Zmiana rodzaju umowy o pracę [Pobierz wniosek]
Zmiana rodzaju umowy o pracę to bardzo istotne wydarzenie dla każdego pracownika, który „przechodzi” na umowę na czas nieokreślony. Jest to o tyle proste, kiedy obie strony dojdą w tej kwestii do porozumienia podczas rozmowy i fakt ten zostanie ustalony z inicjatywy pracodawcy. Niestety, nadal jest to rzadki bieg zdarzeń, ale prawo daje pracownikom pewną furtkę. Warto wiedzieć, że każdy pracownik ma prawo wystąpić z wnioskiem o zmianę rodzaju umowy po przepracowaniu w danej firmie co najmniej 6 miesięcy. Wniosek taki można złożyć raz w roku i dotyczy on zmiany rodzaju umowy albo umożliwienia bardziej przewidywalnych i bezpiecznych warunków pracy. Sprawdź, jak przebiega zmiana rodzaju umowy o pracę i zobacz wzór wniosku.
- Wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę PDF
druk do ręcznego wypełnienia
- Wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę DOC
druk do edycji elektronicznej
Czy można aneksem zmienić rodzaj umowy o pracę?
Najprostszym i zarazem bardzo często wykorzystywanym sposobem na zmianę warunków pracy jest zawarcie aneksu do aktualnej umowy. Aneks do umowy w świetle prawa wiąże się z uchyleniem przysługujących do tej pory pracownikowi warunków, a po jego podpisaniu miejsce będą miały nowe warunki pracy, ustalone przez porozumienie.
Aneks do umowy dotyczy każdego rodzaj umowy o pracę. Można więc podpisać go niezależnie od formy zatrudnienia. Co więcej, pracownik i pracodawca mogą zawrzeć porozumienie zmieniające nawet podczas urlopu lub zwolnienia lekarskiego. Nierzadko aneks ma miejsce u kobiet w ciąży czy pracowników w wieku przedemerytalnym.
Warto wiedzieć, że aneks do umowy może zmienić wyłącznie określone warunki. Porozumienie takie daje jednak możliwość zmiany rodzaju umowy (z czasu określonego na nieokreślony), stanowiska, zakresu obowiązków czy płacy. Bardzo ważne jest to, że zawarcie aneksu nie może doprowadzić do pogorszenia sytuacji pracownika.
Jak zmienić umowę o pracę z czasu określonego na nieokreślony?
O ile sytuacja jest jasna, gdy obie strony zdecydowały się podpisać aneks, zmieniając rodzaj umowy, o tyle nieco inaczej wygląda to, gdy pracownik chce postarać się o taką możliwość. Oczywiście wiele z nich decyduje się najpierw na rozmowę z pracodawcą i jest to słuszne. Dobrze jednak przy tym wiedzieć, że każdy pracownik ma prawo raz w roku złożyć stosowny wniosek, w którym ubiega się o zmianę rodzaju umowy, jeśli przepracował u danego pracodawcy min. 6 miesięcy. Nie dotyczy to jednak pracowników zatrudnionych na okres próbny.
Pracodawca przy tym oczywiście nie jest zobowiązany bezwzględnie uznać taki wniosek i rozpatrzyć go pozytywnie. Przyjęto jednak, że powinien go uwzględnić w miarę możliwości. Pracodawca jest zobowiązany odpowiedzieć na otrzymany wniosek w ciągu miesiąca od dnia, w którym otrzymał pismo.
Jeśli obie strony dojdą do konsensusu, zmiana rodzaju umowy o pracę będzie mogła nastąpić poprzez podpisanie aneksu do umowy, w którym zostanie zawarta informacja o zmianie formy zatrudnienia na czas nieokreślony. Możliwe jest również rozwiązanie aktualnej umowy i podpisanie nowej na innych warunkach, co jest bardziej czasochłonnym rozwiązaniem, ale dającym jednak większe bezpieczeństwo prawne.
Wniosek w sprawie zmiany rodzaju umowy o pracę/ bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy
Wiesz już, że niemal każdy pracownik po przepracowaniu 6 miesięcy w danym miejscu ma prawo złożyć wniosek o zmianę rodzaju umowy. Najczęściej sytuacja taka ma miejsce oczywiście wtedy, gdy zajdzie chęć starania się o zmianę terminu obowiązywania umowy o pracę z czasu określonego na nieokreślony. Takie samo pismo wykorzystywane jest w celu wnoszenia o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Wobec tego w dokumencie należy zaznaczyć, jakiej konkretnie sytuacji dotyczy.
Zobacz, jak wygląda wniosek w sparcie zmiany rodzaju umowy o pracę. Pobierz wzór i sprawdź, jak go wypełnić.
Wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę
Jakie dane i informacje zawiera wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę? Są to oczywiście dane osobowe pracownika zatrudnionego w danej firmie, dane pracodawcy i szczegóły dotyczące zmian, o jakie wnosi pracownik, np.: zatrudnienie w pełnym wymiarze pracy.
W sytuacji, gdy pracownik wnosi o coś innego, w dokumencie jest specjalne pole, w którym można wpisać, o jakie konkretnie zmiany się ubiega. Dotyczy to przede wszystkim przypadków związanych z wnoszeniem o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, ale nie tylko.
Zaleca się, aby pracownik umotywował swój wniosek konkretnymi argumentami. Jest to bardzo istotne w kontekście rozpatrywania pisma przez pracodawcę, który może, ale nie musi, zgodzić się na zmianę warunków. Nie jest to jednak obligatoryjnie wymagane przez ustawodawcę. Jeśli chodzi o umotywowanie wniosku, warto zaznaczyć tutaj takie fakty jak długi czas pracy w danej firmie, chęć uzyskania większej stabilizacji zawodowej, podnoszenie swoich kwalifikacji itp.
Wniosek musi zostać opatrzony własnoręcznym podpisem, datą i miejscowością.
Pracodawca ma obowiązek udzielić informacji w sprawie wniosku w ciągu miesiąca od dnia otrzymania pisma od pracownika. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, zajdzie zmiana warunków umowy o pracę z zastosowaniem wybranego rozwiązania, np. aneksem do umowy.