Spółka cywilna czy jednoosobowa działalność gospodarcza

Wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności gospodarczej to jedno z kluczowych decyzji, przed jakimi staje początkujący przedsiębiorca. Zarówno jednoosobowa działalność gospodarcza, jak i spółka cywilna mają swoje zalety i wady, które mogą wpływać na sukces lub porażkę biznesu. Oba te modele działalności różnią się pod względem struktury, odpowiedzialności, kosztów oraz aspektów podatkowych. Przyjrzymy się obu formom, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję, która z nich będzie najlepsza dla Twojego przedsięwzięcia.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – koszty, cechy oraz sposób zakładania

spółka cywilna

Jednoosobowa działalność gospodarcza bez wątpienia jest w ostatnich latach jedną z najczęściej wybieranych form biznesu. Musi ona posiadać cel zarobkowy, a także funkcjonować w sposób ciągły. W tym przypadku jej założyciel jest w pełni odpowiedzialny za tę działalność, biorąc na siebie również wszelkie koszty i odpowiedzialność prawną. Co istotne, jednoosobową działalność gospodarczą prowadzić mogą tylko osoby fizyczne.

 

Samo założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest naprawdę łatwe i nie pociąga za tym żadnych kosztów. Firmę taką rejestruje się w CEDG. Z uwagi na prostotę całego procesu oraz brak opłat często na JDG decydują się chociażby freelancerzy czy osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem przedsiębiorstwa, ponieważ nie niesie to ze sobą zbyt dużego ryzyka.

Do głównych zalet JDG można zaliczyć:

 • wspomniany wcześniej brak opłat początkowych;
 • bezproblemowe przekształcenie jej później w spółkę;
 • dla osób, które nie czują się dobrze w sferze rozliczeń – niskie koszty. Przy prowadzeniu Księgi Przychodów i Rozchodów pomóc może profesjonalna księgowość.
 • dowolność przy wyborze formy opodatkowania. Jedną z opcji jest – w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej – ryczałt lub podatek liniowy;
 • łatwe zawieszenie, likwidowanie czy wznawianie działalności;
 • ulgi podatkowe;
 • możliwość starania się o dotacje;
 • możliwość (ale nie wymóg) zatrudnienia pracowników.

Minusy JDG:

 • Osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą ZUS zobowiązuje do odprowadzania składek. Ich wysokość zależy od formy opodatkowania (przy podatku liniowym wynosi 4,9%, a przy ryczałcie jest to określona stała kwota w zależności od przychodów).
 • Duża odpowiedzialność właściciela.
 • Brak dziedziczenia. Po śmierci właściciela JDG przestaje funkcjonować. (Istnieje możliwość wyznaczenia tzw. zarządcy sukcesyjnego. Zajmuje się on prowadzeniem działalności po śmierci przedsiębiorcy. Wówczas spółka w spadku może funkcjonować maksymalnie 2 lata. Umożliwia to ochronę pracowników i realizację podjętych dotychczas umów.)

Spółka cywilna – podatki, zakładanie, plusy i minusy

W przypadku spółek mamy do czynienia z więcej niż jedną osobą zarządzającą firmą. Jedną z popularniejszych form jest spółka cywilna.

Założenie spółki nie jest trudne, niemniej należy wziąć tu pod uwagę kwestie, które trzeba ustalić ze wspólnikami. Chodzi tu między innymi o nazwę, wkład, zarządzanie czy reprezentację. Rejestracja takiej spółki w CEIDG jest bezpłatna, zaś księgowość nie należy do trudnych. Wspólnicy wnoszą wkład do spółki, niemniej może być on niepieniężny.

Każdy wspólnik odprowadza podatek dochodowy, zaś sama spółka płaci np. VAT lub PIT4 tj. podatek od wynagrodzeń. Poza tym samo założenie spółki generuje konieczność zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% wartości wkładu.

W związku z wcześniej wymienionymi aspektami, do zalet spółki cywilnej można zaliczyć: łatwy proces zakładania działalności, brak skomplikowanej księgowości, ale także kwestie związane z odpowiedzialnością – ponoszą ją bowiem wszyscy wspólnicy.

Ostatnia cecha może być również traktowana jako wada – wszyscy wspólnicy ponoszą solidarnie odpowiedzialność swoim osobistym majątkiem. Wówczas pojawia się zagrożenie, że inni wspólnicy będą ponosić konsekwencje działań jednej osoby.

Spółka cywilna a jednoosobowa działalność gospodarcza – różnice

Podstawowe różnice między spółką cywilną a JDG są związane z:

 • Odpowiedzialnością – W przypadku JDG w całości ponosi ją jedna osoba, która odpowiada za własne działania. Natomiast w spółce cywilnej ponoszą ją solidarnie wszyscy członkowie, niezależnie od tego, kto działał w jej imieniu;
 • Wniesieniem wkładu – W JDG nie jest konieczne wnoszenie wkładu. Przy spółce cywilnej wspólnicy wnoszą wkład, który może być niepieniężny;
 • Formalnościami – Założenie, zawieszenie i zlikwidowanie JDG jest znacznie łatwiejsze niż przy spółce cywilnej. Ponadto w tym drugim przypadku konieczne jest sporządzenie umowy, którą podpisują wszyscy wspólnicy;
 • Zarządzaniem i reprezentacją – Jednoosobowa działalność gospodarcza automatycznie przyjmuje, że firmą zarządza i reprezentują ją właściciel. Z kolei w spółce cywilnej konieczne jest ustalenie tej kwestii i określenie jej w umowie.

JDG czy spółka cywilna – co wybrać?

Przy wyborze warto kierować się ewentualnym ryzykiem. Jesteś początkującym przedsiębiorcą lub po prostu nie jesteś pewien, na ile Twój biznes będzie trafiony? Najlepiej wybrać jednoosobową działalność gospodarczą, chociażby ze względu na brak kosztów początkowych. Niemniej przy rozbudowanej działalności firmy, w której konieczne jest istnienie wyraźnej struktury i podziału obowiązków, lepiej zdecydować się na spółkę cywilną. Dzięki temu można zatrudnić więcej pracowników, a każdy wspólnik może wnieść coś do firmy i tym samym ułatwić jej funkcjonowanie.

Warto pamiętać, że JDG zawsze można przekształcić w spółkę, stąd jeśli nie masz pewności, co wybrać, bezpieczniej będzie postawić na jednoosobową działalność gospodarczą i ewentualnie później rozwinąć swój biznes.

Blog o księgowości dla firm

Zapoznaj się z poprzednimi wpisami na naszym blogu:

Sprawdź także nasz cennik usług księgowych.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Tajemnica handlowa – czym jest i jak zapobiegać naruszeniom?

10 July 2024

O tajemnicy handlowej z pewnością większość z nas słyszała już wiele razy w życiu. Nie zawsze jednak jej definicja jest zupełnie jasna. Co oznacza tajemnica handlowa?...

post-thumbnail

Jak sprawdzić, czy kontrahent wywiązuje się z obowiązków podatkowych?

17 June 2024

Wejście we współpracę z kontrahentem w dużym stopniu powinno wiązać się z poczuciem zaufania. W praktyce jest to jednak zawsze pewne ryzyko, w szczególności gdy nie...

post-thumbnail

Faktoring a forfaiting – czym się różnią?

05 June 2024

Utrzymanie płynności finansowej jest fundamentalne dla większości firm, ale niestety nie zawsze jest to proste zadanie. Przedsiębiorcy nierzadko borykają się z problemami z regulowaniem płatności na...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2023 r.

Dlaczego my?

PG Partner Gospodarczy to profesjonalne biuro rachunkowe z oddziałami w 10 największych miastach w Polsce.

 • Doświadczony i silny zespół

  Zatrudniamy profesjonalistów, którzy nie tylko zaksięgują Twoje dokumenty, ale też podzielą się wiedzą, doradzą w kwestiach biznesowych oraz podatkowych.

Opinie

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech