Księgowość spółki jawnej: opodatkowanie, rejestracja i likwidacja

W ostatnim artykule przybliżyliśmy proces zakładania spółki jawnej oraz jej charakterystykę. Dziś omówimy księgowość spółki jawnej i sprawy związane z jej rejestracją, a także likwidacją.

Po podpisaniu umowy spółki, konieczna jest jej rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Od 1 lipca 2021 roku, rejestracja spółki jawnej może odbywać się wyłącznie w formie elektronicznej.

Rejestracja spółki jawnej

Wniosek o rejestrację możesz złożyć za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych lub w systemie S24.

Do wniosku należy dołączyć:

  • Umowę spółki: Jest to podstawowy dokument, który określa działalność spółki, wkłady wspólników i zasady jej funkcjonowania.
  • Listę wspólników: Dokument ten powinien zawierać dane wszystkich wspólników, ich udziały w spółce oraz wkłady.
  • Inne wymagane dokumenty: W zależności od specyfiki działalności i postanowień umowy spółki, mogą być wymagane dodatkowe dokumenty, np. zgody i pozwolenia na prowadzenie określonego rodzaju działalności.

Rejestracja spółki jawnej wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty sądowej. Po złożeniu wniosku wraz z dokumentacją KRS rozpatruje wniosek i podejmuje decyzję o rejestracji spółki. Czas oczekiwania na decyzję może się różnić w zależności od sądu. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku spółka otrzymuje numer KRS, co jest potwierdzeniem jej rejestracji i umożliwia jej formalne rozpoczęcie działalności. Następnie należy zgłosić ją do US i ZUS.

Możesz skorzystać z pomocy w rejestracji spółki wraz z kompleksowym przygotowaniem niezbędnych wniosków, zgromadzeniem dokumentacji i opracowaniem umowy. Sprawdź szczegóły TUTAJ.

Księgowość spółki jawnej. Podatki i ZUS

Spółka jawna podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ponadto spółkę jawną musisz zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Po rejestracji spółki KRS sam zgłasza ją jako płatnika składek na podstawie sporządzonych dokumentów: ZUS ZPA. Następuje również zgłoszenie o rachunkach bankowych (ZUS ZBA) i adresach prowadzenia działalności (ZUS ZAA). Spółka nie musi samodzielnie składać ich do ZUS.

Do Urzędu Skarbowego składa się:

Wniosek NIP-8: służy do nadania numeru identyfikacji podatkowej dla spółki i zgłoszenia jej do Urzędu Skarbowego. Do wniosku należy dołączyć kopię umowy i potwierdzenie rejestracji spółki w KRS.

Po rejestracji spółki należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne dla zatrudnionych pracowników i członków ich rodzin. W tym celu konieczne jest zgłoszone ich w ciągu 7 dni od daty zatrudnienia. Robi się to na podstawie:

– Wniosek ZUS ZUA: na podstawie tego wniosku zgłaszasz płatnika składek ubezpieczeń społecznych.

– Wniosek ZUS ZZA: zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego.

– Wniosek ZCNA: potrzebny w przypadku zgłoszenia członków rodziny zatrudnionych.

Jeśli chodzi o wspólników, muszą oni złożyć:

księgowość spółki jawnej

– ZUS ZFA: w którym trzeba podać dane identyfikacyjne (PESEL, NIP, REGON) w zależności od tego, czy wspólnicy prowadzą też odrębną działalność.

– ZUS ZUA (zgłoszenie wspólników do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego) lub

– ZUS ZZA (zgłoszenie tylko do ubezpieczenia zdrowotnego).

Można zrobić to elektronicznie i w formie papierowej w placówce lub pocztowo.

Przekształcenie spółki cywilnej w jawną

Jeśli przedsiębiorcy prowadzili wcześniej działalność w formie spółki cywilnej, mają możliwość jej przekształcenia w spółkę jawną. Proces ten wymaga odpowiedniej modyfikacji umowy spółki. Niezbędna jest też rejestracja wszystkich zmian w KRS.

Jak przebiega przekształcenie spółki cywilnej w jawną krok po kroku:

  1. Decyzja wspólników: Wszyscy wspólnicy muszą podjąć jednomyślną decyzję o przekształceniu spółki cywilnej w spółkę jawną.
  2.  Sporządzenie nowej umowy spółki jawnej: Należy przygotować nową umowę spółki zgodnie z wymogami Kodeksu spółek handlowych. Umowa powinna określać m.in. przedmiot działania, wkłady wspólników oraz zasady podziału zysków i strat.
  3. Rejestracja w KRS: Składanie wniosku o wpis nowej spółki do KRS wraz z wymaganymi dokumentami.
  4. Zgłoszenie zmian do US: Aktualizacja danych w związku z przekształceniem, w tym zgłoszenie nowego formularza NIP-2.
  5. Zgłoszenie zmian do ZUS: Należy zgłosić zmianę formy prawnej działalności do ZUS.
  6. Aktualizacja innych dokumentów i umów: Należy zaktualizować wszelkie umowy i dokumenty związane z prowadzeniem działalności. Są to np. umowy z kontrahentami, licencje czy pozwolenia.
  7. Informowanie partnerów biznesowych: Warto poinformować kluczowych partnerów biznesowych o zmianie formy prawnej spółki.

Na tej podstawie spółka cywilna zostaje oficjalnie przekształcona w spółkę jawną. Od tego momentu będzie działać zgodnie z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych.

Likwidacja spółki jawnej

Aby zlikwidować spółkę jawną należy podjąć jednomyślną decyzję przez wszystkich wspólników. Zazwyczaj jest ona podejmowana w formie odrębnej uchwały. Kolejno następuje wybór likwidatora, który będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie całego procesu. Może być nim jeden z wspólników lub zewnętrzna firma.

Likwidator musi też uregulować wszystkie zobowiązania spółki. W sytuacji, gdy jej majątek nie jest wystarczający do ich spłaty, wszyscy wspólnicy odpowiadają za długi solidarnie. Można zdecydować się na sprzedaż majątku spółki w celu uregulowania zaległości. Po spłacie ewentualny pozostały majątek zostanie podzielony pomiędzy wszystkich wspólników zgodnie z postanowieniami umowy.

Konieczne jest zgłoszenie rozpoczęcia likwidacji spółki do KRS, z którego zostanie wykreślona. Należy zadbać też o złożenie deklaracji podatkowych do US i uregulowanie podatków, oraz zgłoszenie faktu zakończenia działalności do ZUS.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Księgowość spółki jawnej: opodatkowanie, rejestracja i likwidacja

08 November 2023

W ostatnim artykule przybliżyliśmy proces zakładania spółki jawnej oraz jej charakterystykę. Dziś omówimy księgowość spółki jawnej i sprawy związane z jej rejestracją, a także likwidacją. Po...

post-thumbnail

Spółka jawna – czym jest i jak ją założyć?

06 November 2023

Spółka jawna to jeden z możliwych rodzajów działalności gospodarczej w Polsce. Jest to forma organizacyjno-prawna, która umożliwia prowadzenie biznesu przez dwóch lub więcej wspólników. Czym charakteryzuje...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2024 r.

Dlaczego my?

PG Partner Gospodarczy to profesjonalne biuro rachunkowe z oddziałami w 10 największych miastach w Polsce.

  • Doświadczony i silny zespół

    Zatrudniamy profesjonalistów, którzy nie tylko zaksięgują Twoje dokumenty, ale też podzielą się wiedzą, doradzą w kwestiach biznesowych oraz podatkowych.

Otrzymaliśmy łącznie
1 7 2
opinii ze średnią
4 , 9 7

Opinie

Krzysztof Matusiak
Krzysztof Matusiak
10:23 06 Dec 24
Dream Europa Sp.z o.o.Z biurem PG Partner Gospodarczy współpraca trwa od 2021 roku,dzięki Pani Annie wszystkie rozliczenia są prowadzone profesjonalnie i bezproblemowo.Sprawy z urzędami załatwianeterminowo.Profesjonalne podejście Pani Anny oraz Pani Ewy (po zatrudnieniu pracownika) powoduje,że po dostarczeniu dokumentów do biura wszystko jest konsultowane ,wyjaśniane i rozliczone na bieżąco.Wiedza i profesjonalizm Pani Anny Duda i Ewy Cesarz zachęca do korzystania z usług Waszego biura.Polecam innym przedsiębiorcom do korzystania z firmy PG Partner.
Michał Czarnecki
Michał Czarnecki
10:19 19 Aug 24
Gorąco polecam - usługi księgowe prowadzone są bardzo sumiennie i zawsze terminowo :)
Krystian Goc
Krystian Goc
05:51 13 Aug 24
Zawsze wszystko profesjonalnie i na czas. Współpraca z Panią Anią to czysta przyjemność. Polecam to biuro.
Specbud Wiktor Bereda
Specbud Wiktor Bereda
09:04 02 Jul 24
Po kilku latach współpracy z biurem PG Partner Gospodarczy możemy stanowczo powiedzieć, że nigdy nie mieliśmy tak profesjonalnej obsługi. Nasze relacje biznesowe opierają się na partnerstwie, rzetelności, sumienności, a przede wszystkim terminowości. Zarówno Pani Anna Duda, jak również Pani Ewa Cesarz cechują się profesjonalizmem i chęcią współpracy. Nigdy nie zdarzyło się abyśmy oczekiwali dłużej na jakąkolwiek odpowiedź ze strony biura- wszelkie sprawy omawiane są na bieżąco.
Iwona Stolarska
Iwona Stolarska
10:46 20 May 24
Polecam usługi świadczone przez biuro PG Partner. Pracownicy mają ogromną wiedzę i są bardzo pomocni. Miesieczne deklaracje księgowe i kadrowe wysyłane są na czas. Pomoc Pani Ani przy kontakcie z Urzędem Skarbowym oraz pomoc w wysyłce sprawozdania rocznego była nieoceniona. Dzięki pracy Pani Ani, Magdy i Weroniki mogę zajmować się prowadzeniem działalności nie martwiąc się o sprawy księgowe.
Leszek L.
Leszek L.
09:31 13 May 24
Gorąco polecam.. współpraca bezproblemowa... Pani Ania miła uśmiechnięta nigdy nas nie zawiodła...
Forge Play
Forge Play
16:12 10 May 24
Zdecydowanie polecam całą firmę jak i panią Kowalską zajmującą kadrami i płacami.
Jubiler Kroza
Jubiler Kroza
10:13 10 May 24
Współpracujemy z księgową Pani Svetlaną oraz kadrowej Pani Magdaleną od dwóch lat. Polecamy! Ich profesjonalizm, uprzejmość i zaangażowanie w naszą firmę zasługują na najwyższe pochwały. Zawsze cierpliwie odpowiadają na nasze pytania, co pomaga nam czuć się pewnie w kwestiach finansowych.
Żaneta Duliban
Żaneta Duliban
08:08 10 May 24
Kadry w mojej Spółce prowadzi Pani Magda, z którą mam bezproblemowy kontakt sms, mail i telefoniczny. Zawsze chętnie odpowie na każde pytanie, a wszystkie dokumenty są na czas.Polecam współpracę :))
B2B Service
B2B Service
08:55 25 Apr 24
Bardzo chciałbym podzielić się moimi wrażeniami na temat biura rachunkowego PG Partner Gospodarczy w Katowicach, a zwłaszcza mojej księgowej, Pani Annie Dudzie. Od momentu rozpoczęcia współpracy z tym biurem, doświadczyłem profesjonalizmu, zaangażowania i niezwykłej precyzji w prowadzeniu mojej księgowości.Pani Anna Duda wykazuje się ogromną wiedzą oraz doświadczeniem w dziedzinie księgowości, zawsze służąc mi pomocą w rozwiązywaniu wszelkich problemów. Jej staranność i dokładność w pracy dają mi pewność, że moje finanse są w najlepszych rękach.Dodatkowo, biuro rachunkowe PG Partner Gospodarczy w Katowicach jest miejscem, które cechuje profesjonalizm, elastyczność i otwartość na potrzeby klienta. Obsługa jest zawsze uprzejma i pomocna, a wszelkie sprawy są załatwiane sprawnie i terminowo.Zdecydowanie polecam biuro rachunkowe PG Partner Gospodarczy oraz Panią Annę Dudę wszystkim przedsiębiorcom poszukującym solidnego partnera w dziedzinie księgowości.
Iulian Dordea
Iulian Dordea
12:12 23 Apr 24
At the bookkeeping company "PG Partner Gospodarczy - Katowice" i met wonderful people, that were always, ALWAYS very helpful. Their office location in Katowice is right on the pietonal street, with easy access. And with their group of companies, they offer many other services for Polish companies (companies setup in Poland, HR services, virtual office, etc etc.). Should someone need bookkeeping services in Katowice area, I recommend to contact them.W firmie księgowej "PG Partner Gospodarczy - Katowice" spotkałem wspaniałych ludzi, którzy zawsze, ZAWSZE byli bardzo pomocni. Ich biuro w Katowicach znajduje się tuż przy głównej ulicy, z łatwym dostępem. A wraz ze swoją grupą firm oferują wiele innych usług dla polskich firm (zakładanie firm w Polsce, usługi HR, wirtualne biuro itp.). Jeśli ktoś potrzebuje usług księgowych w okolicach Katowic, polecam skontaktować się z nimi.
Jacek Cholewa
Jacek Cholewa
10:35 23 Apr 24
Biuro rachunkowe PG Partner Gospodarczy jest Biurem profesjonalnym, sumiennym i co bardzo ważne terminowym. Prowadzę działalność gospodarczą ponad 23 lata i korzystałem wcześniej z różnych Biur. Współpraca z PG trwa już nieprzerwanie od kilku ładnych lat i jest współpraca bezproblemową. Ze strony Biura można liczyć na wsparcie, doradztwo a tematy trudne rozwiązywane są "od ręki". Personel Biura poza profesjonalnym podejściem, wiedzą, starannością charakteryzuje się "ludzkim podejściem". Korzystając z okazji chciałbym podziękować Pani Ani i Pani Ewie za pilnowanie moich tematów :-)
Maciej D
Maciej D
20:12 28 Mar 24
Współpracuję z Biurem Rachunkowym PG Partner Gospodarczy od momentu powołania naszej spółki, czyli już ponad 4 lata. Jestem zadowolony z ich kompleksowej obsługi w zakresie księgowości i części kadrowej, którą również postanowiliśmy powierzyć PG.Dlaczego polecam to biuro?1. Profesjonalizm i rzetelność: Księgi handlowe spółki są prowadzone rzetelnie, a wszelkie zadania realizowane terminowo. (To ważne, aby mieć pewność, że nasze finanse są w dobrych rękach).2. Przyjazna atmosfera: współpraca z Biurem przebiega w bardzo przyjaznej atmosferze. Pracownicy są zaangażowani, otwarci i zawsze gotowi pomóc. Szczególnie chciałbym podkreślić dobry kontakt z Panią Anią, księgową :)Rozmowa z nią to czysta przyjemność, a jej doradztwo jest zawsze konkretne i trafne.3. Fachowa i kompleksowa pomoc: Biuro nie tylko prowadzi księgi, ale również dba o część kadrowo-płacową. W sytuacjach wymagających niezwłocznej interwencji zawsze mogę liczyć na ich wsparcie.W pełni rekomenduję Biuro Rachunkowe PG Partner Gospodarczy wszystkim, którzy poszukują solidnego partnera w zakresie obsługi księgowej oraz kadrowej. To miejsce, gdzie można liczyć na profesjonalizm, zaangażowanie i fachową pomoc.
Zobacz wszystkie opinie
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech | Polityka prywatności