KOREKTA FORMY OPODATKOWANIA W TRAKCIE ROKU

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą trwale ją likwidująca w ciągu roku, a następnie w tym samym roku podatkowym otwierająca nową kolejną firmę, może wybrać inną formę opodatkowania niż stosowana w firmie zlikwidowanej.

W sytuacji w której podatnik w trakcie roku trwale zlikwiduje pozarolniczą działalność gospodarczą informując o tym naczelnika urzędu skarbowego. Jednocześnie rozwiąże ewentualne umowy z biurem rachunkowym oraz z firmą udostępniającą powierzchnię biurową, a następnie jeszcze w tym samym roku złoży wniosek do CEIDG o wpis do ewidencji działalności gospodarczej i rozpocznie działalność gospodarczą, może wybrać dowolną formę opodatkowania pomimo korzystania z innej formy opodatkowania w zlikwidowanej działalności.

 

Przykład

Podatnik, który prowadził działalności gospodarczą od 2015 roku z uwagi na brak kontraktów w wykonywanej działalności zmuszony był z dniem 30.04.2017 roku zlikwidować działalność gospodarczą. W działalności tej korzystał z opodatkowania na zasadach ogólnych według skali podatkowej prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Po 3 miesiącach odezwał się do niego jeden z jego byłych kontrahentów z propozycją nawiązania współpracy na nowych warunkach. W związku z czym podatnik w sierpniu złożył wniosek do CEIDG o wpis do ewidencji działalności gospodarczej i rozpoczął działalność gospodarczą oświadczając we wniosku o ten wpis o wyborze zasad opodatkowania w formie podatku liniowego. Podatnik miał wątpliwość dotyczącą kwestii skuteczności dokonanej w trakcie roku podatkowego zmiany formy opodatkowania. W związku z czym wystąpił do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację. Na co otrzymał odpowiedź, że nie ma podstaw, aby odmówić takiemu podatnikowi statusu podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego i tym samym podstaw do pozbawienia możliwości wyboru dowolnej formy opodatkowania. (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 sierpnia 2017 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.202.2017.1.ES).

Należy nadmienić, że poza przypadkiem opisanym w omawianej interpretacji nie ma możliwości dobrowolnej zmiany formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Podatek PCC przy zakupie towarów handlowych

08 July 2024

Z podatkiem PCC mamy najczęściej do czynienia przy transakcjach zakupu lub sprzedaży nieruchomości o charakterze prywatnym. Obowiązek jego odprowadzenia nie dotyczy jednak wyłącznie takich sytuacji. Nie...

post-thumbnail

Kary finansowe i postępowanie w razie awarii KSeF

26 June 2024

W lipca 2024 roku wchodzą w życie przepisy regulujące obowiązek wdrożenia KSeF przez podatników. Między innymi dotyczą one również kar, jakie mogą być nałożone na w...

post-thumbnail

Jak sprawdzić, czy kontrahent wywiązuje się z obowiązków podatkowych?

17 June 2024

Wejście we współpracę z kontrahentem w dużym stopniu powinno wiązać się z poczuciem zaufania. W praktyce jest to jednak zawsze pewne ryzyko, w szczególności gdy nie...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2023 r.

Dlaczego my?

PG Partner Gospodarczy to profesjonalne biuro rachunkowe z oddziałami w 10 największych miastach w Polsce.

  • Doświadczony i silny zespół

    Zatrudniamy profesjonalistów, którzy nie tylko zaksięgują Twoje dokumenty, ale też podzielą się wiedzą, doradzą w kwestiach biznesowych oraz podatkowych.

Opinie

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech