CIT estoński – księgowanie przychodów i kosztów w praktyce

Wprowadzony estoński CIT, czyli ryczałt dochodów od spółek, jest alternatywną formą opodatkowania dla firm, która znacznie różni się od tradycyjnego CIT. W tym kontekście bardzo istotne są zarówno opodatkowanie zysków, jak i sam sposób prowadzenia księgowości, zwłaszcza w zakresie księgowania przychodów i kosztów.

Ogólne zasady księgowości w estońskim CIT

Jeśli chodzi o księgowość przy estońskim CIT, podmioty opodatkowane w ten sposób muszą prowadzić księgi rachunkowe zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. W odróżnieniu od tradycyjnego CIT, tutaj nie zachodzi konieczność prowadzenia odrębnej ewidencji dla celów podatkowych. Przychody i koszty podatkowe nie mają zastosowania. Wszystkie operacje gospodarcze ujmuje się wyłącznie na podstawie przepisów bilansowych.

Modyfikacja polityki rachunkowości i planu kont

Przejście na estoński CIT może wymagać dostosowania polityki rachunkowości i zakładowego planu kont. Mimo, że podstawowe zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych pozostają bez zmian, konieczne jest wprowadzenie kont analitycznych, które umożliwią ewidencję specyficznych dla estońskiego CIT kategorii, czyli:

  • Ukrytych zysków – obejmują one np. świadczenia na rzecz wspólników, które mogą być traktowane jako dystrybucja zysków w innej formie, wynajem nieruchomości spółki przez wspólnika czy zakup pojazdów i ich użytkowanie przez wspólników do celów prywatnych.
  • Wydatków niezwiązanych z działalnością – są to koszty, które nie służą bezpośrednio osiąganiu przychodów, np. kary umowne czy wydatki na cele osobiste wspólników, chociażby podróże czy koszty reprezentacji.

Do prawidłowego monitorowania takich pozycji niezbędne okazują się odpowiednie konta syntetyczne i analityczne w planie kont. To może ułatwić identyfikację i ewidencję operacji podlegających opodatkowaniu w ramach estońskiego CIT.

CIT estoński

Księgowanie operacji podlegających opodatkowaniu

W spółkach opodatkowanych estońskim CIT wypłata dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego zarówno po stronie spółki, jak i jej wspólników. Dokładniej:

  • Spółka – w momencie podjęcia uchwały o wypłacie, powinna rozpoznać dochód z tytułu podzielonego zysku podlegającego opodatkowaniu od dochodów spółek. Stawka podatku wynosi 10% dla małych podatników lub 20% dla pozostałych. Operację tę ujmuje się jako zmniejszenie kapitału własnego i zwiększenie zobowiązań wobec wspólników.
  • Wspólnicy – otrzymanie dywidendy oznacza uzyskanie przychodu z kapitałów pieniężnych, który jest opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym wynoszącym 19%. Spółka, jako płatnik, jest zobowiązana do pobrania podatku i odprowadzenia go do urzędu skarbowego maksymalnie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu wypłaty dywidendy.

Uwaga!

Wspólnicy spółek opodatkowanych estońskim CIT mogą korzystać z preferencji podatkowych. Podatek od dywidendy może być pomniejszony o 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zyskach i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego – w przypadku małych podatników. Z kolei pozostali podatnicy mogą obniżyć podatek od dywidendy o 70% tej kwoty. Efektywna stawka opodatkowania dywidendy dla małych podatników wynosi bowiem 20%, a dla pozostałych 25%.

Istotne jest również rozliczanie strat z lat ubiegłych i ich wpływ na estoński CIT. Dokładniej, spółki przechodzące na nową formę opodatkowania, muszą uwzględnić straty podatkowe z lat ubiegłych. Zysk osiągnięty w okresie ryczałtu może być przeznaczony na pokrycie tych strat. W takim przypadku jest traktowany jako dochód podlegający opodatkowaniu ryczałtem.

Wpływ estońskiego CIT na amortyzację środków trwałych

W okresie opodatkowania estońskim CIT odpisy amortyzacyjne mogą być dokonywane wyłącznie dla celów bilansowych.

Spółki kontynuują amortyzację środków trwałych zgodnie z przyjętymi zasadami rachunkowości. Mogą stosować różne metody, w tym metodę liniową, naturalną czy degresywną, w zależności do charakteru środka trwałego i przyjętej polityki.

W przypadku środków trwałych o niskiej wartości początkowej, w polityce rachunkowości można określić próg poniżej którego środki będą amortyzowane jednorazowo. Przykładowo, przy składnikach majątku o wartości nieprzekraczającej 10 000 zł można dokonać jednorazowego odpisu w miesiącu oddania do użytkowania. Należy tutaj zaznaczyć, że nie będzie to amortyzacja jednorazowa kontekście podatkowym, a jedynie uproszczenie księgowe z zasadą, że środki trwałe o niskiej wartości będą ujmowane bezpośrednio w kosztach w momencie oddania do użytkowania.

Korekta wstępna

Jeszcze przed przejściem na estoński CIT, spółka musi przeprowadzić tzw. korektę wstępną. Polega ona na zidentyfikowaniu różnic pomiędzy wartością bilansową a podatkową aktywów i pasywów na dzień poprzedzający pierwszy dzień opodatkowania. Taka korekta ma na celu ujednolicenie podstawy opodatkowania z zasadami rachunkowości.

Informację o przeprowadzonej korekcie należy złożyć na formularzu CIT/KW jako załącznik do zeznania CIT-8.

Warto zauważyć, że podatku wynikającego z korekty nie trzeba płacić od razu. Zobowiązanie to wygaśnie, jeśli spółka pozostanie w systemie estońskiego CIT przez co najmniej 4 lata.

Sprawozdawczość finansowa

Spółki, które przechodzą na estoński CIT, są zobowiązane również do sporządzania sprawozdań finansowych. W sprawozdaniach takich muszą zostać wyodrębnione zyski i straty z okresów przed oraz w trakcie opodatkowania ryczałtem. Takie rozróżnienie jest istotne dla celów podatkowych, zwłaszcza w kontekście ewentualnej dystrybucji zysków do wspólników.

Sprawozdania finansowane należy sporządzać zgodnie z ustawą o rachunkowości, bez możliwości stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Dopuszczalne jest jednak korzystanie z Krajowych Standardów Rachunkowości.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Schemat podatkowy – na czym polega i kogo dotyczy raportowanie?

24 March 2025

Ustawodawca wprowadza skuteczne narzędzia mające na celu optymalizację systemu podatkowego oraz ograniczenie agresywnych strategii. Ważnym elementem tych działań są tzw. schematy podatkowe, wspierane przez przepisy nakładające...

post-thumbnail

Czym jest i ile wynosi podatek Belki?

19 March 2025

Podatek Belki, znany również jako podatek od dochodów kapitałowych, zaczął obowiązywać w 2002 roku i wziął swoją nazwę od Marka Belki, ówczesnego ministra finansów. Podatek ten...

post-thumbnail

Podatek od ogrzewania gazem – kiedy wchodzi?

17 March 2025

Nowy podatek od ogrzewania gazem jest ściśle związany z unijną polityką redukcji gazów cieplarnianych i wprowadzeniem systemu ETS2. Opłata ma objąć zarówno firmy, jak i gospodarstwa...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2024 r.

Dlaczego my?

PG Partner Gospodarczy to profesjonalne biuro rachunkowe z oddziałami w 10 największych miastach w Polsce.

  • Doświadczony i silny zespół

    Zatrudniamy profesjonalistów, którzy nie tylko zaksięgują Twoje dokumenty, ale też podzielą się wiedzą, doradzą w kwestiach biznesowych oraz podatkowych.

Otrzymaliśmy łącznie
1 7 2
opinii ze średnią
4 , 9 7

Opinie

Ivan Hryhorenko
Ivan Hryhorenko
12:51 20 Jan 25
Wysokie ceny, słaba obsługa, duże opóźnienia w naliczeniu jednej faktury miesięcznie (w niektórych miesiącach nawet błędnie), niski poziom kwalifikacji w zakresie banalnych wstępnych konsultacji z klientem. Tak naprawdę sto dolarów miesięcznie za imitację pliku Excel z formułą obliczenia podatku. nie polecam
Jakub Grajek
Jakub Grajek
08:26 18 Nov 24
Polecam w 100% ! Rzetelna i wykfalifikowana kadra spełni oczekiwania najbardziej wymagających.
Koray Kemaloğlu
Koray Kemaloğlu
12:50 14 Nov 24
Rozwiązali mój problem, który ciągnął się przez rok! Najbardziej rozsądna cena na rynku. Gorąco polecam!
Roman Kolesov
Roman Kolesov
10:16 14 Nov 24
Polecam ich każdemu, kto robi B2B lub potrzebuje usług księgowych, odpowiedział na wiele moich pytań i wszystko ładnie i łatwo uporządkował, moim zdaniem cena jest bardzo dobra za usługę.
Krystian Klesiński
Krystian Klesiński
09:31 13 Nov 24
Jestem zadowolony ze współpracy z p. Kingą :)
ula ula
ula ula
09:12 05 Nov 24
Polecamy PG Partner Gospodarczy w Poznaniu. Bardzo profesjonalne biuro, pomocna księgowa i kadrowa, komunikacja na najwyższym poziomie, zawsze na czas i rzetelnie.
Oksana
Oksana
11:38 31 Oct 24
Księgowi tutaj są dobrze wykwalifikowani i świadczą naprawdę dobre usługi.
Sylwia Kecher
Sylwia Kecher
12:31 28 Aug 24
Jestem bardzo mile zaskoczona współpraca z p. Kingą Kurzawą 😊To sama przyjemność !!!Profesjonalizm, łatwość kontaktu, obsługa na najwyższym poziomie to cechy, które mogą opisać naszą współpracę. Serdecznie polecam wszystkim tym, którzy chcą skupić się na swojej profesji i rozwijaniu firmy a formalności oddać w ręce profesjonalistów.Pozdrawiam Sylwia KecherRoluxa MDR Sp. z o.o.
Bogusław Korycki
Bogusław Korycki
15:17 28 Jun 24
Jestem bardzo zadowolony zw współpracy z biurem rachunkowym Partner Gospodarczy, a szczególnie ze współpracy z Panią Justyną W. :)
Karolina Wożniak
Karolina Wożniak
17:12 30 Apr 24
Polecam 😊
Ростислав Ясинский
Ростислав Ясинский
13:47 26 Apr 24
Świetna obsługa. Bardzo wykwalifikowani i doświadczeni księgowi. Wszystkie problemy są rozwiązywane szybko i pomyślnie. Zawsze miło jest komunikować się z pracownikami.
paul
paul
06:12 25 Apr 24
Świetna obsługa! Edyta bardzo pomocna!
Nina Zhyshkevich
Nina Zhyshkevich
17:59 24 Apr 24
Gorąco polecam usługi księgowe firmy PG Partner Gospodarczy.Współpracuję z Panią Svetlaną oraz Panią Ewą od około dwóch lat i jestem zachwycona poziomem obsługi, jaki otrzymuję. Od samego początku kontakt był bardzo przyjemny i profesjonalny.Pani Svetlana i Pani Ewa zawsze dotrzymują terminów i rzetelnie wykonują swoje obowiązki. Mogę liczyć na ich pomoc w każdej sprawie i zawsze otrzymuję wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania.Cenię sobie również ich kompetencję i wiedzę merytoryczną. Czuję się bezpiecznie, wiedząc, że moje finanse są w dobrych rękach.Oprócz profesjonalizmu, Pani są również bardzo miłe i uprzejme. Współpraca z nimi to czysta przyjemność!Doceniam ich cierpliwość i zrozumienie w tłumaczeniu skomplikowanych kwestii księgowych. Zawsze potrafią wyjaśnić wszystko w prosty i zrozumiały sposób, co jest dla mnie niezwykle ważne.Jeśli szukasz rzetelnej i kompetentnej firmy księgowej, z czystym sumieniem mogę polecić PG Partner Gospodarczy. Jestem przekonana, że nie zawiodą się Państwo!Dodatkowe zalety:Szybka komunikacjaKonkurencyjne cenyMożliwość korzystania z usług online
Kuba
Kuba
10:04 23 Apr 24
wspolpracuje z PG od 5 lat, bardzo pomocni i profesjonalni.Zawsze ktos odbierze telefon i pomoze/doradzi.polecam
Jakub Cichocki
Jakub Cichocki
17:43 07 Mar 23
Mając okazje pracować z wieloma biurami rachunkowymi, to mogę polecić z czystym sumieniem, zespół niezwykle rzetelnych, skrupulatnych i pracowitych księgowych i kadrowych.
Iza Dróżdż
Iza Dróżdż
17:44 03 Aug 21
Współpracuję z biurem dopiero od kilku miesięcy, ale dzięki Pani Ani i Milenie znajduję odpowiedzi na wszystkie moje wątpliwości i śpię spokojnie. Takiego biura jak PG Partner szukałam kilka lat i nie spodziewałam się, ze znajdę kogoś dla kogo nadal liczy się jakość. Zdecydowanie polecam!!!
Przemek
Przemek
21:06 15 Apr 21
Łukasz Sturma
Łukasz Sturma
16:33 15 Apr 21
Konrad Nowak
Konrad Nowak
19:42 14 Apr 21
Rzetelność, sumienność, solidność, profesjonalizm, bardzo dobry kontakt oraz właściwe podejście do klienta sprawiają, że z pełnym przekonaniem mogę rekomendować współpracę z Biurem Rachunkowym PG Partner Gospodarczy sp. z o.o. Gorąco polecam.
Andrii Zaborovskyi
Andrii Zaborovskyi
18:07 14 Apr 21
Dzień dobry. Od 2020 roku nasza firma współpracuje z PG PARTNER GOSPODARCZY Sp. z o. o. W tej firmie pracują doświadczeni pracownicy znający swoją pracę. Zawsze pomogą w rozwiązywaniu trudnych problemów. Polecam firmę jako solidnego partnera.
Marek Paweł
Marek Paweł
14:10 14 Apr 21
PG Partner Gospodarczy obsługuje naszą firmę od roku. Obsługa na wysokim poziomie, na czas, pełen profesjonalizm. Sympatycznie, wesoło i po prostu normalnie :) W porównaniu z innymi biurami księgowymi, które znam PG jest z pewnością w czołówce. Polecam
Jacek B. Roszak
Jacek B. Roszak
09:10 08 May 20
Bardzo dziękuję przede wszystkim za rzeczowe i proste wytłumaczenie zawiłości przepisów dotyczących przedsiębiorcy w tym kraju. Współpraca z PG przyniosła naszej firmie wiele korzyści. Serdecznie pozdrawiam zwłaszcza panią A.Polecam każdemu ofertę księgową PG, nie tylko z uwagi na kompetencje i wiedzę, ale i miłą atmosferę oraz fakt, że "będzie dobrze" oznacza w praktyce że naprawde tak będzie ;)
Zobacz wszystkie opinie
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech | Polityka prywatności