Spółka cywilna – czym jest i jak ją założyć?

Spółka cywilna to jedna z najprostszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Często wybierana jest przez przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki w biznesie. Charakteryzuje się niskimi kosztami założenia, prostą strukturą oraz możliwością współpracy z partnerami. W poniższym tekście przybliżymy, czym dokładnie jest spółka cywilna oraz jakie kroki należy podjąć, aby ją założyć.

Spółka cywilna – co to takiego?

W przypadku spółki cywilnej rzecz dzieje się pomiędzy co najmniej dwiema stronami, które zawierają ze sobą umowę. Wówczas to zaczynają wspólnie dążyć do osiągania celów biznesowych określonych w umowie. Realizacją pierwszego takiego dążenia jest wniesienie wkładu, który jest warunkiem koniecznym uczestniczenia w spółce.

Warto poznać przepisy, które regulują kwestię funkcjonowania działalności, jaką jest spółka cywilna. Kodeks cywilny, zwłaszcza artykuły od 860 do 875, zawierają podstawy prawne istnienia i powstania spółki cywilnej, a także jej cechy i najważniejsze założenia.

Po pierwsze, nie ma ona osobowości prawnej, co oznacza, że prawa i obowiązki spadają bezpośrednio na wspólników. W praktyce wygląda to w ten sposób, że każdy z nich odprowadza podatki, a także bierze odpowiedzialność w przypadku spraw przed sądem. Sama spółka nie jest tu odrębnym bytem, a jedynie tworem złożonym z osób wchodzących w jej skład. Co ważne, wspólnikami mogą być nie tylko osoby fizyczne, ale także prawne.

Co musi zawierać umowa spółki cywilnej?

W umowie spółki cywilnej powinny być zawarte takie kwestie jak:

spółka cywilna
  • nazwa spółki;
  • wspólnicy;
  • cel gospodarczy spółki;
  • informacja o wkładzie wniesionym przez wspólników spółki;
  • udział w stratach i zyskach poszczególnych wspólników spółki;
  • reprezentacja oraz opis sposobu zarządzania spółką;
  • dywidenda i wypłata zysków w czasie, kiedy spółka funkcjonuje.

Spółka cywilna – jak założyć?

Rejestracja spółki cywilnej nie jest trudna, ale może trochę potrwać. Warto znać kolejne kroki, które należy poczynić w celu założenia firmy. Jak więc to wygląda? Należy zacząć od poniższych elementów:

  1. Rejestracja w rejestrze przedsiębiorców CEIDG wspólników (osób fizycznych) zakładanej spółki.
  2. Stworzenie umowy w formie pisemnej.
  3. Zgłoszenie spółki cywilnej do GUS (Głównego Urzędu Statystycznego).
  4. Uzyskanie od GUS numeru REGON na podstawie formularza RG-OP.
  5. Zgłoszenie spółki do urzędu skarbowego w celu uzyskania numeru NIP na podstawie wypełnienia formularzy NIP-2 oraz NIP-D.
  6. Dokonanie przez wspólników będących osobami fizycznymi wpisu w rejestrze CEIDG (po uzyskaniu numeru REGON i NIP).

Czy i kiedy warto wybrać spółkę cywilną?

Założenie spółki cywilnej z pewnością dla wielu osób będzie jedną z korzystniejszych opcji, jeżeli chodzi o działalność gospodarczą. Przede wszystkim jednak warto się na to zdecydować, gdy Twoim celem jest prowadzenie działalności z innymi osobami. W ten sposób podzielisz odpowiedzialność. Poza tym w ten sposób każdy wspólnik może wnieść nie tylko własny wkład, ale również umiejętności i wiedzę.

Ważnym argumentem przemawiającym za założeniem spółki cywilnej jest to, że nie jest to drogi ani mozolny proces, zwłaszcza w porównaniu z innymi formami prowadzenia działalności. Jeśli więc chcesz oszczędzić czas i pieniądze, wybranie tego rozwiązania może być dla Ciebie korzystne.

Spółka cywilna – podatki

Zapewne nie będzie zaskoczeniem to, że spółka cywilna związana jest z podatkami. Już na samym wstępie mamy z nimi do czynienia, ponieważ sama umowa to konieczność odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Ile to kosztuje? Podstawą jest tu stawka podatkowa o wysokości 0,5% wartości wkładów. W urzędzie skarbowym odpowiednim dla siedziby spółki należy złożyć deklarację podatkową i zapłacić podatek maksymalnie do 14 dni od dnia podpisania umowy.

Inne podatki

Kolejną kwestią jest podatek dochodowy. Spółka cywilna nie odprowadza takiego podatku, robią to natomiast jej wspólnicy – w przypadku osób fizycznych PIT, a w przypadku osób prawnych CIT. Ponadto spółkę tę obowiązuje podatek od towarów i usług, czyli VAT i podatek akcyzowy. Sprawdź, w czym może pomóc Ci PG Partner Gospodarczy.

Rozwiązanie spółki cywilnej

Likwidacja spółki cywilnej następuje w wyniku podjęcia uchwały o rozwiązaniu spółki. Wówczas w terminie 7 dni należy złożyć wniosek w GUS wraz z podpisami wszystkich wspólników. Wniosek należy wypełnić na formularzu RG-OP i dostarczyć go z załącznikiem RG-SC oraz kopię uchwały o rozwiązaniu spółki.

Blog o księgowości dla firm

Zapoznaj się z poprzednimi wpisami na naszym blogu:

Sprawdź także nasz cennik usług księgowych.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Spółka cywilna czy jednoosobowa działalność gospodarcza

06 September 2023

Wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności gospodarczej to jedno z kluczowych decyzji, przed jakimi staje początkujący przedsiębiorca. Zarówno jednoosobowa działalność gospodarcza, jak i spółka cywilna mają swoje...

post-thumbnail

Spółka cywilna – czym jest i jak ją założyć?

04 September 2023

Spółka cywilna to jedna z najprostszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Często wybierana jest przez przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki w biznesie. Charakteryzuje się niskimi kosztami...

post-thumbnail

Na czym polega przekształcenie spółek?

18 December 2020

Przekształcenie spółki to zmiana jej statusu prawnego. Celem operacji jest dostosowanie formy prowadzenia działalności biznesowej np. do zmiany jej specyfiki, do obowiązujących przepisów, ale też w...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2023 r.

Dlaczego my?

PG Partner Gospodarczy to profesjonalne biuro rachunkowe z oddziałami w 10 największych miastach w Polsce.

  • Doświadczony i silny zespół

    Zatrudniamy profesjonalistów, którzy nie tylko zaksięgują Twoje dokumenty, ale też podzielą się wiedzą, doradzą w kwestiach biznesowych oraz podatkowych.

Opinie

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech