Korekta zeznania podatkowego – czy zawsze można ją złożyć?

Korekta zeznania podatkowego pozwala naprawić błędy powstałe w czasie wypełniania deklaracji podatkowej. Jest to istotne z dwóch powodów: podatnik może odzyskać pewne kwoty pieniędzy lub uniknąć odpowiedzialności karnej, związanej z zaniżeniem kwoty należnych państwu podatków. Kiedy i jakie błędy w zeznaniu podatkowym można naprawić?

Korekta zeznania podatkowego pozwala w praktyce na dowolne zmiany w zeznaniu podatkowym: od bardzo poważnych przekłamań do typowych „błędów pisarskich”.

Korekta zeznania podatkowego

Jakie zmiany można wprowadzić przy użyciu korekty zeznania podatkowego?

Oto lista powodów, dla których warto, można, a nawet koniecznie jest złożenie korekty zeznania podatkowego:

  • zaniżenie wysokości podatku – zdarza się, że omyłkowo zadeklarowaliśmy mniejsze przychody lub zbyt wysokie koszty uzyskania: w takiej sytuacji złożona osobiście korekta zeznania podatkowego uchroni nas przed konsekwencjami karnymi,
  • korzystanie z ulg – nie zawsze jesteśmy świadomi przysługujących nam ulg: jeżeli po złożeniu deklaracji okazało się, że możemy skorzystać z jakiejś ulgi i zapłacić mniej, to korekta zeznania pozwoli nam odzyskać nadpłacone kwoty,
  • rozliczenie ze współmałżonkiem lub dzieckiem – jeżeli rozliczyliśmy się indywidualnie, a następnie powzięliśmy informację, że rozliczenie wspólne mogłoby być korzystniejsze, to korekta pozwoli nam na zmianę sposobu rozliczania się – możliwa jest również zmiana ze wspólnego na samodzielne rozliczenie podatków,
  • korekta przekazania 1% podatku na OPP – korzystając z możliwości korekty zeznania podatkowego, możemy wprowadzić lub zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chcemy przekazać 1% podatku,
  • korekta zeznania za 2019 r. o wartość straty w 2020 r. – ustawodawca przewidział możliwość korekty zeznań podatkowych w związku z pandemią COVID-19: jeżeli przedsiębiorstwo wykaże stratę minimum 50% przychodów w 2020 r. w stosunku do roku 2019, to będzie mogło odliczyć kwotę strat od przychodu za 2019 r. i złożyć korektę zeznania – korekta nie może być wyższa niż 5 mln zł (pozostała kwota strat będzie rozliczana na zasadach ogólnych), a będzie jej można dokonać już na początku 2021 r.

Do kiedy i ile korekt zeznania może złożyć podatnik?

W praktyce nie ma limitu liczby składanych korekt zeznania podatkowego. Natomiast istnieją ograniczania czasowe. Na korektę zeznania podatkowego mamy dużo czasu: dokładnie 5 lat liczonych od końca roku następującego po roku rozliczeniowym. Na przykład deklaracje podatkowe za rok 2020 będzie można korygować do końca 2026 r. Oznacza to również, że do tego czasu fiskus może wystąpić wobec nas z roszczeniem zwrotu niezapłaconego podatku. Po tym okresie następuje przedawnienie: ustają nasze prawa do dochodzenia zwrotu nadpłat, ale też nie musimy się obawiać jakichkolwiek interwencji ze strony skarbówki.

Oczywiście w praktyce najwygodniej jest złożyć korektę jak najszybciej, aby uniknąć odpowiedzialności karnej lub możliwie szybko otrzymać należny zwrot podatku. Ma to szczególne znaczenie np. w przypadku, gdy korekta dotyczy 1% podatku: mamy na nią czas tylko przez miesiąc od ostatecznego terminu złożenia odpowiedniego zeznania podatkowego.

Należy pamiętać, że nie zawsze możemy złożyć korektę zeznania podatkowego. Nie jest to możliwe np. wtedy, gdy w naszej firmie prowadzone jest postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa. W czasie trwania wymienionych czynności, prawo do złożenia korekty ulega zawieszeniu, w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą.

Jeżeli z korekty zeznania wynika konieczność dopłaty, to należy jej dokonać niezwłocznie. W ten sposób obniżymy wartość naliczanych odsetek karnych.

Jak w praktyce skorygować zeznanie podatkowe?

Korekta zeznania odbywa się na takim samym druku, na jakim złożone zostało pierwotne zeznanie. Różnica polega na tym, że zamiast opcji złożenie zeznania wybieramy (w przypadku druku zakreślamy) korekta zeznania. Wypełniony i podpisany druk możemy wysłać listem poleconym, złożyć w urzędzie skarbowym lub przesłać drogą elektroniczną.

Najwygodniej jest skorzystać z usługi Twój e-PIT Ministerstwa Finansów. Elektronicznie można skorygować zarówno zeznania złożone drogą elektroniczną, jak i w postaci dokumentów papierowych.

Niezależnie od sposobu złożenia korekty warto zadbać o potwierdzenie, że faktycznie została złożona. W przypadku korekt papierowych będzie to kopia z potwierdzeniem odbioru, natomiast przy załatwianiu formalności elektronicznie otrzymamy UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru).

Sprawdzanie i korekty deklaracji podatkowych mogą być bardzo uciążliwe dla osób, które prowadzą niewielkie przedsiębiorstwa rodzinne, małe i średnie firmy. W takie sytuacji optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi prowadzenia księgowości. Korzystając z biur rachunkowych PG Partner Gospodarczy w Łodzi, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu zyskujesz pewność składania zeznań podatkowych zgodnie z przepisami i w sposób korzystny dla prowadzonej działalności. Obsługę dokumentów podatkowych oferujemy w ramach indywidualnie skalkulowanego abonamentu.

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Schemat podatkowy – na czym polega i kogo dotyczy raportowanie?

24 March 2025

Ustawodawca wprowadza skuteczne narzędzia mające na celu optymalizację systemu podatkowego oraz ograniczenie agresywnych strategii. Ważnym elementem tych działań są tzw. schematy podatkowe, wspierane przez przepisy nakładające...

post-thumbnail

Czym jest i ile wynosi podatek Belki?

19 March 2025

Podatek Belki, znany również jako podatek od dochodów kapitałowych, zaczął obowiązywać w 2002 roku i wziął swoją nazwę od Marka Belki, ówczesnego ministra finansów. Podatek ten...

post-thumbnail

Podatek od ogrzewania gazem – kiedy wchodzi?

17 March 2025

Nowy podatek od ogrzewania gazem jest ściśle związany z unijną polityką redukcji gazów cieplarnianych i wprowadzeniem systemu ETS2. Opłata ma objąć zarówno firmy, jak i gospodarstwa...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2024 r.

Zyskaj

  • Dedykowaną księgową i kadrową
  • Obsługę stacjonarną i zdalną
  • Obsługę w języku polskim, angielskim i rosyjskim
  • Konsultacje bez limitów
  • Bezpłatny program do fakturowania online
  • Usługi doradcy podatkowego na życzenie
  • Reprezentację przed urzędami
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Gwarancję bezpieczeństwa Twoich danych
Otrzymaj ofertę
Otrzymaliśmy łącznie
1 7 7
opinii ze średnią
4 , 9 7

Opinie

Krzysztof Matusiak
5 months ago
Dream Europa Sp.z o.o.Z biurem PG Partner Gospodarczy współpraca trwa od 2021 roku,dzięki Pani Annie wszystkie rozliczenia są prowadzone profesjonalnie i bezproblemowo.Sprawy z urzędami załatwianeterminowo.Profesjonalne podejście Pani Anny oraz Pani Ewy (po zatrudnieniu pracownika) powoduje,że po dostarczeniu dokumentów do biura wszystko jest konsultowane ,wyjaśniane i rozliczone na bieżąco.Wiedza i profesjonalizm Pani Anny Duda i Ewy Cesarz zachęca do korzystania z usług Waszego biura.Polecam innym przedsiębiorcom do korzystania z firmy PG Partner.
Michał Czarnecki
8 months ago
Gorąco polecam - usługi księgowe prowadzone są bardzo sumiennie i zawsze terminowo :)
Krystian Goc
8 months ago
Zawsze wszystko profesjonalnie i na czas. Współpraca z Panią Anią to czysta przyjemność. Polecam to biuro.
Specbud Wiktor Bereda
10 months ago
Po kilku latach współpracy z biurem PG Partner Gospodarczy możemy stanowczo powiedzieć, że nigdy nie mieliśmy tak profesjonalnej obsługi. Nasze relacje biznesowe opierają się na partnerstwie, rzetelności, sumienności, a przede wszystkim terminowości. Zarówno Pani Anna Duda, jak również Pani Ewa Cesarz cechują się profesjonalizmem i chęcią współpracy. Nigdy nie zdarzyło się abyśmy oczekiwali dłużej na jakąkolwiek odpowiedź ze strony biura- wszelkie sprawy omawiane są na bieżąco.
Zobacz więcej
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech | Polityka prywatności