JAK ROZLICZYĆ PODATEK Z ZAGRANICY?
Sam fakt, że pracowaliśmy za granicą, nie zwalnia nas automatycznie z obowiązku rozliczania podatków w Polsce. O tym, gdzie powinniśmy się rozliczać, decyduje czas pobytu i lokalizacja tzw. ośrodka interesów życiowych. Piszemy o tym, co należy wziąć pod uwagę przy rozliczaniu podatku od dochodów z tytułu pracy za granicą. Pierwszą rzeczą, którą trzeba ustalić, jest rezydencja podatkowa. Osoby pracujące za granicą mogą być rezydentami podatkowymi w krajach, w których wykonują pracę, ale równie dobrze mogą być uznane za rezydentów podatkowych w Polsce.
Od czczego zależy rezydencja podatkowa?
Rezydencja podatkowa uzależniona jest od miejsca zamieszkania. Co do zasady przyjmuje się, że osoba, która przebywa na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym, formalnie uznawana jest za zamieszkałą w Polsce. W związku z tym powinna rozliczać podatki w Polsce. Jednocześnie sam fakt krótszego przebywania na terytorium Polski nie decyduje automatycznie o tym, że nie musimy w Polsce rozliczać podatków. Dzieje się tak, ponieważ drugim czynnikiem branym pod uwagę przez organy podatkowe jest lokalizacja ośrodka interesów życiowych.
Jeżeli w Polsce posiadamy bliską rodzinę, nieruchomości, zobowiązania towarzyskie lub w jakiś sposób bierzemy udział w życiu politycznym czy społecznym, to uznani zostaniemy za rezydentów podatkowych. W przypadku osób samotnych bardziej liczy się centrum interesów gospodarczych, czyli miejsce świadczenia pracy lub prowadzenia biznesu.
Jeżeli ktoś wyjeżdża do pracy za granicą bez zamiaru przeprowadzenia się i pozostania na stałe, to podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Taka osoba powinna składać w Polsce zeznanie roczne z dochodów osiągniętych za granicą.
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
Należy sprawdzić, czy kraj, w którym pracowaliśmy ma podpisaną z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeżeli takiej umowy nie ma, będziemy zmuszeni do złożenia zeznania podatkowego w Polsce, nawet wtedy, gdy nie osiągnęliśmy żadnych dochodów na terenie Polski w danym roku rozliczeniowym.
W przypadku istnienia odpowiednich umów, należy zapoznać się z ich postanowieniami i zastosować przy składaniu zeznania podatkowego. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidują metodę wyłączenia z progresją lub metodę zaliczenia proporcjonalnego. Pełny spis umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, wraz z dokumentami do pobrania, znajduje się na stronie podatki.gov.pl.
PIT-36 z załącznikiem PIT/ZG
Chcąc rozliczyć dochody zagraniczne używamy formularza PIT-36 z załącznikiem PIT/ZG (Informacja o wysokości dochodów/przychodów z zagranicy i zapłaconym podatku). Roczne zeznanie podatkowe musimy złożyć nie później niż do 30 kwietnia (roku następującego po roku, którego dotyczy zeznanie).
Należy pamiętać, że złożenie zeznania nie jest równoznaczne z koniecznością zapłacenia podatku. Osoby rozliczające dochody z pracy za granicą zgodnie z metodą zaliczania proporcjonalnego, mają możliwość skorzystania z tzw. ulgi abolicyjnej. Dzięki niej, podobnie jak przy rozliczeniu według zasady wyłączenia z progresją, dochód uzyskany za granicą nie będzie opodatkowany w Polsce.
Zaliczka na podatek dochodowy – 17% lub więcej
Jeżeli rozliczamy się według metody zaliczenia proporcjonalnego i wykazujemy dochody uzyskane bez pośrednictwa polskiego płatnika, jesteśmy zobowiązani do zapłacenia zaliczki na podatek dochodowy. Minimalna wysokość zaliczki to 17% dochodów, jednak można też zastosować wyższy próg według skali podatkowej.
Zaliczkę należy wpłacić nie później niż do 20 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu powrotu do kraju. Wyjątkiem jest sytuacja, w której powrót z zagranicy miał miejsce w grudniu: w takich okolicznościach termin opłacenia zaliczki pokrywa się z terminem zeznania rocznego, czyli do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym).
Procedury rozliczania podatków za pracę za granicą wymagają ciągle aktualizowanej wiedzy z zakresu prawa podatkowego. Jeżeli nie mamy czasu na samodzielne przygotowanie zeznań podatkowych, najbardziej komfortowym rozwiązaniem będzie zwrócenie się o przygotowanie deklaracji PIT do profesjonalnego biura rachunkowego. To również rozwiązanie najbezpieczniejsze, dające pewność załatwienia sprawy podatku z zagranicy zgodnie z przepisami.
- Tagi:
- podatki
Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Schemat podatkowy – na czym polega i kogo dotyczy raportowanie?
24 March 2025
Ustawodawca wprowadza skuteczne narzędzia mające na celu optymalizację systemu podatkowego oraz ograniczenie agresywnych strategii. Ważnym elementem tych działań są tzw. schematy podatkowe, wspierane przez przepisy nakładające...

Czym jest i ile wynosi podatek Belki?
19 March 2025
Podatek Belki, znany również jako podatek od dochodów kapitałowych, zaczął obowiązywać w 2002 roku i wziął swoją nazwę od Marka Belki, ówczesnego ministra finansów. Podatek ten...

Podatek od ogrzewania gazem – kiedy wchodzi?
17 March 2025
Nowy podatek od ogrzewania gazem jest ściśle związany z unijną polityką redukcji gazów cieplarnianych i wprowadzeniem systemu ETS2. Opłata ma objąć zarówno firmy, jak i gospodarstwa...
-
Czym jest reinwestycja?Każdy, kto oszczędza środki, inwestuje lub prowadzi biznes, prędzej czy później spotyka się z pojęciem reinwestycji. Może ono wydawać się nieco skomplikowane, jednak w rzeczywistości jest...
-
Audyt księgowy – na czym polega i dla kogo jest obowiązkowy?Niektórzy przedsiębiorcy w Polsce zostają objęci audytem księgowym, czyli badaniem sprawozdania finansowego. Tego typu kontrolę przeprowadza biegły rewident. Jej celem jest sprawdzenie, czy sprawozdanie rzetelnie przedstawia...
-
AML w e-commerce – czy sklepy internetowe muszą wdrożyć procedurę AML?Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu to temat, który dotyczy już nie tylko sektora bankowego i ubezpieczeniowego. Ustawa AML obowiązująca od 1 marca 2018 roku wciąż...
- amortyzacja
- audyt
- automatyzacja
- B2B
- biegły rewident
- biuro rachunkowe gdańsk
- biuro rachunkowe katowice
- biuro rachunkowe kraków
- biuro rachunkowe łódź
- biuro rachunkowe lublin
- biuro rachunkowe poznań
- biuro rachunkowe szczecin
- biuro rachunkowe warszawa
- biuro rachunkowe wrocław
- biznes
- CIT
- CSRD
- cyberbezpieczeństwo
- dług publiczny
- dopłaty bezpośrednie
- dotacje
- działalność nierejestrowana
- e-commerce
- e-doręczenia
- e-paragon
- e-sprawozdania
- ekoschematy
- ESG
- faktura
- firma w upadłości
- flipping
- giełda
- gospodarka
- integracja pracowników
- inwestowanie
- inwestycje
- JDG
- jednoosobowa działalność gospodarcza
- JPK
- kadry i płace
- kapitał zakładowy
- karta dużej rodziny
- kasa fiskalna
- koszty firmowe
- kredyt
- KSeF
- KSH
- księgowość dla rolnika
- księgowość gdańsk
- księgowość katowice
- księgowość kraków
- księgowość łódź
- księgowość lublin
- księgowość pełna
- księgowość poznań
- księgowość szczecin
- księgowość uproszczona
- księgowość warszawa
- księgowość wrocław
- kwota wolna od podatku
- L4
- leasing
- leasing finansowy
- leasing operacyjny
- likwidacja spółki
- limity podatkowe
- mały podatnik
- MSR
- MSSF
- nadgodziny
- nieruchomości
- PIP
- PIT
- PKPiR
- płatności gotówkowe
- podatek Belki
- podatek liniowy
- podatek progresywny
- podatki
- poręczenie
- pożyczka
- PPK
- praca zdalna
- prawo pracy
- procedura AML
- progi podatkowe
- prosta spółka akcyjna
- psa
- rejestracja do VAT
- rejestracja spółki
- restrukturyzacja firmy
- RODO
- ryczałt
- scoring kredytowy
- skala podatkowa
- składka społeczna
- składka zdrowotna
- split payment
- spółka akcyjna
- spółka cywilna
- spółka jawna
- spółka komandytowa
- spółka komandytowo-akcyjna
- spółka partnerska
- spółka z o.o.
- sprawozdania finansowe
- sprzedaż internetowa
- środek trwały
- świadectwo pracy
- ubezpieczenie zdrowotne
- ulga na start
- Unia Europejska
- upadłość firmy
- VAT
- wakacje od ZUS
- wigilia firmowa
- WIS
- Wspólna Polityka Rolna
- wynagrodzenia
- wynagrodzenie
- wynajem długoterminowy
- wynajem krótkoterminowy
- zakładanie spółek
- zdolność kredytowa
- zeznanie podatkowe
- ZUS
- zwrot podatku