Potrącenia z wynagrodzenia – najważniejsze informacje

Wynagrodzenie, które jest określone w umowie o pracę, zazwyczaj podawane jest w kwocie brutto. Jednak wartość, którą pracownik faktycznie otrzymuje, jest znacznie mniejsza. Dlaczego tak się dzieje? Wynagrodzenie jest pomniejszane o składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz podatek dochodowy. Dowiedz się, jakie potrącenia wpływają na wysokość pensji.

potrącenia z wynagrodzenia

Obowiązkowe potrącenia z wynagrodzenia

Zgodnie z art. 87 § 1 Kodeksu pracy z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – można potrącać następujące należności:

  • kwoty egzekwowane na podstawie tytułów wykonawczych w celu zaspokojenia świadczeń alimentacyjnych,
  • kwoty egzekwowane na podstawie tytułów wykonawczych w celu pokrycia należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  • kary pieniężne wynikające z odpowiedzialności porządkowej.

Ponadto z wynagrodzenia pracownika można w pełni odliczyć kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności, jeśli pracownik – z powodu nieobecności w pracy – nie zachował prawa do wynagrodzenia.

Ważne jest, aby potrącenia z wynagrodzenia były dokonywane w wymienionej kolejności i w granicach określonych przez Kodeks pracy. Potrącenie innych należności wymaga każdorazowej, pisemnej zgody pracownika. Kwestie te reguluje art. 91 Kodeksu pracy.

 

Czym są dobrowolne potrącenia z wynagrodzenia?

Wiele osób uważa, że dobrowolne potrącenia z wynagrodzenia ich nie dotyczą. Jednak to popularna praktyka stosowana w większości firm. Na czym polega? Pracownik zgadza się, aby pracodawca potrącił dodatkową kwotę z jego wynagrodzenia i przekazał ją wybranej firmie lub instytucji. Zasady dobrowolnych potrąceń są również regulowane przez Kodeks pracy. Aby były one zgodne z przepisami, muszą zostać spełnione trzy warunki.

  1. Zgoda pracownika nie może wynikać z nacisku pracodawcy.
  2. Pracownik musi być świadomy konsekwencji wyrażenia zgody na dobrowolne potrącenie z wynagrodzenia.
  3. Zgoda na dobrowolne potrącenie musi być udzielona na piśmie, a dokument ten powinien znaleźć się w aktach osobowych pracownika. Ustna zgoda nie jest wiążąca, więc na jej podstawie nie można dokonać takiego potrącenia.

Jeśli pracodawca potrąci kwotę bez spełnienia wszystkich tych warunków, pracownik może domagać się zwrotu wraz z odsetkami. Dobrowolne potrącenia z wynagrodzenia dotyczą najczęściej: składek na prywatne ubezpieczenie na życie, pakietów medycznych, karnetów sportowych oraz dodatkowych oszczędności emerytalnych.

Pracodawca dokonuje dobrowolnych potrąceń po obowiązkowych. Pracownik może w każdej chwili odwołać zgodę na dobrowolne potrącenie bez uzasadniania swojej decyzji, a odwołanie jednej zgody nie oznacza rezygnacji ze wszystkich. Przy dobrowolnych potrąceniach, podobnie jak w przypadku obowiązkowych, należy uwzględnić kwotę wolną od potrąceń. Jeśli pracodawca dokona potrąceń bez zgody pracownika, a nie są one przewidziane w Kodeksie pracy jako obowiązkowe, może zostać ukarany grzywną do 30 tysięcy złotych.

 

Jakie są granice potrąceń?

Zgodnie z art. 87 § 3 Kodeksu pracy potrącenia z wynagrodzenia mogą być dokonywane w określonych granicach:

– w przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,

– w przypadku egzekucji innych należności niż alimentacyjne oraz potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości połowy wynagrodzenia.

Potrącenia innych należności niż alimentacyjne oraz zaliczek pieniężnych nie mogą łącznie przekroczyć połowy wynagrodzenia. Natomiast łącznie z potrąceniami świadczeń alimentacyjnych, ich suma nie może przekroczyć trzech piątych wynagrodzenia.

Kary pieniężne wynikające z odpowiedzialności porządkowej łącznie nie mogą przekraczać jednej dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty po dokonaniu potrąceń, które nie wymagają zgody pracownika. Pracownik musi zostać o tym poinformowany.

 

Kwoty wolne od potrąceń – czym są?

W Kodeksie pracy ustalono również minimalne kwoty wynagrodzenia, które są wolne od potrąceń. Określono je w następujący sposób:

– w przypadku potrąceń na mocy tytułów wykonawczych, które mają na celu pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, kwota wolna od potrąceń wynosi minimalne wynagrodzenie za pracę, przysługujące pracownikom zatrudnionym na pełny etat, po odjęciu składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy,

– w przypadku potrącania zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi kwota wolna od potrąceń to 75% wcześniej wspomnianej kwoty wynagrodzenia,

– w przypadku potrącania kar pieniężnych z tytułu odpowiedzialności porządkowej, kwota wolna od potrąceń to 90% wcześniej określonego wynagrodzenia.

Jeśli potrącenia z wynagrodzenia są dokonywane za zgodą pracownika z tytułu należności innych niż wymienione w art. 87 § 1 K.p., to mogą być one dokonywane w następujących granicach:

– minimalne wynagrodzenie za pracę, przysługujące pracownikom zatrudnionym na pełen etat, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy, w przypadku potrącania należności na rzecz pracodawcy,

– 80% powyżej określonej kwoty wynagrodzenia w sytuacji potrącania innych należności niż wyżej wymienione.

W przypadku zatrudnienia na część etatu wyżej wymienione kwoty wolne od potrąceń ulegają proporcjonalnemu zmniejszeniu, adekwatnie do wymiaru etatu pracownika.

 

Czy obowiązują potrącenia z dodatkowych świadczeń?

Zasady potrącania z wynagrodzenia za pracę są określone w art. 87-91 Kodeksu pracy. Obejmują one nie tylko standardową pensję, ale także świadczenia pośrednio związane z zatrudnieniem, takie jak różnego rodzaju odprawy (np. emerytalno-rentowa lub z ustawy o zwolnieniach grupowych), ekwiwalent za niewykorzystany urlop, dodatkowe wynagrodzenie roczne czy nagroda jubileuszowa. Zarówno w piśmiennictwie, jak i w orzecznictwie prawa pracy, powszechnie uznaje się, że tego typu świadczenia podlegają tej samej ochronie, co wynagrodzenie za pracę w ścisłym znaczeniu.

Jednak przepisy Kodeksu pracy nie precyzują zasad dokonywania potrąceń w sytuacji, gdy w jednym miesiącu występują dwie wypłaty. Na przykład wynagrodzenie zasadnicze jest wypłacane do 10. dnia danego miesiąca (za miesiąc poprzedni), a odprawa emerytalna na koniec tego samego miesiąca.

 

Potrącenia świadczeń alimentacyjnych

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę na poczet świadczeń alimentacyjnych mogą być dokonywane do wysokości 3/5 wynagrodzenia. Warto zauważyć, że nie ma tu ograniczenia związanego z minimalnym wynagrodzeniem za pracę. Ponadto nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności wynikające z udziału pracowników w zysku lub nadwyżce bilansowej mogą być egzekwowane w pełnej wysokości na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych.

Warto dodać, że potrącenia na poczet świadczeń alimentacyjnych mogą być dokonane nawet bez konieczności przeprowadzania postępowania egzekucyjnego.

 

Potrącanie kar porządkowych

Odliczanie kar porządkowych odbywa się na innych zasadach. Kary pieniężne nie mogą łącznie przekroczyć 10% wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi, które pozostaje po dokonaniu odliczeń w innych kategoriach. Potrącenia sum egzekwowanych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne oraz zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi nie mogą w sumie przekroczyć połowy wynagrodzenia. Jednocześnie, wraz z tymi potrąceniami, sumy egzekwowane na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych nie mogą przekroczyć 3/5 wynagrodzenia.

 

Inne rodzaje potrąceń

Kodeks pracy przewiduje możliwość potrącenia sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych w celu pokrycia należności innych niż świadczenia alimentacyjne, do wysokości 1/2 wynagrodzenia. W trzeciej kolejności pracodawca może potrącić zaliczki udzielone pracownikowi, także do wysokości 1/2 wynagrodzenia. W ostatniej kolejności dokonywane są potrącenia z tytułu nałożonych kar pieniężnych, również do wysokości 1/2 wynagrodzenia.

Podstawową zasadą podczas dokonywania potrąceń jest to, że niższa kategoria potrąceń może być zrealizowana dopiero po pełnym zaspokojeniu wyższej kategorii.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Szkolenie BHP dla pracowników – najważniejsze informacje

17 July 2024

Czy jesteśmy w pełni świadomi, jak istotne dla bezpieczeństwa pracy oraz efektywności operacyjnej jest właściwe przeszkolenie personelu w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy? Prawidłowo zorganizowane szkolenie...

post-thumbnail

Duża rotacja pracowników – jakie są przyczyny i jak jej zapobiegać?

15 July 2024

Jakie konsekwencje niesie za sobą duża rotacja pracowników w firmie? W dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi niestabilność kadrowa może generować znaczące koszty, zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie,...

post-thumbnail

Czym jest układ zbiorowy pracy?

12 June 2024

W Kodeksie pracy znajdziemy przepisy mówiące m.in. o stosunku pracy, czy też o warunkach zatrudnienia. Jest jednak wiele sytuacji, w których pracownicy np. reprezentowani przez związki...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2023 r.

Dlaczego my?

PG Partner Gospodarczy to profesjonalne biuro rachunkowe z oddziałami w 10 największych miastach w Polsce.

  • Doświadczony i silny zespół

    Zatrudniamy profesjonalistów, którzy nie tylko zaksięgują Twoje dokumenty, ale też podzielą się wiedzą, doradzą w kwestiach biznesowych oraz podatkowych.

Otrzymaliśmy łącznie
1 2 3
opinii ze średnią
4 , 9 8

Opinie

Michał Czarnecki
Michał Czarnecki
10:19 19 Aug 24
Gorąco polecam - usługi księgowe prowadzone są bardzo sumiennie i zawsze terminowo :)
Krystian Goc
Krystian Goc
05:51 13 Aug 24
Zawsze wszystko profesjonalnie i na czas. Współpraca z Panią Anią to czysta przyjemność. Polecam to biuro.
Specbud Wiktor Bereda
Specbud Wiktor Bereda
09:04 02 Jul 24
Po kilku latach współpracy z biurem PG Partner Gospodarczy możemy stanowczo powiedzieć, że nigdy nie mieliśmy tak profesjonalnej obsługi. Nasze relacje biznesowe opierają się na partnerstwie, rzetelności, sumienności, a przede wszystkim terminowości. Zarówno Pani Anna Duda, jak również Pani Ewa Cesarz cechują się profesjonalizmem i chęcią współpracy. Nigdy nie zdarzyło się abyśmy oczekiwali dłużej na jakąkolwiek odpowiedź ze strony biura- wszelkie sprawy omawiane są na bieżąco.
Iwona Stolarska
Iwona Stolarska
10:46 20 May 24
Polecam usługi świadczone przez biuro PG Partner. Pracownicy mają ogromną wiedzę i są bardzo pomocni. Miesieczne deklaracje księgowe i kadrowe wysyłane są na czas. Pomoc Pani Ani przy kontakcie z Urzędem Skarbowym oraz pomoc w wysyłce sprawozdania rocznego była nieoceniona. Dzięki pracy Pani Ani, Magdy i Weroniki mogę zajmować się prowadzeniem działalności nie martwiąc się o sprawy księgowe.
Leszek L.
Leszek L.
09:31 13 May 24
Gorąco polecam.. współpraca bezproblemowa... Pani Ania miła uśmiechnięta nigdy nas nie zawiodła...
Forge Play
Forge Play
16:12 10 May 24
Zdecydowanie polecam całą firmę jak i panią Kowalską zajmującą kadrami i płacami.
Jubiler Kroza
Jubiler Kroza
10:13 10 May 24
Współpracujemy z księgową Pani Svetlaną oraz kadrowej Pani Magdaleną od dwóch lat. Polecamy! Ich profesjonalizm, uprzejmość i zaangażowanie w naszą firmę zasługują na najwyższe pochwały. Zawsze cierpliwie odpowiadają na nasze pytania, co pomaga nam czuć się pewnie w kwestiach finansowych.
Żaneta Duliban
Żaneta Duliban
08:08 10 May 24
Kadry w mojej Spółce prowadzi Pani Magda, z którą mam bezproblemowy kontakt sms, mail i telefoniczny. Zawsze chętnie odpowie na każde pytanie, a wszystkie dokumenty są na czas.Polecam współpracę :))
B2B Service
B2B Service
08:55 25 Apr 24
Bardzo chciałbym podzielić się moimi wrażeniami na temat biura rachunkowego PG Partner Gospodarczy w Katowicach, a zwłaszcza mojej księgowej, Pani Annie Dudzie. Od momentu rozpoczęcia współpracy z tym biurem, doświadczyłem profesjonalizmu, zaangażowania i niezwykłej precyzji w prowadzeniu mojej księgowości.Pani Anna Duda wykazuje się ogromną wiedzą oraz doświadczeniem w dziedzinie księgowości, zawsze służąc mi pomocą w rozwiązywaniu wszelkich problemów. Jej staranność i dokładność w pracy dają mi pewność, że moje finanse są w najlepszych rękach.Dodatkowo, biuro rachunkowe PG Partner Gospodarczy w Katowicach jest miejscem, które cechuje profesjonalizm, elastyczność i otwartość na potrzeby klienta. Obsługa jest zawsze uprzejma i pomocna, a wszelkie sprawy są załatwiane sprawnie i terminowo.Zdecydowanie polecam biuro rachunkowe PG Partner Gospodarczy oraz Panią Annę Dudę wszystkim przedsiębiorcom poszukującym solidnego partnera w dziedzinie księgowości.
Iulian Dordea
Iulian Dordea
12:12 23 Apr 24
At the bookkeeping company "PG Partner Gospodarczy - Katowice" i met wonderful people, that were always, ALWAYS very helpful. Their office location in Katowice is right on the pietonal street, with easy access. And with their group of companies, they offer many other services for Polish companies (companies setup in Poland, HR services, virtual office, etc etc.). Should someone need bookkeeping services in Katowice area, I recommend to contact them.W firmie księgowej "PG Partner Gospodarczy - Katowice" spotkałem wspaniałych ludzi, którzy zawsze, ZAWSZE byli bardzo pomocni. Ich biuro w Katowicach znajduje się tuż przy głównej ulicy, z łatwym dostępem. A wraz ze swoją grupą firm oferują wiele innych usług dla polskich firm (zakładanie firm w Polsce, usługi HR, wirtualne biuro itp.). Jeśli ktoś potrzebuje usług księgowych w okolicach Katowic, polecam skontaktować się z nimi.
Jacek Cholewa
Jacek Cholewa
10:35 23 Apr 24
Biuro rachunkowe PG Partner Gospodarczy jest Biurem profesjonalnym, sumiennym i co bardzo ważne terminowym. Prowadzę działalność gospodarczą ponad 23 lata i korzystałem wcześniej z różnych Biur. Współpraca z PG trwa już nieprzerwanie od kilku ładnych lat i jest współpraca bezproblemową. Ze strony Biura można liczyć na wsparcie, doradztwo a tematy trudne rozwiązywane są "od ręki". Personel Biura poza profesjonalnym podejściem, wiedzą, starannością charakteryzuje się "ludzkim podejściem". Korzystając z okazji chciałbym podziękować Pani Ani i Pani Ewie za pilnowanie moich tematów :-)
Maciej D
Maciej D
20:12 28 Mar 24
Współpracuję z Biurem Rachunkowym PG Partner Gospodarczy od momentu powołania naszej spółki, czyli już ponad 4 lata. Jestem zadowolony z ich kompleksowej obsługi w zakresie księgowości i części kadrowej, którą również postanowiliśmy powierzyć PG.Dlaczego polecam to biuro?1. Profesjonalizm i rzetelność: Księgi handlowe spółki są prowadzone rzetelnie, a wszelkie zadania realizowane terminowo. (To ważne, aby mieć pewność, że nasze finanse są w dobrych rękach).2. Przyjazna atmosfera: współpraca z Biurem przebiega w bardzo przyjaznej atmosferze. Pracownicy są zaangażowani, otwarci i zawsze gotowi pomóc. Szczególnie chciałbym podkreślić dobry kontakt z Panią Anią, księgową :)Rozmowa z nią to czysta przyjemność, a jej doradztwo jest zawsze konkretne i trafne.3. Fachowa i kompleksowa pomoc: Biuro nie tylko prowadzi księgi, ale również dba o część kadrowo-płacową. W sytuacjach wymagających niezwłocznej interwencji zawsze mogę liczyć na ich wsparcie.W pełni rekomenduję Biuro Rachunkowe PG Partner Gospodarczy wszystkim, którzy poszukują solidnego partnera w zakresie obsługi księgowej oraz kadrowej. To miejsce, gdzie można liczyć na profesjonalizm, zaangażowanie i fachową pomoc.
Zobacz wszystkie opinie
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech