OCHRONA ROSZCZEŃ PRACOWNICZYCH
Ochrona roszczeń pracowniczych weszła w życie
Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1557). wydłuża z 9 do 12 miesięcy, tzw. okres referencyjny, tj. okres między rozwiązaniem stosunku pracy a datą niewypłacalności pracodawcy, uprawniający do uzyskania świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przyczynić się ma do:
- rozszerzenia ochrony roszczeń pracowników, którzy w sytuacji niewypłacalności pracodawcy zostali pozbawieni zatrudnienia oraz świadczeń przysługujących im z tego tytułu, oraz
- przyspieszenia udzielania pomocy finansowej pracownikom w związku z faktycznym zaprzestaniem działalności przez pracodawcę.
Nowe rozwiązania umożliwią wypłatę należnego pracownikowi ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy nie tylko za rok, w którym ustał stosunek pracy, ale też za rok bezpośrednio go poprzedzający. Wypłata świadczeń z tytułu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy będzie możliwa także w sytuacji, gdy ustanie stosunku pracy nastąpiło w okresie nie dłuższym niż 4 miesiące po dacie wystąpienia niewypłacalności.
Łączna kwota świadczenia z tytułu roszczenia dotyczącego ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy nie może przekraczać kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Nowelizacja przewiduje rozszerzenie definicji pracownika i objęcie ochroną roszczeń pracowniczych również takich osób zatrudnionych u pracodawcy, jak: małżonek pracodawcy, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, rodzice, macocha itd.
W konsekwencji pracodawca zatrudniający m.in. swojego małżonka, dzieci własne lub rodziców, będzie miał obowiązek naliczenia za te osoby składek na FGŚP.
W celu zwiększenia dostępności wypłaty zaliczek dla pracowników, w sytuacji gdy pracodawca zaprzestał prowadzenia działalności, nie wypłacał świadczeń wynikających ze stosunku pracy i jednocześnie nie rozwiązał z tymi pracownikami umów o pracę, uniemożliwiając im dochodzenie roszczeń ze środków Funduszu, wprowadzono definicję faktycznego zaprzestania działalności. Określa ona daty faktycznego zaprzestania działalności oraz warunki jej powstania.
Ponadto uproszczono i odformalizowano procedurę wypłacania zaliczek. W miejsce dokumentów potwierdzających uprawnienia pracownika wprowadzono oświadczenia. Wysokość zaliczki stanowić będzie kwotę niezaspokojonych przez pracodawcę roszczeń pracowniczych, nie wyższą jednak niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu złożenia wniosku o wypłatę zaliczki.
Dodatkowo nowelizacja wprowadziła zwolnienie z opłaty stosunkowej w sprawach z zakresu prawa pracy, dotyczących dochodzenia zwrotu należności powstałych w wyniku realizacji przepisów z zakresu ochrony roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy w przypadku, gdy wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50 tys. złotych.
Spowoduje to, że środki FGŚP wydatkowane dotychczas na opłaty sądowe będą mogły być w większym stopniu przeznaczone na wypłaty świadczeń dla pracowników niewypłacalnych pracodawców.
- Tagi:
- kadry i płace
Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Prawo pracy: wymiar czasu pracy na pełny etat w 2025 roku
30 January 2025
Kodeks pracy dokładnie określa maksymalną liczbę godzin pracy, jaką pracownik może wykonać w ciągu miesiąca oraz definiuje zasady ustalania wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych i...

Szkolenie BHP dla pracowników – najważniejsze informacje
17 July 2024
Czy jesteśmy w pełni świadomi, jak istotne dla bezpieczeństwa pracy oraz efektywności operacyjnej jest właściwe przeszkolenie personelu w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy? Prawidłowo zorganizowane szkolenie...

Duża rotacja pracowników – jakie są przyczyny i jak jej zapobiegać?
15 July 2024
Jakie konsekwencje niesie za sobą duża rotacja pracowników w firmie? W dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi niestabilność kadrowa może generować znaczące koszty, zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie,...
-
Ponowne przeliczenie emerytury od 1 czerwca – kto może zyskać i jak złożyć wniosek?Od 1 czerwca 2025 r. wchodzi w życie nowe prawo, które może okazać się przełomowe dla tysięcy polskich emerytów. Zgodnie z nowelizacją ustawy o emeryturach i...
-
Rada Polityki Pieniężnej zapowiada obniżki stóp procentowychPo miesiącach utrzymywania wysokich stóp procentowych, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) szykuje się do długo wyczekiwanej zmiany kierunku polityki monetarnej. Obniżki, które mogą nadejść już wkrótce, są...
-
Polityka rachunkowości – jak ją sporządzić?Poznaj najważniejsze aspekty tworzenia polityki rachunkowości dla każdej organizacji pozarządowej. Dowiedz się, jakie elementy są niezbędne w takim dokumencie i jak je właściwie opracować, aby zwiększyć...
- amortyzacja
- audyt
- automatyzacja
- B2B
- biegły rewident
- biuro rachunkowe gdańsk
- biuro rachunkowe katowice
- biuro rachunkowe kraków
- biuro rachunkowe łódź
- biuro rachunkowe lublin
- biuro rachunkowe poznań
- biuro rachunkowe szczecin
- biuro rachunkowe warszawa
- biuro rachunkowe wrocław
- biznes
- CIT
- CSRD
- cyberbezpieczeństwo
- dług publiczny
- dopłaty bezpośrednie
- dotacje
- działalność nierejestrowana
- e-commerce
- e-doręczenia
- e-paragon
- e-sprawozdania
- ekoschematy
- emerytury
- ESG
- faktura
- firma w upadłości
- flipping
- giełda
- gospodarka
- inflacja
- integracja pracowników
- inwestowanie
- inwestycje
- JDG
- jednoosobowa działalność gospodarcza
- JPK
- kadry i płace
- kapitał zakładowy
- karta dużej rodziny
- kasa fiskalna
- koszty firmowe
- kredyt
- KSeF
- KSH
- księgowość dla rolnika
- księgowość gdańsk
- księgowość katowice
- księgowość kraków
- księgowość łódź
- księgowość lublin
- księgowość pełna
- księgowość poznań
- księgowość szczecin
- księgowość uproszczona
- księgowość warszawa
- księgowość wrocław
- kwota wolna od podatku
- L4
- leasing
- leasing finansowy
- leasing operacyjny
- likwidacja spółki
- limity podatkowe
- mały podatnik
- MSR
- MSSF
- nadgodziny
- nieruchomości
- PIP
- PIT
- PKPiR
- płatności gotówkowe
- podatek Belki
- podatek liniowy
- podatek progresywny
- podatki
- polityka rachunkowości
- poręczenie
- pożyczka
- PPK
- praca zdalna
- prawo pracy
- procedura AML
- progi podatkowe
- prosta spółka akcyjna
- psa
- rejestracja do VAT
- rejestracja spółki
- restrukturyzacja firmy
- RODO
- ryczałt
- scoring kredytowy
- skala podatkowa
- składka społeczna
- składka zdrowotna
- split payment
- spółka akcyjna
- spółka cywilna
- spółka jawna
- spółka komandytowa
- spółka komandytowo-akcyjna
- spółka partnerska
- spółka z o.o.
- sprawozdania finansowe
- sprzedaż internetowa
- środek trwały
- stopy procentowe
- świadectwo pracy
- ubezpieczenie zdrowotne
- ulga na start
- Unia Europejska
- upadłość firmy
- VAT
- wakacje od ZUS
- wigilia firmowa
- WIS
- Wspólna Polityka Rolna
- wynagrodzenia
- wynagrodzenie
- wynajem długoterminowy
- wynajem krótkoterminowy
- zakładanie spółek
- zdolność kredytowa
- zeznanie podatkowe
- ZUS
- zwrot podatku