Nowe zmiany w MSR/MSSF w 2024 r.

Od początku roku w życie weszły pewne zmiany w ramach Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF). Najnowsze zmiany nie mają znamiona znaczących. Nie pojawiły się też nowe standardy, które jakkolwiek modyfikowałyby znacząco podejście do rachunkowości. Jest jednak kilka mniejszych modyfikacji, które dla części spółek mogą mieć wpływ na funkcjonowanie firmy. O czym dokładnie mowa? Sprawdź wszystkie zmiany, jakie ogłoszono od 2024 roku.

MSSF 16 Leasing

Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości podjęła decyzję o uszczegółowieniu standardu MSSF 16, wskazując, że w przypadku leasingu zwrotnego można mówić, iż zobowiązanie do wnoszenia zmiennych opłat leasingowych spełnia definicję tzw. zobowiązania leasingowego.

Co to oznacza? W ramach transakcji leasingu zwrotnego dana jednostka musi ująć oczekiwane opłaty zmienne w ramach części wyliczeń zobowiązania leasingowego, co potem można amortyzować według efektywności stopy procentowej. Na tej podstawie musi też wyliczyć zachowaną część praw do składnika środków trwałych.

Gdyby jednostka nie mogła oszacować przyszłych płatności zmiennych, następuje odwrócenie kolejności prowadzonych wyliczeń: wpierw oszacowuje zachowaną część praw do środka trwałego, a potem przy zachowaniu proporcji w stosunku do wartości księgowej rozpoznaje aktywa z tytułu prawa do użytkowania. Wtedy też ujmuje wynik transakcji w wysokości odwrotności zachowanej części praw do środka trwałego i ujmuje swoje zobowiązanie leasingowe jako kwotę, która ma bilansować księgowanie.

W związku z tą zmianą tego typu przypadki oznaczają, że zachowana część praw do środka trwałego powinna być szacowana przy zastosowaniu mierników fizycznych lub czasowych.

Uszczegółowienia MSR 1

Uszczegółowieniu podlega nurtująca od lat księgowych kwestia tego, jak odróżnić zobowiązanie krótkoterminowe od długoterminowego. Szczególnie często zastanawiano się nad przypadkami tzw. krańcowymi.

Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości poruszyła kwestię m.in. naruszenie warunków umowy kredytowej, które dawałyby bankom prawo do wypowiedzenia umowy kredytu. Problemem było to, czy można w takim przypadku dokonać reklasyfikacji zobowiązania – tak, aby zamiast długoterminowe, było uznawane za te krótkoterminowe.

Ostatecznie uznano, że na prezentowanie przez jednostkę zobowiązania jako krótko- lub długoterminową wpływają tylko te warunki umów kredytowych, z którymi jednostka była zobowiązana być w zgodzie na lub przed datą raportową.

W sprawozdaniu finansowym trzeba jednak opisać naruszenie warunków umowy, nawet jeśli nie było wymogu przemianowania jej z długoterminowej na krótkoterminową.

Zmiany finansowania dostawców w MSR 7 i MSF 7

W tych standardach pojawił się obowiązek dodatkowych ujawnień związanych z transakcjami finansowymi dostawców. Przede wszystkim od wejścia w życie tych zmian transakcjami finansowania dostawców nie są instrumenty kredytowe, które zostały przyznane inicjatorowi w celu bezpośredniego płacenia przez niego dostawcom.

Inaczej mówiąc, w wyniku wejścia w życie tych zmian finansowanie dostawców ma miejsce wtedy, gdy dana instytucja finansująca bezpośrednio płaci dostawcom, z kolei zaś inicjator ma zobowiązanie do tych dostawców.

Przy tego typu transakcjach inicjator powinien uzupełnić ujawnienia o:

  • Informacje pozwalające użytkownikom sprawozdań finansowych na ocenę sposobu wpływu transakcji na zobowiązania oraz przepływy pieniężne jednostki; a także
  • Informacje pozwalające na zrozumienie wpływu tego typu transakcji na ryzyko płynności jednostki oraz jak ryzyko może wpłynąć na usunięcie dostępności.

W związku z MSR 7 istnieje obowiązek ujawnienia:

  • Warunki transakcji finansowania dostawców;
  • Efekt i typ niegotówkowych zmian zaistniałych w wartościach księgowych tych zobowiązań finansowych, które są częścią danego typu umowy;
  • Uzgodnienia zarówno na początek, jak i na koniec okresu:
    • Wartości księgowej zobowiązań finansowych, które zostały objęte tego typu transakcjami – wskazując przy tym linię bilansu, w której są ujęte;
    • Wartości księgowej zobowiązań objętych powyższym podpunktem, w przypadku których nastąpiła już wypłata do dostawców;
    • Zakresu wydłużeń dat płatności obowiązujących dla inicjatora dla transakcji, które są objęte finansowaniem dostawców. W tym miejscu ma być to przedstawione w porównaniu ze zobowiązaniami handlowymi, które nie są objęte takim finansowaniem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Sprzedaż telefonu kupionego na firmę

29 July 2024

Czy przedsiębiorca może sprzedać telefon zakupiony na działalność gospodarczą, nie narażając się na komplikacje prawne czy podatkowe? Przekazanie własności takiego urządzenia wykracza poza prostą transakcję między...

post-thumbnail

Podatek PCC przy zakupie towarów handlowych

08 July 2024

Z podatkiem PCC mamy najczęściej do czynienia przy transakcjach zakupu lub sprzedaży nieruchomości o charakterze prywatnym. Obowiązek jego odprowadzenia nie dotyczy jednak wyłącznie takich sytuacji. Nie...

post-thumbnail

Kary finansowe i postępowanie w razie awarii KSeF

26 June 2024

W lipca 2024 roku wchodzą w życie przepisy regulujące obowiązek wdrożenia KSeF przez podatników. Między innymi dotyczą one również kar, jakie mogą być nałożone na w...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2023 r.

Dlaczego my?

PG Partner Gospodarczy to profesjonalne biuro rachunkowe z oddziałami w 10 największych miastach w Polsce.

  • Doświadczony i silny zespół

    Zatrudniamy profesjonalistów, którzy nie tylko zaksięgują Twoje dokumenty, ale też podzielą się wiedzą, doradzą w kwestiach biznesowych oraz podatkowych.

Otrzymaliśmy łącznie
1 2 3
opinii ze średnią
4 , 9 8

Opinie

Sylwia Kecher
Sylwia Kecher
12:31 28 Aug 24
Jestem bardzo mile zaskoczona współpraca z p. Kingą Kurzawą 😊To sama przyjemność !!!Profesjonalizm, łatwość kontaktu, obsługa na najwyższym poziomie to cechy, które mogą opisać naszą współpracę. Serdecznie polecam wszystkim tym, którzy chcą skupić się na swojej profesji i rozwijaniu firmy a formalności oddać w ręce profesjonalistów.Pozdrawiam Sylwia KecherRoluxa MDR Sp. z o.o.
Bogusław Korycki
Bogusław Korycki
15:17 28 Jun 24
Jestem bardzo zadowolony zw współpracy z biurem rachunkowym Partner Gospodarczy, a szczególnie ze współpracy z Panią Justyną W. :)
Karolina Wożniak
Karolina Wożniak
17:12 30 Apr 24
Polecam 😊
Ростислав Ясинский
Ростислав Ясинский
13:47 26 Apr 24
Znakomita obsługa. Bardzo wykwalifikowani i doświadczeni księgowi. Wszystkie problemy są rozwiązywane szybko i pomyślnie. Zawsze miło jest komunikować się z pracownikami.
paul
paul
06:12 25 Apr 24
Znakomita obsługa! Edyta bardzo pomocna!
Nina Zhyshkevich
Nina Zhyshkevich
17:59 24 Apr 24
Gorąco polecam usługi księgowe firmy PG Partner Gospodarczy.Współpracuję z Panią Svetlaną oraz Panią Ewą od około dwóch lat i jestem zachwycona poziomem obsługi, jaki otrzymuję. Od samego początku kontakt był bardzo przyjemny i profesjonalny.Pani Svetlana i Pani Ewa zawsze dotrzymują terminów i rzetelnie wykonują swoje obowiązki. Mogę liczyć na ich pomoc w każdej sprawie i zawsze otrzymuję wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania.Cenię sobie również ich kompetencję i wiedzę merytoryczną. Czuję się bezpiecznie, wiedząc, że moje finanse są w dobrych rękach.Oprócz profesjonalizmu, Pani są również bardzo miłe i uprzejme. Współpraca z nimi to czysta przyjemność!Doceniam ich cierpliwość i zrozumienie w tłumaczeniu skomplikowanych kwestii księgowych. Zawsze potrafią wyjaśnić wszystko w prosty i zrozumiały sposób, co jest dla mnie niezwykle ważne.Jeśli szukasz rzetelnej i kompetentnej firmy księgowej, z czystym sumieniem mogę polecić PG Partner Gospodarczy. Jestem przekonana, że nie zawiodą się Państwo!Dodatkowe zalety:Szybka komunikacjaKonkurencyjne cenyMożliwość korzystania z usług online
Kuba
Kuba
10:04 23 Apr 24
wspolpracuje z PG od 5 lat, bardzo pomocni i profesjonalni.Zawsze ktos odbierze telefon i pomoze/doradzi.polecam
Jakub Cichocki
Jakub Cichocki
17:43 07 Mar 23
Mając okazje pracować z wieloma biurami rachunkowymi, to mogę polecić z czystym sumieniem, zespół niezwykle rzetelnych, skrupulatnych i pracowitych księgowych i kadrowych.
Iza Dróżdż
Iza Dróżdż
17:44 03 Aug 21
Współpracuję z biurem dopiero od kilku miesięcy, ale dzięki Pani Ani i Milenie znajduję odpowiedzi na wszystkie moje wątpliwości i śpię spokojnie. Takiego biura jak PG Partner szukałam kilka lat i nie spodziewałam się, ze znajdę kogoś dla kogo nadal liczy się jakość. Zdecydowanie polecam!!!
Przemek
Przemek
21:06 15 Apr 21
Łukasz Sturma
Łukasz Sturma
16:33 15 Apr 21
Konrad Nowak
Konrad Nowak
19:42 14 Apr 21
Rzetelność, sumienność, solidność, profesjonalizm, bardzo dobry kontakt oraz właściwe podejście do klienta sprawiają, że z pełnym przekonaniem mogę rekomendować współpracę z Biurem Rachunkowym PG Partner Gospodarczy sp. z o.o. Gorąco polecam.
Andrii Zaborovskyi
Andrii Zaborovskyi
18:07 14 Apr 21
Dzień dobry. Od 2020 roku nasza firma współpracuje z PG PARTNER GOSPODARCZY Sp. z o. o. W tej firmie pracują doświadczeni pracownicy znający swoją pracę. Zawsze pomogą w rozwiązywaniu trudnych problemów. Polecam firmę jako solidnego partnera.
Marek Paweł
Marek Paweł
14:10 14 Apr 21
PG Partner Gospodarczy obsługuje naszą firmę od roku. Obsługa na wysokim poziomie, na czas, pełen profesjonalizm. Sympatycznie, wesoło i po prostu normalnie :) W porównaniu z innymi biurami księgowymi, które znam PG jest z pewnością w czołówce. Polecam
Jacek B. Roszak
Jacek B. Roszak
09:10 08 May 20
Bardzo dziękuję przede wszystkim za rzeczowe i proste wytłumaczenie zawiłości przepisów dotyczących przedsiębiorcy w tym kraju. Współpraca z PG przyniosła naszej firmie wiele korzyści. Serdecznie pozdrawiam zwłaszcza panią A.Polecam każdemu ofertę księgową PG, nie tylko z uwagi na kompetencje i wiedzę, ale i miłą atmosferę oraz fakt, że "będzie dobrze" oznacza w praktyce że naprawde tak będzie ;)
Zobacz wszystkie opinie
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech