Analiza techniczna rynków finansowych – na czym polega?

Potencjalnie olbrzymie zyski mogą płynąć z przemyślanego inwestowania na giełdzie. Podejmując się jednak rozmaitych decyzji finansowych, konieczne jest uwzględnienie również tego, że ryzykuje się poniesienie strat. Dla wielu osób szczególnie istotne jest więc to, aby zminimalizować to ryzyko – tu niezwykle istotna staje się analiza techniczna rynków finansowych. Dzięki niej możliwe jest efektywniejsze zarządzenie portfelem inwestycyjnym. W ten sposób minimalizuje się ryzyko. A na czym dokładnie opiera się analiza techniczna rynków finansowych? Co należy o niej wiedzieć?

Czym jest analiza techniczna rynków finansowych?

Inwestując na rynkach finansowych, bardzo często sięga się po analizę techniczną. Jej zadaniem jest śledzenie trendów, cen i wolumenów. Istotnym elementem tej analizy jest wysnuwanie przypuszczeń dotyczących przyszłych zmian na bazie danych historycznych, a także np. poprzez analizę wahań cen. Uzyskiwane w ten sposób spojrzenie pozwala na bardziej przemyślane decyzje inwestycyjne. Badając zachowania rynku, wykorzystuje się wyspecjalizowane narzędzia umożliwiające przewidywanie kierunków przyszłych zmian, oraz określanie wzrostów, oraz spadków cen konkretnych akcji. Analiza techniczna, co istotne, nie opiera się wyłącznie na danych historycznych – bierze się w zasadzie pod uwagę wszelkie czynniki, jakie mogą mieć jakikolwiek wpływ na akcje.

Najważniejsze założenia analizy technicznej

Analiza techniczna rynków finansowych bada nastroje rynku. Z tego też powodu przyjmuje ona określone założenia. Wśród nich należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że:

  • Ceny są zależne od relacji popytu i podaży, ale także od innych uwarunkowań politycznych, ekonomicznych, społecznych i innych.
  • Wahania cenowe poszczególnych produktów są zależne od istniejących trendó To też oznacza, że ceny w określonym czasie mogą uzyskać tendencję do spadku lub też wzrostu.
  • W przypadku podejmowania decyzji inwestycyjnych ludzi na giełdzie również można dostrzec pewne konkretne postawy i wzorce zachowania. To oznacza, że również na giełdzie większość ludzi podejmuje podobne działania podyktowane emocjami – są one impulsywne, a jednocześnie możliwe do przewidzenia.

Analiza techniczna rynków finansowych przede wszystkim ostatecznie służy do określenia najbardziej prawdopodobnych kursów danych akcji.

analiza techniczna rynków finansowych

Jakie wskaźniki bada się przy analizie technicznej rynków finansowych?

Możliwość badania rynków finansowych, a zatem i wyciągania wniosków opartych o dane wymaga zwracania uwagę na konkretne wskaźniki. W przypadku analizy technicznej rynków finansowych wskazuje się na takie wskaźniki jak:

  • Średnia krocząca – ukazuje średnią cenę instrumentu finansowego, jaką uzyskuje on w danym okresie.
  • Linia trendu – pozwala na określenie kierunku ruchu instrumentu lub sektora finansowego. Linia ta wymaga obserwacji momentów zamknięcia kursu – po połączeniu ich w punkty oraz linie można uzyskać (dobrze znaną z różnego rodzaju ilustracyjnych wykresów) linię ukazującą tendencję obecną na rynku. Zazwyczaj wyróżnia się:
    • Trendy krótkoterminowe – 2-3 tygodniowe;
    • Trendy średnioterminowe – od 3 tygodni do 3 miesięcy;
    • Trendy długoterminowe – trwające rok i dłużej.
  • Wzory modelowe wykresów
  • Wskaźnik RSI – ukazuje on relację wzrostów i spadków cen w konkretnym okresie;
  • Wskaźnik pędu, czyli tzw. momentum – stanowi różnicę między ceną papieru wartościowego w danym momencie a ceną sprzed określonej liczby okresów
  • Wolumen – stanowi odzwierciedlenie działania inwestorów na giełdzie. Określa ilość instrumentów finansowych, które zmieniły w danym okresie właściciela. Mowa tu zatem o tym, ile przeprowadzono działań kupna/sprzedaży.
  • Oscylatory – wskaźniki te pozwalają na zmierzenie tempa zmian w stosunku do aktualnie obowiązujących cen. Dzięki nim można rozpoznać rozbieżności danych oraz określić stopień wykupu/wyprzedania rynku.

W kontekście oscylatorów warto zauważyć, że rynek wykupiony to taki, który przejawia się poprzez wyraźny wzrost cen i sprzedaż aktywów finansowych po zawyżonej cenie. Wtedy spadek rozpoczyna się dopiero po osiągnięciu maksymalnej możliwej ceny. Z kolei rynek wyprzedany to taki, w którym papiery wartościowe są sprzedane po wyraźnie zaniżonej cenie. Tu też jest sytuacja odwrotna, tj. cena zacznie wzrastać po tym, jak spadnie do możliwie najniższego poziomu.

Analiza techniczna rynków finansowych – zalety

Wśród licznych zalet przede wszystkim należy wymienić skuteczność. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na:

  • Samowystarczalność – umożliwia skuteczne przeprowadzenie analizy rynków finansowych i to jedynie przy użyciu tej analizy. To też oznacza, że używanie innych metod może pełnić funkcję wspomagającą, ale rzetelne ocenienie sytuacji rynkowej jest możliwe już za pomocą jedynie analizy technicznej rynków finansowych.
  • Spójność i przystępność – jest to rozwiązanie bardzo proste w swoich założeniach. Wystarczy podjąć się pierwszych, najtrudniejszych działań związanych ze zrozumieniem, jak funkcjonuje giełda, aby dostrzec, iż jest to działanie oparte na rozumowaniu analitycznym. Jednocześnie jest to doskonała metoda analizy w przypadku osób, które zaczynają inwestować.
  • Prostotę – wykresy jasno pokazują sytuację na rynku.
  • Niezbędność w podejmowaniu krótkoterminowych strategii.
  • Nie wymaga skupiania się przez nas na skomplikowanych danych gospodarczych.

Jakie są wady analizy technicznej rynków finansowych?

W przypadku analizy technicznej w zasadzie można mówić nie konkretnie o wadach, a o pewnych ograniczeniach. Są to:

  • Zmienności rynku – dane historyczne stanowią istotny trzon badań, choć nie jedyny. To też oznacza, że ograniczenie analizy technicznej wiąże się z tym, że warunki ekonomiczne oraz rynki mogą ulegać dynamicznym zmianom, których dane historyczne nie potrafią przewidzieć.
  • Niedoskonałe wskaźniki – o ile ułatwiają one przeprowadzenie analizy wahań cenowych, niekiedy mogą wręcz wprowadzić błąd. W niektórych sytuacjach jedne mierniki warto wykorzystywać, ale lepiej nie sięgać po inne.
  • Analiza rynku może być subiektywna – zależnie od analityka mogą pojawiać się różne opinie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Analiza techniczna rynków finansowych – na czym polega?

22 July 2024

Potencjalnie olbrzymie zyski mogą płynąć z przemyślanego inwestowania na giełdzie. Podejmując się jednak rozmaitych decyzji finansowych, konieczne jest uwzględnienie również tego, że ryzykuje się poniesienie strat....

post-thumbnail

Jak strategie polityki pieniężnej wpływają na gospodarkę?

19 June 2024

Stan gospodarki jest zależny od wielu bardzo zróżnicowanych czynników. Niezwykle istotne jest tu np. to, jaką mamy obecnie inflację. Temat w ostatnich latach był głośny w...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2023 r.

Dlaczego my?

PG Partner Gospodarczy to profesjonalne biuro rachunkowe z oddziałami w 10 największych miastach w Polsce.

  • Doświadczony i silny zespół

    Zatrudniamy profesjonalistów, którzy nie tylko zaksięgują Twoje dokumenty, ale też podzielą się wiedzą, doradzą w kwestiach biznesowych oraz podatkowych.

Opinie

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech