JPK PARAGON A WYMIANA KASY FISKALNEJ W 2018
Profesjonalna
księgowość
dla firm
dobry partner w biznesie
JPK Paragon a wymiana kasy fiskalnej w 2018
Jednolity plik kontrolny (JPK) to zestaw informacji o finansach podatnika, w tym o jego transakcjach. Obecnie co miesiąc w trybie JPK duże i średnie firmy przesyłają dane na temat swojego VAT. Od nowego 2018 roku JPK będzie już powszechny i obowiązek ten obejmie mikro oraz małe firmy oraz informacji o transakcjach w sprzedaży detalicznej zawartych w zwykłych paragonach wydawanych klientom.
Jakie korzyści da JPK Paragon fiskusowi?
- JPK Paragon pozwoli porównać fiskusowi firmę z jej konkurencją działającą w tej samej branży na tym samym terenie. Jeśli obroty po wprowadzeniu monitoringu paragonów nie wzrosną, lecz okażą się rażąco niskie w porównaniu z innymi w okolicy, to może to zrodzić podejrzenie o zaniżanie utargu.
- Jeśli podczas analizy paragonów okaże się, że w porównaniu z poprzednimi miesiącami lub latami obroty wzrosły o kilkadziesiąt czy kilkaset procent, to fiskusowi zapali się lampka ostrzegawcza i nasunie pytanie: czy firma wcześniej celowo zaniżała przychody, czy też biznes zaczął się dynamicznie rozwijać?
Kasa Fiskalna on-line
Od 1 stycznia 2018 r. nie będzie obowiązkowej wymiany kas fiskalnych na działające online. Kto jednak takiej nie kupi, będzie przesyłał fiskusowi pliki z paragonami
Projekt rozporządzenia przewidujący wprowadzenie od 2018 r. kas fiskalnych online ma umożliwić wysyłkę e-paragonów z kasy bezpośrednio do fiskusa, a także do klienta, który kupuje towar w sklepie.
Jedną z najbardziej drażliwych kwestii z punktu widzenia firm byłaby konieczność wymiany kasy na nową. Resort rozwoju wyjaśnił, że nie będzie jednorazowej wymiany urządzeń. Proces ten zostanie rozciągnięty w czasie. Wymiana kas będzie wynikała z naturalnego cyklu życia tych urządzeń, to znaczy, że wymianie będą podlegały urządzenia technicznie zużyte oraz takie, którym zapełni się pamięć fiskalna
Gruza poinformował, że obecnie procedowany jest projekt rozporządzenia autorstwa resortu rozwoju, który określa wymagania dla tzw. kas rejestrujących on-line. Chodzi m.in. o to, by możliwe było raportowanie transakcji zarejestrowanych na tych urządzeniach do centralnego systemu informatycznego Ministerstwa Finansów.
Zgodnie z zapisami przedmiotowego rozporządzenia kasy on-line będą przekazywały automatycznie dane dotyczące raportów fiskalnych dobowych, paragonów fiskalnych, paragonów fiskalnych anulowanych oraz faktur i faktur anulowanych zarejestrowanych od czasu poprzedniego przekazu danych, według ustalonego harmonogramu przekazu danych (…). Kasy te będą używały domyślnego przekazu danych, podejmując próby kolejnego ich przekazu nie rzadziej niż co dwie godziny – wyjaśnił wiceminister.
Poinformował, że planowany termin wejścia w życie rozporządzenia to 1 stycznia 2018 r. – Po wejściu w życie (…) przedsiębiorcy, co do zasady, nie będą musieli wymieniać kas. Podatnik będzie mógł stosować do prowadzenia ewidencji nowe kasy on-line, a także kasy z elektronicznym zapisem kopii. Stopniowo z rynku będą wycofywane kasy z kopią papierową – napisał Gruza.
Planowane jest wprowadzenie obligatoryjnego obowiązku stosowania kas on-line w branżach szczególnie narażonych na ryzyko nadużyć podatkowych. Wymiana kas nastąpi stopniowo. Prace analityczne w tym zakresie nadal trwają – wskazał.
Jego zdaniem, zmiany dotyczące kas fiskalnych są kolejnym elementem w procesie uszczelniania systemu podatku od towarów i usług oraz w walce z szarą strefą poprzez skuteczniejszą kontrolę sprzedaży detalicznej.
Szybki kontakt
[contact-form-7 id=”41″ title=”Bez tytułu”]
Dane kontaktowe
E-mail:
bilans@partner-gospodarczy.pl
Telefony:
Poznań: 570 219 515
Łódź: 730 219 515
Gdańsk: 786 219 515
Wrocław: 531 018 393
Nasze biura:
ul. Piekary 6/6
61-823 Poznań
ul. Narutowicza 40/1
90-135 Łódź
ul. Jana Heweliusza 11/811
80-890 Gdańsk
ul. Piłsudskiego 74/322
50-020 Wrocław