NOTA KORYGUJĄCA DO ORYGINAŁU CZY DUPLIKATU FAKTURY VAT?
Nota korygująca jest jednym ze sposobów poprawienia błędów, które wkradły się do faktury VAT. Przydaje się szczególnie wtedy, gdy nie pozostajemy w dobrych relacjach z kontrahentem i nie możemy liczyć na to, że zechce nam wystawić fakturę korygującą. Sytuacja komplikuje się dodatkowo, gdy stwierdziliśmy błędy nie w oryginale, lecz w duplikacie faktury. Powstaje pytanie, czy notę korygującą wystawiamy do oryginału czy do duplikatu?
Aby zrozumieć istotę problemu, warto wiedzieć, jakie są przesłanki do wystawienia duplikatu faktury i jaką ma on moc prawną. Drugą kwestią domagającą się wyjaśnienia jest zakres, w jakim możemy poprawiać błędnie wystawione faktury notą korygującą, a kiedy konieczna będzie faktura korygująca.
Kiedy można wystawić duplikat faktury?
Zgodnie art. 106l, ust. 1 ustawy o VAT podstawą do wystawienia duplikatu faktury jest zaginięcie lub zniszczenie oryginału. Duplikat faktury może sporządzić podatnik lub osoba trzecia, której podatnik wystawił stosowne upoważnienie. Podstawą do wystawienia duplikatu jest egzemplarz faktury będący w posiadaniu sprzedawcy lub nabywcy towaru czy usługi. Zależy to od tego, kto występuje o wystawienie duplikatu. Bo należy pamiętać, że zgodnie z ustawą o VAT duplikat faktury może wystawić także nabywca na wniosek sprzedawcy.
Duplikat faktury zawiera dokładnie te same dane, które figurowały w oryginale. Duplikat różni się od oryginału zapisem: „Duplikat z dnia (miejsce na datę)”. Ma on identyczną moc prawną, jak oryginał, a co za tym idzie może być podstawą do rozliczeń podatkowych.
Jak wystawić notę korygującą do duplikatu faktur VAT?
Przedsiębiorca, który otrzymał duplikat faktury zawierający błędy, może mieć wątpliwości, w jaki sposób je skorygować. Chodzi o to, czy nota korygująca powinna odnosić się do oryginału czy do duplikatu faktury. Odpowiedź wynika wprost z faktu o równoważności prawnej oryginału i duplikatu: jeżeli otrzymaliśmy błędnie wypełniony duplikat, to notę korygującą możemy bez problemu wystawić do duplikatu faktury VAT. Należy przy tym pamiętać, aby w treści noty korygującej wpisać datę wystawienia i numer duplikatu, a nie pierwotnej faktury. Drugą niezwykle ważną kwestią jest zakres poprawek, które możemy wprowadzić przy użyciu noty korygującej?
Kiedy zastosować notę korygującą, a kiedy korektę faktury?
Co do zasady podstawową formą korekty błędów na fakturze VAT lub jej duplikacie jest faktura korygująca, którą wystawia dostawca towaru lub usługi. Notę korygującą, wystawianą przez nabywcę, można zastosować tylko w odniesieniu do błędów mniejszej wagi. Są to korekty dotyczące m.in. daty wystawienia faktury, jej numeru, nazwy towaru lub usługi, personaliów i adresów sprzedawcy oraz nabywcy czy datę dostarczenia towaru (lub wykonania usługi).
Ustawa o VAT (art. 106k) określa precyzyjnie zasady wystawiania not korygujących. Zapis wskazuje, że notą korygującą nie można poprawić błędów, które wystąpiły w elementach faktury określonych w art. 106e, ust. 1, pkt 8-15, a mianowicie:
- miary i liczby dostarczonych towarów lub zakresu wykonanych usług,
- ceny jednostkowej netto,
- kwoty wszelkich obniżek cen,
- wartości sprzedaży netto,
- stawki podatku,
- sumy wartości sprzedaży netto,
- kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto,
- kwoty należności ogółem.
Zasada jest taka, że wszystkie błędy, które można poprawić notą korygującą, można też usunąć fakturą korygującą, ale nie na odwrót. W związku z tym powstaje uzasadnione pytanie o potrzebę istnienia noty korygującej. Odpowiedzi udziela codzienna praktyka, która dowodzi, że uzyskanie faktury korygującej może być bardzo czasochłonnym i pełnym napięć procesem. Jeżeli błędy należą do kategorii „mniejszej wagi”, sprzedawca nie widzi często interesu w ich korygowaniu. W takiej sytuacji przydaje się nota korygująca.
Wystarczy milcząca akceptacja sprzedawcy
Użyteczność noty korygującej nie ogranicza się tylko do tego, że nabywca może ją wystawić samodzielnie. Ma obowiązek uzyskania akceptacji sprzedawcy, ale ustawodawca nie określił jej formy. Dotychczasowe interpretacje przepisów wskazują, że możliwa jest milcząca akceptacja noty korygującej. Oznacza to, że jeżeli po przesłaniu noty do sprzedawcy pocztą elektroniczną lub tradycyjną nie wyrazi on sprzeciwu, możemy uznać to za milczącą zgodę. W treści korespondencji warto dodać formułę w rodzaju: „Niewyrażenie sprzeciwu w terminie 14 dni od daty dostarczenia niniejszej noty jest równoznaczne z akceptacją jej treści”.
Przedsiębiorców, którzy nie chcą borykać się osobiście z podobnymi problemami, zapraszamy do kontaktu z przedstawicielami PG Partner Gospodarczy. Nasze biuro księgowe w Gdańsku, w Łodzi lub Poznaniu przyjmie prowadzenie księgowości pełnej i uproszczonej. Outsourcing usług księgowych jest optymalnym rozwiązaniem dla każdej firmy, nawet dla jednoosobowej działalności gospodarczej.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Fuzja Alior Banku – zmiany na polskim rynku bankowym
03 December 2024
Fuzja Alior Banku z Pekao SA, nadzorowana przez PZU, jest jednym z najważniejszych wydarzeń w polskim sektorze bankowym ostatnich lat. Proces ten wpisuje się w strategię...
Allegro – kurs akcji spada. Słabe prognozy na koniec roku
14 November 2024
Kurs akcji Allegro mocno spada. Największy polski gigant e-commerce, zmaga się z poważnymi trudnościami finansowymi. Po opublikowaniu wyników za trzeci kwartał 2024 roku, kurs akcji firmy...
Omnichannel – na czym polega sprzedaż wielokanałowa?
23 October 2024
W dzisiejszych czasach konsumenci mają do dyspozycji wiele kanałów komunikacji i zakupów – od sklepów stacjonarnych, przez internet, po aplikacje mobilne i media społecznościowe. W tym...
-
Wybór formy opodatkowania 2025Wybór odpowiedniej formy opodatkowania stanowi istotny element strategii finansowej każdego przedsiębiorcy. W roku 2025 osoby prowadzące działalność gospodarczą w Polsce będą miały możliwość wyboru spośród trzech...
-
Zmiana zasad wystawiania faktur VAT od 1 stycznia 2025 r.Od 1 stycznia 2025 r. weszły w życie ważne zmiany dotyczące zasad wystawiania faktur VAT. Nowe regulacje wynikają z nowelizacji ustawy o VAT, która związana jest...
-
Podatek katastralny – co będzie oznaczał dla właścicieli mieszkań w Polsce?Już od jakiegoś czasu trwają rozmowy na temat wprowadzenia nowego systemu opodatkowania nieruchomości. Podatek katastralny miałby być uzależniony od wartości mieszkania lub domu. Co może oznaczać...
- amortyzacja
- audyt
- automatyzacja
- B2B
- biegły rewident
- biuro rachunkowe gdańsk
- biuro rachunkowe katowice
- biuro rachunkowe kraków
- biuro rachunkowe łódź
- biuro rachunkowe lublin
- biuro rachunkowe poznań
- biuro rachunkowe szczecin
- biuro rachunkowe warszawa
- biuro rachunkowe wrocław
- biznes
- CIT
- dług publiczny
- dotacje
- działalność nierejestrowana
- e-paragon
- e-sprawozdania
- faktura
- firma w upadłości
- flipping
- giełda
- gospodarka
- integracja pracowników
- inwestowanie
- inwestycje
- JDG
- jednoosobowa działalność gospodarcza
- JPK
- kadry i płace
- kapitał zakładowy
- karta dużej rodziny
- kasa fiskalna
- koszty firmowe
- kredyt
- KSeF
- KSH
- księgowość gdańsk
- księgowość katowice
- księgowość kraków
- księgowość łódź
- księgowość lublin
- księgowość pełna
- księgowość poznań
- księgowość szczecin
- księgowość uproszczona
- księgowość warszawa
- księgowość wrocław
- leasing
- leasing finansowy
- leasing operacyjny
- likwidacja spółki
- limity podatkowe
- mały podatnik
- MSR
- MSSF
- nadgodziny
- nieruchomości
- PIT
- PKPiR
- podatek liniowy
- podatek progresywny
- podatki
- poręczenie
- pożyczka
- praca zdalna
- prosta spółka akcyjna
- psa
- rejestracja do VAT
- rejestracja spółki
- restrukturyzacja firmy
- ryczałt
- scoring kredytowy
- skala podatkowa
- składka społeczna
- składka zdrowotna
- split payment
- spółka akcyjna
- spółka cywilna
- spółka jawna
- spółka komandytowa
- spółka komandytowo-akcyjna
- spółka partnerska
- spółka z o.o.
- sprawozdania finansowe
- sprzedaż internetowa
- środek trwały
- świadectwo pracy
- ubezpieczenie zdrowotne
- upadłość firmy
- VAT
- wakacje od ZUS
- wigilia firmowa
- WIS
- wynagrodzenie
- wynajem długoterminowy
- wynajem krótkoterminowy
- zakładanie spółek
- zdolność kredytowa
- zeznanie podatkowe
- ZUS