JAKIE ELEMENTY MUSI ZAWIERAĆ ŚWIADECTWO PRACY?
Pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy w momencie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę. To dokument, który jest podstawą do ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych, wypłacenia ekwiwalentu urlopowego czy ustalenia wysokości emerytury. Jakie informacje powinno zawierać poprawnie wypełnione świadectwo pracy?
Aktualny wzór świadectwa pracy znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 30 sierpnia 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy. Ustawodawca sformułował też szczegółowe wytyczne dotyczące wypełniania świadectwa.
Jakie dane zawiera świadectwo pracy?
Świadectwo pracy zawiera podstawowe dane pracodawcy oraz dane osobowe pracownika. Jest też źródłem informacji o czasie i rodzaju wykonywanej pracy oraz zajmowanych stanowiskach. Może odnosić się pracy stałej, ale także do pracy tymczasowej. Ta część dokumentu zawiera również określenie sposobu ustania stosunku pracy (wygaśnięcie umowy, jej wypowiedzenie przez pracownika lub pracodawcę, w tym także zwolnienie dyscyplinarne).
Drugi blok danych dotyczy spraw związanych z wykorzystaniem urlopu wypoczynkowego, liczby dni urlopowych na żądanie oraz dni wolnych przysługujących z tytułu opieki nad dzieckiem. Informacja musi być szczegółowa, czyli podana w dniach i godzinach. Podobnie szczegółowo określona jest liczba dni spędzonych na zwolnieniu lekarskim (z wyszczególnieniem otrzymywanego w tym czasie wynagrodzenia chorobowego). Należy też podać, jak długo trwały okresy nieskładkowe (liczba dni, w których nie były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne).
Ważną informacją jest też podanie informacji o tym, czy wynagrodzenie pracownika zostało lub nie zostało zajęte przez komornika (w ramach postępowania egzekucyjnego). W bloku danych uzupełniających pracodawca powinien zawrzeć informację o ewentualnych należnościach ze stosunku pracy, których pracownik nie otrzymał z powodu braku środków finansowych na koncie pracodawcy. Jest to również miejsce, w którym, na żądanie pracownika, można umieścić informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych przez pracownika kwalifikacjach. Jeżeli rozwiązanie umowy zostało zaskarżone i zapadł wyrok w sądzie pracy, to pracownik może domagać się też umieszczenia informacji o prawomocnym orzeczeniu sądu pracy, który przywrócił go do pracy lub orzekł o przyznaniu mu odszkodowania.
Kiedy należy wystawić świadectwo pracy?
Pracodawca nie może zwlekać z wystawieniem świadectwa pracy. Ma obowiązek wydać pracownikowi dokument w dniu ustania stosunku pracy. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której kolejne nawiązanie stosunku pracy nastąpi w terminie siedmiu dni od wygaśnięcia poprzedniego. Jeżeli pracodawca nie dopełni obowiązku, może być ukarany grzywną w wysokości od 1000 do 30 000 zł. Oczywiście zdarzają się przypadki, w których – z przyczyn niezależnych od pracodawcy, np. z powodu nieobecności pracownika w pracy – wydanie dokumentu nie jest możliwe. Pracownik może otrzymać odszkodowanie z tytułu niewydania lub nieterminowego wydania świadectwa pracy, jednak musi udowodnić, że poniósł realną stratę.
Pracownik powinien dokładnie sprawdzić dane w świadectwie pracy. Jeżeli zauważy jakieś nieścisłości, ma prawo w terminie do 14 dni wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o ponowne wystawienie świadectwa pracy. Jeżeli pracodawca nie wprowadzi korekt i nie wyda dokumentu w terminie 14 dni od daty złożenia prośby o korektę, pracownikowi przysługuje prawo dochodzenia swoich praw w sądzie pracy.
Świadectwo tylko dla zatrudnionych na umowę o pracę?
Tylko osoba posiadająca umowę o pracę jest pracownikiem w rozumieniu prawa. Tego statusu nie posiadają osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenia. Dlatego po zakończeniu umowy nie otrzymują świadectwa pracy. Jednak kończąc umowę o dzieło, można zwrócić się do pracodawcy z prośbą o wystawienie zaświadczenia, w którym odnotowany zostanie czas świadczenia usługi, wysokość zarobków oraz kwoty odprowadzone na podatek dochodowy i ubezpieczenia społeczne. Takie zaświadczenie jest konieczne w przypadku, gdy zleceniobiorca zamierza starać się o zasiłek dla bezrobotnych.
Wystawianie świadectw pracy to zadanie działu lub pracownika prowadzącego kadry i płace. Jeżeli nie chcesz tworzyć dodatkowych miejsc pracy czy nawet całych zespołów, a potrzebujesz usług na wysokim poziomie, nasze biura rachunkowe w Poznaniu, Łodzi, Gdańsku i Wrocławiu chętnie podejmą się obsługi małych, średnich oraz dużych firm. Możemy zająć się także kompleksowo księgowością lub jej wybraną częścią, a także doradzać przy rozwiązywaniu problemów związanych z prowadzeniem spraw pracowniczych.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Szkolenie BHP dla pracowników – najważniejsze informacje
17 July 2024
Czy jesteśmy w pełni świadomi, jak istotne dla bezpieczeństwa pracy oraz efektywności operacyjnej jest właściwe przeszkolenie personelu w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy? Prawidłowo zorganizowane szkolenie...
Duża rotacja pracowników – jakie są przyczyny i jak jej zapobiegać?
15 July 2024
Jakie konsekwencje niesie za sobą duża rotacja pracowników w firmie? W dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi niestabilność kadrowa może generować znaczące koszty, zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie,...
Czym jest układ zbiorowy pracy?
12 June 2024
W Kodeksie pracy znajdziemy przepisy mówiące m.in. o stosunku pracy, czy też o warunkach zatrudnienia. Jest jednak wiele sytuacji, w których pracownicy np. reprezentowani przez związki...
-
Sprostowanie i usuwanie danych zgodnie z RODOOchrona danych osobowych jest coraz ważniejsza w prowadzeniu działalności. Wraz z wprowadzeniem RODO, firmy muszą dostosować się do przepisów i zapewnić pełną transparentność. Przepisy te obejmują...
-
Omnichannel – na czym polega sprzedaż wielokanałowa?W dzisiejszych czasach konsumenci mają do dyspozycji wiele kanałów komunikacji i zakupów – od sklepów stacjonarnych, przez internet, po aplikacje mobilne i media społecznościowe. W tym...
-
Wniosek o wpis do CEIDG [Wzór do pobrania]Aktualnie każda osoba chcąca założyć własną firmę musi złożyć wniosek o wpis do CEIDG. Nowy przedsiębiorca wypełnia formularz CEIDG-1. Ponieważ służy on również do aktualizacji danych...
- amortyzacja
- audyt
- automatyzacja
- B2B
- biegły rewident
- biuro rachunkowe gdańsk
- biuro rachunkowe katowice
- biuro rachunkowe kraków
- biuro rachunkowe łódź
- biuro rachunkowe lublin
- biuro rachunkowe poznań
- biuro rachunkowe szczecin
- biuro rachunkowe warszawa
- biuro rachunkowe wrocław
- biznes
- CIT
- dług publiczny
- dotacje
- działalność nierejestrowana
- e-paragon
- e-sprawozdania
- faktura
- firma w upadłości
- flipping
- giełda
- gospodarka
- integracja pracowników
- inwestowanie
- inwestycje
- JDG
- jednoosobowa działalność gospodarcza
- JPK
- kadry i płace
- kapitał zakładowy
- karta dużej rodziny
- kasa fiskalna
- koszty firmowe
- kredyt
- KSeF
- KSH
- księgowość gdańsk
- księgowość katowice
- księgowość kraków
- księgowość łódź
- księgowość lublin
- księgowość pełna
- księgowość poznań
- księgowość szczecin
- księgowość uproszczona
- księgowość warszawa
- księgowość wrocław
- leasing
- leasing finansowy
- leasing operacyjny
- likwidacja spółki
- MSR
- MSSF
- nadgodziny
- nieruchomości
- PIT
- PKPiR
- podatek liniowy
- podatek progresywny
- podatki
- poręczenie
- pożyczka
- praca zdalna
- prosta spółka akcyjna
- psa
- rejestracja spółki
- restrukturyzacja firmy
- ryczałt
- scoring kredytowy
- skala podatkowa
- składka społeczna
- składka zdrowotna
- split payment
- spółka akcyjna
- spółka cywilna
- spółka jawna
- spółka komandytowa
- spółka komandytowo-akcyjna
- spółka partnerska
- spółka z o.o.
- sprawozdania finansowe
- sprzedaż internetowa
- środek trwały
- świadectwo pracy
- ubezpieczenie zdrowotne
- upadłość firmy
- VAT
- wakacje od ZUS
- wigilia firmowa
- WIS
- wynagrodzenie
- wynajem długoterminowy
- wynajem krótkoterminowy
- zakładanie spółek
- zdolność kredytowa
- zeznanie podatkowe
- ZUS