Jak posługiwać się czytnikiem e-sprawozdań?
Czytnik e-sprawozdań pozwala na łatwe przeglądanie plików, które zostały pobrane np. z Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF) Ministerstwa Sprawiedliwości. Zapisany plik ma format XML, który jest mało przystępny, trudny do analizowania i wyszukiwania potrzebnych danych. Czytniki e-sprawozdań powstały po to, aby zaprezentować dokumenty XML w bardziej przejrzysty sposób.
Elektroniczna sprawozdawczość to element cyfryzacji systemu podatkowego i finansów państwa. Tworzenie i udostępnianie e-sprawozdań finansowych ma na celu zwiększenie transparentności działania podmiotów gospodarczych. Umożliwia łatwą weryfikację kondycji finansowej potencjalnych kontrahentów. Aby to zrobić, należy posłużyć się e-czytnikiem sprawozdań. Dzięki niemu można też sprawdzać własne sprawozdania przed wysłaniem do KRS.
Każdy ma wgląd do e-sprawozdań
Od 15 marca 2018 r. wszystkie podmioty figurujące w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) mają ustawowy obowiązek składania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej. Pliki ze sprawozdaniem JPK_SF to element większego procesu, jakim jest tworzenie i obsługa JPK (Jednolitego Pliku Kontrolnego).
KRS publikuje wszystkie sprawozdania na stronie Ministerstwa Finansów w tzw. Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF). Korzystanie z niego nie jest w żaden sposób ograniczone: nie musimy wnosić żadnych opłat ani występować o prawo dostępu. Wystarczy wpisać numer KRS odpowiedniego podmiotu, aby otrzymać plik ze sprawozdaniem w formacie XML. Szybko okazało się, że odczytanie tak zapisanego raportu jest mocno kłopotliwe.
Na czym polega problem z czytaniem sprawozdań finansowych?
Ustawa o rachunkowości nakazuje składanie sprawozdań wyłącznie w formacie XML. Jest to język uniwersalnych znaczników, które pozwalają na porządkowanie różnego typu danych. Swoją popularność zawdzięcza faktowi, że może być odczytywany na każdej platformie programowej. Jednak w pliku XML nie ma instrukcji, jak należy prezentować dane. W związku z tym większość programów, w tym przeglądarki internetowe, traktuje plik XML jako plik tekstowy (TXT). Jeżeli w ten sposób otworzymy sprawozdanie finansowe, to – co prawda – będzie ono zawierało wszystkie potrzebne dane, lecz w postaci trudnej do czytania i analizowania. Dzieje się tak dlatego, że obok linijek z danymi znajduje się duża liczba znaczników. Prezentacja raportu w pliku tekstowym ma się tak do tego samego raportu przygotowanego np. w pliku PDF jak wygląd strony internetowej do podglądu jej źródła (czyli tego, co zobaczymy po zastosowaniu skrótu Ctrl+U na dowolnej stronie w sieci).
Tłumaczenie z XML na PDF
Rozwiązaniem problemów z przeglądaniem plików XML są czytniki e-sprawozdań. Ich zadaniem jest prezentacja danych zapisanych w pliku tekstowym w postaci zrozumiałych dla analityków tabel i arkuszy. Czytnik nie tylko potrafi zinterpretować odpowiednio znaczniki języka XML, ale też ułożyć dane według udostępnionych przez Ministerstwo Finansów struktur logicznych sprawozdań finansowych.
Czytniki pozwalają nie tylko na odczytanie danych z pliku XML, ale także na ich zapis w łatwym w obsłudze formacie PDF. Oczywiście można też wydrukować wszystkie potrzebne elementy sprawozdania.
Gdzie szukać czytn14ików e-sprawozdań?
Czytniki e-sprawozdań to bardzo popularne aplikacje, które możemy znaleźć w wielu miejscach w Internecie. Jednym z najpopularniejszych i darzonych największym zaufaniem jest e-czytnik stworzony i udostępniany od 2019 r. przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów. Aplikację znajdziemy bez trudu na stronie internetowej PIBR. Korzystanie z niej jest niezwykle proste: wystarczy za pośrednictwem strony wczytać plik e-sprawozdania w formacie XML, aby został automatycznie skonwertowany do postaci PDF. Sprawozdanie w formacie PDF można pobrać na własny komputer lub wydrukować bezpośrednio z sieci. Aplikacja jest na bieżąco aktualizowana i udoskonalana. Przesłane pliki nie są w żaden sposób archiwizowane, dzięki czemu nie istnieje ryzyko, że dostaną się w niepowołane ręce. PIBR zapewnia pełne bezpieczeństwo i całkowicie nieodpłatny dostęp do swojej aplikacji.
Wykorzystanie czytników e-sprawozdań oferuje wiele firm, które zajmują się świadczeniem usług outsourcingu księgowości oraz kadr i płac. Jeżeli potrzebujesz zaufanego partnera do prowadzenia finansów i teczek pracowniczych, skorzystaj z oferty naszych biur w Poznaniu, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu lub Szczecinie.
- Tagi:
- automatyzacja,
- e-sprawozdania
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Omnichannel – na czym polega sprzedaż wielokanałowa?
23 October 2024
W dzisiejszych czasach konsumenci mają do dyspozycji wiele kanałów komunikacji i zakupów – od sklepów stacjonarnych, przez internet, po aplikacje mobilne i media społecznościowe. W tym...
Jak zmienić biuro rachunkowe w CEIDG online?
16 October 2024
Zmiana biura rachunkowego to decyzja, którą przedsiębiorcy podejmują z różnych powodów – od potrzeby lepszej obsługi po optymalizację kosztów. Dzięki Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności...
Tajemnica handlowa – czym jest i jak zapobiegać naruszeniom?
10 July 2024
O tajemnicy handlowej z pewnością większość z nas słyszała już wiele razy w życiu. Nie zawsze jednak jej definicja jest zupełnie jasna. Co oznacza tajemnica handlowa?...
-
Sprostowanie i usuwanie danych zgodnie z RODOOchrona danych osobowych jest coraz ważniejsza w prowadzeniu działalności. Wraz z wprowadzeniem RODO, firmy muszą dostosować się do przepisów i zapewnić pełną transparentność. Przepisy te obejmują...
-
Omnichannel – na czym polega sprzedaż wielokanałowa?W dzisiejszych czasach konsumenci mają do dyspozycji wiele kanałów komunikacji i zakupów – od sklepów stacjonarnych, przez internet, po aplikacje mobilne i media społecznościowe. W tym...
-
Wniosek o wpis do CEIDG [Wzór do pobrania]Aktualnie każda osoba chcąca założyć własną firmę musi złożyć wniosek o wpis do CEIDG. Nowy przedsiębiorca wypełnia formularz CEIDG-1. Ponieważ służy on również do aktualizacji danych...
- amortyzacja
- audyt
- automatyzacja
- B2B
- biegły rewident
- biuro rachunkowe gdańsk
- biuro rachunkowe katowice
- biuro rachunkowe kraków
- biuro rachunkowe łódź
- biuro rachunkowe lublin
- biuro rachunkowe poznań
- biuro rachunkowe szczecin
- biuro rachunkowe warszawa
- biuro rachunkowe wrocław
- biznes
- CIT
- dług publiczny
- dotacje
- działalność nierejestrowana
- e-paragon
- e-sprawozdania
- faktura
- firma w upadłości
- flipping
- giełda
- gospodarka
- integracja pracowników
- inwestowanie
- inwestycje
- JDG
- jednoosobowa działalność gospodarcza
- JPK
- kadry i płace
- kapitał zakładowy
- karta dużej rodziny
- kasa fiskalna
- koszty firmowe
- kredyt
- KSeF
- KSH
- księgowość gdańsk
- księgowość katowice
- księgowość kraków
- księgowość łódź
- księgowość lublin
- księgowość pełna
- księgowość poznań
- księgowość szczecin
- księgowość uproszczona
- księgowość warszawa
- księgowość wrocław
- leasing
- leasing finansowy
- leasing operacyjny
- likwidacja spółki
- MSR
- MSSF
- nadgodziny
- nieruchomości
- PIT
- PKPiR
- podatek liniowy
- podatek progresywny
- podatki
- poręczenie
- pożyczka
- praca zdalna
- prosta spółka akcyjna
- psa
- rejestracja spółki
- restrukturyzacja firmy
- ryczałt
- scoring kredytowy
- skala podatkowa
- składka społeczna
- składka zdrowotna
- split payment
- spółka akcyjna
- spółka cywilna
- spółka jawna
- spółka komandytowa
- spółka komandytowo-akcyjna
- spółka partnerska
- spółka z o.o.
- sprawozdania finansowe
- sprzedaż internetowa
- środek trwały
- świadectwo pracy
- ubezpieczenie zdrowotne
- upadłość firmy
- VAT
- wakacje od ZUS
- wigilia firmowa
- WIS
- wynagrodzenie
- wynajem długoterminowy
- wynajem krótkoterminowy
- zakładanie spółek
- zdolność kredytowa
- zeznanie podatkowe
- ZUS