CZY WYDATEK NA SZKOLENIE PRACODAWCY JEST KOSZTEM PODATKOWYM?

Szkolenie przedsiębiorcy czy inne wydatki związane z jego dokształcaniem są obarczone pewnym ryzykiem. Samo poniesienie wydatku na kurs, szkolenie czy naukę języka to jeszcze za mało, by móc mówić o prawie do jego ujęcia w kosztach.Musi istnieć związek pomiędzy wydatkiem a prowadzoną działalnością. Konieczne jest odniesienie się do zasady ogólnej ujętej w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która mówi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi salon fryzjerski, to nie ujmie w kosztach wydatku poniesionego na kurs na wózki widłowe, jeśli jest on kompletnie niezwiązany z tym, co wykonuje i co zamierza wykonywać w działalności.

Na przedsiębiorcy ciąży obowiązek wykazania, że zdobyta w trakcie szkolenia wiedza i umiejętności przyczynią się do osiągnięcia przychodów z działalności. Szkolenie w którym przedsiębiorca bierze udział, nie może mieć na celu podnoszenia ogólnej wiedzy, ponieważ w takim przypadki może zastać potraktowane jako wydatek o charakterze osobistym.

Zdobywanie umiejętności i wiedzy musi mieć wpływ na podniesienie poziomu świadczonych usług oraz być może w przyszłości zdobycie nowych klientów. To z kolei może przyczynić się do zwiększania osiąganych przychodów z działalności.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Czym jest układ zbiorowy pracy?

12 June 2024

W Kodeksie pracy znajdziemy przepisy mówiące m.in. o stosunku pracy, czy też o warunkach zatrudnienia. Jest jednak wiele sytuacji, w których pracownicy np. reprezentowani przez związki...

post-thumbnail

Potrącenia z wynagrodzenia – najważniejsze informacje

03 June 2024

Wynagrodzenie, które jest określone w umowie o pracę, zazwyczaj podawane jest w kwocie brutto. Jednak wartość, którą pracownik faktycznie otrzymuje, jest znacznie mniejsza. Dlaczego tak się...

post-thumbnail

Zatrudnienie pracowników sezonowych na umowę cywilnoprawną

28 May 2024

Umowa sezonowa to pojęcie, które nie jest jasno zdefiniowane w polskim prawie, ponieważ nie istnieją precyzyjne regulacje dotyczące zatrudnienia pracowników sezonowych w ustawach ani rozporządzeniach. To...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2023 r.

Dlaczego my?

PG Partner Gospodarczy to profesjonalne biuro rachunkowe z oddziałami w 10 największych miastach w Polsce.

  • Doświadczony i silny zespół

    Zatrudniamy profesjonalistów, którzy nie tylko zaksięgują Twoje dokumenty, ale też podzielą się wiedzą, doradzą w kwestiach biznesowych oraz podatkowych.

Opinie

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech