Składka zdrowotna w 2024 roku – skala podatkowa i podatek liniowy

W 2024 roku przedsiębiorcy w Polsce spotykają się z nowymi realiami dotyczącymi składek zdrowotnych. Tegoroczne uległy zmianie w oparciu o dane opublikowane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Zmiany te mają istotny wpływ na obciążenia finansowe firm, niezależnie od formy opodatkowania ich działalności. Ile wynosi składka zdrowotna w 2024 r.? Kogo obowiązują odliczenia i ulgi?

Jak obliczyć składkę zdrowotną? Zmiany w 2024 r.

Wcześniej obowiązujące przepisy umożliwiały odliczenie znacznej części składki zdrowotnej od podatku. Jednak ta zasada uległa już zmianie. Składka zdrowotna dla opodatkowanych na zasadach ogólnych jest obliczana od dochodu konkretnego przedsiębiorcy. Jest to 9% dla skali podatkowej i 4,9% dla podatku liniowego.

Jaka składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2024 r. dla przedsiębiorców?

Przedsiębiorcy prowadzący JDG opodatkowaną wg. skali podatkowej 12 i 32%, zapłacą składkę zdrowotną wynoszącą 9% dochodu. Jednak nie wyniesie ona mniej niż 381,78 zł miesięcznie. W tej formie opodatkowania nie ma możliwości odliczenia zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

A co z przedsiębiorcami, który wybrali podatek liniowy 19%? Zapłacą oni składkę zdrowotną wynoszącą 4,9% dochodu. Będzie to co najmniej 381,78 zł miesięcznie. W tym przypadku będą mogli odliczyć uiszczone składki na ubezpieczenie zdrowotne od podstawy opodatkowania. Maksymalnie będzie to 11 600 zł w jednym roku podatkowym.

Z kolei osoby prowadzące JDG opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, zapłacą składkę, której wysokość zależy od przychodu uzyskiwanego w skali roku. Obowiązują tutaj poszczególne progi:

  – Do 60 000 zł przychodu rocznie – składka wyniesie 419,46 zł miesięcznie

  – Od 60 000 zł do 300 000 zł – składka wyniesie 699,11 zł miesięcznie

  – Powyżej 300 000 zł – składka to 1 258,39 zł miesięcznie.

Przedsiębiorcy tacy mogą odliczyć 50% zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne od przychodu.

W obliczu licznych zmian wielu przedsiębiorców zdecydowało się przejść właśnie na ryczałt.

Dzięki temu mogą płacić składkę zdrowotną zależną od przeciętnego wynagrodzenia, nie zaś od dochodu. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych stał się atrakcyjniejszą opcją dla wielu firm.

składka zdrowotna

Składka zdrowotna u wspólników spółek

Dla wspólników spółki komandytowej, komplementariuszy spółki komandytowo-akcyjnej i wspólników jednoosobowych spółek z o.o. składka zdrowotna wyniesie 699,11 zł miesięcznie. Przy tym należy pamiętać, że składkę zdrowotną opłaca się z tytułu każdej spółki, której jest się wspólnikiem.

Składka zdrowotna – inne tytuły ubezpieczeń

Składkę zdrowotną muszą opłacać nie tylko przedsiębiorcy i wspólnicy spółek, ale też:

  • Prokurenci i członkowie zarządu — w ich przypadku składka zdrowotna również wynosi 9% wysokości wynagrodzenia.
  • Osoby współpracujące — Miesięczna składka zdrowotna w 2024 roku w tym przypadku wynosi 524,33 zł.

Co ze składkami na ubezpieczenie społeczne?

W 2024 roku przedsiębiorcy w Polsce mogą korzystać z różnych form ulg w zakresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Są one dostosowane do różnych etapów i sytuacji firmy, a ich celem jest wsparcie szczególnie na początkowym etapie prowadzenia nowej działalności.

Sprawdź, ile wynoszą obecnie składki od nowego roku. Przeczytaj: Zmiana wysokości składek ZUS od stycznia 2024. Znajdziesz tam wyodrębnione wysokości i poszczególne wyliczenia, które są kluczowe dla przedsiębiorców z preferencją i bez niej.

Ulga na start

Nowe jednoosobowe działalności gospodarcze skorzystają z tzw. ulgi na start. Przez pierwsze 6 miesięcy przedsiębiorca jest zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne, z wyjątkiem składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jest to znaczące ułatwienie, które pozwala zmniejszyć początkowe koszty prowadzenia działalności.

Preferencyjny ZUS

Kolejną formą wsparcia jest preferencyjny ZUS, inaczej nazywany również „mały ZUS”. Przedsiębiorcy na początku swojej działalności mogą opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 24 miesiące od momentu rozpoczęcia działalności. Warto jednak pamietać, że wysokość tych składek może ulec zmianie w ciągu roku, a jest to związane z ewentualnymi zmianami w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Mały ZUS Plus

Mały ZUS Plus to kolejna opcja, która jest dostępna dla przedsiębiorców, których roczne przychody nie przekraczają 120 000 zł. W ramach tej ulgi mogą oni opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od preferencyjnej, niższej podstawy. Ulga ta może być stosowana przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności.

Pełny ZUS

Przedsiębiorcy, którzy nie kwalifikują się do korzystania z powyższych ulg, są zobowiązani do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w pełnej wysokości. Wysokość tych składek różni się w zależności od tego, czy przedsiębiorca decyduje się na opłacanie składki chorobowej. Brak korzystania z ulg oznacza wyższe miesięczne obciążenia.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Wakacje od ZUS 2024

26 February 2024

Trwają konsultacje dotyczące projektu ustawy o wakacjach od ZUS dla przedsiębiorców w 2024 r. Planuje się, że projekt trafi do parlamentu jeszcze tej wiosny. Jak wskazuje...

post-thumbnail

Składka zdrowotna w 2024 roku – skala podatkowa i podatek liniowy

07 February 2024

W 2024 roku przedsiębiorcy w Polsce spotykają się z nowymi realiami dotyczącymi składek zdrowotnych. Tegoroczne uległy zmianie w oparciu o dane opublikowane przez Prezesa Głównego Urzędu...

post-thumbnail

Zmiana wysokości składek ZUS od stycznia 2024

27 December 2023

Rok 2024 przynosi istotne zmiany w zakresie opłacania składek ZUS przez przedsiębiorców. Zmiany te dotyczą zarówno wysokości składek zdrowotnych, jak i ogólnych składek ZUS na ubezpieczenia....

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2023 r.

Dlaczego my?

PG Partner Gospodarczy to profesjonalne biuro rachunkowe z oddziałami w 10 największych miastach w Polsce.

  • Doświadczony i silny zespół

    Zatrudniamy profesjonalistów, którzy nie tylko zaksięgują Twoje dokumenty, ale też podzielą się wiedzą, doradzą w kwestiach biznesowych oraz podatkowych.

Opinie

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech