Czym jest WIS?

wisWIS, czyli Wiążąca Informacja Stawkowa, jest odpowiedzią na problemy związane z niepewnością podatników, dotyczącą stosowania właściwych stawek VAT. Występując o wydanie WIS, podatnik uzyskuje gwarancję, że stosując się do otrzymanych wytycznych, nie narazi się na konsekwencje karno-skarbowe.

Wprowadzenie WIS zbiegło się w czasie z ogłoszeniem nowej matrycy stawek VAT. Oba fakty miały miejsce w 2019 r., natomiast weszły do powszechnego stosowania od 1 lipca 2020 r.

Jak otrzymać WIS?

WIS jest decyzją wydawaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Dotyczy stosowania właściwych stawek VAT na potrzeby opodatkowania podatkiem od towarów oraz usług dostawy towarów, a także od importu towarów i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i świadczenia usług. Aby ją otrzymać, należy złożyć wniosek według wzoru, który znajdziemy na stronach internetowych KIS. Wniosek może złożyć każdy podmiot posiadający NIP, a także podmioty zamierzające dokonać lub dokonujące czynności objętych WIS. Wniosek może też złożyć zamawiający (tylko zamawiający w rozumieniu Ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych), ale wyłącznie w zakresie, który bezpośrednio wiąże się ze sposobem obliczenia cen w przedmiotowym zamówieniu publicznym.

Do wniosku można dołączyć (lecz nie jest to wymagane) fotografie, plany, schematy budowy, a także posiadane atesty instrukcje i wszelkie inne dokumenty przekazane przez producenta danego towaru. Przydatny będzie każdy dokument, który ułatwi wydanie właściwej kwalifikacji. Do wniosku o wydanie WIS nie należy dołączać próbek towarów. Dostarczenie próbek jest obowiązkiem tylko wtedy, gdy KIS tego zażąda. Wnioskodawca powinien wskazać klasyfikację, którą – według jego najlepszej wiedzy – należy zastosować do zgłaszanego towaru lub usługi. Ocena wnioskodawcy nie jest wiążąca dla organu wydającego WIS: może on potwierdzić ocenę z wniosku lub ją skorygować.

Wniosek należy złożyć na adres KIS osobiście w Bielsku-Białej, wysłać pocztą tradycyjną lub z wykorzystaniem platformy ePUAP. WIS jest wydawana niezwłocznie, w praktyce nie później niż 3 miesiące od daty złożenia wniosku. Do tego okresu nie wlicza się czasu potrzebnego na uzupełnienie wniosku lub na wykonanie specjalistycznych badań i analiz zgłoszonych towarów. WIS zawiera opis towaru, określa jego klasyfikację (według Nomenklatury Scalonej – CN, Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych – PKOB lub Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług – PKWiU) oraz stawkę VAT, którą należy zastosować. Za wydanie WIS należy wpłacić 40 zł: stawka dotyczy nie wniosku, lecz osobno każdego towaru i usługi. Oznacza to, że opłata z jeden wniosek może być wielokrotnością sumy 40 zł.

Czy WIS może zdezaktualizować się lub zostać uchylona?

WIS jest mechanizmem, który nie tylko bardzo ułatwia dokonywanie klasyfikacji, ale także zabezpiecza podatnika przed konsekwencjami karno-skarbowymi. Nie oznacza to jednak, że raz wydane postanowienia WIS zachowują trwałą aktualność: mają określony horyzont czasowy, a ponadto mogą tracić moc obowiązywania.

Postanowienia wydane do 31 grudnia 2020 r. zachowają ważność przez 5 lat, czyli do 1 stycznia 2026 r. WIS może wygasnąć lub zostać uchylona. Powodem wygaśnięcia WIS jest zmiana przepisów podatkowych, na mocy których została wydana. Z kolei uchylenie decyzji może być zarówno następstwem zmiany przepisów, jak i wynikiem stwierdzenia nieprawidłowości, w tym błędnej interpretacji przy wydawaniu WIS. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, szef Krajowej Administracji Skarbowej może z urzędu zmienić lub uchylić wcześniej wydaną WIS.

Jaka jest różnica pomiędzy WIS i indywidualną interpretacją podatkową?

Wielu podatników VAT nie do końca rozumie różnicę pomiędzy WIS a dostępną już wcześniej indywidualną interpretacją podatkową. Zasadnicza różnica polega na tym, że WIS wskazuje stawkę VAT właściwą dla danego towaru lub usługi. Dlatego można korzystać we własnej działalności z już wydanych WIS. Możemy do nich dotrzeć za pomocą wyszukiwarki na stronach Krajowej Administracji Skarbowej. WIS nie uwzględnia możliwości stosowania w danym przypadku zwolnień podatkowych. Aby uzyskać odpowiedź na pytanie, czy i jakie ewentualne zwolnienia przysługują nam w przypadku sprzedaży konkretnej usługi lub towaru, powinniśmy wystąpić o indywidualną interpretację podatkową.

Podsumowując: WIS jest mechanizmem, który zabezpiecza podatników VAT przed błędami w interpretacji matrycy stawek VAT. Jednak nie można stosować WIS „w ciemno”. Aby mieć pewność, że przyjmujemy właściwe stawki i przy prowadzeniu księgowości nie popełnimy błędów, które narażą nas na ryzyko odpowiedzialności karno-skarbowej, musimy na bieżąco śledzić zmiany w prawie podatkowym. Jeżeli nie masz czasu na zajmowanie się niuansami stale zmieniających się przepisów, jeżeli chcesz poświęcić się całkowicie rozwijaniu swojego biznesu, skorzystaj z oferty biur PG Partner Gospodarczy w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie. Chętnie podejmujemy się prowadzenia księgowości i gwarantujemy, że będzie ona prowadzona zgodnie z aktualnymi przepisami podatkowymi.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Schemat podatkowy – na czym polega i kogo dotyczy raportowanie?

24 March 2025

Ustawodawca wprowadza skuteczne narzędzia mające na celu optymalizację systemu podatkowego oraz ograniczenie agresywnych strategii. Ważnym elementem tych działań są tzw. schematy podatkowe, wspierane przez przepisy nakładające...

post-thumbnail

Czym jest i ile wynosi podatek Belki?

19 March 2025

Podatek Belki, znany również jako podatek od dochodów kapitałowych, zaczął obowiązywać w 2002 roku i wziął swoją nazwę od Marka Belki, ówczesnego ministra finansów. Podatek ten...

post-thumbnail

Podatek od ogrzewania gazem – kiedy wchodzi?

17 March 2025

Nowy podatek od ogrzewania gazem jest ściśle związany z unijną polityką redukcji gazów cieplarnianych i wprowadzeniem systemu ETS2. Opłata ma objąć zarówno firmy, jak i gospodarstwa...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2024 r.

Zyskaj

  • Dedykowaną księgową i kadrową
  • Obsługę stacjonarną i zdalną
  • Obsługę w języku polskim, angielskim i rosyjskim
  • Konsultacje bez limitów
  • Bezpłatny program do fakturowania online
  • Usługi doradcy podatkowego na życzenie
  • Reprezentację przed urzędami
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Gwarancję bezpieczeństwa Twoich danych
Otrzymaj ofertę
Otrzymaliśmy łącznie
1 7 6
opinii ze średnią
4 , 9 7

Opinie

Tomasz Pyk
2 months ago
Najwyższy poziom usług i wiedzy.Uprzejmi, dostępni i pomocni fachowcy.Współpraca to czysta przyjemność.POLECAM!
Martyna Matelska
4 months ago
Obsługa bardzo profesjonalna
Maciej Bartnicki
5 months ago
Bardzo duże zaangażowanie w załatwianiu spraw. Milo sprawnie. Gorąco polecam 🙂
Weronika Lipka
5 months ago
Świetne biuro, pełen profesjonalizm i do tego z uśmiechem :) obsługa rzeczowa i na najwyższym poziomie, polecam!
Zobacz więcej
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech | Polityka prywatności