"

Spółka jawna – czym jest i jak ją założyć?

Spółka jawna to jeden z możliwych rodzajów działalności gospodarczej w Polsce. Jest to forma organizacyjno-prawna, która umożliwia prowadzenie biznesu przez dwóch lub więcej wspólników. Czym charakteryzuje się spółka jawna, jakie są jej zalety i jak przebiega proces jej zakładania? Poznaj wszystkie niezbędne informacje, jak ją zarejestrować lub przekształcić w nią inną spółkę.

Czym jest spółka jawna?

Spółka jawna jest osobową spółką prawa handlowego, regulowaną przez Kodeks Spółek Handlowych. Jest to jedna z najprostszych i najbardziej elastycznych form działalności gospodarczej w Polsce.

Taka spółka nie posiada statusu osoby prawnej, ale ma zdolność do działań prawnych. W związku z tym może samodzielnie nabywać uprawnienia i wchodzić w zobowiązania, np. zatrudniać personel czy inwestować w nieruchomości. Wszyscy wspólnicy mają nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Wskutek tego maja obowiązek do pokrycia długów spółki ze swojego majątku osobistego w razie konieczności uregulowania zobowiązań.

Czym spółka jawna różni się od innego rodzaju spółek?

spółka jawna

Główną cechą wyróżniającą spółkę jawną od innych form spółek jest brak osobowości prawnej. Istotna jest także nieograniczona odpowiedzialność wszystkich wspólników za zobowiązania spółki. W praktyce oznacza to, że każdy ze wspólników może być wezwany do pokrycia długów, jeśli majątek spółki jest niewystarczający. Warto poznać pozostałe kwestie odróżniające spółkę jawną od innych form.

Jakie są różnice między spółką jawną a pozostałymi formami spółek?

  1. Brak osobowości prawnej: Spółka jawna nie posiada statusu osoby prawnej. Oznacza to, że nie jest traktowana jako odrębny podmiot prawny. Niemniej jednak ma zdolność do działań prawnych, a to pozwala jej na samodzielne nabywanie uprawnień i wchodzenie w zobowiązania.
  2. Nieograniczona odpowiedzialność wspólników: Wszyscy wspólnicy spółki jawnej mają nieograniczoną, solidarną odpowiedzialność za jej zobowiązania. W związku z tym w przypadku problemów finansowych mogą być zmuszeni do pokrycia długów spółki z osobistego majątku.
  3. Brak wymogu minimalnego kapitału zakładowego: W przeciwieństwie do niektórych innych form spółek, spółka jawna nie musi posiadać minimalnego kapitału zakładowego.
  4. Elastyczność w zarządzaniu: Wspólnicy mają dużą swobodę w zakresie zarządzania spółką i podejmowania decyzji dotyczących jej działalności. Mogą również swobodnie ustalać zasady podziału zysków i strat.
  5. Łatwość założenia: Proces rejestracyjny spółki jawnej jest stosunkowo prosty i nie wymaga sporządzania aktu notarialnego.
  6. Zakres działalności: Spółka jawna może prowadzić praktycznie każdy rodzaj działalności gospodarczej, o ile nie jest ona zastrzeżona dla innych form prawnych.
  7. Reprezentacja spółki: W praktyce każdy ze wspólników może reprezentować spółkę i podejmować działania w jej imieniu. Wyjątkiem są sytuacje, gdy umowa spółki stanowi inaczej.

Spółka jawna. Jak założyć najprościej?

Aby założyć spółkę jawną, konieczne jest podpisanie umowy spółki. Umowa ta może być zawarta zarówno na piśmie, jak i ustnie. Zaleca się formę pisemną, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień w przyszłości.

Umowa powinna określać:

  • przedmiot działania spółki,
  • wkłady wnoszone przez wspólników,
  • zasady podziału zysków i strat,
  • sposób reprezentacji spółki,
  • ewentualne inne postanowienia dotyczące funkcjonowania spółki.

Co ważne, takiej umowy nie trzeba sporządzać w formie aktu notarialnego. Można spisać ją samodzielnie.

Rejestracja spółki jawnej

Następnie konieczna jest rejestracja spółki jawnej i zgłoszenie jej do Urzędu Skarbowego oraz ZUS. O tym, jak zarejestrować spółkę oraz jak prowadzić jej księgowość, przeczytasz w następnym artykule. Sprawdź jak wygląda rejestracja, opodatkowanie i przekształcenie spółki jawnej.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Księgowość spółki jawnej: opodatkowanie, rejestracja i likwidacja

08 November 2023

W ostatnim artykule przybliżyliśmy proces zakładania spółki jawnej oraz jej charakterystykę. Dziś omówimy księgowość spółki jawnej i sprawy związane z jej rejestracją, a także likwidacją. Po...

post-thumbnail

Spółka jawna – czym jest i jak ją założyć?

06 November 2023

Spółka jawna to jeden z możliwych rodzajów działalności gospodarczej w Polsce. Jest to forma organizacyjno-prawna, która umożliwia prowadzenie biznesu przez dwóch lub więcej wspólników. Czym charakteryzuje...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2023 r.

Dlaczego my?

PG Partner Gospodarczy to profesjonalne biuro rachunkowe z oddziałami w 10 największych miastach w Polsce.

  • Doświadczony i silny zespół

    Zatrudniamy profesjonalistów, którzy nie tylko zaksięgują Twoje dokumenty, ale też podzielą się wiedzą, doradzą w kwestiach biznesowych oraz podatkowych.

Otrzymaliśmy łącznie
1 2 5
opinii ze średnią
4 , 9 8

Opinie

Marius Kolanowski
Marius Kolanowski
09:25 02 Aug 24
Dziękuję za profesjonalne podejście biura we wszystkich sprawach, w których GP Partner reprezentuje moją firmę. Szczególnie pragnę podziękować Pani Juli Jankiewicz za jej podejście do pracy.
R / A
R / A
10:52 20 Jun 24
Polecam jak najbardziej
MK
MK
08:00 29 May 24
Profesjonalna obsługa, terminowe działanie i fachowa wiedza. Zawsze mogę liczyć na szybką i dokładną obsługę.Gorąco polecam!
Żaneta Duliban
Żaneta Duliban
08:04 10 May 24
Księgowością mojej Spółki zajmuje się Pani Julia, która jest w 100% zaangażowana w to, co robi. Bezproblemowy kontakt sms, mail i telefoniczny. Pani Julia posiada ogromną wiedzę, zawsze doradzi najlepsze rozwiązanie. :)
Build Investments
Build Investments
09:13 24 Apr 24
Fantastyczna współpraca z Panią Julią: reaguje na każdy kontakt, profesjonalność oraz zaangażowanie ponad normę i w każdym calu, bardzo pomocna, uprzejma i życzliwa osoba z dużą wiedzą.
Tomek
Tomek
11:47 23 Apr 24
Z biura jestem bardzo zadowolony. Wszystko terminowo i profesjonalnie. Bardzo dobry kontakt z Panią Julią, która obsługuje moją firmę. Polecam z czystym sumieniem
Adam Dobosz
Adam Dobosz
10:31 23 Apr 24
Profesjonalne podejście do potrzeb indywidualnych, rzetelne i terminowe sprawozdania i raporty. Firma PG Partner Gospodarczy Wrocław obsługuje moją firmę już kilka, polecam.
Wakor Wrocław
Wakor Wrocław
15:53 26 Mar 24
Z biurem PG Partner Gospodarczy Wrocław współpracujemy od stycznia tego roku i z czystym sumieniem możemy je polecić. Cenimy ich za profesjonalizm, kompleksową obsługę, atrakcyjne ceny i nowoczesne rozwiązania. Szczególnie doceniamy możliwość korzystania z obsługi całkowicie online.
Anastasiya Piterska
Anastasiya Piterska
17:09 11 Mar 24
Polecam biuro rachunkowe PG Partner Gospodarczy. Wszystkie dokumenty są na czas oraz kompletne. Pani (opiekun) jest niezwykle pomocna i kompetentna. Przyjemna cena oraz pełna uczciwość ze strony pracowników. Są zawsze dostępni i chętni udzielenia pomocy. Polecam z całego serca!
Marta Gaik
Marta Gaik
09:38 08 Mar 24
Polecam biuro. Każda z osób niezwykle merytoryczna i kompetentna. Dedykowany opiekun to jeden z największych plusów współpracy. Bezproblemowy kontakt, pomoc, doradztwo przy zachowaniu uczciwych stawek. Zdecydowanie polecam każdemu, kto szuka przyjaznej i kompetentnej księgowości.
Zobacz wszystkie opinie
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech