Wniosek o urlop wychowawczy [Wzór do pobrania]
Możliwość wzięcia urlopu wychowawczego to jedno z uprawnień przysługujących rodzinom wychowującym dziecko. Prawo takie pozwala na dłuższą przerwę w pracy w celu opieki nad dzieckiem do ukończenia przez nie 6 roku życia. Aby otrzymać urlop wychowawczy, należy spełnić dodatkowe warunki, o których przeczytasz poniżej. Sprawdź najważniejsze informacje i pobierz wniosek o urlop wychowawczy, który złożysz pracodawcy.
Komu przysługuje urlop wychowawczy?
Mogłoby się wydawać, że urlop wychowawczy przysługuje każdemu rodzicowi, który jest zatrudniony i chce skorzystać z przysługującego mu prawa urlopowego na wychowywane dziecko. Procedury są nieco bardziej rozwinięte, a chodzi dokładniej o staż pracy.
Wniosek o urlop wychowawczy może złożyć wyłącznie pracownik zatrudniony przez co najmniej 6 miesięcy. Zasada ta obowiązuje przy większości uprawnień urlopowych. Warunek ten nie musi dotyczyć jednak konkretnego zakładu, w którym obecnie pracujesz. Do wskazanego okresu dolicza się poprzednie okresy pracy.
Z urlopu wychowawczego może skorzystać zarówno matka, jak i ojciec. Przysługuje on również rodzicom, którzy przysposobili dziecko.
Art. 186 § 2 Kodeksu pracy mówi dokładnie, że prawo do urlopu wychowawczego mają rodzice, których dziecko nie ukończyło jeszcze 6 roku życia. Jeśli rodzic chce skorzystać z tej możliwości w roku, w którym dziecko osiąga taki wiek, może zrobić to do końca roku kalendarzowego. Uwaga! W przypadku dzieci niepełnosprawnych urlop wychowawczy przysługuje rodzicom do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.
Jak złożyć wniosek o urlop wychowawczy? WZÓR
Tak jak w przypadku innego rodzaju urlopów, tak też w sytuacji, gdy chcesz ubiegać się o urlop wychowawczy, niezbędny jest odpowiedni dokument. Wniosek o urlop wychowawczy można złożyć w formie papierowej (jest to zalecane rozwiązanie) lub elektronicznie. Jeśli pismo zostanie wypełnione prawidłowo i uzupełnione o wymagana dokumentację, pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownika. Regulują to przepisy Kodeksu pracy, dokładniej art. 186 §7.
Pobierz wzór wniosku o urlop wychowawczy i złóż go pracodawcy maksymalnie 21 dni przed rozpoczęciem urlopu.
Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego
Co powinien zawierać wniosek o urlop wychowawczy? Nie jest to skomplikowany dokument i najważniejsze, aby umieścić w nim podstawowe informacje, czyli:
- Dane pracownika i informacje dotyczące zatrudnienia.
- Dane pracodawcy.
- Dane dziecka, na które ma zostać udzielony urlop wychowawczy (stopień pokrewieństwa, imię i nazwisko, data urodzenia).
- Termin, w którym ma zostać przyznany urlop wychowawczy.
- Oświadczenie o korzystaniu/niekorzystaniu ówcześnie z urlopu wychowawczego na wymienione dziecko. Jeśli urlop był już wykorzystany w jakimś wymiarze, należy zaznaczyć części i daty obowiązywania.
- Podpis wnioskującego (pracownika).
Wniosek o urlop wychowawczy musi być uzupełniony o załączniki, które należy wymienić z nazwy na końcu pisma.
Jakie dokumenty do wniosku o urlop wychowawczy?
Jeśli chodzi o dokumenty do wniosku o urlop wychowawczy, nie narzuca się tutaj dużej ilości formalności i skomplikowanych procedur dotyczących dokumentacji. Przede wszystkim konieczne jest wypełnienie i podpisanie oświadczenia dotyczącego dotychczasowego urlopu wychowawczego i planowanego wykorzystania wymiaru urlopu rodzicielskiego. Takie oświadczenie nie musi jednak być osobnym załącznikiem, a może znajdować się na końcu wniosku, jak jest w powyższym wzorze.
Nie bez znaczenia jest też oświadczenie pracownika o wykorzystaniu urlopu wychowawczego przez drugiego z rodziców.
Co ważne, pracownik powinien dołączyć do wniosku o urlop wychowawczy akt urodzenia dziecka. W przypadku przysposobienia należy uzupełnić pismo o kopię prawomocnego postanowienia sądu.
Kiedy najpóźniej złożyć wniosek o urlop wychowawczy?
Wniosek o urlop wychowawczy należy złożyć w konkretnym terminie. Pracownik musi dopilnować, aby pismo trafiło do pracodawcy nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z przysługującego urlopu. W przeciwnym razie wniosek będzie nieważny i konieczne będzie ponowne wypełnienie dokumentu z zachowaniem terminu.
Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy?
Bardzo istotną kwestią dla pracowników jest to, czy dni wolne w ramach urlopu wychowawczego wliczają się do okresu zatrudnienia? Jak się okazuje urlop wychowawczy jak najbardziej jest doliczany do stażu pracy, a więc podlega pod okres składkowy. Co więcej, podczas korzystania z takiego urlopu pracownik podlega odpowiedniej ochronie przed zwolnieniem.
Czy pracodawca nie może przyjąć wniosku o urlop wychowawczy?
W przypadku niektórych rodzajów urlopów pracodawca ma prawo odmówić udzielenia dni wolnych. Tak jest np. gdy składasz wniosek o urlop wypoczynkowy, a firma widzi przeciwskazania do udzielenia wolnego w określonych przez Ciebie dniach. Jednak nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy pracodawca otrzyma wniosek o urlop wychowawczy.
Pracodawca nie ma prawa odmówić pracownikowi skorzystania z przysługującego im prawa do udzielenia urlopu wychowawczego. Bardzo istotne jest tutaj jednak dopilnowanie pewnych elementów, które sprawiają, że takie uprawnienie istnieje. Chodzi o dotrzymanie maksymalnego terminu, w jakim wniosek ma być złożony, odpowiednie wypełnienie dokumentu oraz uzupełnienie go o wymagane załączniki. Jeśli wszystkie te kwestie zostaną zachowane, pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego.