JPK PARAGON A WYMIANA KASY FISKALNEJ W 2018

JPK Paragon a wymiana kasy fiskalnej w 2018

Jednolity plik kontrolny (JPK) to zestaw informacji o finansach podatnika, w tym o jego transakcjach. Obecnie co miesiąc w trybie JPK duże i średnie firmy przesyłają dane na temat swojego VAT. Od nowego 2018 roku  JPK będzie już powszechny i obowiązek ten obejmie mikro oraz małe firmy oraz informacji o transakcjach w sprzedaży detalicznej zawartych w zwykłych paragonach wydawanych klientom.

Jakie korzyści da JPK Paragon fiskusowi?

  1. JPK Paragon pozwoli porównać fiskusowi firmę z jej konkurencją działającą w tej samej branży na tym samym terenie. Jeśli obroty po wprowadzeniu monitoringu paragonów nie wzrosną, lecz okażą się rażąco niskie w porównaniu z innymi w okolicy, to może to zrodzić podejrzenie o zaniżanie utargu.
  2. Jeśli podczas analizy paragonów okaże się, że w porównaniu z poprzednimi miesiącami lub latami obroty wzrosły o kilkadziesiąt czy kilkaset procent, to fiskusowi zapali się lampka ostrzegawcza i nasunie pytanie: czy firma wcześniej celowo zaniżała przychody, czy też biznes zaczął się dynamicznie rozwijać?

Kasa Fiskalna on-line

Od 1 stycznia 2018 r. nie będzie obowiązkowej wymiany kas fiskalnych na działające online. Kto jednak takiej nie kupi, będzie przesyłał fiskusowi pliki z paragonami

Projekt rozporządzenia przewidujący wprowadzenie od 2018 r. kas fiskalnych online ma umożliwić wysyłkę e-paragonów z kasy bezpośrednio do fiskusa, a także do klienta, który kupuje towar w sklepie.

Jedną z najbardziej drażliwych kwestii z punktu widzenia firm byłaby konieczność wymiany kasy na nową. Resort rozwoju wyjaśnił, że nie będzie jednorazowej wymiany urządzeń. Proces ten zostanie rozciągnięty w czasie.  Wymiana kas będzie wynikała z naturalnego cyklu życia tych urządzeń, to znaczy, że wymianie będą podlegały urządzenia technicznie zużyte oraz takie, którym zapełni się pamięć fiskalna

Gruza poinformował, że obecnie procedowany jest projekt rozporządzenia autorstwa resortu rozwoju, który określa wymagania dla tzw. kas rejestrujących on-line. Chodzi m.in. o to, by możliwe było raportowanie transakcji zarejestrowanych na tych urządzeniach do centralnego systemu informatycznego Ministerstwa Finansów.

Zgodnie z zapisami przedmiotowego rozporządzenia kasy on-line będą przekazywały automatycznie dane dotyczące raportów fiskalnych dobowych, paragonów fiskalnych, paragonów fiskalnych anulowanych oraz faktur i faktur anulowanych zarejestrowanych od czasu poprzedniego przekazu danych, według ustalonego harmonogramu przekazu danych (…). Kasy te będą używały domyślnego przekazu danych, podejmując próby kolejnego ich przekazu nie rzadziej niż co dwie godziny – wyjaśnił wiceminister.

Poinformował, że planowany termin wejścia w życie rozporządzenia to 1 stycznia 2018 r. – Po wejściu w życie (…) przedsiębiorcy, co do zasady, nie będą musieli wymieniać kas. Podatnik będzie mógł stosować do prowadzenia ewidencji nowe kasy on-line, a także kasy z elektronicznym zapisem kopii. Stopniowo z rynku będą wycofywane kasy z kopią papierową – napisał Gruza.

Planowane jest wprowadzenie obligatoryjnego obowiązku stosowania kas on-line w branżach szczególnie narażonych na ryzyko nadużyć podatkowych. Wymiana kas nastąpi stopniowo. Prace analityczne w tym zakresie nadal trwają – wskazał.

Jego zdaniem, zmiany dotyczące kas fiskalnych są kolejnym elementem w procesie uszczelniania systemu podatku od towarów i usług oraz w walce z szarą strefą poprzez skuteczniejszą kontrolę sprzedaży detalicznej.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Tajemnica handlowa – czym jest i jak zapobiegać naruszeniom?

10 July 2024

O tajemnicy handlowej z pewnością większość z nas słyszała już wiele razy w życiu. Nie zawsze jednak jej definicja jest zupełnie jasna. Co oznacza tajemnica handlowa?...

post-thumbnail

Jak sprawdzić, czy kontrahent wywiązuje się z obowiązków podatkowych?

17 June 2024

Wejście we współpracę z kontrahentem w dużym stopniu powinno wiązać się z poczuciem zaufania. W praktyce jest to jednak zawsze pewne ryzyko, w szczególności gdy nie...

post-thumbnail

Faktoring a forfaiting – czym się różnią?

05 June 2024

Utrzymanie płynności finansowej jest fundamentalne dla większości firm, ale niestety nie zawsze jest to proste zadanie. Przedsiębiorcy nierzadko borykają się z problemami z regulowaniem płatności na...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2023 r.

Dlaczego my?

PG Partner Gospodarczy to profesjonalne biuro rachunkowe z oddziałami w 10 największych miastach w Polsce.

  • Doświadczony i silny zespół

    Zatrudniamy profesjonalistów, którzy nie tylko zaksięgują Twoje dokumenty, ale też podzielą się wiedzą, doradzą w kwestiach biznesowych oraz podatkowych.

Opinie

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech