Profesjonalna
księgowość
dla firm


dobry partner w biznesie

Czy wydatek na szkolenie pracodawcy jest kosztem podatkowym?

Szkolenie przedsiębiorcy czy inne wydatki związane z jego dokształcaniem są obarczone pewnym ryzykiem. Samo poniesienie wydatku na kurs, szkolenie czy naukę języka to jeszcze za mało, by móc mówić o prawie do jego ujęcia w kosztach.

Musi istnieć związek pomiędzy wydatkiem a prowadzoną działalnością. Konieczne jest odniesienie się do zasady ogólnej ujętej w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która mówi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi salon fryzjerski, to nie ujmie w kosztach wydatku poniesionego na kurs na wózki widłowe, jeśli jest on kompletnie niezwiązany z tym, co wykonuje i co zamierza wykonywać w działalności.

Na przedsiębiorcy ciąży obowiązek wykazania, że zdobyta w trakcie szkolenia wiedza i umiejętności przyczynią się do osiągnięcia przychodów z działalności. Szkolenie w którym przedsiębiorca bierze udział, nie może mieć na celu podnoszenia ogólnej wiedzy, ponieważ w takim przypadki może zastać potraktowane jako wydatek o charakterze osobistym.

Zdobywanie umiejętności i wiedzy musi mieć wpływ na podniesienie poziomu świadczonych usług oraz być może w przyszłości zdobycie nowych klientów. To z kolei może przyczynić się do zwiększania osiąganych przychodów z działalności.

Szybki kontaktDane kontaktowe

e-mail: biuro@partner-gospodarczy.pl
tel. +48 506 789 876

ul. Święty Marcin 29/8,
61-806 Poznań

Inne usługi naszej grupy

Biuro 29

Adres dla Twojej firmy
Siedziby w 8 miastach
Pełna obsługa już od 60 zł.mc

Effekti Kancelaria Gospodarcza

Sprzedaż gotowych spółek z VAT
Zakładanie spółek
Likwidacja spółek

Czechy biznes expert

Zakładanie firm w Czechach
Sprzedaż spółek czeskich
Tłumaczenia czeskie