Wakacje od ZUS 2024 – kto z nich skorzysta? Na jakich zasadach mają obowiązywać?
Opłacanie składek jest bolączką dla wielu przedsiębiorców – w szczególności dla tych mikro. Właśnie dla nich istotne jest to, czy będą dostępne wakacje od ZUS. A jeśli tak, na jakich zasadach. Sejm w końcu przyjął projekt ustawy, która dla mikroprzedsiębiorców wprowadza tzw. wakacje od ZUS-u. Na czym dokładnie mają polegać? Kto dokładnie z nich korzysta i kiedy warto się zdecydować na wakacje od ZUS?
Czym są wakacje od ZUS?
Jest to rozwiązanie, które docelowo ma odciążyć finansowo przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Ideą tego programu jest umożliwienie prowadzącym biznes, aby raz w roku mogli nie zapłacić obowiązkowego ubezpieczenia społecznego. Już w tym miejscu należy jednak podkreślić, że wakacje od ZUS są dobrowolne, więc przedsiębiorca, jeśli chce, składki może opłacić.
Wakacje od ZUS 2024 obejmują:
- Składki na ubezpieczenia społeczne
- Składki na Fundusz Pracy,
- Składki na Fundusz solidarnościowy.
Co istotne, składka zdrowotna dalej jest obowiązkowa! Choć przepisy obowiązywać będą od 1 listopada, przedsiębiorcy z wakacji od ZUS-u skorzystają dopiero od grudnia 2024!
Kto skorzysta z wakacji od ZUS 2024?
Skutek wakacji od ZUS 2024 odczujesz w obecnym roku, jeśli wniosek o nie złożysz w listopadzie. Jeśli zawnioskujesz o ulgę w grudniu, w praktyce skutek odczujesz w roku 2025. Rozwiązanie to jest dostępne dla wszystkich mikroprzedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG.
Jednocześnie warto pamiętać o tym, że składkę za miesiąc, w którym przedsiębiorca korzysta z wakacji od ZUS-u, pokrywa budżet państwa. Jednak z tego rozwiązania nie mogą skorzystać przedsiębiorcy pracujący na rzecz byłych pracodawców. Jeśli więc pracodawca zmusza pracownika do zrezygnowania z umowy o pracę w celu założenia działalności gospodarczej – zwykle by uniknąć obowiązków pracowniczych – wakacje od ZUS-u nie będą dostępne.
Korzyści wakacji od ZUS
Jakie korzyści daje nam sięgnięcie po wakacje od ZUS-u? Wymienić można kilka najważniejszych:
- Oszczędność dla firmy – składki opisane wcześniej (a zatem bez składki zdrowotnej) w całości pokrywa budżet państwa. To też oznacza oszczędność dla firmy, a zatem zysk.
- Uprawnienie do zasiłku chorobowego – jeśli przedsiębiorca zachoruje w miesiącu, w którym działają wakacje od ZUS-u, może pójść na chorobowe na standardowych warunkach.
- Wysokość świadczenia emerytalno-rentowego – skorzystanie z tego rozwiązania nie wpływa na przyszłe świadczenia emerytalno-rentowe.
- Kontynuowanie działalności – nie ma potrzeby zawieszania działalności gospodarczej na czas wakacji od ZUS-u. W tym czasie firma może normalnie funkcjonować, wystawiać faktury, a zatem i uzyskiwać przychody.
- Prosta procedura skorzystania z wakacji od ZUS – złożenie wniosku jest banalnie proste i można to zrobić przy pomocy Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS)
- Dobrowolność – opcja ta nie jest narzucana. Każdy przedsiębiorca może sam zdecydować czy i kiedy chce wybrać to rozwiązanie.
Czy zawsze warto korzystać z wakacji od ZUS?
W praktyce rozwiązanie to będzie zyskowne (a przynajmniej w mniejszym stopniu) dla osób, które dopiero rozpoczęły działalność gospodarczą. Podobnie dla osób oskładkowanych w ramach tzw. małego ZUS-u. Wynika to z prostego faktu, że ich składki i tak są już obniżone, więc oszczędność będzie niższa. Nie zmienia to faktu, że to wciąż jest oszczędność. Najwięcej zyskują na tym osoby na pełnym ZUS-ie, czyli tzw. dużym ZUS-ie.
Osoby opłacające wyższe składki ZUS podczas korzystania z wakacji od ZUS mogą napotkać trudności. Wynika to z prostego faktu: z budżetu państwa składki są pokrywane w minimalnej kwocie wymaganej w przypadku konkretnego przedsiębiorcy.
Wybór dla przedsiębiorcy
W praktyce przedsiębiorca płacący wyższe składki ma dwa wyjścia:
- Obniżyć na jeden miesiąc wysokość składek, aby pokrył je budżet w minimalnej kwocie. To wpłynie na zmniejszenie podstawy do świadczenia emerytalnego.
- Pozostać przy wyższych składkach – wtedy w pełni pokryje je z własnej kieszeni, a zatem nie skorzysta z wakacji składkowych.
Jednocześnie przedsiębiorca na podatku liniowym lub na skali podatkowej może:
- Może zaliczyć składki ZUS w koszty oraz obniżyć w ten sposób przychód przed opodatkowaniem; lub
- Odliczyć je od dochodu.
Zwolnienie ze składek ZUS w praktyce zwiększa podstawę opodatkowania, a przedsiębiorca w takim przypadku zapłaci wyższy podatek.
Problemy z wakacjami ZUS-owskimi
Problematyczność wakacji od ZUS można dostrzec w tym, że osoby liczące na wyższą emeryturę (płacące wyższe składki) musiałyby zmniejszyć składki, aby móc skorzystać z tego rozwiązania. Jednak jeśli już teraz są w stanie płacić wyższe składki, potencjalnie należą oni do grona osób, które realnie nie potrzebują wakacji od składek – te przede wszystkim mają ratować przedsiębiorców w gorszej sytuacji finansowej.
Podobnie też krótki czas na złożenie dokumentów w tym roku może sprawić, że nie każdy skorzysta z wakacji od ZUS 2024. W celu uniknięcia tego problemu warto już wcześniej przygotować się do wnioskowania. W tym celu warto:
- Przygotować dokumentację;
- Zapoznać się z warunkami uprawniającymi do tego, aby skorzystać z ulgi;
- Wypełnić wniosek o wakacje składkowe.
Jest to o tyle istotne, że w przypadku błędnego wypełnienia wniosku skorzystanie z ulgi w tym roku może być niemożliwe.
Jak wnioskować o wakacje od ZUS 2024?
Na szczęście wnioskowanie o wakacje od ZUS jest niezwykle proste. Przede wszystkim już od 1 listopada 2024 wniosek będzie dostępny na stronie PUE ZUS. Co więcej, składanie wniosku jest możliwe wyłącznie w formie elektronicznej, co też oznacza, iż nie trzeba chodzić po urzędach. Najważniejsze jest to, aby formalności ze złożeniem wniosku dopełnić przed rozpoczęciem tego miesiąca, którego mają dotyczyć wakacje.
Nowe kody ubezpieczenia, które trzeba wskazać w deklaracji ZUS DRA:
- 05 14 – przedsiębiorcy korzystający z tzw. dużego ZUS-u.
- 05 74 – przedsiębiorcy na 2-letniej preferencji.
- 05 94 – przedsiębiorcy na tzw. małym ZUS plus.