Wniosek o urlop wypoczynkowy [Wzór do pobrania]
Prawo pracy daje każdemu pracownikowi pełne prawo do przejścia na urlop wypoczynkowy. Aby skorzystać z przysługującego Ci urlopu, musisz złożyć do swojego pracodawcy odpowiednio skonstruowane pismo. Jak napisać wniosek o urlop wypoczynkowy? Sprawdź wzór i dowiedz się, jakie dane muszą się w nim znaleźć, aby został rozpatrzony.
Czy wniosek o urlop wypoczynkowy musi być na piśmie?
Jak wskazuje artykuł 152 Kodeksu pracy, każdemu pracownikowi przysługuje prawo przejścia na nieprzerwany urlop w ciągu roku kalendarzowego. Podstawą jest jednak wniosek o urlop wypoczynkowy, który należy złożyć do pracodawcy odpowiednio wcześnie, aby skorzystać z prawa do przysługujących dni wolnych bez przeszkód.
Czy wniosek o urlop wypoczynkowy musi być w formie pisemnej? Standardowo przyjęto, że należy złożyć go na piśmie. W związku z tym pracownik powinien wypełnić dokument własnoręcznie i zanieść do pracodawcy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dany zakład pracy ma w tym kontekście inne zasady. Przykładowo firma może korzystać ze specjalnego systemu, w którym pracownicy mają składać stosowne wnioski. Prawo dopuszcza złożenie wniosku w formie elektronicznej.
Jak napisać wniosek o urlop wypoczynkowy? Wzór
Wniosek o urlop wypoczynkowy nie musi być skomplikowanym dokumentem z dużą ilością informacji. Tak naprawdę standardowo zawiera tylko kilka podstawowych danych, które są wymagane, aby pracownik mógł konkretnie ubiegać się o udzielenie przysługujących mu dni wolnych. Dokument możesz napisać samodzielnie, ale dobrym pomysłem jest skorzystanie z gotowego wzoru.
Pobierz wzór wniosku o urlop wypoczynkowy, wypełnij go i złóż pracodawcy w odpowiednim terminie.
Wniosek o urlop
Tak naprawdę wniosek o urlop powinien zawierać dane pracownika, informacje dotyczące długości urlopu, o który się ubiegasz, oraz termin trwania takiego urlopu. W piśmie musi znaleźć się też podpis pracownika i pracodawcy, a więc dobrze, aby dokument został dostarczony osobiście.
Ile wcześniej trzeba złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy?
Bardzo istotną kwestią w kontekście ubiegania się o urlop jest termin, którego musisz dotrzymać, aby poprawnie złożyć wniosek. Jeśli chodzi o przepisy prawne, a dokładniej Kodeks pracy, nie określają one dokładnie kwestii wyprzedzenia, z jakim należy złożyć takie pismo swojemu pracodawcy.
Z pewnością jednak taki termin regulują wewnętrzne przepisy regulaminu firmowego i ustalenia z pracodawcą. Standardowo warto składać podanie o udzielenie urlopu odpowiednio wcześnie, aby w ten sposób zyskać szansę na dni wolne w terminie, który Cię interesuje. Możesz wówczas niknąc sytuacji, gdy już inny pracownik w danych dniach dostał urlop, albo kiedy w podanym terminie w Twojej firmie nie będzie miało miejsce ważne wydarzenie czy działania, które wymagają Twojej obecności. Najrozsądniej jest więc udać się do pracodawcy z pismem jak najwcześniej.
Ważne!
Urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego. Jeśli więc chcesz złożyć wniosek o udzielenie takiego urlopu, musisz liczyć się z tym, że wolne dni zostaną odliczone od przysługującego Ci wymiaru. W tym przypadku pismo o urlop na żądanie musi zostać złożone najpóźniej w dniu, w którym chcesz wziąć wolne, co określają przepisy prawne. Każdy pracownik ma prawo wziąć w ciągu roku do 4 dni wolnych w ramach urlopu na żądanie.
Czy pracodawca musi odpowiedzieć na wniosek o urlop?
Jest to bardzo istotna kwestia dla pracowników. W świetle prawa pracodawca nie musi zgadzać się na urlop w podanym przez Ciebie terminie. Musisz uzyskać od niego odpowiedź do wniosku, która może być twierdząca lub przecząca. Przepisy nie określają konkretnego terminu, który musi zostać dotrzymany. Najczęściej jednak odpowiedź jest udzielana w dość rozsądnym tempie, aby nie blokować planów pracownika i toku pracy w zakładzie. Co ważne, pracodawca może ustosunkować się do wniosku w formie pisemnej lub elektronicznej. Forma taka musi potwierdzać zgodę lub odmowę na urlop.
W sytuacji odmowy udzielenia urlopu wypoczynkowego pracodawca powinien uzasadnić swoją decyzję. Zazwyczaj argumentem dominującym jest zakłócenie funkcjonowania firmy, np. gdy w danym terminie już inny pracownik ma przyznane dni wolne. Wówczas pracodawca proponuje inny termin urlopu.
Nie może mieć miejsca jednak sytuacja, gdy pracodawca w ciągu roku kategorycznie odmawia Tobie urlopu. Jako pracownik masz pełne prawo do udania się na urlop wypoczynkowy w przysługującym Ci wymiarze. W sytuacji, gdy pracodawca nie zgadza się na urlop w roku lub obniża jego wymiar, podlega karze grzywny od 1000 zł do nawet 30 000 zł.