie środowiskowe, społeczne i zarządcze. Istotne w tym miejscu są emisje CO2, praktyki zarządzania ryzykiem czy wpływ na społeczności lokalne.

Uwaga! Za niespełnienie wymogów ESG można spodziewać się poważnych konsekwencji. Organy mogą nakładać na firmy kary grzywny, których wysokość będzie zależała od wielkości przedsiębiorstwa i stopnia naruszenia przepisów. Ponadto członkowie zarządu mogą być pociągnięci do odpowiedzialności prawnej, w przypadku poważnych braków w raportach. W niektórych sytuacjach może to obejmować nawet sankcje osobiste.

Jak widać, narzędzi, które mają potencjał w walce z kryzysem ekologicznym, jest coraz więcej. Nakładanie zielonych podatków czy opłat środowiskowych ma na celu pomóc w dążeniu do ograniczenia zanieczyszczeń i stosowaniu bardziej ekologicznych rozwiązań. W przyszłości rozwój standardów ESG i rosnąca rola transparentności w zarządzaniu mogą przyczynić się do nastania głębszych zmian w podejściu do zrównoważonego rozwoju. Firmy, które wezmą pod uwagę zmiany regulacyjne i potrzeby społeczności oraz środowiska, mogą zyskać przewagę konkurencyjną i lepsze relacje z interesariuszami. Być może w perspektywie czasu działania proekologiczne będą już nie tylko raczkującym trendem, a normą, na której opiera się przyszłość biznesu odpowiedzialnego społecznie i ekologicznie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Zielone podatki i opłaty środowiskowe (ESG)

26 February 2025

Zmiany klimatyczne i degradacja środowiska spowodowały wiele wyzwań związanych z wprowadzeniem instrumentów polityki fiskalnej, wspierających zrównoważony rozwój. Bardzo istotne w tym kontekście są zielone podatki i...

post-thumbnail

Fuzja Alior Banku – zmiany na polskim rynku bankowym

03 December 2024

Fuzja Alior Banku z Pekao SA, nadzorowana przez PZU, jest jednym z najważniejszych wydarzeń w polskim sektorze bankowym ostatnich lat. Proces ten wpisuje się w strategię...

post-thumbnail

Allegro – kurs akcji spada. Słabe prognozy na koniec roku

14 November 2024

Kurs akcji Allegro mocno spada. Największy polski gigant e-commerce, zmaga się z poważnymi trudnościami finansowymi. Po opublikowaniu wyników za trzeci kwartał 2024 roku, kurs akcji firmy...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2024 r.

Dlaczego my?

PG Partner Gospodarczy to profesjonalne biuro rachunkowe z oddziałami w 10 największych miastach w Polsce.

  • Doświadczony i silny zespół

    Zatrudniamy profesjonalistów, którzy nie tylko zaksięgują Twoje dokumenty, ale też podzielą się wiedzą, doradzą w kwestiach biznesowych oraz podatkowych.

Otrzymaliśmy łącznie
1 7 2
opinii ze średnią
4 , 9 7

Opinie

Krzysztof Matusiak
Krzysztof Matusiak
10:23 06 Dec 24
Dream Europa Sp.z o.o.Z biurem PG Partner Gospodarczy współpraca trwa od 2021 roku,dzięki Pani Annie wszystkie rozliczenia są prowadzone profesjonalnie i bezproblemowo.Sprawy z urzędami załatwianeterminowo.Profesjonalne podejście Pani Anny oraz Pani Ewy (po zatrudnieniu pracownika) powoduje,że po dostarczeniu dokumentów do biura wszystko jest konsultowane ,wyjaśniane i rozliczone na bieżąco.Wiedza i profesjonalizm Pani Anny Duda i Ewy Cesarz zachęca do korzystania z usług Waszego biura.Polecam innym przedsiębiorcom do korzystania z firmy PG Partner.
Michał Czarnecki
Michał Czarnecki
10:19 19 Aug 24
Gorąco polecam - usługi księgowe prowadzone są bardzo sumiennie i zawsze terminowo :)
Krystian Goc
Krystian Goc
05:51 13 Aug 24
Zawsze wszystko profesjonalnie i na czas. Współpraca z Panią Anią to czysta przyjemność. Polecam to biuro.
Specbud Wiktor Bereda
Specbud Wiktor Bereda
09:04 02 Jul 24
Po kilku latach współpracy z biurem PG Partner Gospodarczy możemy stanowczo powiedzieć, że nigdy nie mieliśmy tak profesjonalnej obsługi. Nasze relacje biznesowe opierają się na partnerstwie, rzetelności, sumienności, a przede wszystkim terminowości. Zarówno Pani Anna Duda, jak również Pani Ewa Cesarz cechują się profesjonalizmem i chęcią współpracy. Nigdy nie zdarzyło się abyśmy oczekiwali dłużej na jakąkolwiek odpowiedź ze strony biura- wszelkie sprawy omawiane są na bieżąco.
Iwona Stolarska
Iwona Stolarska
10:46 20 May 24
Polecam usługi świadczone przez biuro PG Partner. Pracownicy mają ogromną wiedzę i są bardzo pomocni. Miesieczne deklaracje księgowe i kadrowe wysyłane są na czas. Pomoc Pani Ani przy kontakcie z Urzędem Skarbowym oraz pomoc w wysyłce sprawozdania rocznego była nieoceniona. Dzięki pracy Pani Ani, Magdy i Weroniki mogę zajmować się prowadzeniem działalności nie martwiąc się o sprawy księgowe.
Leszek L.
Leszek L.
09:31 13 May 24
Gorąco polecam.. współpraca bezproblemowa... Pani Ania miła uśmiechnięta nigdy nas nie zawiodła...
Forge Play
Forge Play
16:12 10 May 24
Zdecydowanie polecam całą firmę jak i panią Kowalską zajmującą kadrami i płacami.
Jubiler Kroza
Jubiler Kroza
10:13 10 May 24
Współpracujemy z księgową Pani Svetlaną oraz kadrowej Pani Magdaleną od dwóch lat. Polecamy! Ich profesjonalizm, uprzejmość i zaangażowanie w naszą firmę zasługują na najwyższe pochwały. Zawsze cierpliwie odpowiadają na nasze pytania, co pomaga nam czuć się pewnie w kwestiach finansowych.
Żaneta Duliban
Żaneta Duliban
08:08 10 May 24
Kadry w mojej Spółce prowadzi Pani Magda, z którą mam bezproblemowy kontakt sms, mail i telefoniczny. Zawsze chętnie odpowie na każde pytanie, a wszystkie dokumenty są na czas.Polecam współpracę :))
B2B Service
B2B Service
08:55 25 Apr 24
Bardzo chciałbym podzielić się moimi wrażeniami na temat biura rachunkowego PG Partner Gospodarczy w Katowicach, a zwłaszcza mojej księgowej, Pani Annie Dudzie. Od momentu rozpoczęcia współpracy z tym biurem, doświadczyłem profesjonalizmu, zaangażowania i niezwykłej precyzji w prowadzeniu mojej księgowości.Pani Anna Duda wykazuje się ogromną wiedzą oraz doświadczeniem w dziedzinie księgowości, zawsze służąc mi pomocą w rozwiązywaniu wszelkich problemów. Jej staranność i dokładność w pracy dają mi pewność, że moje finanse są w najlepszych rękach.Dodatkowo, biuro rachunkowe PG Partner Gospodarczy w Katowicach jest miejscem, które cechuje profesjonalizm, elastyczność i otwartość na potrzeby klienta. Obsługa jest zawsze uprzejma i pomocna, a wszelkie sprawy są załatwiane sprawnie i terminowo.Zdecydowanie polecam biuro rachunkowe PG Partner Gospodarczy oraz Panią Annę Dudę wszystkim przedsiębiorcom poszukującym solidnego partnera w dziedzinie księgowości.
Iulian Dordea
Iulian Dordea
12:12 23 Apr 24
At the bookkeeping company "PG Partner Gospodarczy - Katowice" i met wonderful people, that were always, ALWAYS very helpful. Their office location in Katowice is right on the pietonal street, with easy access. And with their group of companies, they offer many other services for Polish companies (companies setup in Poland, HR services, virtual office, etc etc.). Should someone need bookkeeping services in Katowice area, I recommend to contact them.W firmie księgowej "PG Partner Gospodarczy - Katowice" spotkałem wspaniałych ludzi, którzy zawsze, ZAWSZE byli bardzo pomocni. Ich biuro w Katowicach znajduje się tuż przy głównej ulicy, z łatwym dostępem. A wraz ze swoją grupą firm oferują wiele innych usług dla polskich firm (zakładanie firm w Polsce, usługi HR, wirtualne biuro itp.). Jeśli ktoś potrzebuje usług księgowych w okolicach Katowic, polecam skontaktować się z nimi.
Jacek Cholewa
Jacek Cholewa
10:35 23 Apr 24
Biuro rachunkowe PG Partner Gospodarczy jest Biurem profesjonalnym, sumiennym i co bardzo ważne terminowym. Prowadzę działalność gospodarczą ponad 23 lata i korzystałem wcześniej z różnych Biur. Współpraca z PG trwa już nieprzerwanie od kilku ładnych lat i jest współpraca bezproblemową. Ze strony Biura można liczyć na wsparcie, doradztwo a tematy trudne rozwiązywane są "od ręki". Personel Biura poza profesjonalnym podejściem, wiedzą, starannością charakteryzuje się "ludzkim podejściem". Korzystając z okazji chciałbym podziękować Pani Ani i Pani Ewie za pilnowanie moich tematów :-)
Maciej D
Maciej D
20:12 28 Mar 24
Współpracuję z Biurem Rachunkowym PG Partner Gospodarczy od momentu powołania naszej spółki, czyli już ponad 4 lata. Jestem zadowolony z ich kompleksowej obsługi w zakresie księgowości i części kadrowej, którą również postanowiliśmy powierzyć PG.Dlaczego polecam to biuro?1. Profesjonalizm i rzetelność: Księgi handlowe spółki są prowadzone rzetelnie, a wszelkie zadania realizowane terminowo. (To ważne, aby mieć pewność, że nasze finanse są w dobrych rękach).2. Przyjazna atmosfera: współpraca z Biurem przebiega w bardzo przyjaznej atmosferze. Pracownicy są zaangażowani, otwarci i zawsze gotowi pomóc. Szczególnie chciałbym podkreślić dobry kontakt z Panią Anią, księgową :)Rozmowa z nią to czysta przyjemność, a jej doradztwo jest zawsze konkretne i trafne.3. Fachowa i kompleksowa pomoc: Biuro nie tylko prowadzi księgi, ale również dba o część kadrowo-płacową. W sytuacjach wymagających niezwłocznej interwencji zawsze mogę liczyć na ich wsparcie.W pełni rekomenduję Biuro Rachunkowe PG Partner Gospodarczy wszystkim, którzy poszukują solidnego partnera w zakresie obsługi księgowej oraz kadrowej. To miejsce, gdzie można liczyć na profesjonalizm, zaangażowanie i fachową pomoc.
Zobacz wszystkie opinie
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech | Polityka prywatności