NA CZYM POLEGA AUDYT PODATKOWY?

audyt podatkowyAudyt jest z zasady niezależnym badaniem i oceną organizacji, wybranego procesu, systemu, produktu czy zjawiska. Punktem odniesienia przy ocenianiu jest jakiś zestaw reguł i norm, np. wyznawane wartości, strategia organizacji, fachowa wiedza lub system prawny. W przypadku audytu podatkowego badaniu podlega sposób prowadzenia ewidencji podatkowej, przygotowywania deklaracji i ostatecznie rozliczania podatków w przedsiębiorstwie pod kątem zgodności z obowiązującym prawem podatkowym. Przy okazji możemy dokonać wielu innych niezwykle przydatnych ustaleń.  W dużych firmach istnieje możliwość przeprowadzenia audytu wewnętrznego, w oparciu o wyspecjalizowane komórki kontrolne. Jednak nawet wtedy, gdy mamy odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, zacznie lepsze efekty uzyskamy zlecając audyt podatkowy zewnętrznej firmie. Audytami podatkowymi zajmują się wyspecjalizowane biura rachunkowe i biura podatkowe.  

Jakie działania obejmuje audyt podatkowy? 

Audyt podatkowy może dotyczyć wybranego zagadnienia, np. sprawdzenia i analizy faktur (wszystkich lub związanych tylko z wybraną sprawą czy okresem rozliczeniowym), kontrolę umów handlowych, deklaracji podatkowych czy zapisów w księgach. Inną opcją jest audyt kompletny, w czasie którego przeprowadza się całościową analizę wszystkich rodzajów zobowiązań podatkowych i wszystkich pól działalności analizowanego przedsiębiorstwa. Audyt pełny obejmuje wszystkie dokumenty, które mogą mieć wpływ na powstawanie, zakres i kwalifikację zobowiązań podatkowych. 

W związku z bardzo dużą rozpiętością zakresu audytu, bardzo znacząco zmienia się też czas jego trwania oraz koszty. Dlatego pierwszym etapem profesjonalnie prowadzonego audytu podatkowego jest opracowanie zakresu i kalendarium działań kontrolnych, analizy i opracowania rekomendacji. W dokumencie tym szczegółowo opisuje się rodzaj liczbę kontrolowanych dokumentów oraz przebiegi czasowe poszczególnych czynności. Całość działań i poszczególne elementy audytu powinny być wycenione. 

Czym audyt różni się od “zwykłej” kontroli? 

Na pierwszy rzut oka audyt wydaje się niczym nie różnić od kontroli. I rzeczywiście, na poziomie konkretnych działań praca audytora i praca kontrolera z urzędu skarbowego może się w niczym nie różnić. Zasadnicza różnica polega na tym, że audyt to weryfikacja wewnętrzna, której efekty pozostają wewnętrzną sprawą przedsiębiorstwa – nie trafiają do żadnych zewnętrznych organów. Podjęcie działań naprawczych czy wyciąganie konsekwencji wobec osób winnych zaniedbań pozostaje w gestii przedsiębiorcy, natomiast wystąpienia pokontrolne obowiązany jest zastosować pod groźbą konsekwencji prawnych. Dlatego audyt jest często stosowany jako działanie wyprzedzające zapowiedzianą lub przewidywaną kontrolę zewnętrzną. Dobrze przeprowadzony audyt pozwala wykryć nieprawidłowości i podjąć działania naprawcze. Jest to bardzo skuteczna i warta polecenia forma zabezpieczenia się przed przykrymi konsekwencjami kontroli podatkowych. 

Jakie są wyniki audytu i jak je wykorzystać? 

Finałem audytu jest szczegółowy raport. Zawiera on opis stanu rozliczeń podatkowych przedsiębiorstwa, ze szczególnym uwzględnieniem stwierdzonych nieprawidłowości. Drugą częścią są rekomendacje, czyli zalecenia dotyczące potrzeby wdrożenia odpowiednich procedur, które pozwolą usunąć nieprawidłowości i uniknąć ich ponownego powstawania. 

Zastosowanie rekomendacji audytorów pozwala legalnie uniknąć odpowiedzialności podatkowej czy karnej skarbowej oraz trwale podnieść bezpieczeństwo finansowe i prawne prowadzenia działalności gospodarczej.  

Niezwykle ważnym zagadnieniem jest współpraca poaudytowaPodtrzymanie współpracy z biurem rachunkowym, które prowadziło audyt, to sposób na pozyskanie stałego, zaufanego partnera w prowadzeniu biznesu. Audytorzy doskonale znają sytuację podatkową i specyfikę działalności przedsiębiorstwa, a co za tym idzie są najskuteczniejszymi i najbardziej kompetentnymi doradcami. Warto ten potencjał wykorzystać do poprawy zarządzania firmą i budowy jej przewagi konkurencyjnej.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Wykup samochodu z leasingu

14 May 2025

Kończy Ci się leasing auta? Masz przed sobą ważną decyzję, czy skorzystać z wykupu pojazdu, czy całkowicie zrezygnować z tej opcji i np. podpisać kolejną umowę....

post-thumbnail

Schemat podatkowy – na czym polega i kogo dotyczy raportowanie?

24 March 2025

Ustawodawca wprowadza skuteczne narzędzia mające na celu optymalizację systemu podatkowego oraz ograniczenie agresywnych strategii. Ważnym elementem tych działań są tzw. schematy podatkowe, wspierane przez przepisy nakładające...

post-thumbnail

Czym jest i ile wynosi podatek Belki?

19 March 2025

Podatek Belki, znany również jako podatek od dochodów kapitałowych, zaczął obowiązywać w 2002 roku i wziął swoją nazwę od Marka Belki, ówczesnego ministra finansów. Podatek ten...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2024r.

Zyskaj

  • Dedykowaną księgową i kadrową
  • Obsługę stacjonarną i zdalną
  • Obsługę w języku polskim, angielskim i rosyjskim
  • Konsultacje bez limitów
  • Bezpłatny program do fakturowania online
  • Usługi doradcy podatkowego na życzenie
  • Reprezentację przed urzędami
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Gwarancję bezpieczeństwa Twoich danych
Otrzymaj ofertę
Otrzymaliśmy łącznie
1 7 8
opinii ze średnią
4 , 9 7

Opinie

Jakub Grajek
5 months ago
Polecam w 100% ! Rzetelna i wykfalifikowana kadra spełni oczekiwania najbardziej wymagających.
Koray Kemaloğlu
6 months ago
Rozwiązali mój problem, który ciągnął się przez rok! Najbardziej rozsądna cena na rynku. Gorąco polecam!
Roman Kolesov
6 months ago
Polecam ich każdemu, kto robi B2B lub potrzebuje usług księgowych, odpowiedział na wiele moich pytań i wszystko ładnie i łatwo uporządkował, moim zdaniem cena jest bardzo dobra za usługę.
Krystian Klesiński
6 months ago
Jestem zadowolony ze współpracy z p. Kingą :)
Zobacz więcej
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech | Polityka prywatności