Rejestracja do VAT – kiedy to konieczne?

Rejestracja do VAT jest czymś, co spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom. Należy jednak wiedzieć, że podatnicy VAT mogą być czynni lub zwolnieni. W praktyce oznacza to tyle, że jeśli spełni się odpowiednie wymogi, można skorzystać ze zwolnienia z VAT. W jakich sytuacjach jest to możliwe? Kiedy trzeba dokonać rejestracji do VAT? Przygotowaliśmy niezbędne informacje.

Zwolnienie z VAT – na czym polega i kiedy ma miejsce?

rejestracja do VAT

Przede wszystkim chodzi tutaj o osoby, które dopiero zaczęły prowadzić własną działalność. Zgodnie z artykułem 113 ust. 1 i 9 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, rejestracji do VAT nie musi dokonywać przedsiębiorca, który w poprzednim roku podatkowym sprzedał towary lub usługi na wartość nie wyższą niż 200 000 zł.

Oczywiście jeżeli działalność została założona później niż w pierwszym miesiącu roku podatkowego, wartość ta liczona jest proporcjonalnie do czasu prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy, którzy są zwolnieni z VAT, nie muszą składać formularza VAT-R do urzędu skarbowego. Poza tym nie muszą oni nawet informować urzędu skarbowego o tym, że przysługuje im takie zwolnienie.

Istnieją branże, w których bycie płatnikiem VAT jest obligatoryjne już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Nawet jeżeli powyższe warunki zostałyby spełnione, nie przysługuje im ten przywilej. Jest tak w przypadku przedsiębiorców, którzy zajmują się:

  • dostawą nowych środków transportu;
  • świadczeniem usług prawniczych;
  • dostawą terenów budowlanych;
  • świadczeniem doradztwa (poza doradztwem dotyczącym uprawy roślin i hodowli zwierząt czy związanym z planem zagospodarowania oraz modernizowania gospodarstwa rolnego);

Zwolnienie nie dotyczy również podatników, których siedziba działalności gospodarczej nie znajduje się na terytorium kraju.

Czynny podatnik VAT

Przedsiębiorca zostaje uznany za czynnego podatnika VAT w sytuacji, gdy przekroczył wspomnianą wcześniej kwotę obrotu 200 000 zł (lub proporcjonalnie wyliczoną) lub gdy należy do grupy przedsiębiorców stanowiących wyjątki od zwolnienia z VAT. Taki przedsiębiorca musi pamiętać o obowiązku złożenia deklaracji do urzędu. W przeciwnym razie nie zostanie on uznany jako zwolniony z VAT.

Rejestracja podatnika VAT

Jeżeli przedsiębiorca stał się czynnym podatnikiem VAT, wówczas musi on zarejestrować się jako taki podatnik. Jak to zrobić i o czym warto pamiętać?

Rejestracja jako podatnik VAT nie jest trudnym procesem, ale z całą pewnością warto go przypilnować. W pierwszej kolejności należy złożyć druk VAT-R we właściwym urzędzie skarbowym. Terminy złożenia takiego wniosku mogą być różne. Rozjaśnia to Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, która precyzuje, jacy przedsiębiorcy i kiedy powinni dokonać rejestracji. Niektórzy muszą to zrobić jeszcze przed dokonaniem pierwszej czynności, inni przed pierwszą sprzedażą lub towarem (chyba że są zwolnieni na podstawie artykułu 43 ust. 1 bądź przepisów, które zostały wydane na podstawie artykułu 82 ust. 3).

Jeśli natomiast mowa o osobach, które były zwolnione z VAT, ale zbliża się dla nich moment, kiedy staną się czynnymi podatnikami VAT, tutaj terminem złożenia wniosku do US jest maksymalnie dzień poprzedzający utratę prawa do zwolnienia. Podatnik może również sam zrezygnować ze zwolnienia – musi on to zrobić przed rozpoczęciem miesiąca, w którym ma przestać obowiązywać zwolnienie.

Zwykle konieczne jest zgłoszenie VAT-R, ale zdarza się, że podatnik musi zarejestrować się jako podatnik VAT-UE. Rejestracja polega na złożeniu tego samego druku, co w przypadku standardowej rejestracji do VAT.

Dodatkowo należy złożyć w urzędzie skarbowym poniższe dokumenty:

  • prawo do lokalu, czyli umowę najmu,
  • wypis z ksiąg wieczystych, stanowiący potwierdzenie, że podatnik ma prawo do korzystania z miejsca,  gdzie zarejestrowany jest podmiot,
  • oświadczenie dot. zatrudnienia pracowników.

Zgłoszenie do VAT – czy urząd skarbowy może nie dokonać rejestracji do VAT?

W pewnych przypadkach US może nie zarejestrować podatnika, przy czym związane jest to z weryfikacją danych, które podatnik podał we wniosku. Jeżeli bowiem zostały popełnione pewne błędy, urząd skarbowy może nawet nie informować podatnika o tym stanie rzeczy, co może rodzić spore problemy. Właśnie dlatego konieczne jest dokładne sprawdzenie formularza. Do błędów w formularzu można zaliczyć:

  • niezgodne z prawdą informacje zawarte na formularzu;
  • nieistniejący podmiot;
  • brak możliwości skontaktowania się z wnioskodawcą;
  • niestawienie się podatnika na wezwanie z urzędu skarbowego;
  • brak przedłożenia prawa do lokalu.

Poza tym urząd skarbowy może nie zarejestrować do VAT w przypadku, gdy istnieją podejrzenia wobec podatnika o działania mające na celu wykorzystanie działalności banków, a także gdy sąd orzekł zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez tego podatnika.

Blog o księgowości dla firm

Zapoznaj się z poprzednimi wpisami na naszym blogu:

Sprawdź także nasz cennik usług księgowych.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Schemat podatkowy – na czym polega i kogo dotyczy raportowanie?

24 March 2025

Ustawodawca wprowadza skuteczne narzędzia mające na celu optymalizację systemu podatkowego oraz ograniczenie agresywnych strategii. Ważnym elementem tych działań są tzw. schematy podatkowe, wspierane przez przepisy nakładające...

post-thumbnail

Czym jest i ile wynosi podatek Belki?

19 March 2025

Podatek Belki, znany również jako podatek od dochodów kapitałowych, zaczął obowiązywać w 2002 roku i wziął swoją nazwę od Marka Belki, ówczesnego ministra finansów. Podatek ten...

post-thumbnail

Podatek od ogrzewania gazem – kiedy wchodzi?

17 March 2025

Nowy podatek od ogrzewania gazem jest ściśle związany z unijną polityką redukcji gazów cieplarnianych i wprowadzeniem systemu ETS2. Opłata ma objąć zarówno firmy, jak i gospodarstwa...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2024 r.

Zyskaj

  • Dedykowaną księgową i kadrową
  • Obsługę stacjonarną i zdalną
  • Obsługę w języku polskim, angielskim i rosyjskim
  • Konsultacje bez limitów
  • Bezpłatny program do fakturowania online
  • Usługi doradcy podatkowego na życzenie
  • Reprezentację przed urzędami
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Gwarancję bezpieczeństwa Twoich danych
Otrzymaj ofertę
Otrzymaliśmy łącznie
1 7 6
opinii ze średnią
4 , 9 7

Opinie

Jakub Grajek
5 months ago
Polecam w 100% ! Rzetelna i wykfalifikowana kadra spełni oczekiwania najbardziej wymagających.
Koray Kemaloğlu
5 months ago
Rozwiązali mój problem, który ciągnął się przez rok! Najbardziej rozsądna cena na rynku. Gorąco polecam!
Roman Kolesov
5 months ago
Polecam ich każdemu, kto robi B2B lub potrzebuje usług księgowych, odpowiedział na wiele moich pytań i wszystko ładnie i łatwo uporządkował, moim zdaniem cena jest bardzo dobra za usługę.
Krystian Klesiński
5 months ago
Jestem zadowolony ze współpracy z p. Kingą :)
Zobacz więcej
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech | Polityka prywatności