Wakacje od ZUS 2024

Trwają konsultacje dotyczące projektu ustawy o wakacjach od ZUS dla przedsiębiorców w 2024 r. Planuje się, że projekt trafi do parlamentu jeszcze tej wiosny. Jak wskazuje sekretarz stanu Ministerstwa Rozwoju i Technologii, na przełomie marca i kwietnia rząd powinien przyjąć już ostateczny kształt projektu.

Wakacje od ZUS 2024 – nowa ulga dla przedsiębiorców, ale nie dla wszystkich

W 2024 roku polscy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze specjalnej ulgi, która zostanie wprowadzona po raz pierwszy. Są to wakacje od ZUS, które dotyczą mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych.

Ulga ta obejmuje zwolnienie z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Projekt zakłada, że będzie ona obowiązywała przez jeden miesiąc w roku. Co ważne, z ulgi nie będą mogli skorzystać samozatrudnieni na rzecz byłych pracodawców.

Projekt wakacji od ZUS – jakie są szczegóły?

Obecny kształt projektu ustawy przewiduje, że w jednym miesiącu korzystania z ulgi, Zakład Ubezpieczeń Społecznych pokryje za przedsiębiorców składki na ubezpieczenie społeczne. Ulga nie obejmie jednak składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Projekt zakłada, że ulga będzie stanowić wsparcie na zasadzie pomocy de minimis. Skorzystać z niej będą mogli przedsiębiorcy niezależnie od formy podatku dochodowego. Liczba chętnych do skorzystania z wakacji od ZUS jest szacowana na 1,8 mln przedsiębiorców w 2024 r. Obliczane są także potencjalne koszty, jakie poniesie państwo. Dla budżetu oznacza to stratę na poziomie 1,73 mld zł.

Jakie oszczędności mogą przynieść wakacje od ZUS?

wakacje od ZUS

Teoretycznie można przyjąć, że wakacje od ZUS mogą przynieść przedsiębiorcom spore oszczędności. Kwestii tej przyjrzeli się eksperci, według których szacowane zyski mogą wynieść nawet na 1,6 tys. zł. Jak się okazuje, w praktyce realny zysk nie będzie tak obiecujący. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w danym miesiącu obowiązywania ulgi od ZUS, przedsiębiorca nie będzie mógł skorzystać z obniżenia podstawy opodatkowania za pomocą składek na ubezpieczenia społeczne.

Wskutek tego powstanie wyższa podstawa opodatkowania, a co za tym idzie – więcej wyniesie podatek dochodowy i składka zdrowotna.

W związku z powyższym:

  • Przedsiębiorcy na skali z 12% PIT mogą zapłacić nawet o 192 zł wyższy podatek i o 144 zł większą składkę zdrowotną. Oszczędności wyniosą ok. 1264 zł.
  • Przedsiębiorcy na skali 32% PIT mogą zyskać oszczędności na poziomie 944 zł.
  • Firmy na podatku liniowym mogą zaoszczędzić ok. 1218 zł.

Niektórzy przedsiębiorcy skorzystają na wakacjach ZUS

Dla niektórych firm wakacje od ZUS przynoszą sporo korzyści. Chodzi przede wszystkim o przedsiębiorców, którzy na skali PIT osiągają małe dochody, nieprzekraczające rocznie 30 000 zł. Dla nich wakacje od ZUS oznaczają brak zmian w wysokości odprowadzanego podatku i opłacanej składki zdrowotnej. Firmy takie nie płacą podatku do kwoty wolnej, a odprowadzana składka zdrowotna jest minimalna.

Oprócz powyższych, przedsiębiorcy, którzy odnoszą straty, również nie odczują negatywnego wpływu skorzystania z wakacji od ZUS w związku z rozliczeniami podatkowymi.

Firmy na podatku liniowym zyskają najmniej. Wiele minusów dotyczy także niektórych ryczałtowców, których nie obejmuje kwota wolna od podatku i którzy generują wyższy dochód.