Umowa spedycji – treść i przedmiot umowy [Wzór umowy]

Umowa spedycji to umowa o świadczenie usług, która została uregulowana w art. 794-804 Kodeksu Cywilnego. Dotyczą jej także regulacje zawarte w umowach zlecenia oraz przewozu, jeśli spedytor świadczy taką usługę. Sprawdź, jak dokładnie wygląda wzór i jak wypełnić umowę spedycji.

Czym jest umowa spedycji?

Umowa spedycji to porozumienie między zleceniodawcą a spedytorem, który świadczy usługi spedycyjne. Na mocy tej umowy spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem do wysyłki, odbioru przesyłki lub wykonania innych usług związanych z jej transportem w ramach działalności swojego przedsiębiorstwa. Spedytor może występować w imieniu własnym albo w imieniu dającego zlecenie.

Przedmiot umowy spedycji – czego dotyczy? Lista usług

Usługi spedycyjne dotyczą organizacji transportu towarów, ale nie obejmują samego przewozu towarów. Usługi te nie mają jednolitego charakteru, a umowa spedycji może obejmować różne rodzaje usług, dostosowane do specyfiki towaru i zlecenia. W ten sposób może ona zintegrować różne czynności, które mogłyby być przedmiotem wielu odrębnych umów usługowych.

Do usług spedycyjnych należą m.in. takie czynności jak:

  • wybranie przewoźnika i zawarcie z nim umowy,
  • opakowanie i zważenie przesyłki,
  • ubezpieczenie i oznakowanie przesyłki,
  • zebranie dokumentów przewozowych,
  • konwojowanie,
  • załadunek,
  • załatwienie formalności celnych,
  • przechowanie przesyłki,
  • odbiór przesyłki od przewoźnika,
  • weryfikacja stanu przesyłki,
  • przekazanie przesyłki zleceniodawcy,
  • zawiadomienie zleceniodawcy o przeszkodach w wykonaniu umowy.

Strony umowy w umowie spedycji

Stronami umowy spedycji są:

  • spedytor, czyli osoba fizyczna lub prawna świadcząca usługi spedycyjne w ramach swojej działalności gospodarczej (spedytor powinien być przedsiębiorcą), oraz
  • zleceniodawca, który zazwyczaj jest nadawcą przesyłki lub odbiorcą.

Przewoźnik nie może być zleceniodawcą.

Kiedy nie może dojść do umowy spedycji? Przykład: Gdy osoba wykonująca usługi spedycyjne nie posiada kwalifikacji spedytora lub wykonuje usługi wykraczające poza działalność swojego przedsiębiorstwa. Wówczas umowa nie będzie umową spedycji, lecz innym rodzajem umowy, np. umową składu lub przechowania. Spedytor może zajmować się inną działalnością, ale w odniesieniu do takich umów nie będą stosowane przepisy dotyczące umowy spedycji.

Dodatkowo, spedytor może działać w imieniu własnym lub w imieniu zleceniodawcy. W przypadku działania w imieniu zleceniodawcy musi posiadać odpowiednie umocowanie.

umowa spedycji

Obowiązki stron umowy spedycji

Spedytor ma obowiązek wykonania wszystkich zadań wynikających z umowy spedycji i przepisów kodeksu cywilnego.

Kodeks cywilny nakłada na spedytora szereg obowiązków, w tym:

  • Uzyskiwanie zwrotu nienależnych opłat – spedytor powinien podjąć działania w celu odzyskania sum pobranych nienależnie. Są to np. opłaty za przewóz, cło i inne należności związane z przewozem przesyłki.
  • Ochrona praw zleceniodawcy – spedytor ma obowiązek zabezpieczyć prawa zleceniodawcy lub wskazanej przez niego osoby względem przewoźnika lub innego spedytora. Może to obejmować doradztwo w zakresie sporządzania dokumentów handlowych.
  • Informowanie o procesie transportowym – spedytor jest zobowiązany do informowania zleceniodawcy o postępach w transporcie przesyłki.

Podstawowe obowiązki zleceniodawcy to wypłacenie wynagrodzenia spedytorowi i zwrot dodatkowych kosztów poniesionych w celu prawidłowego wykonania zlecenia. Są to np. wspomniane opłaty celne.

Wynagrodzenie w umowie spedycji

Umowa spedycji jest umową odpłatną. W związku z tym spedytor ma prawo do wynagrodzenia za świadczone usługi. Wysokość tego wynagrodzenia może być ustalona na dwa sposoby:

  • poprzez taryfę, w której spedytor określa standardowe stawki za różne usługi dla wszystkich klientów, lub
  • bezpośrednio w umowie spedycyjnej, w formie kwotowej, ryczałtowej lub prowizyjnej.

Odpowiedzialność spedytora

Spedytor odpowiada przede wszystkim na zasadach ogólnych odpowiedzialności kontraktowej. To znaczy, że jest on w pełni odpowiedzialny za szkody wynikające z niewłaściwego wykonania umowy, opóźnienia czy zwłokę, o ile naruszenie zobowiązań nie wynika z okoliczności, za które nie ponosi winy (art. 471 k.c.). Dodatkowo, jeśli spedytor korzysta z pomocy innych osób przy realizacji zobowiązań, odpowiada za ich działania tak, jakby były to jego własne.

Zgodnie z art. 799 Kodeksu Cywilnego spedytor odpowiada za przewoźników i kolejnych spedytorów, z których korzysta przy realizacji zlecenia, o ile nie jest odpowiedzialny za ich wybór.  Jeśli w umowie z przewoźnikami lub dalszymi spedytorami określi konkretne środki transportu, to w przypadku ich nieprzestrzegania spedytor nie będzie odpowiadał za uszkodzenia przesyłki lub podobne problemy. Z kolei, jeśli spedytor nie zadba o wskazanie odpowiednich środków transportu w umowie lub nie zweryfikuje, jakie środki zostaną użyte, to poniesie odpowiedzialność za ewentualne szkody.

Umowa spedycji [wzór do pobrania]

Kodeks cywilny nie wymaga dla umowy spedycji żadnej określonej formy. Można ją więc zawrzeć w dowolny sposób, który jasno wyraża intencje stron – umowa spedycji może być również ustna. Niemniej jednak, dla bezpieczeństwa i celów dowodowych, zawsze lepiej jest spisać umowę w formie pisemnej.

Jakie dane musi zawierać umowa spedycji? Przede wszystkim dane obu stron, czyli spedytora (zleceniobiorcy) i zleceniodawcy, czyli osoby nadającej lub odbierającej przesyłkę.

Pobierz wzór umowy spedycji, aby poznać szczegółowe informacje zawarte w takim dokumencie.

 

Loading...

 

  1. Umowa spedycji zawiera obowiązki spedytora dokonywanie wszelkich czynności w ramach przygotowania przesyłek do przewozu, sporządzanie dokumentów przewozowych, dostarczenie przesyłki do wskazanych przez zleceniodawcę odbiorców.
  2. Określa także termin wykonania tych obowiązkó Termin liczy się od dnia zawiadomienia spedytora przez zleceniodawcę o gotowości do wydania przesyłki. Zawiadomienie powinno być dokonane w formie pisemnej lub ustnej. W razie opóźnienia wykonania usługi w umowie określa się wysokość kary umownej liczoną za każdy dzień opóźnienia.
  3. W umowie spedycji znajdziesz również obowiązki zleceniodawcy. Jest nim przede wszystkim wypłata wynagrodzenia spedytorowi. W umowie określa się wysokość wynagrodzenia, termin wypłaty wynagrodzenia oraz rachunek, na który ma zostać przyznane wynagrodzenie. Do innych obowiązków zleceniodawcy należą: informowanie spedytora o wszelkich okolicznościach niezbędnych do wykonania przewozu, wydania spedytorowi przesyłek wraz z niezbędną dokumentacją, zwrot wydatków, które spedytor musiał ponieść w celu wykonania usługi.
  4. W umowie powinien być zawarty czas trwania umowy.
  5. Znajduje się tam także pouczenie prawie do wypowiedzenia umowy każdej ze stron od dnia doręczenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy.
  6. Istotny jest też zapis, że w sprawach nieuregulowanych zastosowanie mają przepisy ustaw – Prawo przewozowe i Kodeks cywilny.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

post-thumbnail

Jednolity Plik Kontrolny dla ewidencji zakupu i sprzedaży VAT cz. 2

06 November 2024

W ostatnim artykule omówiliśmy część ewidencyjną JPK_V7M. Dziś skupimy się na części deklaracyjnej JPK_V7M, poruszymy temat korekty JPK_V7M i wyjaśnimy, na czym polegają rozliczenia miesięczne oraz...

post-thumbnail

Jednolity Plik Kontrolny dla ewidencji zakupu i sprzedaży VAT i deklaracji VAT-7 [PDF]

05 November 2024

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które są zobowiązane do rozliczania VAT, muszą przesyłać szczegółowe pliki Jednolitego Pliku Kontrolnego oznaczone jako JPK_V7. Ten dokument składa się z dwóch...

post-thumbnail

Wniosek o wpis do CEIDG [Wzór do pobrania]

21 October 2024

Aktualnie każda osoba chcąca założyć własną firmę musi złożyć wniosek o wpis do CEIDG. Nowy przedsiębiorca wypełnia formularz CEIDG-1. Ponieważ służy on również do aktualizacji danych...

0

Aktywnych oddziałów

0

Zadowolonych klientów

0

+

Obsłużonych branż

0

Dokumentów zaksięgowanych w 2024r.

Zyskaj

  • Dedykowaną księgową i kadrową
  • Obsługę stacjonarną i zdalną
  • Obsługę w języku polskim, angielskim i rosyjskim
  • Konsultacje bez limitów
  • Bezpłatny program do fakturowania online
  • Usługi doradcy podatkowego na życzenie
  • Reprezentację przed urzędami
  • Wysokie ubezpieczenie OC
  • Gwarancję bezpieczeństwa Twoich danych
Otrzymaj ofertę
Otrzymaliśmy łącznie
1 7 8
opinii ze średnią
4 , 9 7

Opinie

Krzysztof Matusiak
5 months ago
Dream Europa Sp.z o.o.Z biurem PG Partner Gospodarczy współpraca trwa od 2021 roku,dzięki Pani Annie wszystkie rozliczenia są prowadzone profesjonalnie i bezproblemowo.Sprawy z urzędami załatwianeterminowo.Profesjonalne podejście Pani Anny oraz Pani Ewy (po zatrudnieniu pracownika) powoduje,że po dostarczeniu dokumentów do biura wszystko jest konsultowane ,wyjaśniane i rozliczone na bieżąco.Wiedza i profesjonalizm Pani Anny Duda i Ewy Cesarz zachęca do korzystania z usług Waszego biura.Polecam innym przedsiębiorcom do korzystania z firmy PG Partner.
Michał Czarnecki
8 months ago
Gorąco polecam - usługi księgowe prowadzone są bardzo sumiennie i zawsze terminowo :)
Krystian Goc
9 months ago
Zawsze wszystko profesjonalnie i na czas. Współpraca z Panią Anią to czysta przyjemność. Polecam to biuro.
Specbud Wiktor Bereda
10 months ago
Po kilku latach współpracy z biurem PG Partner Gospodarczy możemy stanowczo powiedzieć, że nigdy nie mieliśmy tak profesjonalnej obsługi. Nasze relacje biznesowe opierają się na partnerstwie, rzetelności, sumienności, a przede wszystkim terminowości. Zarówno Pani Anna Duda, jak również Pani Ewa Cesarz cechują się profesjonalizmem i chęcią współpracy. Nigdy nie zdarzyło się abyśmy oczekiwali dłużej na jakąkolwiek odpowiedź ze strony biura- wszelkie sprawy omawiane są na bieżąco.
Zobacz więcej
js_loader
Sprawdź opinie wybranego biura rachunkowego

Dedykowany system CRM dostarcza Cogitech | Polityka prywatności