Scoring kredytowy – jak można go poprawić?

Chcesz ubiegać się o kredyt? Szukasz banku, który udzieli ci kredytu gotówkowego, hipotecznego lub innej formy wsparcia finansowego? Z pewnością spotkałeś się z określeniem „scoring kredytowy”. Im jest lepszy, tym większa szansa nie tylko na otrzymanie kredytu, ale również na otrzymanie go na dobrych warunkach. Czym w praktyce jest scoring kredytowy? Jak sprawdzić, jaką masz punktację?

Scoring kredytowy – co to takiego?

scoring kredytowy

Metodą oceny wiarygodności konkretnej firmy lub osoby fizycznej występującej o finansowanie jest scoring kredytowy. Jest on przedstawiany w formie punktowej i służy do tego, aby móc określić, jak wysoka jest wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy. Co za tym idzie, im więcej punktów masz, tym większa jest Twoja wiarygodność.

Czasem myśli się, że scoring kredytowy i zdolność kredytowa to te same kwestie. W praktyce jednak jest zgoła inaczej. Scoring pozwala na dokonanie oceny tego, czy dana osoba będzie płacić raty w terminie i czy dotychczasowe zobowiązania były spłacane regularnie. Z kolei zdolność kredytowa wskazuje, jaka jest maksymalna kwota raty, którą kredytobiorca będzie w stanie spłacać z dochodów. Przy tym również sprawdza się, czy inne zobowiązania są płacone w terminie, ale z zasady ocena wiarygodności przybiera formę punkcji scoringowej.

Jak sprawdzić scoring kredytowy?

Można oczywiście udać się do banku, wnioskować o kredyt i sprawdzić, czy ta instytucja pozytywnie rozpatrzy wniosek już po dokonaniu oceny scoringowej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś wcześniej samodzielnie sprawdził swoją sytuację z punktu widzenia banków. Dzięki temu wcześniej możesz wdrożyć działania zmierzające ku poprawie tego, jak wygląda scoring kredytowy. Jak sprawdzić punktację? W tym celu wystarczy złożyć wniosek do BIK.

Biuro Informacji Kredytowej wygeneruje raport (opłata to 49 złotych za jeden lub 129 złotych za pakiet roczny), który zawierać będzie wskazanie punktów. Raport BIK zawiera również informacje odnośnie do tego, jaki jest przeciętny wynik w BIK. Punktacja opiera się na historii kredytowej – dlatego też czasem mówi się o tym, że warto mieć w historii jakąś pożyczkę lub wziąć dowolny sprzęt na raty – dopiero wtedy możliwe będzie wskazanie punktacji.

Scoring kredytowy – punktacja

W tym miejscu warto zaznaczyć, że w przypadku banków scoring uwzględniać będzie nie tylko historię kredytową (choć jest to niezwykle ważne). Brane są pod uwagę również takie kwestie jak:

  • Wiek;
  • Miejsce zamieszkania;
  • Praca;
  • Stan cywilny;
  • I inne.

Jeśli chodzi o scoring kredytowy, punktacja zawiera się w przedziale od 0 do 100. Z zasady dobry scoring zaczyna się od 60 punktów, a bardzo dobry już od 80. Uzyskanie takiej punktacji może pomóc m.in. przy staraniu się o niższą marżę kredytu.

Co jest brane pod uwagę przy scoringu kredytowym?

Przed staraniem się o wsparcie banku warto omówić czynniki, które są uwzględniane przy ocenie scoringu kredytowego. Są to:

  • Płeć – dot. wieku emerytalnego.
  • Wiek – banki mniej ufają osobom młodym (zwłaszcza w przypadku kredytów na wiele lat).
  • Stan cywilny – stabilne związki są lepiej oceniane aniżeli rozwodnicy.
  • Zawód – banki mają swoje preferowane zawody z lepszą punktacją.
  • Miejsce zamieszkania – łatwiej o pracę w większych miastach, co też jest oceniane pozytywnie w przypadku kredytu. Na wysokość zdolności kredytowej wpływa również długość utrzymania jednego miejsca zamieszkania. Tu też lepiej mieć własne mieszkanie niż żyć na wynajem.
  • Wykształcenie – lepiej wypada wykształcenie wyższe.
  • Forma zatrudnienia – umowa o prace na czas nieokreślony jest najlepiej oceniana.
  • Liczba osób na utrzymaniu – im więcej, tym niższy scoring.
  • Wysokość zarobków – ważne z punktu widzenia m.in. zdolności kredytowej.
  • Oszczędności – posiadanie ich stanowi sygnał o tym, że kredytobiorca potrafi zarządzać budżetem, co pozytywnie oceniają banki.
  • Wysokość wkładu własnego – dotyczy to kredytu hipotecznego – im więcej wkładu własnego, tym lepiej.
  • Historia zatrudnienia – częsta zmiana pracy wpływa negatywnie na scoring kredytowy.
  • Okres zatrudnienia – stabilne zatrudnienie u jednego pracodawcy jest oceniane lepiej.
  • Branża pracodawcy – ma to znaczenie w przypadku np. pandemii. Przykładem może być m.in. turystyka, która w tym okresie była słabo oceniana w scoringach kredytowych.
  • Kondycja finansowa pracodawcy – jeśli pracodawca ma kłopoty z zadłużeniem, pewność zatrudnienia kredytobiorcy maleje. Zatem maleje też wiarygodność utrzymania jego zdolności do spłacania zobowiązań.
  • Samochód – generuje koszty, które obniżają scoring kredytowy.
  • Posiadanie ubezpieczenia – ubezpieczenie na życie świadczy o dojrzałym podejściu.

Jak poprawić scoring kredytowy?

Skuteczne poprawienie oceny przez banki jest możliwe. Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku złego scoringu kredytowego nie zrobisz tego szybko. Kluczowa jest sumienność, wytrwałość i cierpliwość. Na początku jednak powinieneś zgodzić się na to, aby Biuro Informacji Kredytowej przechowywało dane dotyczące Twoich spłat. Wbrew powszechnym mitom, większość informacji w rejestrze ma charakter pozytywny.

Jeśli nie wyrazisz odpowiedniej zgody, nie będzie tu zapisanych informacji o terminowości dokonywanych przez nas spłat. Jednak wpis o niezapłaceniu raty pojawi się tu automatycznie wtedy, gdy spóźnisz się ze spłatą o 60 dni. Co więcej, wpis ten pojawi się nawet wtedy, gdy nie wyrazisz zgody na gromadzenie informacji przez BIK.

Najważniejsze jest, aby:

  • Terminowo, regularnie spłacać zobowiązania – wbrew pozorom nie ma znaczenia wysokość kredytu lub spłacanych rat. Ważne jest to, aby nie zalegać z opłatami. Jeśli nie brałeś niczego na kredyt, warto pomyśleć o wzięciu telefonu lub telewizora na raty – już to pomoże w poprawie scoringu kredytowego.
  • Unikać gromadzenia licznych zobowiązań – gdy sukcesywnie spłacasz raty za sprzęt do końca, nie dobieraj sobie w zamian nowych pożyczek. Banki nie lubią, gdy klient praktycznie cały czas „żyje na kredyt”.
  • W przypadku korzystania z karty kredytowej nie zadłużać się pod tzw. korek — Zdaniem ekspertów, najlepsze do budowania scoringu kredytowego jest wykorzystywanie połowy (50%) limitu na karcie kredytowej. To oczywiście musi się łączyć z regularną spłatą zobowiązań.

 

Blog o księgowości dla firm

Zapoznaj się z poprzednimi wpisami na naszym blogu:

Sprawdź także nasz cennik usług księgowych

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Allegro – kurs akcji spada. Słabe prognozy na koniec roku

14 November 2024

Kurs akcji Allegro mocno spada. Największy polski gigant e-commerce, zmaga się z poważnymi trudnościami finansowymi. Po opublikowaniu wyników za trzeci kwartał 2024 roku, kurs akcji firmy...

post-thumbnail

Omnichannel – na czym polega sprzedaż wielokanałowa?

23 October 2024

W dzisiejszych czasach konsumenci mają do dyspozycji wiele kanałów komunikacji i zakupów – od sklepów stacjonarnych, przez internet, po aplikacje mobilne i media społecznościowe. W tym...

post-thumbnail

Jak zmienić biuro rachunkowe w CEIDG online?

16 October 2024

Zmiana biura rachunkowego to decyzja, którą przedsiębiorcy podejmują z różnych powodów – od potrzeby lepszej obsługi po optymalizację kosztów. Dzięki Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2023 r.

Dlaczego my?

PG Partner Gospodarczy to profesjonalne biuro rachunkowe z oddziałami w 10 największych miastach w Polsce.

  • Doświadczony i silny zespół

    Zatrudniamy profesjonalistów, którzy nie tylko zaksięgują Twoje dokumenty, ale też podzielą się wiedzą, doradzą w kwestiach biznesowych oraz podatkowych.

Otrzymaliśmy łącznie
1 5 8
opinii ze średnią
4 , 9 8

Opinie

Adam K
Adam K
19:28 03 Nov 24
Konto Prywatne
Konto Prywatne
19:28 03 Nov 24
Wszystko ok
Weronika Sekreta
Weronika Sekreta
19:26 03 Nov 24
Aleksandra dfgrg
Aleksandra dfgrg
13:46 03 Nov 24
Daria Czekała
Daria Czekała
22:21 02 Nov 24
Marius Kolanowski
Marius Kolanowski
09:25 02 Aug 24
Dziękuję za profesjonalne podejście biura we wszystkich sprawach, w których GP Partner reprezentuje moją firmę. Szczególnie pragnę podziękować Pani Juli Jankiewicz za jej podejście do pracy.
R / A
R / A
10:52 20 Jun 24
Polecam jak najbardziej
MK
MK
08:00 29 May 24
Profesjonalna obsługa, terminowe działanie i fachowa wiedza. Zawsze mogę liczyć na szybką i dokładną obsługę.Gorąco polecam!
Żaneta Duliban
Żaneta Duliban
08:04 10 May 24
Księgowością mojej Spółki zajmuje się Pani Julia, która jest w 100% zaangażowana w to, co robi. Bezproblemowy kontakt sms, mail i telefoniczny. Pani Julia posiada ogromną wiedzę, zawsze doradzi najlepsze rozwiązanie. :)
Build Investments
Build Investments
09:13 24 Apr 24
Fantastyczna współpraca z Panią Julią: reaguje na każdy kontakt, profesjonalność oraz zaangażowanie ponad normę i w każdym calu, bardzo pomocna, uprzejma i życzliwa osoba z dużą wiedzą.
Tomek
Tomek
11:47 23 Apr 24
Z biura jestem bardzo zadowolony. Wszystko terminowo i profesjonalnie. Bardzo dobry kontakt z Panią Julią, która obsługuje moją firmę. Polecam z czystym sumieniem
Adam Dobosz
Adam Dobosz
10:31 23 Apr 24
Profesjonalne podejście do potrzeb indywidualnych, rzetelne i terminowe sprawozdania i raporty. Firma PG Partner Gospodarczy Wrocław obsługuje moją firmę już kilka, polecam.
Wakor Wrocław
Wakor Wrocław
15:53 26 Mar 24
Z biurem PG Partner Gospodarczy Wrocław współpracujemy od stycznia tego roku i z czystym sumieniem możemy je polecić. Cenimy ich za profesjonalizm, kompleksową obsługę, atrakcyjne ceny i nowoczesne rozwiązania. Szczególnie doceniamy możliwość korzystania z obsługi całkowicie online.
Anastasiya Piterska
Anastasiya Piterska
17:09 11 Mar 24
Polecam biuro rachunkowe PG Partner Gospodarczy. Wszystkie dokumenty są na czas oraz kompletne. Pani (opiekun) jest niezwykle pomocna i kompetentna. Przyjemna cena oraz pełna uczciwość ze strony pracowników. Są zawsze dostępni i chętni udzielenia pomocy. Polecam z całego serca!
Marta Gaik
Marta Gaik
09:38 08 Mar 24
Polecam biuro. Każda z osób niezwykle merytoryczna i kompetentna. Dedykowany opiekun to jeden z największych plusów współpracy. Bezproblemowy kontakt, pomoc, doradztwo przy zachowaniu uczciwych stawek. Zdecydowanie polecam każdemu, kto szuka przyjaznej i kompetentnej księgowości.
Zobacz wszystkie opinie
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech