Kapitał zakładowy spółki z o.o. – co musisz wiedzieć?

Kapitał zakładowy spółki z o.o. stanowi jedno z podstawowych pojęć związanych z zakładaniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jego wysokość, sposób wniesienia oraz zasady korzystania z niego mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa finansowego firmy oraz jej wierzycieli. W poniższym tekście przybliżymy istotę kapitału zakładowego w kontekście spółki z o.o., wyjaśnimy, jakie obowiązki wiążą się z jego utworzeniem oraz jakie zmiany można w nim wprowadzać w trakcie działalności spółki. Jeśli planujesz założenie spółki z o.o. lub chcesz lepiej zrozumieć jej finansowe aspekty, ten artykuł dostarczy Ci niezbędnych informacji.

Czym jest kapitał zakładowy?

Pojęcie to jest związane z tworzeniem różnego rodzaju spółek. Można go określić jako majątek skumulowany podczas zakładania spółki przez wspólników. Ma on być przede wszystkim zabezpieczeniem dla wierzycieli, a także być bazą do prowadzenia działalności.

kapitał zakładowy spółki z o.o.

Można go podzielić na akcje oraz udziały. Co ważne, kapitał zakładowy nie musi być przeznaczony na konkretne cele – prawo tego nie precyzuje, dlatego jest tu zostawiona pewna dowolność dla spółek. Ponadto może być on pieniężny oraz niepieniężny. W tym drugim przypadku są to chociażby nieruchomości, wierzytelności itp.

Ile wynosi kapitał zakładowy w różnych spółkach?

Minimalny kapitał zakładowy określany jest na podstawie Kodeksu Spółek Handlowych. I tak:

 • kapitał zakładowy spółki z o.o. wynosi 5000 zł;
 • spółki akcyjnej – 100 000 zł;
 • spółki akcyjno-komandytowej – 50 000 zł;
 • zwykłej spółki akcyjnej – 1 zł.

Jest to minimalna wysokość kapitału zakładowego spółki, ale jeżeli wspólnicy ustalą wyższą kwotę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby miał on inną wartość. Tak więc kapitał zakładowy w spółce z o.o. może równie dobrze wynosić 20 000 zł, jeżeli tak właśnie zdecydują wspólnicy. W przypadku wspomnianej właśnie spółki należy pamiętać, że już na początku trzeba zgromadzić pełną zadeklarowaną wysokość kapitału zakładowego i przedłożyć do KRS oświadczenie, że kapitał został pokryty. Jest to natomiast wymóg stosowany wyłącznie w stosunku do spółek z o.o., ponieważ np. przy spółce akcyjnej może być to jedynie 25% deklarowanej wartości, a resztę pokrywa się w uzgodnionym z góry terminie.

Kapitał zakładowy spółki z o.o.

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością kapitał zakładowy musi wynosić minimum 5000 zł, jednak kwota ta może być wyższa. Niezależnie od wysokości kapitału zakładowego, w spółkach z o.o. musi być ona pokryta w całości zadeklarowanej kwoty. Warto wiedzieć, że na rynku istnieją już spółki, które bardzo często mają opłacony kapitał zakładowy. Sprzedażą gotowych spółek we współpracy z nami zajmuje się Kancelaria Gospodarcza Effekti.

W tego rodzaju spółce kapitał zakładowy pełni kilka funkcji:

 • możliwość wejścia firmy na rynek – dzięki temu może ona regulować zobowiązania, kupować towary, usługi itp.;
 • podział udziałów – kapitał zakładowy podzielony jest na udziały, przy czym nie muszą być one równe, co w praktyce sprawia, że każdy wspólnik może mieć inną pozycję w spółce;
 • gwarancja dla kontrahentów – jeżeli spółka będzie niewypłacalna, wówczas kontrahenci nie muszą aż tak martwić się o odzyskanie swoich pieniędzy, ponieważ zabezpieczeniem jest kapitał zakładowy.

Podwyższenie kapitału zakładowego – czy warto to zrobić?

Jak zostało wcześniej wspomniane, narzucona jest wyłącznie minimalna wysokość kapitału zakładowego spółki, niemniej można ją zwiększyć. W jakim celu? Chociażby po to, aby być bardziej wiarygodnym w oczach różnego rodzaju instytucji czy kontrahentów. Poza tym zwiększa to zdolność kredytową spółki. Większy kapitał zakładowy to także większe możliwości rozwoju dla firmy. Do podwyższenia kapitału zakładowego może dochodzić między innymi w sytuacji, kiedy do spółki dołączają nowi wspólnicy i wnoszą swój wkład w zamian za udziały. Ponadto, jeśli spółka osiągnie stratę większą niż połowa kapitału, konieczne będzie podjęcie uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki.

Argumenty przeciw podwyższaniu kapitału zakładowego

 • podatki – przy podwyższaniu kapitału zakładowego trzeba liczyć się z podatkiem od czynności cywilnoprawnych, który trzeba uiścić w ciągu 14 dni od momentu podjęcia uchwały w tej sprawie;
 • opłaty związane z notariuszem czy doradcą;
 • problem z wnoszeniem większych wkładów przez wspólników – podwyższenie kapitału zakładowego dla każdego wspólnika oznacza, że musi on włożyć większą sumę, co z kolei może spotkać się z protestem;
 • modyfikacja struktury własnościowej – tworzenie nowych akcji i udziałów może powodować, że struktura własnościowa spółki zmieni się, co czasem może prowadzić do ryzyka;
 • rada nadzorcza – kwestia ta odnosi się do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, w których przekroczenie wartości 500 000 zł kapitału zakładowego czy też zwiększenie liczby wspólników powyżej 25 powoduje, ze konieczne jest powołanie rady nadzorczej spółki.

Blog o księgowości dla firm

Zapoznaj się z poprzednimi wpisami na naszym blogu:

Sprawdź także nasz cennik usług księgowych.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Spółka z o.o. – czym jest i jak ją założyć?

02 October 2023

Spółka z o.o. jest specyficzną formą prowadzenia działalności. Co do zasady uznaje się tę formę za niezwykle korzystną i sprzyjającą oszczędzaniu pieniędzy. Z tego też powodu...

post-thumbnail

Kapitał zakładowy spółki z o.o. – co musisz wiedzieć?

11 September 2023

Kapitał zakładowy spółki z o.o. stanowi jedno z podstawowych pojęć związanych z zakładaniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jego wysokość, sposób wniesienia oraz zasady korzystania z niego...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2023 r.

Dlaczego my?

PG Partner Gospodarczy to profesjonalne biuro rachunkowe z oddziałami w 10 największych miastach w Polsce.

 • Doświadczony i silny zespół

  Zatrudniamy profesjonalistów, którzy nie tylko zaksięgują Twoje dokumenty, ale też podzielą się wiedzą, doradzą w kwestiach biznesowych oraz podatkowych.

Opinie

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech